Reklama

Geopolityka

Izraelski F-16 zestrzelony nad Syrią

Fot. Israeli Air Force
Fot. Israeli Air Force

Izraelskie władze wojskowe poinformowały o utracie samolotu F-16, zestrzelonego ogniem syryjskiej artylerii przeciwlotniczej w trakcie wykonywania zadań bojowych przeciwko „celom irańskim”.

Rzecznik prasowy izraelskich sił zbrojnych gen. Ronen Manelis stwierdził, że utracona maszyna wykonywała zadanie bojowe nad terytorium Syrii, mające być "działaniami podjętymi wskutek wystrzelenia irańskiego drona z Syrii nad Izrael". Izraelski śmigłowiec przechwycił i zniszczył irańskiego drona, którego szczątki znajdują się w posiadaniu sił izraelskich.

Samolot F-16 miał - w odpowiedzi na wystrzelenie bezzałogowca - przeprowadzić uderzenie na "cele irańskie na terytorium Syrii". W trakcie wykonywania zadania maszyna została trafiona przez syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej, załoga katapultowała się nad terytorium Izraela i trafiła do szpitala. Stanu zdrowia dwóch lotników nie podano oficjalnie do wiadomości publicznej, nieoficjalnie mówi się, że jeden z nich odniósł poważne obrażenia.

Czytaj też: Izrael grozi unicestwieniem syryjskiej obrony przeciwlotniczej

F-16 został ostrzelany ogniem syryjskiej artylerii przeciwlotniczej, która - według oświadczenia syryjskich mediów rządowych - "odparła akt izraelskiej agresji, trafiając więcej niż jeden samolot". 

Samoloty izraelskie stosunkowo często atakują cele położone w Syrii, jest to jednak pierwszy od wielu lat przypadek zestrzelenia maszyny tego państwa przez Syrię. Należy pamiętać, że Damaszek modernizował swoją obronę przeciwlotniczą z udziałem Rosji, wprowadzając do niej nowe systemy jak Buk czy Pancyr, a także modernizując istniejące.

Zachodnie źródła wywiadowcze informowały trzy miesiące temu o ustanowieniu stałej irańskiej bazy wojskowej na terytorium Syrii. Premier Izraela Benjamin Netanyahu stwierdził wówczas, że "Izrael na to nie pozwoli".

Aktualizacja: Rzecznik izraelskich sił zbrojnych potwierdził, że stan zdrowia jednego z lotników jest poważny. Poinformował również, że siły izraelskie zaatakowały "dwanaście celów, w tym trzy baterie obrony przeciwlotniczej i cztery cele irańskie, będące częścią irańskiego kompleksu wojskowego w Syrii".

Reklama

Komentarze (42)

 1. bob

  Na początek to mimo ,że nie popieram działań Izraela to życzę powrotu do zdrowia pilotom...heroiczną walkę musieli tam przejść żeby wrócić bezpieczne terytorium.Ogólnie to wydaje mi się ,że jest to odpowiedz za zestrzelenie su 25 który za zgodą lub bez ale przez dostarczony przez Izrael sprzęt był zestrzelony.1:1 i zawołanie do nie eskalowania konfliktu przez Rosję:)

  1. karaś

   jest 2:1 bo drugi samolot uszkodzony lądował awaryjnie na jakimś lokalnym lotnisku i nie nadaje się już do użytku

  2. Davien

   Jakis dowód na ten drugi uszkodzony samolot?

  3. Rafal

   Jakis dowod na to z tylko ten jeden F16 ktory spadl zostal wczesniej uszkodzony?

 2. Gojan

  Może niektórzy się cieszą, że SAA przytarła nosa aroganckim Izraelitom. Ale martwi mnie, że Rosjanie ćwiczą sobie w Syrii, z sukcesem, metody zestrzeliwania F-16 prostymi stosunkowo środkami. Tymczasem my też mamy F-16, więc niewątpliwie swoje doświadczenia Rosjanie przeniosą na środkowoeuropejski teatr działań.

  1. pl 68 !

   Ale my tez mamy S-125 newa i z tego co czytalem dosyc dobrze zmodernizowane , moze powinnismy bardziej docenic to co mamy i moze sa jeszcze wieksze mozliwosci modernizacji .

  2. dropik

   ich skuteczność jest niska. Wszak od lat strzelają do izraelskich maszyn i bez efektu. Nasze mogą być skuteczniejsze, ale problemem jest ich konserwacja i utrzymanie w linii - to nie armata, która po konserwacji może stać latami pod przysłowiową chmurką. Poza tym liczba rakiet w naszej dyspozycji tez zapewne nie jest specjalnie duża.

 3. wewe

  Co to za typ opl zestrzelił F-16 IZR..

  1. dropik

   nie wiadomo. strzelali różnymi rakietami. poszło ich tam kilkanaście

 4. Pilot

  To dowód że potrzebna nam Loara II. Systemy artyleryjsko rakietowe krótkiego zasięgu zawsze będą skuteczne.

  1. dropik

   Wobec czego skuteczne są systemy o zasięgu ognia 4 km ? nie wobec samolotów które zrzucają bomby z większej odległości i wysokości... Loara była bardzo drogim systemem i słusznie została zakonczona

 5. Waluś

  Wszyscy operują na terytorium Syrii jakby to było ich terytorium. Zniszczenie izrealskiego F16 było uzasadnione w końcu to terytorium Syrii i biorąc to pod uwagę zestrzelono agresorów z Izraela.

  1. dropik

   nikt nie ma do Syryjczyków szczególnej pretensji więc twoje pretensje są nieuzasadnione. A Syria no cóż , skoro Assad sam bombarduje swoje miasta, to niech nie ma pretensji, że czasem spadnie na niego jakaś bomba

 6. Obywatell

  Znaleziono szczątki rakiety s-125

  1. Znawca tematu

   Użyto zmodernizowanego systemu S-125 Newa. Coś jak odpowiednik naszego S-125SC.

  2. Davien

   Nie odpowiednik, ma tez zmodernizowane rakiety czego nasza Newa SC nie miała.

 7. powodzenia

  Jeden, do tego zaledwie efka. I to w drodze powrotnej gdy cele ataku były już stertą gruzu i trupów. Marne pocieszenie dla obrońców. Nawet zakładając, że to nie jednorazowy fart prędzej im się skończy amunicja i pociski niż Żydom samoloty.

  1. powodzenia_raz_jeszcze

   poczytaj szerzej niż tylko tu, Syryjczycy Pancyrami zestrzelili większość wystrzelonych rakiet ... atak izraelski się kompletnie nie udał, właściwie to kompletna klapa z niego wyszła, drugi F16 lądował awaryjnie na polowym lotnisku z uszkodzeniami które już nie będą naprawiane ..

  2. Newjet

   Jakies zrodlo tych informacji na temat zestrzelenia rakiet przez pancyre????????

  3. Davien

   Pancyr nie jest w stanie zestrzeliwac rakiet poza powolnymi pociskami manewrującymi więc może doczytaj chociaz o waszym sprzęcie by wtop nie zaliczac

 8. szajswaffe

  prędzej czy później musiało do tego dojść. Syryjska opl została przez Rosjan unowocześniona, należy się spodziewać następnych spadających kaczek amerykańskiej produkcji.

  1. Davien

   Wow jak na razie to stracili cały jeden F-16I na kilkadziesiat misji, niszcząc przy tym załozone cele. Do tego znowu ich systemy antyrakietowe miały na czym cwiczyc zestrzeliwanie pocisków OPL. No to teraz zapewne Syryjczycy pozbeda się OPL.

  2. Polanski

   Wiele się wyjaśni gdy ujawnią jakieś szczegóły incydentu. Wydaje się że samolot nie został trafiony bezpośrednio wiązką odłamków ponieważ jeszcze przeleciał sporo kilometrów. Przecież do trafienia doszło chyba w czasie ataku na cele naziemne w głębi Syrii. Nie wiadomo czy atakowało jednocześnie kilka efektorów czy jeden? Najważniejsze pytanie brzmi czy atakujące samoloty miały właściwa osłonę innych maszyn w celu uciszenia ewentualnej OPL? Ile samolotów brało udział w misji i jak ona wyglądała. Tak na sucho to trudno coś spekulować.

  3. pytanie do Daviena

   Ile misji misji wykonał Su-25, zanim został zestrzelony?

 9. Boczek

  Nie mieszam się, bo to nie bezpośrednio moja działka. Chciałem tylko ostudzić nieco emocje u niektórych i przypomnieć, że Izrael przeprowadza rocznie PONAD100(!) takich operacji.

  1. gregorx

   Rosyjska technika wojskowa na co dzień nie rozpieszcza swoich fanów skutecznością więc gdy od wielkiego groma odniesie jakieś triumf to wiwatom i fanfarom nie ma końca. Potem nastaje\"7 lat chudych\" wypełnionych tęsknym wypatrywaniem najdrobniejszych nawet sukcesów...

 10. bobo

  Tak więc samoloty czwartej generacji przechodzą tym wydarzeniem do lamusa. Może jeszcze jako nosiciele rakiet cruise odpalanych poza zasięgiem opl mają jakiś sens. Ale my mając pod nosem Rosję na pewno już nie powinniśmy tracić czasu i pieniędzy na kolejną eskadrę F 16 lub inny samolot tej generacji tylko na maksa musimy skoncentrować się nad zakupem F 35.

  1. Bush

   Masz pieniądze na ten złom?

  2. asd

   Jeśli wyeliminujesz opl przeciwnika to i kukuruźnik jest dobry do zrzucania bomb.

  3. pl 68 !

   F 35 ? To tez po izraelskich doswiadczeniach w Syrii musimy najpierw wystrzelac wszystkie ... bociany !

 11. Balancer

  To nie było trafienie za pomocą artylerii lufowej a niewątpliwie ostrzał z odległości kilkunastu i więcej kilometrów skoro pilot zdołał opaść na terytorium izraela, bezpieczny atak z odległości za pomocą rakiet powietrze-ziemia to w sumie zakładają warunki prowadzenia misji. Mówi się że jednak to mógł być masowy ale chaotyczny ostrzał S200 i S125. W sumie to jadnokanałowe zestawy możliwe że Syryjczycy zmienili taktykę naprowadzania i doprowadzają kilka efektorów pasywnie bez wybierania konkretnego celu do granicy zadziałania radiozapalnika (zasięg oddziaływania ponad 4000 odłamków 70 kg głowicy efektora Newy to min 30m). W takiej sytuacji jamming kanału odzewowego/lokalizacyjnego rakiety nie musi być skuteczny tak jak przypadkowe może być trafienie metodą \"na czuja\". Jak widać czasem to zadziała.

  1. defector

   może tak być, na czuja właśnie dostał F35 od bohaterskiego Bociana ....

  2. Davien

   Prawdopodobna jest S-125, przynajmniej jeden taki pocisk Izrael znowu zestrzelił za pomoca systemów antyrakietowych.

  3. pytam i odpowiadam

   Jeżeli podajesz konkretną informację, to wskaż żródło jej pochodzenia. Chyba jednak, że propagandowe slogany przedkładasz nad rzeczywiste fakty?

 12. gert

  Jeżeli nad Syrią gubią swoje maszyny, to o prewencyjnym ataku na instalacje irańskie mogą tylko pomarzyć.

  1. Davien

   Tak, jasne stracili cała jedna maszyne likwidując cele które sobie załozyli. Podobnie jak ty myslał Hussein az Osirak wyprowadził go z błedu.

  2. Eagle

   Hehe, to był dobry numer. Jak w wojnie 6 dniowej, kiedy Jordania nawet nie wiedziała co ją trafiło... myśleli, że to US Navy ich łoi z lotniskowców.

  3. pytam i odpowiadam

   A skąd wiesz, jakie były cele \"cele które sobie załozyli\"? Strata samolotu wojskowego, to zarazem utrata wizerunku w regionie i nie tylko... Wymierna wartość F-16 ma w tym przypadku najmniejsze znaczenie dla Izraela i nie tylko...

 13. Sailor

  Izrael po prostu był ostatnio zbyt zadufany i to się zemściło. Nie można nigdy lekceważyć przeciwnika nawet, takiego, który nam się wydaje dużo słabszy od nas. Dostali po nosie i teraz rodzi się pytanie czy wyciągną z tego wnioski. Przede wszystkim będą musieli ustalić kto i czym zestrzelił ich samolot, a kandydatów jest kilku. Raczej jest mało prawdopodobne, że zrobili chyba, że Rosjanie dostarczyli im coś nowszego od tego co mają na składzie. Mogli to zrobić Rosjanie bo mają czym ale się nie przyznają z wiadomych przyczyn tak samo jak Irańczycy. Poza tym ciekawe jest na jakim pułapie operował samolot. Tak nawiasem mówiąc Polacy powinni się zainteresować jako użytkownicy F-16 tym przypadkiem tylko, że niestety zdążyliśmy się pokłócić z Izraelem i teraz raczej nam nic nie powiedzą. Sądzę, że następnym razem Izraelczycy podejdą inaczej do zagadnienia i zanim wlecą w zasięg OPL poślą kilka pocisków przeciw radiolokacyjnych przodem.

  1. Kristo

   Chyba Izrael zdążył się pokłócić z nami...

  2. Pozytywista

   I od nas chce kupić nowoczesną broń

  3. Boczek

   I dlatego im nic nie sprzedamy!

 14. Stirlitz

  Na kilkaset lotów bojowych nad Syrią strata jednego samolotu to bardzo dobry wynik. Poza tym teraz będzie łatwiej, bo w odwecie Izrealczycy zlikwidowali w południowej Syrii obronę plot.

  1. Smuteczek

   Izrael \"likwiduje\" tam OPL srednio co tydzien najdalej co dwa tygodnie i jednak za kazdym kolejnym nalotem witaja ich rakiety OPL

  2. kapitan Kloss

   Nie pisz głupot bo nic nie zlikwidowali, a jeśli jest inaczej podaj źródło swoich rewelacji bo jak narazie to pustosłowie powiązane ze chciejstwo/hejtem.

  3. pogromca propagandy

   Wersja z pewniejszych źródeł niż twoje bajania. Izrael, po \"zderzeniu F-35 z bocianem\" stwierdził, że \"niewidzialność\" nie działa, ale za \"zderzenie z bocianem\" i inne \"podrywania autorytetu\" postanowił ukarać Syrię w tradycyjny i wypróbowany sposób, czyli zmasowany nalot z wykorzystaniem wypróbowanego WRE by obezwładnić syryjską opl. Wymyślił sobie pretekst w postaci rzekomego irańskiego drona. Atak na różne cele przeprowadziło co najmniej 8 izraelskich maszyn, niestety po przekroczeniu granicy czekała ich niemiła niespodzianka: IZRAELSKIE SYSTEMY WRE OKAZAŁY SIĘ NIESKUTECZNE i izraelskie maszyn spotkały się z huraganowym ogniem opl, w wyniku czego większość z nich zrzuciła uzbrojenie gdzie popadnie i uciekły. Trafione zostały co najmniej 2 F-16I oraz F-15E. Strat 1 F-16I nie dało się ukryć, bo rozbił się w terenach zamieszkałych i zdjęcia trafiły do Youtube zanim wojsko przepędziło filmujących, reszty strat Izrael się wypiera. Izrael dostał furii i za nieskuteczność swojego WRE i za celny ogień opl oskarżył rosyjskich operatorów. W mediach w Izraelu za ogień nawet obwinia się rosyjskie baterie opl, ale oficjalnie Izrael obwinia baterie syryjskie \"przy rosyjskiej pomocy\". Postanowił się zemścić kolejnymi nalotami, ale już w sprawdzony od wkroczenia Rosjan sposób: jak zwykle atak nastąpił bez przekraczania syryjskich granic, znad Libanu. Większość rakiet izraelskich została przechwycona, jednak jedna trafiła w skład granatów moździerzowych i zginęło kilku-kilkunastu syryjskich żołnierzy. IMHO Rosja powinna dać zielone światło do ostrzeliwana izraelskich maszyn również nad Libanem.

 15. Orka

  To sygnał, że interwencja Rosji, przy faktycznej bierności Amerykanów, zmienia balans sił w regionie i pogarsza sytuację Izraela. Reakcja militarna może oznaczać bardziej otwarte włączenie się Izraela w konflikt i jego zaognienie. To także kolejny znak słabnięcia USA, co powinno być zauważone w Polsce.

  1. thf

   USA było na bliskim wschodzie początkowo z Brytyjczykami dla zabezpieczenia dostaw dla zsrr przez Iran a później dla saudyjskiej ropy, po rewolucji łupkowej która zrobiła z nich eksporterów ropy i gazu Obama podpisał umowę z Iranem i zaczął się stamtąd wycofywać. Trump to spowalnia ale w interesie USA było by dogadanie się z Iranem przeciw Chinom.

  2. Polanski

   Właściwa analiza geopolityczna.

 16. vvv

  wedlug odpowiednich zrodel to Syryjczycy zorbili niezla zasadzke. w strone bombardujacych f-16I polecialy 6x S125, kilka S200 oraz 6x 57E6-E z Pancyr-S1. łacznie wystrzelono kilkanascie rakiet w strone f-16. w miedzyczasie izraelski ah-64d zestrzeli za pomoca hellfire 2 wrogiego drona

 17. RoDong

  Izrael doświadcza że Syria to już nie tylko przestarzałe Wegi S200 ale bardziej zaawansowana radiolokacja i nowsze Buki M2E (K) naprowadzane półaktywnie w końcowej fazie a podobno i M3 (aktywnie). Kilkadziesiąt lat od Bekaa to dużo aby wyciągnąć wnioski.

  1. czytam to wiem

   Akurat aktywne głowice łatwiej zakłócać - łatwiej zrobić spoofing sygnału dla prymitywnego radarku na pocisku niż spoofing sygnału wypasionego współczesnego radaru naziemnego. To dlatego Rosjanie tak chętnie latają z R-27 mimo posiadania R-77 i nowszych jego wersji. W Syrii Izrael \"oskarża\" (tak jakby było to coś złego), że Rosja wpięła syryjską opl w swoją sieć i Syryjczycy nie muszą nawet używać swoich starych radarów, tylko dane do ostrzelania dostają od Rosjan i z syryjskiej wyrzutni używany jest tylko pocisk i datalink, ew. radar śledzenia i podświetlania celu (tuż przed trafieniem, by się nie demaskować).

  2. RoDong

   masz rację i nie masz. Faktem jest że naprowadzanie aktywne można zakłócić (robią to chińczycy radarami AESA, duplikując echo radiolokacyjne głowicy AAMRAMa) ale naprowadzanie półaktywne to podatność na odbicie sygnału z ziemi, oraz podatność radarów na pociski przeciwradiolokacyjne. R27 to prymitywny efektor z bardzo dużą martwą strefą i min. wysokością odpalenia. Ponadto wypasiony może być radar ale elektronika pocisku naprowadzanego półaktywnie również ma ograniczenia i można ją oszukać tak samo jak radaru aktywnego. Utrzymywanie efektora we wiązce którą jest podświetlany cel nie eliminuje potrzeby lokalizacji efektora przez stanowisko naprowadzania, część pocisków jest naprowadzana też komendowo. Słowem każdy rodzaj naprowadzania ma swoje wady ale półaktywny zwłaszcza w wydaniu R27 jest zabójczy dla strzelającego gdyż wystarczy że opromieniony wiązką cel wykona unik a następnie wystrzeli rakietę przeciwradiolokacyjną. Każda wypracowana poprawka dla efektora to wskazówka dla HARMA.

  3. Smuteczek

   Zestrzelenie wg ostatnich informacji przypisuje sie starutkiej Newie :), jakkolwiek podobno bateria S-200 tez costam odpaliła

 18. Smuteczek

  Wg ostatnich przeciwkow jeden z 2 pilotów F-16 ktorzy sie katapultowali jest powaznie ranny

  1. wsxc

   Już zmarł w szpitalu.

 19. J23

  Być może początek III wŚ a w telewizji cisza,olimpiada ważniejsza...

  1. asd

   Spoko, zacznie się po olimpiadzie od Korei Płn.

  2. Artur

   Coś się zaczęło poważnie dziać i naprawdę robi się gorąco. Masz rację J23, że jak narazie w mediach są \"ważniejsze\" tematy.

  3. quest

   Mówię wam nic się nie zacznie . Zakład ?

 20. DSA

  Izrael od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii przeprowadził ok 100 nalotów na cele w Syrii. Najczęściej z wykorzystaniem przestrzeni powietrznej Libanu ale cześć także bezpośrednio nad Syrią. Przez długi czas armia syryjska pozostawała bierna tzn obrona przeciwlotnicza nie odpowiadała. Dopiero w 2017 zaczęła co było sygnałem o zmianie polityki. Ewidentnie ma to związek z sukcesami SAA i przejęciem inicjatywy. Najwyraźniej Assad nie zakłada zaangażowania Izraela w lądową inwazję. Zestrzelenie F-16 to problem dla Izraela który musi się teraz liczyć że stratami w przypadku kolejnych ataków co zapewne wpłynie na strategię ich przeprowadzania. Na koniec zwróćcie uwagę że do ataku wybrano F-16 a nie dedykowane do takich akcji F-35 mimo że osiągnęły one gotowość bojową. To tak do przemyślenia tym co \"widzieli\" F-35 w akcji zanim tę gotowość osiągnęły.

  1. anda

   dlaczego nie F-35 bo jeden udał się na wizytę do Palmiry i do tej pory nie wrócił a drugi miał zderzenie z pancernym bocianem i nie lata

  2. Smuteczek

   Bo ta gotowosc bojowa F-35 jest tylko na uzytek amerykanski. Faktycznie jest to wstepna mocno gotowosc co w efekcie sprawia ze nie mozna latac zyt szybko, manewrowac zbyt ostro i tak dalej. Jest to jeszcze mocno niepewny sprzet

 21. majne

  Pierwsze spekulacje wskazują na użycie rakiety z zestawu S-200 do zestrzelenia F-16

  1. Ciekawski

   Zmodernizowana Peczora-2M, czyli wariant starej poczciwej Newy...

 22. zniesmaczony

  Nic się nie stało, Niemcy kupią im dwa nowe ;)

 23. Polityk

  Kończy się panowanie USA. Isis i demokratyczna opozycja dostają tęgie lanie, szambo zaczyna wybijać kto zbroi terrorystów i o co w tym chodzi. USA swoje pieski spuścił ze smyczy. Jak nie idzie trzeba osłabić Syryjczyków atakami w plecy. A ONZ? Banda gadających staruszków trzęsących portkami przed utrata kasy. A to jeszcze nie koniec. Rosjanie to zaplanowali wyśmienicie. Zjednoczyć Iran, Syrię i Turcje przed jednym wrogiem, genialne. Irak czeka w kolejce. Zostają saudowie ale z nimi gra tez już została rozpoczęta.

  1. asd

   USA pokazało swego czasu wypuszczając kilkadziesiąt tomahawków za 55 mln $ na Syrię kto tam naprawdę rządzi i na czyjej szachownicy i wg czyich reguł trwa tam wojna. Niech indianie się trochę poszarpią - zawsze to zysk dla zbrojeniówki USA.

 24. Willgraf

  Nie jeden F16. a min. trzy, po stracie F35 tego juz nie udalo sie zatuszować jak stare Newy stracaja zabaweczki Lockheeda

  1. szygalew

   Przed tą akcją były informacje o aktywności opl-i w Tartusie. Nie wiemy, czym to strącono.

 25. fan_club_Daviena

  Rosjanie zestrzelenie Su-25 skomentowali dostarczeniem terrorystom przez Izrael zestawów Igła. Powiedzieli, że ze szczątek rakiety dojdą jaką drogą trafiła do nich. I jak widać na efekty nie trzeba było długo czekać.

  1. Davien

   Tia jasne, jak na razie to Izrael potraktował syryjską Newę jako cel ćwiczebny dla antyrakiet a tego F-16 stracili w ataku na Irańskie bazy wojskowe. Ta Igła co zestrzeliła Su-25 to zapewne pochodzi prosto z magazynów rosyjskich i do ISIS trafiłą via hezbollah:))

  2. Sailor

   No i trafią do Rosji:)))

  3. Stefan

   w Jaki sposób Hezbollah przekazał Isis swoje rakirty?

Reklama