Reklama

Geopolityka

Japońskie myśliwce F-2 z zasobnikami celowniczymi Sniper ATP

  • Fot.: Tauron
    Fot.: Tauron

Japońskie samoloty myśliwskie F-2 będą ósmą platformą, którą Lockheed Martin przystosuje do wykorzystywania zasobników celowniczych Sniper Advanced Targeting Pod. Kontrakt na dostawy i integracje tego systemu dla Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony będzie realizowany wspólnie z lokalnym partnerem, koncernem Mitsubishi Heavy Industries. 

Lockheed Martin poinformował, że japońskie myśliwce F-2, które wywodzą się z F-16, będą ósmą platformą lotniczą zdolną do przenoszenia zasobników celowniczych Sniper Advanced Targeting Pod. Do tej pory do wykorzystywania systemów tego typu przystosowano samoloty F-15, F-16, F/A-18, A-10, B-1B, B-52H i AV-8B.  Na zakup zasobników Sniper ATD zdecydowało się do tej pory 18 krajów, ostatnio Rumunia i Tajlandia. Przenoszą je także myśliwce F-16C/D Polskich Sił Powietrznych. W maju br. Lockheed Martin poinformował o dostarczeniu tysięcznego zasobnika, który trafił do amerykańskich sił powietrznych.

Kontrakt na dostawy i integracje zasobników AN/AAQ-33 Sniper z myśliwcami F-2 Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony będzie realizowany wspólnie z lokalnym partnerem, koncernem Mitsubishi Heavy Industries. Kwota 49 mln USD, przeznaczona na ten cel, została już ulokowana w japońskim budżecie obronnym na 2014 rok. Całkowita wartość kontraktu oraz liczba zamawianych przez Tokio zasobników nie zostały ujawnione. 

Lockheed Martin AN/AAQ-33 Sniper Andvanced Targeting Pod to zasobnik podwieszany pod samoloty bojowe, umożliwiający wykrywanie celów na duże odległości. System może przekazywać wysokiej jakości obraz wideo do stanowisk naziemnych. Dzięki czujnikom FLIR i telewizyjnemu oraz współpracy z laserem umożliwia rozpoznawanie oraz precyzyjną lokalizację celów. Sniper ATP wyposażony jest też w marker podczerwieni.

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama