Siły zbrojne

Izraelskie moździerze dla US Army

Fot. Sgt. James Avery/US Army.
Fot. Sgt. James Avery/US Army.

Amerykańska spółka zależna firmy Elbit Systems  podpisała z US Army umowę dotyczącą dostaw systemów moździerzowych. Pięcioletni kontrakt opiewa na sumę 103 mln USD. Oznacza to, że izraelska firma będzie głównym dostawcą i serwisantem tego typu uzbrojenia w przeciągu najbliższych kilku lat. Na razie nie podano ilości i terminów przewidzianych dostaw.

Elbit Systems jest producentem kilku  moździerzy kalibrów 60, 81 i 120 mm. CARDOM jest 81/120 mm autonomicznym systemem moździerzowym oferowanym do zamontowania na kołowych lub gąsienicowych platformach. SPEAR jest z kolei w pełni autonomicznym 120 mm moździerzem o zredukowanej sile odrzutu powstającej w czasie strzelania.

Armia amerykańska posiada na wyposażeniu m.in. opracowane w Izraelu moździerze 120 mm, używane na transporterach Stryker i M113, a także jako system przenośny/przewoźny. Zostały one opracowane przez firmę Soltam Systems, obecnie wchodzącą w skład Elbit Systems.

Moździerze Soltam Systems/Elbit Systems były wielokrotnie używane w warunkach bojowych, są też ciągle rozwijane. Elbit zapewnia też, że może dopasować własne rozwiązania do wymagań zamawiającego.

Izraelski koncern dostarcza również i integruje systemy klasy C4ISR, systemy kierowania ogniem czy zobrazowania w różnych warunkach.

Komentarze (1)

  1. gegroza

    rak w wersji przedwojennej :) Mówiąc poważniej - tanie systemy też się przydają bo liczy się koszt - ilość ( efekt)

    1. Dudley

      Przede wszystkim powinien liczyć się koszt-efekt. Moim zdaniem, w naszych realiach umieszczenie drogiego Raka na tak drogim nośniku jak Rosomak jest ogromnym marnotrawstwem. Takie systemy jak CARDOM i tak wprowadziły by nową jakość, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na Kryla i zakup nowoczesnej amunicji w sensownej ilości