Siły zbrojne

Jach: Nie ma zagrożenia, odejścia dowódców naturalne [Defence24.pl TV]

"Większość tych odejść dotyczących najwyższych dowódców wynikało albo z tego że skończył im się kontrakt (...), albo też odejścia były z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego przez tych żołnierzy" - mówił w rozmowie z Defence24.pl Michał Jach, Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach skomentował w ten sposób środowe spotkanie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, które z powodu - jak podkreślił - możliwości pojawienia się informacji zastrzeżonych, musiało zostać zamknięte dla mediów. Komisja została zwołana na wniosek polityków Platformy Obywatelskiej.

"Zgodnie z regulaminem Sejmu gdy zorientowałem się, że tam mogą być zawarte dane zastrzeżone to przedstawiłem to taki wniosek najpierw na prezydium, a następnie na komisji bo o tym czy w tym trybie może być zamknięte czy otwarte decyduje całość komisji. Komisja zdecydowała, że to ma być posiedzenie zamknięte bez prasy" - wyjaśnił w rozmowie z Defence24 przewodniczący SKON. 

Poseł Michał Jach odniósł się także o ujawnionych podczas posiedzenia danych na temat odejść oficerów z Sił Zbrojnych RP: "Informacje szczegółowe, ilościowe, jakościowe jakie przedstawił nam zarówno Minister Macierewicz, jak i Dyrektor Departamentu Kadr MON, Pan Radosław Peterman nie wzbudziły we mnie żadnego zagrożenia, że dzieje się coś co może zachwiać Siłami Zbrojnymi".

"Większość tych odejść dotyczących najwyższych dowódców wynikało albo z tego że skończył im się kontrakt (...), albo też odejścia były z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego przez tych żołnierzy" - stwierdził Michał Jach i poinformował, że liczba odejść z wojska w 2016 roku była mniejsza niż planował to rząd Platformy Obywatelskiej. "To, że odeszli często bardzo dobrzy oficerowie to tak się zdarza i ten wiek albo PESEL jak mówi młodzież jest determinująca w decyzjach kadrowych, szczególnie w Siłach Zbrojnych" - podsumował Jach. 

Michał Jach wypowiedział się także w temacie odwołania dwóch generałów: "Była również dyskusja na temat odwołania dwóch generałów ale było to ze względu na to, że byli to oficerowie, którzy mieli swój poważny epizod w tych służbach nieakceptowalnych w Wojsku Polskim w tej chwili" - wyjaśnił poseł Prawa i Sprawiedliwości i potwierdził: "dlatego zostali odwołani."

Zdaniem Posła Jacha nie brakuje przy tym w Siłach Zbrojnych oficerów, którzy są dobrze przygotowani do pełnienia najwyższych stanowisk w armii. Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony stwierdził, że na pewno ich umiejętności zostaną zagospodarowane przez obecne kierownictwo MON. 

 

 

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.