IU: dziewięć podmiotów w badaniu rynku ws. modernizacji czołgów T-72

15 grudnia 2017, 19:07
T-72 M1 21 BSP
Polski czołg T-72M1 podczas ćwiczeń poligonowych, fot. http://21bsp.wp.mil.pl/, kpt. Konrad Radzik.
Reklama

Modernizacja czołgów T-72M1 została wpisana do planów modernizacji technicznej w powiązaniu z rekomendacjami Strategicznego Przeglądu Obronnego. Do uczestnictwa w badaniu rynku zgłosiło się dziewięć podmiotów zarówno z kraju jak i zagranicy - poinformował Defence24.pl Inspektorat Uzbrojenia. 

Do uczestnictwa w badaniu rynku w zakresie modernizacji czołgów T-72 zgłosiły się wg. informacji przekazanej przez Inspektorat Uzbrojenia Defence24.pl zgłosiły się następujące podmioty:

  • Zakłady Mechaniczne „BUMAR - ŁABĘDY” S.A.
  • RAFAEL Advanced Defense System LTD;
  • Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. Poznań;
  • Ośrodek Badawczo - Rozowjowy Urządzeń Mechanicznych  "OBRUM" sp. z o.o.;
  • IMI Systems Ltd.;
  • Elbit Systems Land and C4I Ltd.;
  • PGZ S.A;
  • BAE Systems Global Combat Systems Ltd (BAE Systems (Poland) Sp. z o.o.);
  • Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Sp. z o.o. ARMPOL.

O realizacji modernizacji czołgów T-72M1 poinformował pod koniec października szef MON Antoni Macierewicz, który stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami" "Modernizacja T-72 (…) już jest realizowana. I to jest decyzja która została podjęta na skutek SPO."

Na podstawie prowadzonych analiz będą podejmowane dalsze decyzje, określające dokładny zakres, harmonogram i plan finansowy modernizacji. Należy się spodziewać, że będzie ona realizowana w głównej mierze w oparciu o polski przemysł obronny.

W tym roku kieleckich targach MSPO zademonstrowany został czołg PT-91M2, a więc propozycja polskiego przemysłu obronnego w zakresie modernizacji czołgu T-72. W latach 1995 - 2002 polskie wojsko odebrało 233 czołgi PT-91, czyli zmodernizowaną odmianę T-72. Obecny program ma podnieś pozostałe wozy T-72 do podobnego lub wyższego standardu. 

Inspektorat Uzbrojenia informował w pierwszej połowie listopada, że szczegółowe wymagania w zakresie modernizacji czołgu T-72M1 są niejawne. Z wcześniejszych deklaracji MON, składanych choćby przy okazji publikacji Koncepcji Obronnej RP wynika jednak, że chodzi o „płytką” modernizację. Co za tym idzie, trudno spodziewać się np. zastosowania nowej wieży z armatą na amunicję 120 mm NATO.  

W niedawnym wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie" wiceszef MON Bartosz Kownacki stwierdził: "Myślimy także o polskim czołgu. jednak proszę pamiętać, że równolegle modernizujemy leopardy, chcemy modernizować T-72. Ulepszenie czołgu to wydatek ok. 4 mln zł. Takich jednostek mamy 300, więc kontrakt to ponad miliard złotych.".

Czytaj też: Modernizacja T-72. Uwarunkowania i możliwości [ANALIZA]

 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 80
Reklama
jarkono
sobota, 10 lutego 2018, 08:52

Modernizujemy je tak żeby mogły sprostać potencjalnemu wrogowi czyli T-72B4/T-90, albo na złom.

mati
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 18:18

Ja bym poczekał że 2-3 lata i zobaczył jak HSW poradzi sobie z produkcją Kraba, podobno zaczynają wdrażanie technologii. Jeśli się uda kupiłbym licencję na koreańskie pantery i klepał u siebie. Możemy kupić zagranicą myśliwce czy OP, ale czołgi , bwp , rosomaki , artylerię powinniśmy klepać u siebie własnymi siłami. To samo z amunicją.

Szakal
sobota, 16 grudnia 2017, 01:02

Co chcecie , wóz wsparcia ogniowego strugany w oparciu o T 72 Małpa . Zawsze lepsze od tankietki Anders bo raz jest i działa , dwa zawsze lepsze opancerzenie , trzy jakby skołować aktywne systemy ochrony to wybuch kontrładunków nie zgniecie go jak puszki . Cztery , równie antyczne Leopardy 2 A4 z amunicją DM 33 też przeciw T 72B3 otwarcie nie powojują . Doktryna walnej bitwy pancerno-zmechanizowanej w naszym wypadku jest doktryną walnej RZEZI bo poważnych MBT nie mamy i nas nie stać . Tyle że Hezbollahu też a jakoś Izraelczyków w 2004 ząbki zabolały . Bijąc z zasadzki w burtę stary "teciak" spali nawet T-14 Armata . Z aktywnym systemem obrony , termowizją i niezłym SKO nadal może być nocnym koszmarem ruskich zmecholi

zejdź na ziemię
sobota, 16 grudnia 2017, 13:04

Janes podał właśnie szczegóły wyposażenia T-90MS: wielokanałowe systemy celownicze i obserwacji, wypasiona termowizja, IFF, Kalina FCS która nie tylko integruje sensory ale jeszcze zapewnia sieciocentryczność i pozwala na wymianę informacji poprzez sieć i otrzymywanie wskazań o celach z zewnętrznych źródeł. Nie wiem więc kto dla kogo będzie "nocnym koszmarem". U nas się snuje dialogi techniczne a w Rosji realnie wdraża.

Burp
sobota, 16 grudnia 2017, 12:11

Być może spali, ale ja profilaktycznie zakładam, że Rosjanie mogą mieć dobrze wyszkolone załogi i dobrych dowódców, którzy nie dadzą nam takiej szansy.

dddert
sobota, 16 grudnia 2017, 16:04

1,5 roku analiza ????? To jest chore, mega kosmicznie chore. W 1,5 roku to Niemcy i francuzi zrobią Leo 3

infernoav
sobota, 16 grudnia 2017, 21:54

O jakim ty 1,5 roku bredzisz skoro zgłoszenia na pierwsze konsultacje rozpisano w listopadzie 2017? Poza tym T-72 w wersji pt-92m2 miałyby wspierać BWP, czyli nie robią za MABY, a za pojazd wsparcia, mogący tylko w pewnych sytuacjach nawiązać walkę z MBT wroga. Ma on zwalczać gniazda oporu i walczyć z BWP wroga, a to może spokojnie robic. Poza tym na czym opierasz się pisząc, że Francuzi i Niemcy już pracują nad Leo3? Nie ma w tej materii żadnej potwierdzonej informacji, to tylko Twoje życzenia/domysły.

SZARIK
sobota, 16 grudnia 2017, 15:38

Mam nadzieje ,że modernizacja T-72 skończy się tak jak wiele innych, na dialogu technicznym. Po przeprowadzeniu "dialogu" okaże się ,że przerobienie T-72 na nowoczesny czołg , kosztuje tyle ile zbudowanie nowego czołgu. Pojawią się inne priorytety i dla BUMARU nie będzie środków na "małpie teciaki". Jedyną dla nas nadzieją jest budowa wspólnego , nowego czołgu razem z Rheinmetall.

Fiki
niedziela, 17 grudnia 2017, 09:04

Popieram, Rheinmetall posiada gotowy projekt MGCS (odrzucony przez rząd Niemiec w programie budowy nowego czołgu podstawowego) i to on powinien być podstawą do budowy nowego polskiego czołgu podstawowego.

Max Mad
piątek, 15 grudnia 2017, 23:23

Na 9 podmiotów, 4 są częścią PGZ. Zgłosili się oddzielnie by stworzyć "sztuczny tłok" i udawać że jest jakaś konkurencja. Po całej szopce z "badaniem rynku", dialogami, sympozjami i innymi pierdołami zostanie wybrany PGZ i Bumar-Łabędy. Ale czas zleci, kasę się wyda i może pomysł przeskoczy na dwa albo trzy budżety do przodu.

Boczek
sobota, 16 grudnia 2017, 13:24

... i prace wstępne sfinansują ze "środków własnych". ;)

giko
piątek, 15 grudnia 2017, 23:20

widze ze idziemy droga rosyjska. posykac na smierc zalogi takich zlomow. tylko ze oni maja ich tysiace. my powinnismy dbac o nasze zalogi jak o zloto.

Viper
sobota, 16 grudnia 2017, 14:43

Dlaczego modernizacja T-72 jest tak bardzo hejtowana ? Proszę o argumenty

infernoav
sobota, 16 grudnia 2017, 21:59

Czytajac komentarze dochodzę do wniosku, że nie rozumieją ludzie jaką rolę mają pełnić te T-72 po modernizacji do PT-91M2. 1. Nie będą pełniły roli MBT, a raczej wejdą w rolę wozu wsparcia dla BWP, czyli walka z innymi BWP co mogą robić po płytkiej modernizacji i mogą wspierać przy walce z MBT wroga, ale nie same walczyć jak typowy MABY.

Dropik
sobota, 16 grudnia 2017, 17:39

weźmy 3 czołgi T72m, T72B i Leopard 2 A4 i oceńmy podstawowe ich elementy w skali : -,0,+ opancerzenie : -,0,+ układ napędowy : -,-,+ układ jezdny : -,-,+ uzbrojenie : -,0,+ system kierowania ogniem -,0,+ jak widać najłatwiej zmodernizować LEO potem T72B, a na końcu T72M. Można go zmodernizować do bardzo dobrego czołgu * ale trzeba w nim wymienić wszystko co oznaczą, że równie dobrze można kupić nowy czołg. Oczywiście to pewne uproszczenie.

clash
sobota, 16 grudnia 2017, 16:26

bo t 72 to taki Renault 17 w 39 jest a znaczy tyle co nic

clash
sobota, 16 grudnia 2017, 16:22

Abramsy -tworzone do niszcenia teciakow jedyne wyscie w tej chwili

gts
sobota, 16 grudnia 2017, 16:07

Bo jakakolwiek rozsadna modernizacja jest zbyt droga i praktycznie wiaze sie z przebudowa calego czolgu lub wrecz zakupem nowych glownych podzespolow. To oznacza koszt na poziomie moze nie nowych, ale nowszych i o kilka klas lepszych czolgow zachodnich... najac stary samochod w ktorym trzeba wszystko wymienic laczbie z nadwoziem bedziesz to robil czy jednak poszukasz innej opcji. Tak jest z naszym teciakiem, ktory dodatkowo jest w bieda wersji porownujac do jakiekolwiek wersji rosyjskiej. Wklad z tekstolitu przy wkladach NERA (wersje rosyjskie), jaki jest w naszych czolgach jest jak maslo przy kamieniu... dzis nasz tecisk jie ma zadnej wartosci bojowej, a zeby go nawet wkopac to potrzeba wymienic praktycznie wszystkie podzespoly. Modernizacja teciaka wraca tylko dlatego ze to pan Antoni nie chcial Leopardow i zapoeral sie rekami i nogami aby ich nie kupowac. Dzis bie byloby problemu bo te 300 teciakow zastapilibysmy podobne lub nie wiele mniejsza liczba leopardow. Moglibysmy sie skupic na jednej porzadnej modernizacji leoparda, ktora dala by znacznie lepszy efekt. Jesli chcesz wiecej, to muszisz sobie poszukac, bo temat jest rozwijany pod wieloma artykulami na d24 czy innych portalach. To nie jest hejt, to sa realia ktorych nie potrafi przyjac nasz MON, tyle ze w zderzeniu z realiami to realia musza przegrac bo MON ma kase z naszych podatkow. Co roku nowy budzet mozna przepuscic pieniadze na najglupsze rzeczy i tak nikt tego nie rozliczy.

Adam
sobota, 16 grudnia 2017, 15:14

Nikt tu nie hejtuje modernizacji tylko właśnie piszemy MODERNIZACJA a nie jakiś płytki remoncik który planuje MON.Jak już brać się to robić coś porządnie bo nasi żołnierze będą zapewne jeszcze tym bardzo długie lata jeździć.A czytałaś jaką "modernizację" planuje nasz MON?? śmiech na sali,te wraki będą dalej wrakami bez żadnych wartości bojowych

artur
niedziela, 17 grudnia 2017, 10:38

"modernizacja" T 72 to wyrzucone pieniądze w błoto. Kiedy MON to zrozumie! Cała energia powinna pójść na współpracą z Niemcami i Francją, celem wspólnego opracowania nowego czołgu.

tomitom
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 10:35

Niemcy nie chcą dac nam licencji na produkcję amunicji do naszych leopardów a Ty chcesz z nimi czołgi robić.

PL
niedziela, 17 grudnia 2017, 17:42

W ten sposób strategiczne cele ruskie i zachodnie zaczęłyby się realizować. Gdyby było więcej takich pomysłów rozbroili byśmy się do końca. Francja i Niemcy mają wobec Polski swoje plany.

slash
niedziela, 17 grudnia 2017, 16:16

Z kim ? Z państwami upadłymi "in progres" jak ZSRR w 89 ? scheissmetalem który stracił możliwość produkcji nowych wanien kadłubów ? Ameryka , Izrael i Korea Południowa to są wiarygodni partnerzy biznesowi

Extern
sobota, 16 grudnia 2017, 14:16

Zaproszenie podmiotów do udziału w analizie rynku to jest wg Macierewicza modernizacja T72M?!? A jeśli się okaże w wyniku analizy, że modernizacja T72M jest NIEOPŁACALNA, to co wówczas powie minister Macierewicz? Że zakończyliśmy modernizację? Mam wrażenie, że żyjemy w teoretycznym świecie, tworzonym przez wiele pięknych zdań wypowiadanych przez spółkę Macierewicz & Kownacki. A świat realny jest całkowicie poza ich zasięgiem. I wcale nie wygląda tak pięknie.

infernoav
sobota, 16 grudnia 2017, 22:48

T-72 ma być zmodernizowany do wsparcia BWP przeciwko piechocie i innym BWP. Jeśli napotka duże zgrupowanie MBT ma się wycofywać. Denerwują mnie ludzie nie rozumiejący, że PT-91 i T-72 nie będą klasyfikowane jako MBT, mają zastąpić niedoszłego Borsuka jako wsparcie BWP. Inna rzeczą jest brak w liczbie MBT, bo Leo2 mamy za mało. Jeśli krytykujecie to rzeczowo i bez bredni proszę, a będzie można rzeczowo podyskutować. To tak samo jak z Goździkami. Ludzie mówią, że modernizacja nie jest opłacalna bo mają za mały zasięg. Zapominają jednak, że po zastąpieniu przez Homara można przesunąć je na niższy szczebel jako bezpośrednie wsparcie ogniowe.

gts
sobota, 16 grudnia 2017, 15:57

Ladnie powiedziane, widze ze przjerzales logike ministra. Modernicja jest w toku - tzn orientujemy sie czy w ogole sie da. Jak sie nie da to modernizacjr zakonczono.. najwazniejsze ze typowy sluchacz radia pytan o efekt nie zada, bo sam wiedzy nie ma na tyle zeby cokolwiek zrozumial.

OptymistaPL
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 22:32

Wojska lądowe RP przy 4 dywizjach powinny składać się z 12 brygad ogólnowojskowych tj: 3 brygad pancernych (dwie z dywizji lubuskiej i jedna brygada warszawska- wszystkie oparte o leo- których ok100 trzeba dokupić); 6 brygad zmechanizowanych ( składających się z 2 batalionów borsuków każda + 1 batalionu zmodernizowanych pt92m2) oraz 3 brygad zmotoryzowanych ( tylko na rosomakach- 2 brygady w dywizji szczecińskiej i 1 w lubuskiej)... przy czym brygady pancerne i zmechanizowane (łącznie 9) byłyby wsparte o dywizjony krabów- czyli 9; natomiast brygady rośków wsparte rakami/ danami. Owe 4 dywizje miałyby w swoich strukturach 4 pułki artylerii kołowej (każda po jednym). Każdy pułk miałby 2 dywizjony kołowej artylerii rakietowej(langusta/homar) + dwa dywizjony kryli!

Makaron
niedziela, 17 grudnia 2017, 21:11

Nie będzie modernizacji tak jak nie ma nowych śmigłowców.

NN
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 12:13

Prosta sprawa, obecna ekipa jest mocna w działaniach pozornych.

hjkyggkj
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 06:36

Będą śmigłowce- to będzie czym nowe czołgi wozić

Lewandos
piątek, 15 grudnia 2017, 21:38

Problem w tym, że nie zawsze kupuje się, to co się chce... i czasami warto wykorzystać sprzęt, który już się ma...

Tak zróbcie.....
piątek, 15 grudnia 2017, 21:05

Jedyna sensowna moderka..... Dogadać się z Izraelem i kupić od nich licencje na lufowe ppk Lahat w wariancie 125mm, na takiej samej zasadzie jak mamy na Spike'a i dostosować do ich odpalania wszystkie PT-91 i T-72, dodatkowo kupić zapasy nowoczesnej 125mm amunicji APFSDS i HEAT i wymienić armatę na na przykład ukraińską KBA-3 z Opłota, a obecnie używane działa, po wymontowaniu z czołgów zainstalować na lawety i przekazać do WOT w zamian za muzealne D-44 85mm. Co do głębszej modyfikacji, to są to koszta niewspółmierne do efektów. Posiadane T-72 można obłożyć ewentualnie kostkami ERAWA i tyle.

FDolas
sobota, 16 grudnia 2017, 23:44

Zróbcie z nich bezzałogowce. Nowa armata, ppk, kamery, sensory i olać pancerz, nawet jeszcze go odchudzić dla poprawy mobilności.

bronzovic
sobota, 16 grudnia 2017, 23:41

Ale chała, trupy sprzętowe otrzymają resurs na wojnę chyba tą co była 39 roku bo na nową to chyba jako zapory dla koni i symetria z Jemenem.

Marek1
piątek, 15 grudnia 2017, 20:38

... "Inspektorat Uzbrojenia informował w pierwszej połowie listopada, że szczegółowe wymagania w zakresie modernizacji czołgu T-72M1 są niejawne" ...i to w zasadzie załatwia sprawę ewentualnej medialnej krytyki pomysłów AM&Co. w kwestii w/w "modernizacji. Swoja drogą to ciekaw jestem ogromnie KTÓRE to wg. MON elementy tej tzw. płytkiej moderki polegają na montażu na muzealnych MBT aż tak "zaawansowanego technologicznie" osprzętu, że aż muszą one zostać UTAJNIONE ?? Lepsza armata 125 mm? Nowocześniejszy SKO ? Czujniki opromieniowania laserem ? Kamera cofania ? Nowocześniejsza amunicja ? ERA/ERAWA na pancerz ? Wszak wszystko, co można wsadzić na pokład muzealnego T-72M1 jest POWSZECHNIE znane całemu światu od lat, więc utajnianie tych "rewelacji" może co najwyżej rozśmieszyć ...

Dropik
piątek, 15 grudnia 2017, 22:16

Znajdź różnice program modernizacji Leo i t72. Jeden jawny drugi tajny. Tajny jak wszystko w zssr

wqq
piątek, 15 grudnia 2017, 22:04

No i właśnie kolego Marku 1 o to chodzi , utajnienie założeń modernizacyjnych ma na celu ochronę życia oczywiście nie czołgistów tylko czytelników. Po takiej lekturze można by było dostać rozstroju nerwowego albo zawału . Po co to komu. Bumar już zaciera ręce , gruba kasa popłynie strumieniem .

Longinus Podpipięta herbu Zerwikaptur
piątek, 15 grudnia 2017, 20:34

Będzie moderna ok 300 T 72 i doprowadzenie do wspólnego wariantu PT, To ma być taki mały Wolski (jeśli kumają panowie o co biega)Podkreślam od lat że moja miłośc do tanków nie oznacza nierealistycznego podejścia do nich,Myślę ze nikt z panów nie wykopał tyle tanków z II WŚ co ja, o czem parę razy pisałem ( a jak ktoś wydobywał to proszę podać czas i miejsce i spotkamy się na innej stronie)..Ale to historia Na dziś dzień starczy ta mała moderna ,Mamy od czołgów ważniejsze wydatki.S.R.P.S.L.

kombajn
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:22

No bardzo jestem ciekaw co oni za marne 4 mln złotych chcą zrobić. Przecież żeby wysłużoną bieda wersję T-72 doprowadzić do standardu nowoczesnego pola walki (i to z przymrużeniem oka i trzymaniem kciuków) to trzeba by wyciąć pancerz przedni i wstawić nowy(którego nie ma więc trzeba opracować/kupić), wyciąć przód wierzy i wstawić nowy (jak wyżej), wstawić nową armatę( jak wyżej), nową amunicje (jak wyżej), SKO z termowizją i w układzie hunter-kilera(jedna rzecz którą akurat możemy od ręki zrobić), wstawić nowy silnik (którego żeby było zabawniej już nie mamy a mieliśmy), generator pomocniczy, system łączności od razu w standardzie który ma być na Rosomakach i Leopardach po modernizacji a na koniec całość jeszcze pasowało by obłożyć ERA(na szczęście też można użyć krajowej). Jak się zmieszczą w 15 mln to będzie dobrze, także koszt zaczyna pomału zbliżać się do ceny zakupu nowego pełnowartościowego czołgu, podczas gdy ta moderka będzie no cóż - ok w najlepszym razie, ale czapki z głowy nie zrywa. Jakakolwiek płytka modernizacja to moim zdaniem nonsens. No chyba żeby wybrać 100 sztuk w najlepszym stanie, po czym wyremontować silniki, wymienić armaty na nowe, dokupić amunicji i skierować takie T-72 jako wsparcie dla Rosomaków.

PL
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 17:53

Może ta informacja to jest "zasłona dymna" przed zakupem dobrego i już gotowego sprzętu np. Abramsów.

Niezależny
piątek, 15 grudnia 2017, 20:11

Kupić licencje na wieże FALCON, dołożyć ERAWA II i był by jeszcze z tego przyzwoity MBT-k

Podbipięta
sobota, 16 grudnia 2017, 09:10

Wiesz pan że samochód wart 500 zł można wyremontować kosztem nawet10 tyś. zł .Ale jaki z tego zysk? To się nazywa koszt-efekt.

Dodo
piątek, 15 grudnia 2017, 21:17

Wymagałoby to przekonstruwania niszy wieży na większy skład amunicji. Pozatym trzeba by też kosz wieży wymienić itd.

Lord
piątek, 15 grudnia 2017, 20:11

Jeśli te czołgi mają być modernizowane płytko, to powinny trafić do WOT (z całym szacunkiem dla tej formacji) jako wsparcie wojsk operacyjnych. Proponuje również aby z kilku czołgów utworzyć pluton specjalny, którego załogi wozów będą stanowić osoby, które to wymyśliły płytką modernizację. Niech dadzą przykład jak te wozy wykorzystać w boju i w trakcie ćwiczeń.

PRS
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 17:34

Optoelektronika, SKO, radiostacje, system komunikacji wewnętrznej, gąski, karabiny maszynowe - to i tak trzeba wymienić. Można to nazwać po imieniu REMONTEM, a można w nowomowie MODERNIZACJĄ. Plus ERAWA- 2 i OBRA-3 która w stosunku do obecnych ,,Teciaków" jest niewątpliwie jakąś ,,modernizacją".

OBer
piątek, 15 grudnia 2017, 21:07

Lekka piechota wyposażona w czołgi?

Ryki
sobota, 16 grudnia 2017, 11:46

Sensowna modernizacja to : wymiana lufy( ujednolicić kaliber) , pancerz , silnik , nowa amunicja, SKO, czujniki opromieniowania laserem itp

ryba
sobota, 16 grudnia 2017, 16:41

czyli coś jakby cały nowy czołg zaprojektowac

Igo
sobota, 16 grudnia 2017, 15:14

Tylko, że to już nie jest żadna modernizacja, a nowy czołg

Niezależny
piątek, 15 grudnia 2017, 20:02

Kupić licencje na wieże FALCON, dołożyć ERAWA II i był by jeszcze z tego przyzwoity MBT-k

Rain
sobota, 16 grudnia 2017, 13:31

Kosz wieży falcon przebilby podłogę T72, byla robiona pod dużo wyższe Challengery. A gdzie załoga? Niezły dowcip, niezły

Antex
sobota, 16 grudnia 2017, 05:17

Przyzwoity to może nie, ale przynajmniej udający przyzwoitego ... No ale FALCON to obraza honoru polskich inżynierów, konstruktorów, związkowców, polityków .. Śmiertelna zniewaga dla polskiej odwiecznej narodowej tradycji budowy czołgów (choć 7TP był niezły...)

Szakal
niedziela, 17 grudnia 2017, 18:09

Dobra z braku dobrej amunicji przeciwpancernej 120 i 125 mm w WP mam pytanie . Jaki byłby efekt bezpośredniego trafienia od czoła T 72B pociskiem HE 120 mm lub OF 125 z zapalnikiem nastawionym na opóźnienie ?

Vvv
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:25

Ośmielona wieza i zerwana kostka reliktu i moze osłona termiczna lufy. Zaraz po tym t-72b3 odpowieedzialby ogniem

kombajn
poniedziałek, 18 grudnia 2017, 11:05

O ile pamiętam zmodernizowane ruskie T-72 mają pancerz warstwowy stal+ guma+stal+pusta przestrzeń + stal. Ale to różne warianty różnie maja. Tak czy inaczej zdarło by farbę, całkiem możliwe że uszkodziło pierwszą warstwę pancerza ale guma pomiędzy warstwami zamortyzuje efekt eksplozji wiec nie dojdzie do oderwania wewnętrznej części pancerza i zniszczenia przedziału bojowego jak to ma miejsce przy pociskach odkształcalnych i pancerzu nie-kompozytowym. Eksplozja mogła by również uszkodzić elementy obserwacyjne. Innymi słowy uszkodzenia żadne lub prawie żadne. Ewentualnie tak jak mówię chyba żeby celować po przyrządach celowniczych i liczyć na ich uszkodzenie to może od biedy uda się zmniejszyć świadomość pola walki w czołgu przeciwnika.

SZARIK
sobota, 16 grudnia 2017, 11:33

Jeżeli T-72 zmodernizuje PGZ to uzyskamy kiepskie PT-17, ale jeżeli zrobią to firmy izraelskie to możemy przerobić nasze teciaki na porządne czołgi. Oczywiście będzie to sporo kosztowało ale modernizacja w Bumarze też nie będzie tania a efekt końcowy będzie znacznie lepszy. Firmy izraelskie mają doświadczenie w przerabianiu starych czołgów na wartościowy i nowoczesny sprzęt, co pokazały na przykładzie modernizacji M48 i M60 do Sabry Mk 4 , który jest nowoczesnym czołgiem wykorzystującym niektóre części z Merkawy.

Racjonalista
sobota, 16 grudnia 2017, 17:12

Modernizacja tylko we współpracy z Izraelem i obowiązkowo lufowe ppk Lahat!

rafikzabki
sobota, 16 grudnia 2017, 15:20

Tylko idąc tą drogą zawsze będzie lepiej zrobić coś z Izraelem niż u siebie. Powinny to robić polskie zakłady co najwyżej w kooperacji z Izraelem czy innym zaawansowanym partnerem ale warunek - z całym transferem technologii....Ponieważ sporo nas kosztuje armia to powinna dawać miejsca pracy i napędzać rozwój.

Hex
piątek, 15 grudnia 2017, 19:35

"O realizacji modernizacji czołgów T-72M1 poinformował pod koniec października szef MON Antoni Macierewicz, który stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami" "Modernizacja T-72 (…) już jest realizowana. I to jest decyzja która została podjęta na skutek SPO."" Czyli skoro od blisko 2 miesięcy wg. Macierewicza jest realizowana modernizacja T-72, to znaczy, że już choć jedna sztuka powinna być gotowa, prawda?

mi6
sobota, 16 grudnia 2017, 09:28

Pewnie miał na myśli ze podjął juz decyzję i od tego momentu każdy świstek papieru jaki wymyśla urzędnicy MON w tej sprawie jest realizacja programu...cały minister

andrew997
piątek, 15 grudnia 2017, 23:00

Nie, to nieprawda! Chodzi o to, że pieniądze już są wydawane na tzw. modernizację( zwracam uwagę na tytuł projektu - badanie rynku(...) )- cokolwiek to znaczy! Można się obawiać, że nie ma to nic wspólnego z czołgami.

Marek1
piątek, 15 grudnia 2017, 21:46

Hex - żarty sobie robisz ? Modernizacja T-72(jak zresztą wszystkiego dla WP) musi odbywać sie w tempie ślimaczym i tak też to będzie wyglądało. Najpierw zatem odbędzie się(no kto zgadnie ?) ... oczywiście, badanie rynku, polegające na tym, że kilka firm ma po kilku m-cach powiedzieć MON, CO i ZA ILE można zrobić z archaicznym t-72m1 i jak się to ma do pomysłów AM&Co. w tym względzie. Reasumując - dobrze będzie jak pierwszy zmodernizowany T trafi do jednostki liniowej za 1,5-2 lata.

Lewandos
piątek, 15 grudnia 2017, 21:36

Dla ministra realizacja rozpoczyna się nie w momencie fizycznego montażu nowych podzespołów, tylko w momencie podjęcia prac studyjnych..

PL
niedziela, 17 grudnia 2017, 17:56

Proponuję policzyć ile to jest 200 x 8 500 000 $, przygotować kasę i kupić 200 Abramsów, a offset omówić przy następnych 200 sztukach wraz dodatkową amunicją.

man
sobota, 16 grudnia 2017, 21:41

To jedyny czołg jaki produkujemy/produkowaliśmy.Lepiej mieć 700/1000/3450 T72/PT 91 niż obiecane lepsze od sojuszników.

ewasa
niedziela, 17 grudnia 2017, 17:25

Co za brednie i bzdury typowego speca z netu co się nie zna ale musi zabrać głos. Napisz jeszcze że lepiej mieć 1000 tankietek TKS niż porządne czołgi od sojuszników. A może lepiej mieć 20tys koni niż jakiekolwiek czołgi....jam mamy takich WIELKICH SPECÓW w MON i IU to co się dziwicie że nasza armia wygląda jak wygląda...

cdee
wtorek, 19 grudnia 2017, 07:53

ile lat trwac beda te analizy, programy, analizy. I pozniej kupimy na zachodzie. Zadnych własnych rozwiazań, opracowań, produkcji. Tylko analizy..

bęcki
wtorek, 19 grudnia 2017, 12:51

Mamy własne rozwiązania a te analizy są po to by większość tych rozwiązań nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Realista
sobota, 16 grudnia 2017, 21:34

Skończy się na moderce pod hasłem: "żeby był w stanie z garażu wyjechać" i tyle w temacie. Teoretycznie MON ma zamiar stworzyć dwie więcej brygady zmechanizowane i do tego potrzebuje dwieście parędziesiąt "nowych" czołgów. Teoretycznie ...

Łukasz
sobota, 16 grudnia 2017, 21:24

..."szczegółowe wymagania w zakresie modernizacji czołgu T-72M1 są niejawne"... chyba dlatego by nikt się nie śmiał z wypocin "pseudospecjalistów"

clash
sobota, 16 grudnia 2017, 10:49

Powinien byc tez 10 offerent Huta im. T. Sendzimira, z najlepsza modernizacja T 72 jako material wsadowy do wielkigo pieca. A tak powazniej w razie wojny na tym zlomie powinni sluzyc pomyslodawcy wraz zrodzinami innymi wykonawcami

Ciekawski
sobota, 16 grudnia 2017, 14:46

To co proponujesz w zamian za T-72 i PT-91 na chwilę obecną? Nic? Czy coś innego? Może zakonserwowane Abramsy? Załatwisz z Trumpem, żeby dał nam je za darmo, czy zapłacisz z własnej kieszeni za ich odremontowanie? Jaką alternatywę proponujesz mądralo?

Jasio bardzo mądry mówi
sobota, 16 grudnia 2017, 20:20

Posadowić na kadłubie czołgu T72obrotową wieżę z Kraba i bedzie uniwersalny nośnik i na miarę naszego ,"misia" i będzie produkt Polski

Adam
sobota, 16 grudnia 2017, 10:13

To teraz już śnimy o modernizacji T-72,no za kilka lat może coś tam wyklepią a może ktoś słyszał z kim zbudujemy okręty podwodne??? Bo po słowach pana Macierewicza sprzed 2 tygodni to mieliśmy już wiedzieć z kim je budować będziemy.... Czy już znowu w tym MONowskim cyrku coś się pozmieniało

zły
sobota, 16 grudnia 2017, 09:21

"O realizacji modernizacji czołgów T-72M1 poinformował pod koniec października szef MON Antoni Macierewicz, który stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami" "Modernizacja T-72 (…) już jest realizowana." O tym Macierewicz informował pod koniec października, teraz mamy koniec grudnia więc znowu zapytajcie bo bardzo prawdopodobne jest, że już zmieniła im się koncepcja.

PL
sobota, 16 grudnia 2017, 09:16

Modernizacja tych czołgów jest nam potrzebna. Trzeba się zdecydować czy je mieć, czy przyglądać się jak inni mają. Poprawią się możliwości polskiego przemysłu, a później może rozszerzyć się zakres współpracy.

Dropik
niedziela, 17 grudnia 2017, 14:34

po zmianie premiera ten program pewnie pojdzie w odstawkę . szybciej spodziewać sie mozna pustynnych abramsow i bradley'i . Borusuku żegnaj :D

Viper
sobota, 16 grudnia 2017, 07:15

W razie W lepiej mieć te T-72 niż nie mieć nic. Poza tym wszystko zależy jak się takiego czołgu używa, wątpie że będą robić przełamanie na tych T-72.

J-23
wtorek, 19 grudnia 2017, 15:31

Może już zejdźcie na ziemię, Leopard 3 będzie za 10-15 lat i będzie kosztował 15-20mln eu. od sztuki, co nie jest na naszą skromną kieszeń i wymiana latami będzie się ciągnęła. Działania na już to dual z Ukraińcami na Bułata(cena jest przystępna 4-5mln $)Kupić licencję z możliwością modernizacji (zastosowanie naszych komponentów i HSW przekalibruje rapira na 120mlm +licencja na niemiecką amunicję) W zamian pomożemy Ukrainie zrealizować ich kontrakty eksportowe .Nasze T-72mozna zaproponować Libii,Irakowi,Pakistanowi,Malezji,czy innym zainteresowanym krajom z głęboką modernizacją, albo nowe Bułaty. Jednocześnie podjąć współpracę z Rheinmetall na czołg IV generacji za rozsądną cenę.To by było w miarę sensowne.

dropik
środa, 20 grudnia 2017, 08:12

nic nie wiesz. Bułat to modernizacja t-64 - nieudana bo za ciężki silnik nie wyrabia. Wszystkie zostały przeniesione do rezerwy. Wyrokowanie ile będzie kosztować leo3 nie ma sensu moze 20 a moze 12 , a moze mniej Przekalibrowanie 125 na 120 ? nie osmieszja sie przecież nie chodzi o kaliber tylko rozmiar komory prochowej i podzielną amunicję, która się mieści do automatu pod wieżą.

Tweets Defence24