Geopolityka

Izraelski F-16 zestrzelony nad Syrią

Fot. Israeli Air Force
Fot. Israeli Air Force

Izraelskie władze wojskowe poinformowały o utracie samolotu F-16, zestrzelonego ogniem syryjskiej artylerii przeciwlotniczej w trakcie wykonywania zadań bojowych przeciwko "celom irańskim".

Rzecznik prasowy izraelskich sił zbrojnych gen. Ronen Manelis stwierdził, że utracona maszyna wykonywała zadanie bojowe nad terytorium Syrii, mające być "działaniami podjętymi wskutek wystrzelenia irańskiego drona z Syrii nad Izrael". Izraelski śmigłowiec przechwycił i zniszczył irańskiego drona, którego szczątki znajdują się w posiadaniu sił izraelskich.

Samolot F-16 miał - w odpowiedzi na wystrzelenie bezzałogowca - przeprowadzić uderzenie na "cele irańskie na terytorium Syrii". W trakcie wykonywania zadania maszyna została trafiona przez syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej, załoga katapultowała się nad terytorium Izraela i trafiła do szpitala. Stanu zdrowia dwóch lotników nie podano oficjalnie do wiadomości publicznej, nieoficjalnie mówi się, że jeden z nich odniósł poważne obrażenia.

Czytaj też: Izrael grozi unicestwieniem syryjskiej obrony przeciwlotniczej

F-16 został ostrzelany ogniem syryjskiej artylerii przeciwlotniczej, która - według oświadczenia syryjskich mediów rządowych - "odparła akt izraelskiej agresji, trafiając więcej niż jeden samolot". 

Samoloty izraelskie stosunkowo często atakują cele położone w Syrii, jest to jednak pierwszy od wielu lat przypadek zestrzelenia maszyny tego państwa przez Syrię. Należy pamiętać, że Damaszek modernizował swoją obronę przeciwlotniczą z udziałem Rosji, wprowadzając do niej nowe systemy jak Buk czy Pancyr, a także modernizując istniejące.

Zachodnie źródła wywiadowcze informowały trzy miesiące temu o ustanowieniu stałej irańskiej bazy wojskowej na terytorium Syrii. Premier Izraela Benjamin Netanyahu stwierdził wówczas, że "Izrael na to nie pozwoli".

Aktualizacja: Rzecznik izraelskich sił zbrojnych potwierdził, że stan zdrowia jednego z lotników jest poważny. Poinformował również, że siły izraelskie zaatakowały "dwanaście celów, w tym trzy baterie obrony przeciwlotniczej i cztery cele irańskie, będące częścią irańskiego kompleksu wojskowego w Syrii".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.