Irańskie pociski spadły na bazy USA w Iraku; Polacy nie odnieśli obrażeń

8 stycznia 2020, 01:32
Fateh-110_Missile_by_YPA.IR_02
Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia / Hossein Velayati / CC.BY-SA 4.0
Reklama

Pentagon potwierdził we wtorek w oświadczeniu atak rakietowy ze strony Iranu na co najmniej 2 amerykańskie bazy wojskowe w Iraku - Al Asad w muhafazie Al-Anbar oraz lotnisko wojskowe w Irbilu w irackim Kurdystanie. Trwa szacowanie strat - dodano w dokumencie. Z informacji przekazanych PAP przez CO MON wynika, że polscy żołnierze znajdujący się w bazie nie odnieśli obrażeń.

W ataku wystrzelono 22 rakiety, z czego 17 na bazę Al Asad oraz pięć na lotnisku w Irbilu. Według oficjalnych komunikatów władz USA i Iraku ma ofiar wśród żołnierzy amerykańskich i irackich. Prawdopodobnie atak wywołał jedynie niewielkie straty materialne, choć irańskie media mówią o 80 zabitych i zniszczonych samolotach.

Podejmiemy wszelkie niezbędne działania w celu ochrony i obrony personelu Stanów Zjednoczonych, naszych partnerów, a także naszych sojuszników w regionie

Oświadczenie Pentagonu

Z kolei prezydent Donald Trump poinformował na Twitterze, że po ataku "wszystko jest w porządku". Poinformował też o trwającym procesie oceny strat i przypomniał że amerykańska armia jest najsilniejsza na świecie. 

Armia irańska zażądała od USA wycofania swoich sił zbrojnych z Bliskiego Wschodu. Według irańskiej telewizji państwowej w ataku rakietowym Iranu na cele USA w Iraku zginęło 80 osób, określonych jako "amerykańscy terroryści".

Korpus Strażników Rewolucji Iranu stwierdził wcześniej ze swej strony, że baza lotnicza i inne obiekty zostały "całkowicie zniszczone", a sam atak na "bazy okupowane przez Amerykanów" został uwieńczony pełnym sukcesem". Korpus zażądał od Waszyngtonu, by natychmiast wycofał wojska z regionu, "jeśli nie chce więcej zabitych żołnierzy". W oświadczeniu podkreślono, że Izrael jest uważany za współuczestnika zabójstwa gen. Kasema Sulejmaniego. "Nie traktujemy Izraela w oderwaniu od Stanów Zjednoczonych, gdy chodzi o to przestępstwo" - wskazano w oświadczeniu dotyczącym operacji "Męczennik Sulejmani". 

Treść deklaracji przekazała w środę nad ranem irańska agencja ISNA i stacje telewizyjne. Korpus Strażników Rewolucji przestrzegł także w swym komunikacie sojuszników Stanów Zjednoczonych na Bliskim wschodzie, że "jeśli dojdzie do jakichkolwiek ataków na Iran przy udziale tych krajów, zostaną one z całą bezwzględnością zaatakowane przez Iran". 

W lipcu br. w bazie Al Asad rozpoczęło służbę 150 żołnierzy z Polskiego Kontyngentu wojskowego w Iraku. Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowało, że żaden ze znajdujących się w bazie polskich żołnierzy nie odniósł obrażeń.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 295
Reklama
Niuniu
czwartek, 9 stycznia 2020, 14:16

Tak naprawdę to trzeba mieć niezłe rakiety i systemy naprowadzania aby trafić w bazę wojskową a jednocześnie nic tam nie zniszczyć i nikogo nie zabić. A amerykanie nie strzelali Patryjotami ze zwykłego skąpstwa. Po co mieli wywalić kilkanaście milionów dolarów na strzelanie do rakiet które miały na celu nic im nie zrobić?

kłamstwo ma krótkie nogi
środa, 8 stycznia 2020, 21:41

" Polacy nie odnieśli obrażeń" - a dowódca PKW w Iraku płk. M.Adamski śmiertelnie w tym czasie pośliznął się w wannie, natomiast St.kpr. R.Sobczak rękę stracił w wypadku w windzie?

w-t
środa, 8 stycznia 2020, 17:16

Bedzie polska odpowiedz na iskandera, kierowane grady dla Polski już wkrótce

KAR
środa, 8 stycznia 2020, 14:44

Finał będzie taki, że USA zostanie definitywnie wypchnięte z BLISKIEGO WSCHODU. Oby...

finalista
środa, 8 stycznia 2020, 22:03

Przez kogo niby?

R
czwartek, 9 stycznia 2020, 10:33

Przez samo siebie i Trumpa.

BUBA
środa, 8 stycznia 2020, 17:59

Dlaczego oby

antytroll
środa, 8 stycznia 2020, 21:42

Bo każdy uczciwy człowiek chce pokoju na świecie! Wystarczy?

diej
środa, 8 stycznia 2020, 14:07

Grzegorz Braune (konfederacja) złożył wniosek o wycowanie naszych wojsk z Iraku. Dyplomatycznie ma to sens, ale czy sie uda? Kanadyjczycy wycofali 500 osób, niemcy przeniesli do innego kraju, slowacy i rumuni też. dziwne to wszystko

KAR
czwartek, 9 stycznia 2020, 15:29

Podobno w naszym przypadku wymagana jest zgoda NATO. Pewnie głupia wymówka naszego rządu.

kier. kotłowni
środa, 8 stycznia 2020, 13:51

Podobno poległ jeden zołnierz polski a drugi ma urwana reke,ale MON milczy

Ciekawy
czwartek, 9 stycznia 2020, 05:40

Podaj źródło tych informacji. Fale newsy są obecnie coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie dezinformacji

PKW Irak
środa, 8 stycznia 2020, 23:30

Trzeci ma podbite oko, ale mówi, że czuje się dobrze

ale odlot
środa, 8 stycznia 2020, 13:29

Atak atakiem, dobrze, że (na co wszystko wskazuje) obyło się bez ofiar w ludziach ale prawdziwym problemem dla wiadomej trolwnii jest wytłumaczenie faktu, że irańskie rakiety w ogóle trafiły w bazy a nie zostały unieszkodliwione przez systemy plot. "Przekazy dnia" jak widać dotarły ale są one rozbieżne (jak wszystkie ostatnio sygnały administracji amerykańskiej) i jedni otrzymali wytyczne, że "żadnych systemów oplot. tam nie było" co już samo w sobie jest kuriozalne. Inni, że systemy były ale "nie interweniowały" bo pociski leciały na pustynię co jest równie śmieszne. Która opcję wybrać, którą wybrać? To dopiero główkowanie. No ale, że aby dać natychmiastowy odpór pisać trzeba część przyjęła opcję pierwsza, część drugą. Są też oczywiście "niezdecydowani" i oni skoncentrowali się na wątku "geograficznym" wplatając weń honor i odwagę ("Iran zamiast USA zaatakował Irak. Dokładnie tak to należy czytać. Ostrzelał terytorium Iraku. W bazach oprócz amerykańskich żołnierzy byli też iraccy. Gdzie tu honor i odwaga?") zupełnie nie przejmując się faktem, że USA przeprowadziły zamach na Sulejmaniego również w Iraku co w rozwinięciu może powodować pytania o ich honor i odwagę. Itd. itd. W każdym razie w/w zadanie mają niewdzięczne i ja osobiście im nieco współczuje.

scrambler
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:22

Ważne, żeby zamiast "przekazu dnia" były na miejscu szare komórki i minimum podstawowej wiedzy fachowej. Nietrudno przyjąć za pewnik, że przynajmniej jedna strona konfliktu dysponuje potencjałem technologicznym do bieżącej kontroli np. faktu odpalenia pocisków i obliczenia ich przybliżonej trajektorii. Kuriozalny może być fakt ew. nie wykorzystania tego do zapewnienia bezpieczeństwa "swoim" w bazach, ale może @ale_odlot coś więcej wie na ten temat? Poza tym śmieszne to są wydumane domysły oraz takie "salomonowe" dywagacje, niby na temat, ale głównie w celu relatywizowania rzeczywistości. A co ty @ale_odlot przyjacielu masz na ten temat do powiedzenia od siebie? Wypadałoby może zejść z postumentu audytora komentarzy na ziemię, choćby jedną nogą.

ale odlot
czwartek, 9 stycznia 2020, 21:48

"Ważne, żeby zamiast "przekazu dnia" były na miejscu szare komórki i minimum podstawowej wiedzy fachowej..." Święte słowa szare komórki to klucz do sukcesu. A co do stwierdzenia:" Nietrudno przyjąć za pewnik, że przynajmniej jedna strona konfliktu dysponuje potencjałem technologicznym do bieżącej kontroli np. faktu odpalenia pocisków i obliczenia ich przybliżonej trajektorii..." to polecam zapoznanie się ze zdjęciami satelitarnymi opublikowanymi przez Planet Labs co powinno zakończyć dyskusję o możliwości obliczenia "przybliżonej trajektorii" i skuteczności przeciwdziałania .

scrambler
piątek, 10 stycznia 2020, 17:46

Nie widzę pola do dyskusji, nie dysponuję żadną popartą wiarygodnymi źródłami wiedzą na potwierdzeni lub zaprzeczenie, do wymiany poglądów jest taka wiedza niezbędna . Bez niej opieramy się na przesądach i domniemaniach. I tylko o tym napisałem. Dlatego kwestią gustu jest formułowanie wniosków ogólnych na podstawie np interpretacji zdjęć. Związek tych obrazków z realnymi możliwościami technologicznymi jest żaden. Laptopem też można wbijać gwoździe.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 15:15

Już sam nie wiem w co mam wierzyć. Wszystko co wiem okazało się KŁAMSTWEM!

Laba
środa, 8 stycznia 2020, 13:26

Ciekawe czy puten zakupił pancerny parasol. Podobno USA teraz celuje w przywódców, to zwykły koszt/efekt. A prognozy niekorzystne, lekkie przejaśnienia z szansą ognia piekielnego ze żniwiarzy. Swoją drogą widać różnice operacyjne, tu rakiety z drona trafiły w samochód z VIP tam 20 balistycznych rakiet spadło w okolicy bazy.

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 12:56

Piszą , że w wyniku ataku zginęło 80 osób ? Musieli coś napisać że ktoś zginął i to więcej niż 60 osób , bo prawie tyle w Iranie biedaków samych się zadeptało na śmierć ... Propaganda żyje swoimi prawami .

hym108
środa, 8 stycznia 2020, 16:30

okazuje sie ze Iran nie chce zabijac amerykanskich zolnierzy. A wedlog pentagonu oni sa od rana do nocy zabijaja amerykanow;) to jak to jest?:)

środa, 8 stycznia 2020, 22:06

czyli wystrzelili 22 rakiet nie chcąc zabić nikogo?

Andrzej
środa, 8 stycznia 2020, 12:54

czyli bazy amerykańskie nie są chronione żadnym systemem obrony przeciwrakietowej?

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:03

A po co, ISIS jakoś lotnictwa czy balistycznych nie ma. Był system C-RAM.

Windows XD
środa, 8 stycznia 2020, 22:22

"Katiusz" i dronów też pewnie nie mają. To ciekawe co rosyjską bazę w Syrii zaatakowało. Musi jakie UFO...

kłamstwo ma krótkie nogi
środa, 8 stycznia 2020, 21:44

No to ten C-RAM był nieskuteczny, skoro dowódca PKW płk Marcin Adamski stracił w irańskim uderzeniu życie a St.kpr. Radosław Sobczak prawą rękę. Zerowe straty USA to pewnie takie samo kłamstwo jak Błaszczaka.

autor
środa, 8 stycznia 2020, 12:33

Wot by pojechał i się podszkolił

O-E
środa, 8 stycznia 2020, 12:27

Zaatakowali (dla zachowania twarzy na użytek swojej gawiedzi) ale najpierw grzecznie o tym poinformowali druga stronę.Przy okazji w ferworze i bałaganie rąbneli ukraiński samolot.

Hanys
środa, 8 stycznia 2020, 13:06

Owszem poinformowali, ale rząd iracki, a nie amerykanów. A Bildem i jego teoriami spiskowymi bym sie nie sugerował...

Cuda ogłaszają
środa, 8 stycznia 2020, 12:25

A dziś nad ranem miały miejsce dwa wstrząsy o magnitudzie 4,5 oraz 4,9 na głębokości 10 km i lokalizacji: 29.09E 51.28E. W pobliżu jest miasto Bushehr (28°59′N 50°49′E) i elektrownia, która nie generująca CO2.

zyzio
środa, 8 stycznia 2020, 12:24

No jednak jakieś zniszczenia są , pokazuje to że Irańczycy maja doskonałe rozeznanie, zniszczyli śmigłowce samoloty a raczej nie celowali w ludzi bo nie chcieli ani naszych ani niemców trafić. Mają rozgrywkę z amerykanami nie z nami i niemcami. No wczoraj bodajże w jakimś innym watku Davien wypisywał coś na temat różnicy w ochronie baz rosyjskich w syrii a ochronie baz amerykańskich. Dzisiejsze zdarzenia dość boleśnie zweryfkowikowały bajania "najwieksiejszego fachury" we wsi. Rosjanie przechwytuja w powietrzu pociski moździerzowe, chłopaki z USA tak nastawili sie na atak i byli tacy pewni że nie ma bata na nich że jak widać nie sa w stanie ustrzec się przed żadnym ostrzałem. Owszem mogą zamienić Iran w pare dni w zgliszcza i ruiny ale sami ustrzec sie strat i to zapewne dużych nie potrafią. No chyba że najpierw faktycznie wycofają wszystkie swe siły z bliskiego wschodu a zaatakuja potem.

Marek
środa, 8 stycznia 2020, 14:52

Tylko, że po pierwsze Jankesi olali temat i nie mieli tam OPL, po drugie Irańczycy tak uważają na życie ludzkie, że ich OPL spruła ukraiński samolot komunikacyjny zaraz po starcie.

ewf
środa, 8 stycznia 2020, 22:30

ojojoj, jakby Amerykanie coś zestrzelili, tudzież wszystko zestrzelili, albo nic by nie trafiło to by trąbili o tym GŁOŚNO, a tymczasem ich zatkało

scrambler
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:26

Tylko joj, ale pomyśl, czy chętnie by ujawniali np użycie czegoś, czego potencjalny przeciwnik nie powinien się spodziewać. I wcale nie musi to być UFO.

dyziowaty
środa, 8 stycznia 2020, 13:23

Jasne ha ha ha

Antytroll
środa, 8 stycznia 2020, 12:58

Skąd informacje na temat zniszczonych samolotów i śmigłowców, proszę podać źródło. I skąd informacja o tym jakim opl były chronione zaatakowane bazy?

Muminek
środa, 8 stycznia 2020, 15:29

Sam Allah się z skontaktował i przekazał te informacje. Pewne na 1000 % - to chyba wystarczy.

środa, 8 stycznia 2020, 14:27

Nawet w naszej "publicznej"tv o tym mówią.Na temat opl nic w poście nie było, ale baza amerykańska.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:09

I wyjasnij po co przeciwko ISIS, bo przypominam ze jako normalna baza al Asad ostał zamknięty w 2011r , Patrioty czy inne systemy tego typu. Tam mieli jak co to systemy C-RAM lub VSHORAD .A co do zniszczonych maszyn to może jakis dowód bo na razie jedyne co wiadomo to zero ofiar i minimalne straty, a do lotniska doleciał cały jeden Fateh-313

środa, 8 stycznia 2020, 22:21

Człowieku parę dni wczesniej zginoł najemnik amerykański w innej ostrzelanej bazie. Przed niczym nie potrafią się uchronić amerykanie.

Urko
czwartek, 9 stycznia 2020, 16:23

Cóż za straszne słowo słowo "najemnik". Zwykły pracownik kontraktowy, tzw. "cywil" ( czy nawet PFC) - może gniazdka elektryczne montował na umowę-zlecenie...

wert
środa, 8 stycznia 2020, 12:56

Tłumacz tłumacz. Może ktoś uwierzy. Amerykanie tylko pozwolili Iranowi na wyjście z twarzą. U żydów Iron Dome też nie zestrzeliwuje pocisków uderzających w "kartoflisko". Wielki sukces ataku 80 zabitych sług szatana wielkie straty baza zburzona ale my już kończymy. Dym dym dym

Jacek
środa, 8 stycznia 2020, 12:02

dlaczego bazy nie zostały obronione przed atakiem przy pomocy antyrakiet? Skoro Izrael może, USA tym bardziej

obalaczbredni wiadomego towarzystwa
środa, 8 stycznia 2020, 11:54

A całe stadko funbojków naśmiewało się z Ruskich jak to Pancyry w ptaki strzelały i hehehehe. A tutaj co - wielka baza USA i nie ma żadnego OPL - powtórzę Żadnego OPL? to co modlą się czy śpią w schronach jak im na placu lądują irańskie pociski. A gdzie te niewidzialne F35 i F22 co to podrywane są w niebo "setkami" i tysiącami - nie wyłączyły prądu w Iranie, nie czytają w myślach i nie hakują irańskich pocisków rakietowych? Co to za problem posłać parę setek "niewidzialnych" ; "najlepsiejszych" F35 i zniszczyć te wyrzutnie pocisków - przecież to "bułka z masłem" jak mawia nasz dawidek. Bo świat gierek komuterowych i danych z viki różni się od świata realnego - i ciągle tak trudno to zrozumieć.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 8 stycznia 2020, 19:17

A masz dowody że tam były systemy OPL i jeśli były to zawiodły? No i strat nie ma czyli żadna z rakiet balistycznych nie trafiła w nic ważnego, co do gierek i wiki to się całkowicie zgodzę.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:10

A po co patrioty przeciwko ISIS, jeszcze terrorystom z Rosi nei dostarczono lotnictwa i balistycznych:) Wiec polecam wrócic do tych twoich gierek bo w realnym swiecie robisz tylko z siebie totalnego ...:)

Sarmata
środa, 8 stycznia 2020, 11:31

A gdzie była obrona przeciwlotnicza USA? Patrioty były bezradne? Jak zawsze?

Antytroll
środa, 8 stycznia 2020, 12:59

Skąd informacja o tym, że były tam Patrioty?

wert
środa, 8 stycznia 2020, 12:57

Ślepyś jeśli nie widzisz ustawki

Etam
środa, 8 stycznia 2020, 11:20

5 rakiet irańskich zniszczyło lotnisko?? Lotnisko?? Ha ha ha. Najwyraźniej po odpaleniu tych pierwszych 17 na bazę , na lotnisko zostało im ostatnie 5!!

Marcin
środa, 8 stycznia 2020, 11:09

Patrioty tradycyjnie zawiodły na całej linii.

Antytroll
środa, 8 stycznia 2020, 13:00

Skąd wiadomo, że były tam Patrioty?

Fanklub Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 14:49

No to jak sami amerykanie nie chcą Patriot do osłony własnych baz to po co te rupiecie kupuje Polska?

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:12

Wow, to juz dostarczyliscie z Rosji dla ISIS balistyczne i MiG-i?? Bo po co w innym przypadku OPL ?

sdf
czwartek, 9 stycznia 2020, 08:06

ISIS to twór USA . Chyba,że inaczej twierdzi AL-jazeera.

środa, 8 stycznia 2020, 11:53

To w Iraku są jakieś Patrioty?

OptymistaPl
środa, 8 stycznia 2020, 11:09

Rakiety Irańskie nie będące cudem techniki spadły na bazy chronione przez nowoczesne opl Patriot???!!!- bo nie wierzę że duże bazy USA i to z lotniskami nie są ,,chronione" przez opl...

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 12:10

Nie są chronione bo to są bazy do walki z Państwem Islamskim a nie do prowadzenia działań przeciwko państwom.

rozbawiony us trollami
środa, 8 stycznia 2020, 14:56

A Redzikowo będzie chronione Patriot? Bo przecież państwa islamskiego tu nie ma?

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 17:36

Owszem będzie.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:13

A po co, samo przed balistycznymi potrafi sie doskonale obronic:) A atak na baze ABM nastęuje tylko w jednym przypadku wiec jak kiepsko zyczysz Rosji...

Rebel
środa, 8 stycznia 2020, 14:07

W tak zapalnym i niestabilnym miejscu jak Bliski Wschod kazda ich duza baza, a zwlaszcza lotnicza, powinna miec opl. Jesli nie to glupota. Na brak opl to moga sobie pozwolic w bazie na np. Grenlandi.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:14

Rebel. baza została zamknieta w 2011 a reraktywowano ja wyłacznei do walki z ISIS wiec po co tam systemy OPL i OPRAK. Były C-RAM czy VSHORAD ale te balistycznych nie zwalczaja.

innyanonim
środa, 8 stycznia 2020, 12:55

buahahahaha i tyle .... juz w Hmemim PI pokazało, że lata uzbrojonymi dronami i atakuja nimi ...

Marcin
środa, 8 stycznia 2020, 12:47

Wierzysz w to co piszesz? baza tysiące żołnierzy z różnych krajów i nie ma jakiejkolwiek ochrony ?? tak jak największa saudyjska rafineria?

wfefwe
środa, 8 stycznia 2020, 12:34

No na prawdę? nie wiem co powiedzieć, hahahahahaha

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:00

Ta duza baza została zamknieta w 2011r. A pózniej otwarta jedynie dla sił walzczących z ISIS a te raczej nie mają balistycznych:) A klasyczne OPL balistycznych nie zwalcza. Inna sprawa ze pociski i tak poleciały głównie w pustynię.

dropik
środa, 8 stycznia 2020, 11:04

jeszcze wczoraj rząd twierdził , że Polakom nic nie grozi, że trzyma ręka na pulsie. A tu tylko Irańczykom dziękować trzeba, że nie celowali zbyt dokładnie ...

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:16

Dropik, odpalone FATEH-313 to taki odpowiednik ATACMS wiec raczej trafiły gdzie celowały, a jak widac w baze nie celowali.

Antytroll
środa, 8 stycznia 2020, 13:01

Miał na myśli obywateli nie zawodowych żołnierzy, tym drugim też nic się nie stało jak widać.

wert
środa, 8 stycznia 2020, 12:59

Celowali bardzo dokładnie. Wszystko poszło jak trzeba. Lekcja odrobiona

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
środa, 8 stycznia 2020, 11:03

Na to właśnie czekał Trump teraz ma kolejny powód żeby dokrecac śrubę dalej

wert
środa, 8 stycznia 2020, 13:00

Po co? Celem USA jest powrót do sytuacji sprzed rewolucji Chomeiniego

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 8 stycznia 2020, 19:04

Celem prezydenta Trumpa jest niedopuszczenie do zrobienia bombki A przez Iran, co do reszty można tylko się domyślać, USA zarabia kokosy na sprzedaży broni do regionu a Arabowie kasy mają, więc raczej dokręcanie śruby a na pewno nie likwidacja tego reżimu. Iran sam sobie strzelił w kolano zestrzeleniem samolotu pasażerskiego, raczej przypadkowo przez jakiegoś imbecyla z OPL, i teraz zmienia ton ciekawe czy to coś im pomoże.

Realista
środa, 8 stycznia 2020, 11:03

Ciekawie się rok zaczyna...Thank you America!

Nostromo
środa, 8 stycznia 2020, 10:41

Tak jak było do przewidzenia. Iran pokrzyczał, spalił jankeskie flagi (taka tradycja), pogroził wszystkim dookoła, po czym z pełnymi gaciami ostrzelał jankeskie bazy , które nie są bronione przez żadne systemy opl. Zrobili trochę kraterów w piachu na pustyni i tyle. Obecnie włodarze Teheranu siedzą w schronach i pytają przez kanały dyplomatyczne czy mogą wyleźć na powierzchnie. To pokazuje naocznie jaka jest dysproporcja sily między stronami tego konfliktu.

nfienvi
środa, 8 stycznia 2020, 12:09

wiesz....to w sumie dobrze bo dotąd wielu myślało, że oni są fanatycznie religijni i zdolni do wszystkiego, a na szczęście okazało się, że im też tylko chodzi o jedno....kasę. Zatem nie chcą umierać.

J23
środa, 8 stycznia 2020, 10:21

Baza wielkości Bagram, gdzie w szczytowym okresie było ok 20 tys żołnierzy, to małe miasto i uwierzcie, że trafić w kilka schronów na taką odległość to dla Iranu w tej chwili niewykonalne. Więc bazę traktują jako cel powierzchniowy - trafia to dobrze, nie to też dobrze - propaganda zrobi swoje

Fanklub Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 10:21

Davien, a ile irańskich rakiet zniszczyły te wspaniałe Patriot, no chyba, że twoim zdaniem w Iraku wokół amerykańskich baz też ich "nie było", jak w Arabii Saudyjskiej?

Muminek
środa, 8 stycznia 2020, 12:30

Byłbym zaszczycony gdyby podał Pan swoje źródła z których czerpie Pan wiedzę o obecności Patriotów w tych bazach lotniczych lub saudyjskich rafineriach … z poważaniem.

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 14:57

Pewnie Sputnik a jeżeli nie to na pewno stworzy tego typu fake newsa. Spodziewam się też teorii spiskowej, że zniszczony ukraiński samolot to wina Amerykanów.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:19

Z tym drugim ju.z niejaki Andrettoni wyjechał, nawet wymyslił prawie dokładna powtórke z rosyjskich fake-ów na temat MH-17: tylko zastapił Su-25 przez F-35, dodał drona lu zespół sił specjalnych:)

GB
czwartek, 9 stycznia 2020, 03:35

Wow... Chłopcy uwierzyli że F-35 może niewykryty latać nad Teheranem? To jakaś nowość, chyba nie skonsultowali z Moskwą.

ldmmls
środa, 8 stycznia 2020, 12:29

No właśnie nie było.

djfndi
środa, 8 stycznia 2020, 12:11

dlaczego miały niszczyć rakiety, które spadły na piach pustynny? Chcesz, żeby Amerykanie wyprztykali się z Patriotów na rakiety, które i tak nie mają trafić?

scrambler
środa, 8 stycznia 2020, 12:09

sorry, że się wtrącam. A nie przyszło do głowy, że zwyczajnie mieli czym kontrolować przewidywaną trajektorię i miejsce "lądowania"? Z komunikatu irańskiego wynika, że najliczniejszą żywą populacją irackich pustyń są garniturowi jankesi w ilości co najmniej 100 na km kw. To raz. A dwa: Iran ostrzeliwuje rzekomo zaprzyjaźniony Irak powołując się na art. 51: no niezły pasztet. Zamiast wciągania USA w zmontowany iracki konflikt wewnętrzny Iran sam się wmanewrował i nadstawił czułe miejsca. Dlatego pozdrowienia z Iranu dla zaprzyjaźnionego narody irackiego musiały skutecznie dotrzeć w miejsce przeznaczenia.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:03

A po co miały byc wokół zamkniete w 2011r bazy? Pózniej stacjonowały tam oddziały do walki z iSIS i jakos nie przypominam sobie by bazy USA były obstawiane patriotami w srodku przyjaznego kraju. A co do rakiet to patrzac na"skutecznośc" to poleciały głównei w pustynie;)

Muminek
środa, 8 stycznia 2020, 10:15

Jeżeli to prawda że nie było żadnych ofiar i strat to należy stwierdzić że Iran dokonał postępu w swojej technice rakietowej … strzelać tak aby w nic nie trafić - to wymaga precyzji :-)))

7plmb
środa, 8 stycznia 2020, 17:35

Bo o to właśnie chodziło..przeca nie są samobójcami,Wycelowali w piach a w kraj(Iran) poszedł przekaz..ozdobiony mnóstwem poetyki..hehe :-)))) Guzik mogą..i dobrze o tym wiedzą.

wert
środa, 8 stycznia 2020, 13:02

To wymaga precyzji. Wilk syty owca cała

mama Muminka
środa, 8 stycznia 2020, 11:43

To tak jak USA w ataku Tomahawkami na Syrię .... Strzelali tak, że rano samoloty z lotniska poleciały.

michalspajder
środa, 8 stycznia 2020, 10:04

Mnie najbardziej ciekawi,czy jest jakiekolwiek powiazanie pomiedzy tym atakiem a katastrofa Boeing 737-800 po jego starcie z Teheranu kilka godzin po ataku.Ze 170 osob na pokladzie zadna sie nie uratowala.Lot ukrainskich linii lotniczych do Kijowa.Nastepna niesamowita tragedia.A co do komentarzy po ataku i po tej katastrofie,radze poczekac na wiecej oficjalnych danych,z czasem beda.Takie moje zdanie.Czy to ustawki,czy w bazach ktos zginal czy tez nie,co naprawde stalo sie z ukrainskim samolotem,ktory przeciez przeszedl z wynikiem pozytywnym przeglad techniczny zaledwie 6 stycznia,o czym warto pamietac...Troche pytan jest.

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 18:18

Najnowsze sugestie i podejrzenia , to zestrzelenie przez samych Irańczyków . To by było bardzo kłopotliwe dla nich .

Eugeniusz
środa, 8 stycznia 2020, 13:16

No właśnie Tupolew też miał przegląd przed Smoleńskiem... w Samarze...

wert
środa, 8 stycznia 2020, 13:05

Awaria silnika, najprawdopodobniej, ogłosili ukraincy. Deklarujemy pełną otwartość dochodzenia

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 18:20

Już się wycofali z tej informacji , nie ma jej już na ukraińskich stronach rządowych , bo to zasugerowali od pierwszego momentu Irańczycy .

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:22

I juzsie z tego wycofali w następnym komunikacie. Za to Iran od razu stwierdził ze winna jest wyłącznie usterka techniczna.

środa, 8 stycznia 2020, 12:16

Ukraińcy poinformowali że prawdopodobną przyczyną katastrofy była awaria silnika a Irańczycy z kolei nie chcą oddać czarnych skrzynek Boeingowi.

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 18:22

Ukraińcy powielili info o potencjalnej przyczynie , którą jako pierwszą podały źródła Irańskie. A Iran powiedział tak jak piszesz , że skrzynek nie odda .

Smuteczek
środa, 8 stycznia 2020, 09:57

Jeszcze wczoraj nasz kochany prezydent twierdził ze naszym chlopakom w Iraku nic nie grozi. Dzis w nocy spadly im na bazy rakiety. Moze jednak warto zrobic krotka przerwe w tej ich misji szkoleniowej? Co do samego ataku to jeszcze pare dni temu Trump mowił ze bedzie ostra i twarda reakcja USA na jakikolwiek atak na obiekty i personel amerykanski w regionie. A tu 22 rakiety poleciały i pierwszy komentaz jaki wyprodukował pomaranczowy czlowiek to ze wszystko wporzadku i jest OK. Najbardziej mnie martwi informacja z Iranu jakoby miał byc to dopiero pierwszy krok ich odpowiedzi, znaczy ciag dalszy nastapi. Teraz pewnie jeszcze dojdzie odpowiedz na odpowiedz wuja Sama....

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:06

Smuteczek i praktycznie zerowa skuteczność tego irańskiego ataku ,

nekoma
piątek, 10 stycznia 2020, 11:06

55 Tomahawków w Shayrat i baza działa po 24 godzinach , 2 same głowice w oba radary kilka minut wcześniej i 10 rakietek w resztę 10-krotnie większej bazy i wyłączona na co najmniej trzy miesiące dla samolotów US Air Force , a przy jankeskim geniuszostwie najsilniej bronioną ich bazę lotniczą na całym BW jeden Fatah rozwalił całą - cztery baterie Patriotów jej obrony rozmieścili koło siebie

scrambler
sobota, 11 stycznia 2020, 13:32

cytat z publikacji @def24 z 08.04.2017: "Pentagon oficjalnie przyznał, że starał się uniknąć strat wśród personelu bazy dlatego atak wykonano w środku nocy, a oprócz tego poinformowano o nim stronę rosyjską." Porównujesz przyjacielu ewidentnie defiladową demonstrację siły USA (po co aż 59 Tomków?) z desperacją bojówek Fatah. A gdzie były w takim razie w Syrii S300 / S400? Zostawili im w ataku antenę, żeby nikt i nic się nie zgubił na pustymi :-)?

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 18:24

Tak do końca jak naprawdę było to się nie dowiesz . Jak będą mieli uzasadniony powód , to będą motać jak ruscy .

Danisz
środa, 8 stycznia 2020, 09:52

22 rakiety i niewielkie zniszczenia oraz zero ofiar - a tak tu trolle lubią pisać jak to całe 12 iskanderow z Kaliningragu może nas cofnąć do średniowiecza...

sża
środa, 8 stycznia 2020, 13:35

To zależy jakich głowic by użyli...

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:23

sża uzycie głowic jadrowych to poczatek wojny jadrowej wiec jak sadzisz, Rosja jest az tak głupia by wyparować po takim zagraniu?

wert
środa, 8 stycznia 2020, 13:09

Polecam ok cene skutków w Serbii a jeżeli chodzi o sowietów to w Gruzji -użyli 48 pocisków (toczek bodajże)

afsfgas
środa, 8 stycznia 2020, 12:40

zapewniam Cię, że potencjalna głowica nuklearna Iskandera jest jednak groźna

Jopek
środa, 8 stycznia 2020, 09:49

Nie ważne jakie były straty, wiadomo że USA będzie je zaniżać. Natomiast faktem jest, że rakiety (wcale nie zaawansowane) osiągnęły cel. Czy USA nie ma w Iraku żadnej opl ? No bo jeżeli ma, to ewidentnie nie zadziałała, a od kilku dni amerykanie powinni być na to przygotowani. Jednym słowem - blamaż.

Bania
środa, 8 stycznia 2020, 17:37

Rakieta ląduje w piachu to po co tracić kasę ??

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:25

Jopek, stzrelano pociskami Fateh-313 czyli takim odpowiednikiem Iskandera czy ATACMS z głowica 650kg. A OPL zdolnej zwalczać balistyczne nie było bo nie była wcześniej zwyczajnie potzrebna, baze zamknięto w 2011r, a potem stacjonowały tam siły walczace z ISIS.

pooxk
środa, 8 stycznia 2020, 12:18

dlaczego mają uruchamiać OPL do tanich rakiet Iranu, które i tak nie miały trafić? Czy ty zdajesz sobie sprawę, że ci co wysłali te rakiety (wiedząc, że nie trafią) siedzą teraz mając pełne portki ze strachu, że USA wykorzysta to do ataku na Iran? Tu nie chodzi o fanatyzm religijny. Ajatollahom chodzi o pieniądze i dobre życie, religia to przykrywka dla niekumatych, których można podburzać od czasu do czasu przeciwko Zachodowi podczas gdy tak naprawdę chodzi o szmal dla Ajatollahów i by im się dobrze żyło. A do tego był cel szmalu i dobrego życia był spełniony muszą być dwie rzeczy: po pierwsze muszą być u władzy i po drugie muszą żyć. Dlatego pokrzyczą, spalą amerykańską flagę, ale dziś (w przeciwieństwie do poprzednich wojen typu IIWŚ) jest tak że sobie wódz gdzieś spaceruje i nagle, nie wiadomo skąd przylatuje rakieta czy bombka i...koniec wodza - dlatego, żaden rozsądny przywódca nie chce wojny bo wie, że to nie te czasy gdy wysyłał miliony na śmierć i miał dużo czasu na ewentualną ucieczkę. Dziś są czasy, że dostanie rakietą 15 minut po wysłaniu wojsk i taki będzie finał. Ajatollahy to wiedzą.

wert
środa, 8 stycznia 2020, 13:16

Trywializujesz. Swięta wojna będzie trwać dopuki będą szyici i sunnici. Tako rzecze islam. To się dzieje. Giną kolejni przywódcy terrorystów i co? Gramy dalej. Tak ogólnie wielożeństwo powoduje że jeden arab ma 10 żon a 9 innych chodzi niewyżytych. Stąd atrakcyjność 70 dziewic w raju

Smuteczek
środa, 8 stycznia 2020, 12:56

Przed atakiem nie wiesz w jaki punkt trafi rakieta. Mozna bylo tylko zalozyc ze owe bazy sa celem a i to tylko mniej wiecej. Gdyby bylo czym sie bronic to jak najbardziej by probowali przechwycic te pociski. Brak przeciwdziałania znaczy ze albo partiot byl niezdolny całkiem do przechwycenia takich pociskow, albo byl niesprawny, albo wcale go tam nie było

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 18:26

Podejrzewam , że tak szybka i taka forma odwetu po prostu jankesów zaskoczyła , a teraz Donald próbuje bagatelizować cały ten atak , bo mu wstyd .

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:28

Smuteczek, przy CEP rzedu 3m ( a taki jest podawany dla Fateh-313) to wiesz dokładnie gdzie chcesz trafic. Patriotów w Iraku nie ma w ogóle bo nie były potzrebne, ISIS nie ma ani balistycznych ani lotnictwa Iran, atakując rafinerie pokazał ze potrafi uderzac precyzyjnie, tu tez uzyto pocisków bedacych odpowiednikiem takich ATACMS anie Scudów czy H2.

Marioo
czwartek, 9 stycznia 2020, 23:50

Ty to chyba jesteś jakimś handlowcem sprzedającym Patrioty :p Tylko odpowiedzi w obronie ich. W dzisiejszych czasach budowanie bazy bez OPL to jest samobójstwo i całkowita nieodpowiedzialnosc i skazywanie żołnierzy na smierć. Wiec nie wierze ze nie było OPL ! Po za tym Patrioty nie maja być rozstawione co 50 km tylko maja chronić spore obszary. Wiec USA mając spro baz w tamtym rejonie na 100 proc. w regionie ma Patrioty. Dzisiaj na ten temat napisał nasz słynny polski gen. S. Coś tam bredził ze trajektoria była taka a nie inna i Patrioty nie mogły nic zrobić. Szkoda ze nie wymyślił jeszcze ze głowice były wystrzelone z ciemno zielonej rakiety a Patriot takich nie namierza albo ze głowica była trochę za lekka żeby Patriot zadziałał. Ręce opadają na takie tłumaczenia. A jakie wytłumaczenie masz na to jak fruwały rakiety Kima nad Japonia do dlaczego Patrioty w Japoni albo w bazie Guam nie próbowały zestrzelić balistykow ? Przecież jakby zestrzelili to by uciszyli Kima i wskazali mu miejsce w szeregu ze tylko może sobie grozić słownie ! Ale nawet nie próbowali bo wiadomo jaka jest skuteczność wszystkich systemów OPL i PR w przypadku rakiet balistycznych. Tym samym nieudana próba zestrzelenie Amerykę by pogrążyła i życie w USA już nigdy by nie było takie wspaniałe jakby do ich tępych Jankeskich łbów dotarło że tan naprawdę są bezbronni i niewiadomo kiedy mogą wyparować !

scrambler
piątek, 10 stycznia 2020, 17:59

ale być może przyjmujesz błędne założenia. To Kim musi prężyć muskuły. Poza tym balistyczne służą jak mi się może tylko wydaje wyłącznie do bardzo konkretnych celów. Strzelać na pokaz każdy może, kto bogatemu (Kimowi?) zabroni... Oczywiście pod warunkiem, że jest to kapiszon, drogi kapiszon. Skąd czerpiesz wiedzę np "nie próbowali bo wiadomo jaka jest skuteczność wszystkich systemów OPL i PR w przypadku rakiet balistycznych"? Kto i gdzie podaje tego typu wiarygodne informacje? Może trzeba to rozpropagować, żeby "do" ich tępych Jankeskich łbów dotarło"? W końcu sojusznik, wypadałoby.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:07

Jopek, OPL ma ale OPL picisków balistycznych nie zwalcza a do walki z ISIS nie była potrzebna. A w kilka dni nie przerzucisz tak szybko baterii z USA do iraku

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 18:27

Tam to nie Patriot tylko Żelazna Kopuła by była potrzebna ... Chyba kupią w trybie pilnym je i tam wyślą .

Telamon
środa, 8 stycznia 2020, 09:37

Patrioty... Miliard złotych za jedną wyrzutnię... Tutaj obsługiwane przez Amerykanów... zerowa skuteczność. "Świetny" interes zrobił ten proamerykański MON.

środa, 8 stycznia 2020, 11:38

Skąd takie przekonanie że były tam jakieś Patrioty? Jeżeli tak to proszę o źródła.

andys
środa, 8 stycznia 2020, 12:33

Na zdrowy rozsadek - jesli mają gdzieś być , to chyba własnie na tej bazie ? Budzi się jednak refleksja - a może ta cala technika rakietowa oraz antyrakietowa to wielki propagandowy pic, zarówno ze strony USA jak i Rosji, Chin i innych? Rakiety latają, niekiedy setkami, zaawansowane systemy je namierzają, zestrzeliwują (?) , ofiar nie ma (na szczęście oczywiście), biznes kwitnie. Kalibry latały, podobno trafiały, ale musiały być ich dziesiątki, setki (?) , aby jakikolwiek ogólny efekt był. Ponadto , lotnictwo bombardowało (nawet strategiczne) , artyleria strzelała, czołgi nacierały razem z piechotą. W AS setki dronów dolecialy do rafinerii, zrobiły jednak szkody , które naprawiono stosunkowo szybko.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:30

Andys, a po co Patrioty w bazie powstałej do walki z terrorystami( bo al Asad jako regularna baze zamknieto w 2011) ? Były systemy C-RAM czy VSHORAD zdolne do walki z dronami czy podobnym uzbrojeniem ale tym balistycznych nie przechwycisz. Do rafinerii panei Andys doleciało kilkanascie manewrjacych Kuds-1 i chyba 20 dronów wiec skad wziałes te setki to sam zapewne nie wiesz:)

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 14:58

Na zdrowy rozsądek nikt nie stawia OP jeżeli walczy z terrorystami nie posiadającymi rakiet.

Rjk
czwartek, 9 stycznia 2020, 04:05

Mając pod bokiem podobno " wrogi i agresywny" kraj z rakietami balistycznymi? Każdy!!! aktywizację OP. Co,? o Turcji i o tym jak i kiedy NATO dostarczało tam Patrioty nie chcecie już pamiętać? Bo nie pasuje do tezy :)))

prawieanonim
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:13

Po co nam twoje tezy skoro znamy fakty? Nie musisz odpowiadać bo to też wiemy :)

Rjk
czwartek, 9 stycznia 2020, 10:50

,,Nam" !? Cierpisz na mania grandiosa ,że piszesz w pluribus majestatis ?

Telamon
środa, 8 stycznia 2020, 12:01

Bo to były duże bazy wojskowe obsadzone m.in. przez amerykańskich żołnierzy? Albo amerykańska OPL zawiodła na całej linii albo US Army jest na tyle biedna i nierozgarnięta iż nie rozmieścili tam żadnej. Ta pierwsza wersja jest bardziej prawdopodobna. W bazie w Irbil działały tego typu wyrzutnie i wg. relacji prasowych udało się strącić niektóre pociski... a rakiety Iranu to rzekomo "technika z la 60-tych". Nie ma co, "złoty interes" MON zrobił.

cosma
środa, 8 stycznia 2020, 09:30

a co zrobi polski prezydent jak zabija polaków wyśle kredki irakijczykom ?

Fanklub Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 10:22

Co zrobi polski prezydent? Odpowiedź: PRZEGRA WYBORY, bo Polacy zapytają po co tam wysłał polskich żołnierzy i dlaczego ich nie wycofał jak Niemcy, Rumunia, Słowacja, Chorwacja i inne kraje?

zeus89
środa, 8 stycznia 2020, 12:33

Nie wiem jak Słowacja, Rumunia i Chorwacja ale Niemcy tam są.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:08

Niemcy, no popatrz zostaja więc daruj sobie załosny płacz

antyDavien
środa, 8 stycznia 2020, 14:58

Trump zamachem na irańskiego generała też przegrał wybory... :)

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:34

Taak, ale wiesz że on nie kandyduje w Iranie ale w USa:))

Lop
środa, 8 stycznia 2020, 10:17

Wyśle rezerwistów i OT.

pomz
środa, 8 stycznia 2020, 13:40

OT? Nie żartuj sobie. Widze te tłumy chętnych , ten las rąk, na apelu gdy padnie pytanie kto chce jechac na pustynie :)

Hanys
środa, 8 stycznia 2020, 09:16

Oj tam, po prostu kolejna baza (a nawet dwie) w której "nie było patriotów" no bo jak inaczej wyjaśnić ten blamaż amerykańskiej opl ?

Marek
środa, 8 stycznia 2020, 14:57

Zawalił brak wyobraźni, bo sensownej OPL w tych bazach nie było.

DSA
środa, 8 stycznia 2020, 10:47

w Iraku nie ma żadnej baterii Patriotów.

środa, 8 stycznia 2020, 10:45

Trochę to dziwne ale faktycznie w tych bazach nie ma żadnych systemów obrony powietrznej. Widocznie jankesi dufni w siłę nie spodziewali się że ktoś ośmielił się zaatakować z powietrza ich bazy na terytorium Iraku.

Macka Zła
środa, 8 stycznia 2020, 10:34

Żaden blamaż - po prostu jej tam nie było. USA nie stać na obronę każdej posiadanej bazy na Bliskim Wschodzie. Mały Izrael można od biedy obronić, ale większość niewielkich baz, gdzie nawet niebezpieczne byłoby zainstalowanie baterii Patriot - kosztującej setki milionów, a wystawionej na prosty ostrzał moździerzowy - baz nie istotnych dla projekcji siły - musi sobie radzić poprzez ewakuację do schronów.

sdf
czwartek, 9 stycznia 2020, 04:08

Ameryki nie stać???!!! Ameryki?? :)))

operator
środa, 8 stycznia 2020, 10:30

a w której bazie była OPL? - w żadnej amerykańskiej - to przeciwdziałania zagrożeniom typu moździerze czy rakiety (typu BM-21) służy radar artyleryjski i kilka dział lub para dyżurna apachów. W Camp Charlie/ Babilon sprawdzało się to znakomicie

środa, 8 stycznia 2020, 12:12

Sprawdzało sie? Zapytaj naszych lotników.

operator
środa, 8 stycznia 2020, 13:27

3 zmiany przesiedziałem (ponad 250 patroli bojowych) - w 2 było 9 ataków na Charlie - do momentu aż pułkownik armi Irackiej, który był za ataki odpowiedzialny nie przeszedł do historii - właśnie po akcji radar/ Bell OH-58 Kiowa - później nastał względny spokój

Apek
środa, 8 stycznia 2020, 10:05

To tylko dowodzi, ze Amerykanie nie są w stanie chronić swoich baz wojskowych, nawet przed starym uzbrojeniem rakietowym.

khnjlm
środa, 8 stycznia 2020, 09:54

Pociski guzik tam zniszczyły, choć powinny. Jak wyjaśnić blamaż Irańczyków? Wcale nie jest wykluczone, że to ustawka była.

fwefwe
środa, 8 stycznia 2020, 12:41

może nie miały głowic...

środa, 8 stycznia 2020, 09:51

Nie jest wykluczone, że to ustawka była.

ech..
środa, 8 stycznia 2020, 09:48

Obsługa OPL była również w schronach. Davien na pewno to potwierdzi.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:10

No padłęm ze smiechu:) obsługa Patriotó w Stanach siedziałą w schronach bo Irańczycy stzrelali w pustynie w Iraku?? Ech czego to juz nie wymyslicie:)

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 09:40

To tam były jakieś systemy przeciwrakietowe?

środa, 8 stycznia 2020, 09:38

To tam była jakaś opl?

mobilny
środa, 8 stycznia 2020, 09:10

Jaka skuteczność mitycznej amerykańskiej OPL? A 0% :)

środa, 8 stycznia 2020, 11:05

skoro nie było tam żadnej OPL to czy jednak 0 ? poza tym Irańczycy nie celowali

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:36

Celowali i to dobrze by w nic nie trafic. Dlatego uzyto Fateh-313 a nie Burkanów H2 czy Scudów.

środa, 8 stycznia 2020, 09:39

To tam była jakaś opl?

dim
środa, 8 stycznia 2020, 09:10

No... to tak jakby nasza "Orka" zaatakowała, akurat tyle będzie "wstrząsu w imperium Rosyjskim". Za to my, na niewielką ilość Patriotów, symboliczne ze dwie salwy z Himarsów i ową "atakującą samo serce wroga Orkę"wypstrykamy się z wszelkich środków na obronę. Ale gdyby coś jeszcze nam zostało, kupimy i Apacze, następnie przez 50 lat będziemy karmić obcy przemysł. Apacze... jeśli zdążą przed strąceniem ich... zniszczą może 1% atakującego sprzętu pancernego. Optymiści upierać się będą, że nawet 5%. Tak czy owak bardzo dobry sposób jak, jak podtrzymać niedorozwój własnego przemysłu i pozostać bezbronnym. Czyli towarem w handlu mocarstw między sobą.

scrambler
środa, 8 stycznia 2020, 12:18

OK, szczera prawda i prawidłowa optyka widzenia. Wypadałoby zmontować sobie atom - Iranowi np nie idzie z tym od paru już dekad, ale co tam, damy radę! - i nie wystawać w kolejce wasali po w/ w i inne podobne akcesoria pola walki. Nie ma niedorozwoju własnego przemysłu, bo przemysł własny jaki jest, każdy widzi. I taka właśnie jest koncepcja. teraz jedyna i słuszna.

dim
środa, 8 stycznia 2020, 16:20

A wywalcież wreszcie z głów te przesądy, pozostałe nam po PRL, że "przemysł polski" to jest tylko to, co upaństwowiono. Fabryki śmigłowców w Polsce, to właśnie polski przemysł śmigłowcowy. Fajny i nowoczesny. I jedna z nich proponuje nam właśnie całkiem fajnie śmigłowce szturmowe. Warto wreszcie zrozumieć którego kraju się jest obywatelem. Gdyż inaczej te fabryki pójdą sobie od nas w diabły, a nowe nie przyjdą.

scrambler
środa, 8 stycznia 2020, 21:30

"wywalcie z głów..." ? A jaka różnica, czy te 1 do 5% zrobią Apacze, czy "fajne śmigłowce szturmowe"? Skąd pewność, że nawet najfajniejsze "cokolwiek", obojętnie czy kupione, czy wytworzone w drodze sukcesu doskonałości "własnego" przemysłu będzie "w razie co" do czegokolwiek przydatne? Tak tylko pytam, na okoliczność koncepcji. Jakiejkolwiek, byle spójnej.

BUBA
środa, 8 stycznia 2020, 09:07

No przecież Prezydent i BBN mówił że Polakom nic nie grozi.................................................................................. .......................................................................................................................................................................................... Oczywiście zaraz zostanie to zbagatelizowane, ale wybór Al Asad nie jest przypadkowy ze względu na obecność tam nie tylko Amerykanów..........................................................................................................................

yaro
środa, 8 stycznia 2020, 08:58

Tureckie media podały, że Erdogan zabronił Stanom Zjednoczonym korzystania z bazy lotniczej Incirlik podczas ataku na Iran . Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, wojska tureckie zablokują amerykańską bazę wojskową w Incirlik

Fred
środa, 8 stycznia 2020, 08:56

Iran celował tak, żeby nie zrobić krzywdy Amerykanom. Można powiedzieć, że wyszli z twarzą, zemsta się dokonała. Trump wydaje się zadowolony i oczekuje teraz na deeskalacje konfliktu. Temat zamknięty.

Konkretnie
środa, 8 stycznia 2020, 11:24

I to byłoby dla wszystkich najlepsze...do następnego zamachu "nieznanych sprawców" na jakąś kolejną amerykańską ambasadę, albo okręt , albo koleiną rafinerię, albo jakiś tankowiec?

Stirlitz
środa, 8 stycznia 2020, 08:55

Iran zamiast USA zaatakował Irak. Dokładnie tak to należy czytać. Ostrzelał terytorium Iraku. W bazach oprócz amerykańskich żołnierzy byli też iraccy. Gdzie tu honor i odwaga?

CdM
środa, 8 stycznia 2020, 12:02

Uważaj bo to argumentacja w pełni obrotowa. USA zaatakowały Irak. Dokładniej: pojazdy koło lotniska w Iraku. W ataku zginęło kilku Irakijczyków, oraz i jeden Irańczyk. Biedny ten Irak, wygląda na to, że ma przeciw sobie koalicję amerykańsko-irańską :)

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:38

Panie CdM koło lotniska w bagdadzie zginał iranski generał, wysoki ranga terrorysta z hezbollahu i przywódca podległej Iranowi bojówki szyickiej co zaatakowała baze USA . Jakos nie widze tam zołnierzy armi irackiej a w al Asad byli.

Sarmata
środa, 8 stycznia 2020, 11:33

Amerykanie pokazali że tak sie robi. Zamordowali Irackiego generała i Irackich żołnierzy razem z generałem Iranskim.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:39

Sarmata, został wyeliminowany irański generał i dwóch terrorystów wiec jacy iraccy zołnierze??

Muminek
środa, 8 stycznia 2020, 10:32

A niby co ma wspólnego honor i odwaga z religijnym fundamentalizmem ?? Strażnicy rewolucji uciekliby pierwsi na widok regularnej amerykańskiej armii - bo to nie to samo co zaatakować cywili, wystrzelić rakietę z ukrycia czy podłożyć bombę.

Marek
środa, 8 stycznia 2020, 15:00

Obawiam się, że nie masz racji. Przypomnij sobie jak było z SS. Niby z religią nie miała nic wspólnego, ale jedni i drudzy to fanatycy. Religijni fanatycy na dodatek liczą na pośmiertne zbawienie.

Jerzy
środa, 8 stycznia 2020, 08:48

Jak wynika z doniesień nikomu nic się nie stało bo byli w schronach. Jednocześnie sam fakt, że rakiety trafiły w bazy i nie zostały strącone przez OPL pozytywnie świadczy o irańskich dokonaniach na polu techniki rakietowej. W zupełny brak zniszczeń jakoś nie chce mi się wierzyć, bo to przecież nie były katiusze Hezbollachu, tylko rakiety balistyczne z głowicami jak się domyślam o masie ok 0,5-1 tony - zastanawiające, że do tej pory nie pojawiły się żadne zdjęcia z m-ca ataku.

Gts
środa, 8 stycznia 2020, 11:36

Na innych stronach masz napisane ze pociski spadły w puste rejony bazy. OPL nie była do niczego potrzebna. Jak wiesz, że pocisk pójdzie w piach to nie odpalasz żadnego drogiego efektora do strącania.

Maciek
środa, 8 stycznia 2020, 10:03

no właśnie były to katiusze, a raczej ich współczesna wersja. A te bazy opl nie mają.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:40

Maciek, to były precyzyjne pociski Fateh 313 czyli taki odpowiednik pierwszych ATACMS.

Sarmata
środa, 8 stycznia 2020, 11:57

Tak Katiusze inaczej BM-21? Uprzejmie informuje że zasięg ognia BM-21 to 20 km. Wiem bo służyłem w wojsku i akurat na BM-21. Więc armia Iranska jest już w Iraku i amerykanie schowali się przed nią w schronach?

zeus89
środa, 8 stycznia 2020, 09:22

Daj spokój. Że niby nikomu nic się nie stało bo wszyscy szczęśliwie ukryli się w schronach? Mnie się wydaje, że ten pokaz fajerwerków ze strony Iranu był z poszanowaniem wszelkich zasad bhp by nikomu nic się nie stało.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 09:22

Jak wynika z doniesień straty sa niewielkie a Irańska technika rakietowa to tak poziom lat 60-tych.

yaro
środa, 8 stycznia 2020, 11:50

No i widzisz Davien zostałeś złapany na kłamstwie. Od teraz wiemy, że ataku na rafinerię w AS nie brał udziału Iran dlatego, że właśnie przyznałeś, że Iran nie ma precyzyjnego uzbrojenia bo to technika z lat 60 i na pewno nie potrafiła by precyzyjnie trafić w silosy z przetwarzaną ropą. No to brawo Jemen mają rakiety lepsze od Iranu.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:42

Yaro, ładnie tak zmyslac:)) W rafinerie nie poleciał ani jeden balistyczny ale skopiowane z rosyjskich Ch-55 pociski manewrujące Kuds-1 wiec pierwsza wpadka. Do ataku na baze uzyto najnowszych iranskich pocisków Fateh-313 czyli pocisków tak na poziomie pierwszych ATACMS. Wiec jak widac zaryłes znowu z całej siły biedaczku:) A z JemenuKuds-1 by zwyczanie nie doleciały:)

Sarmata
środa, 8 stycznia 2020, 11:35

Jesli Iranska technika rakietowa to lata 60 to obrona OPL amerykanska to lata 40? Bo przeciez ta technika Iranska zrobiła z bazy amerykanskiej jesien sredniowiecza. Zero zestrzelen dla amerykanów!

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:13

Jaka OPL?? Te bazy miały jedynie C-RAM A Irańska technika pokazała ze jest równie skuteczna jak R-27 czyli ma skuteczność zerową:)

bobb
środa, 8 stycznia 2020, 13:18

Pełna zgoda co do braku OPL u Amerykanów. Ale iranskie rakiety mimo poziomu z lat 60 nie sa aż tak niecielne żeby nie trafić celnie w bazę. Dowiedli tego w Arabii Saudyjskiej trafiając dość precyzyjnie w zbiorniki rafineryjne. jak dla mnie to była deeskalacyjna ustawka. My strzelimy, ale tak żeby nie trafić a wy nie zareagujecie. kazdy swojej opinii publicznej poda swoja wersję i na tym zakończy się ten etap konfliktu.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:45

Bobb, ogólnie technka rakietowa Iranu to lata 60-70, ale maja parę projektów na wyzszym poziomie. W rafinerie odpalono pociski manewrujace Kuds-1 czy pomniejszone kopie Soumarów( bezlicencyjne Ch-55) Tu chodziło mi o to ze te pociski miały zerowa skutecznośc tyle ze okazało się ze je tak wycelowano bo Iran podał iedawno ze odpalono pociski Fateh-313 a te wg iranu mają CEP-3m Czyli jak widac stzrelali by nie trafic.

Kilo
środa, 8 stycznia 2020, 10:20

A nasza???

Smuteczek
środa, 8 stycznia 2020, 10:01

Technika lat 60tych by trafic na takim tystansie wystarczajaco dobrze by dokonac zniszczen to musialaby miec glowice atomową i to duzą. Poczekajmy na dokładniejsza analize trafien. Co było faktycznie atakowane

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:46

Smuteczek, juz podano czym Iran stzrelał: fateh-313 wiec moja pomyłka, stzrelali tak by nie trafić, te pociski t taki odpowiednik ATACMS.

ech...
środa, 8 stycznia 2020, 09:47

No patrz. Już wszyscy myśleli że ucierpiałeś w ataku bo na pewno podasz nam info z pierwszej ręki, a tu taka niespodzianka i jeszcze bajdurzenie o latach 60-tych. Amerykańskie bombowce są z lat 60-tych. Nawet silniki im w locie opadają.

wefwef
środa, 8 stycznia 2020, 09:46

na pewno - szczególnie z chińska pomocą ... istotne jest jakie są straty w sprzęcie, mogli ich ostrzec parę minut wcześniej, żeby nie było dużych strat w ludziach

antyDavien
środa, 8 stycznia 2020, 09:41

A ile zestrzelił Patriot ?

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 12:17

Przecież tam nie ma Patriot od 2011-stego roku.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:14

Wiesz, ze Stanów ma troche za daleko, nie uwazasz:)

asad
środa, 8 stycznia 2020, 09:14

Nie pojawiły się bo nic się nie stało.

Krzysztof
środa, 8 stycznia 2020, 08:46

Chyba powinniśmy się zastanowić czy nie spełnić prośby irackiego parlamentu i zakończyć naszą obecność w tamtym rejonie.

Gts
środa, 8 stycznia 2020, 11:37

Iracki parlament dobre. Szyici rządzący wbrew woli większości Sunnickiej.

środa, 8 stycznia 2020, 13:36

Moze nie zauważyłeś ale były tam wybory, uznane przez swiat.Demokrację wprowadziły tam stany zjednoczone, twierdzisz że nie?

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:47

na razie to nie ma jeszcze decyzji premiera, rezolucja parlamentu nawet wg ich prawa nie jest wiazaca.

Danisz
środa, 8 stycznia 2020, 09:56

a potem poczekamy na nowe ISIS i kolejne fale uchodźców - świetny pomysł kolego... PS: irańskich wojsk jak rozumiem ta prośba nie dotyczy

Stirlitz
środa, 8 stycznia 2020, 09:47

Ale przecież rosja utrzymuje, że was tam niet? To jak rosja ma zakończyć obecność? ;)

pytanie do Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 08:41

Davien jak to możliwe, że wszystkie rakiety dosięgły celu i żadna nie została zestrzelona przez system Patriot ?

Gts
środa, 8 stycznia 2020, 11:38

Po co do niej strzelać, jak rakieta idzie w piach? Leciała by na coś wartościowego to można rozważać zestrzelenie.

pytanie do trolla
środa, 8 stycznia 2020, 09:59

a był w tych bazach w ogóle ten system?

nljmlk
środa, 8 stycznia 2020, 09:55

A jak to możliwe, żeby amerykański personel zawczasu znalazł się w schronach?

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 09:29

A to ciekawe bo w rejon baz doleciało całe 11 rakiet które spowodowały praktycznie zerowe zniszczenia. A odpalono wg Irańczyków min 30:)

R
środa, 8 stycznia 2020, 11:16

Davien, twoje klamsta juz przechodza wszystko, Iran twierdzi, ze odpalil 22 rakiety a ty ze przynajmniej 30, Zachodnie media powolujace sie na zrodla w Pentagonie mowia o 4 rakietach ktore nie dolecialy do celow a ty dalej swoje.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:50

Dziecko, Straznicy rewolucji podali ze min 30 rakiet, to Irak twierdził ze 22. Do bazy al Asad doleciało 10, do Erbil jedna, jedna spadła 20km od erbil, 5 podobno po drodze. Ile ich naprawdę wystrzelono...

sdf
środa, 8 stycznia 2020, 11:01

Oj Davien , Davien nie 30 a 158 . Co się ograniczac ! Idz na całość ! (Jak zawsze)

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:15

Dzieciaku, liczbe min 30 rakiet podaje Iran, USa że w ogóle doleciało do Iraku 15 a 4 spadły dodatkowo po drodze wiec niezle sie usmiałem:)

R
środa, 8 stycznia 2020, 16:50

Trollu, Iran podaje 22 rakiety, 15 wystrzelonych i 4 nie dolatujace do celu to podawal w nocy SKY News i BBC powolujac sie na Pentagon.

sdf
środa, 8 stycznia 2020, 13:17

Iran czy Al-Jasira ? Chyba ,że dla ciebie to samo. Ale się uśmiałem.

CdM
środa, 8 stycznia 2020, 10:41

Oficjalne źródła amerykańskie mówią, że "ponad tuzin pocisków uderzyło w bazę al-Asad i kolejne w Erbil". Zaś oficjalne irackie wojskowe mówią, że "22 pociski trafiły w bazy koalicji, 17 uderzyło w bazę lotniczą Al-Asad w prowincji Anbar, w tym 2 nie wybuchły, 5 pocisków trafiło w bazę Erbil w północnym Iraku". Masz jakieś lepsze info?

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:20

Iran podawał ze wystrzelili min 30 pocisków. W Baze al Asad trafiło 10 rakiet w Erbil jedna. Atak przeprowadzono pociskami Fateh-313.Zródło to al Jazeera.

Kasia
środa, 8 stycznia 2020, 10:29

Sami iraccy wojskowi potwierdzają 22 uderzenia. Po drugie, jak Assąd w Syrii, ciał pokazać nieskutecznosc "zmasowanego" ataku na lotnisko, to pokazał od razu zniszczenie. A po trzecie, amerykanie zawsze się chwalą zdjeciami satelitarnych zaatakowany celów - może powinni zrobić to samo, żeby udowodnić, że nic się nie stało? P.S. Polowe schrony w taki bazach są przeciw lekkie mu ostrzalowi, a nie uderzeniom rakiet z kilkuset kilogramowymi głowicami.

WeteranCODiBF
środa, 8 stycznia 2020, 08:39

Wygląda na to, że atak Iranu bardziej symboliczny, bez większej eskalacji. Czy Trump pozostanie przy mocnych twittach? Zobaczymy

MAZU
środa, 8 stycznia 2020, 08:37

Iran musiał zachować twarz, atak był raczej symboliczny, ale zaspokoił "żądzę krwi arabskiego tłumu". Generał Sulejmani (podobno) przygotowywał zamach stanu w Iranie, armia miała przejąć władzę. Gdzieś z tyłu jest GRACZ pociągający za wszystkie sznurki (ciekawa kto?). Pod Teheranem "spada" ukraiński SAMOLOT... Na razie oglądamy okrutny "teatr dla mas" transmitowany przez media. Cel: ZASTRASZENIE mas, kolejne wybory, kolejne wały.. M

Danisz
środa, 8 stycznia 2020, 10:00

tyle że Persowie to nie Arabowie...

wef
środa, 8 stycznia 2020, 09:47

jeszcze trzęsienie ziemi... akurat koło elektrowni w Iranie

Śpioch
środa, 8 stycznia 2020, 08:35

Czy są ofiary po stronie koalicji? Podejrzana ta cisza. Zaczynam się martwić o naszych i sojuszników. Mam nadzieję że bazy były bronione AA?

Łukasz
środa, 8 stycznia 2020, 11:38

Nikomu nic sie nie stalo, juz Iran sie o to postaral, tak strzelal zeby nie trafic, a w swiat poszlo ze to odwet, wyszli z twarzą wsrod ludu i tyle.

gebeth
środa, 8 stycznia 2020, 08:33

zostały wystrzelone..to i spadły , pytanie : ile zostało wystrzelonych ..a ile spadło na cele i ile zostało zestrzelonych przez amerykańska obronę powietrzną ? To pokarze .. ile są warte systemy z USA. Bo nie wierzę żeby po groźbach Iranu .. bazy nie miały osłony.

Ja
środa, 8 stycznia 2020, 08:33

Ciekawe jaka będzie odpowiedź USA i NATO?

Sarmata
środa, 8 stycznia 2020, 12:02

A co ma NATO na to? NATO to pakt obronny a amerykanie pierwsi zaatakowali!

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:52

Pierwsi zaatakowali Irańczycy i to ładne pare miesiecy temu, potem był atak iranskiej bojówki na baze USa ,a dopiero potem odpowiedz USa wiec powodzenia. A NATO panie Sarmata nie obejmueje działań w Iraku czy Iranie, sprawdz sobie traktat:)

ferry
środa, 8 stycznia 2020, 09:23

Ciekawe jaka będzie odpowiedź Chin, Rosji, Turcji ? Zabójstwo przez USA irańskiego generała na obcym terytorium trudno i odpowiedź na zamach jego rodzimych wojsk trudno uznać za atak na członka NATO a raczej wskazuje na odpowiedź na działania agresora.

środa, 8 stycznia 2020, 22:18

Nie będzie żadnej odpwiedzi.

Gts
środa, 8 stycznia 2020, 11:40

Zbaójstwo czy eliminacja co najmniej dwóch dużych figur z kręgu terrorystów? A o Abu Mahdim al-Muhandisie słyszał?

środa, 8 stycznia 2020, 09:11

NATO? Czemu?

klawiatura
środa, 8 stycznia 2020, 08:40

A co ma NATO do tego ?

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 09:20

To że USA jest w NATO.

Nico
środa, 8 stycznia 2020, 11:26

Turcja też i Grecja , i co? Nic!!

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
środa, 8 stycznia 2020, 11:06

NATO nic niema do tego

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 12:20

By ty tak chcesz i już. :-) Dopóki USA jest w NATO to wszystkie ich działania idą na konto NATO. Choćbyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość to tak to działa.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:53

Nie panie Prawieanonim, akurat działńw Iraku czi Iranie traktat NATO nie dotyczy, polecam artykuły 5 i 6 traktatu NATO Wojny z terroryzmem dotyczył bo USA zostało zaatakowane na swojej ziemi.

prawieanonim
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:16

Davien ja nie mówię o papierach tylko jak to jest odbierane na Bliskiem Wschodzie.

środa, 8 stycznia 2020, 13:33

Nieprawda.

klawiatura
środa, 8 stycznia 2020, 10:47

trump wystepuje w tym teatrzyku jako usa czy NATO ? nie musisz odpowiadać

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 12:19

Nie muszę odpowiadać bo sam sobie dośpiewasz co ci pasuje?

blooper
środa, 8 stycznia 2020, 08:39

nie będzie żadnej odpowiedzi, Trumpowi nie zależy na wojnie... to biznesmen, policzy straty, wyśle im rachunek i będzie czekał na przelew. Ewentualna kontra dopiero po braku bankowego transferu

Michał
środa, 8 stycznia 2020, 09:39

Przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem art. 6 traktatu NATO.

Śpioch
środa, 8 stycznia 2020, 08:36

Jesteś z przyszłości? Bo u mnie dopiero 8:36

Piotr
środa, 8 stycznia 2020, 08:32

Iran jest pierwszym krajem, który oficjalnie zaatakował USA. I choć zapewne wiedzą, że militarnie nie mają szans to odpowiadają atakiem na atak mocarstwa atomowego. Co by nie mówić to honoru i odwagi im nie brakuje.

Spoko
środa, 8 stycznia 2020, 11:31

Honoru?? Sulejmani co robił w Iraku, był "na grzybach"? I dostał na co zasłużył. Iran spietrał, pokrzyczał potupal nóżkami i "puścił bąka". Lotnisko chciał zniszczyć 5-o ma rakietami?? Czysta demonstracja propagandowa. Żadnych strat , na szczęście dla Iranu , jakby były straty to Trump by im dokopal. A tak huczek tylko i dym. Wszyscy zadowoleni. W sumie - ładnie rozegrane.

Danisz
środa, 8 stycznia 2020, 10:02

i to zapewne przypadek że nie ma ofiar ani żadnych strat - cyrk nie atak

dfkdsjfksdjkf
środa, 8 stycznia 2020, 09:07

Ja stawiam, że po cichu się dogadają.

andrzejto
środa, 8 stycznia 2020, 09:01

Pewnie chcą zostać męczennikami za Allaha.... Z honorem ma to niewiele wspólnego.

Owen
środa, 8 stycznia 2020, 08:58

A Japonia podczas II wojny ?

Fred
środa, 8 stycznia 2020, 08:52

Nam też nie brakowało honoru i odwagi w powstaniu warszawskim, ale skończyło się ono dla nas bardzo źle

Ciekawe
środa, 8 stycznia 2020, 11:32

A co ma Powstanie do odstrzelenia Sulejmana??

Trzaskowianka
środa, 8 stycznia 2020, 08:32

Wytłumacz nam Davien jak mogły spaść na baze usa? Nie było tam kapitana ameryki? albo jakies pole silowe?

Niektórym wali na dekiel?
środa, 8 stycznia 2020, 11:48

Wytłumacz więc po co tam wyśmiewane tak głupio patrioty jak do tej pory nikt nigdy nie atakował ich rakietami balistycznymi , a po wtóre skoro siedzą w zasadniczo przyjaznym im kraju? Ty zapewne będąc taaakim mądralą na wycieczkę w góry zabierasz strój płetwonurka?? Ha ha ha!!

Gts
środa, 8 stycznia 2020, 11:42

Baza to nie osiedle mieszkaniowe, dużo jest tam pustej przestrzeni. Do celu dotarło 11 rakiet z 17 z czego wszystkie szły w piach, po co do nich strzelać drogimi efektorami. Wytłumaczysz mi to, czy dalej będziesz się pogrążał?

sdf
środa, 8 stycznia 2020, 08:55

Nie prowokuj Daviena !!! Czekaj cierpliwie a zapewne usłyszysz ,że Patrioty były zwrócone w inna stronę lub podstępne Fateh-110 nadleciały nie z tej strony , z której powinny. tak czy inaczej wytłumaczy tak jak sprawę saudyjskiej rafinerii. Sursum corda !

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:25

Kolejjny:) Jak nawet nie wiesz czym strzelali to jaki sens ma dyskusja z toba? A Al Asad ani Erbil nie sa bronione przez systemy Patriot.

sdf
środa, 8 stycznia 2020, 13:19

Ty wiesz z Al Jaseery ?:)

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:55

Nie , z danych US army:L)

sdf
czwartek, 9 stycznia 2020, 09:25

Noooo! Davien /Al-Jazeera ma swoich ludzi w Pentagonie. :))))

Szpak ptak
środa, 8 stycznia 2020, 08:45

Davien Gdzie OpL tych baz?! Davien why

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 09:31

zpaczku,może wycofana jak USA zamkneło ta bazę w 2011r. A obecnie stacjonowały tam siły do waliki z ISIS a ta jeszcze pociskó balistycznych czy lotnictwa nie ma Do tego w rejon baz doleciało całe 11 rakiet a wystrzelono wg Iranu ponad 30:)

sdf
środa, 8 stycznia 2020, 14:12

PONAD !!! Wcześniej pisałeś,że 30 .Powoływałeś się raz na Iran a raz na Al- jazeerę . Może wreszcie się zdecyduj co do zródła i co do liczby bo wszyscy zamarliśmy w oczekiwaniu. Podpowiem po cichu - napisz ,że rakiet było 158.

środa, 8 stycznia 2020, 12:04

Zaraz napiszesz ze wystrzelili 1000 albo i milion. Ale wraki smigłowców amerykańskich to fakt, czyli jak wycofali się czy jednak byli w bazie-ach.

blooper
środa, 8 stycznia 2020, 08:42

nie kompromituj się stary, tam nie ma systemów OPL zdolnych do niszczenia pocisków balistycznych.

Danisz
środa, 8 stycznia 2020, 10:03

ale jak to - to Amerykanie nie ustawiają Patriotów w każdej dziurze jak twierdzą funki, anty... i inne trolle?

Strażnik Teksasu
środa, 8 stycznia 2020, 08:25

Gdzie filmy z kamer tych baz? Gdzie filmy irańskich rakiet?

środa, 8 stycznia 2020, 08:58

Są na twitterze. Ładne.

CdM
środa, 8 stycznia 2020, 08:25

Obustronna kompromitacja. Iran: 22 rakiety i ani jednego zabitego? Czyżby specjalnie celowali daleko od koszar, tj miał to być pokaz fajerwerków dla irańskiej gawiedzi? USA: czy tam na pewno była i co robiła obrona antyrakietowa? I to w stanie najwyższej gotowości?

asd
środa, 8 stycznia 2020, 09:10

Ustawka. Iran atakuje tak, by nie zrobić nikomu krzywdy. Swoim obywatelom sprzedadzą bajkę, że zabili setki niewiernych. Amerykanie bez strat, konflikt zostaje załagodzony. Tylko faktycznie władze Iranu są przegranymi, bo straciły generała, a zamiast się naprawdę zemścić wzięły udział w szopce na warunkach Amerykanów.

Gts
środa, 8 stycznia 2020, 11:45

Samo się już mocno skompromitowali na pogrzebie generała, taką mieli ilość ofiar zadeptanych przez tłum. Po czymś takim musieli wystrzelić cokolwiek w cokolwiek nawet pustynie. Dzięki temu mogli jak w swojej tv powiedzieć o sukcesie i 80 zabitych i głupi lud się uspokoił.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:58

Uzyli chyba swojej najlepszej i najnowszej broni precyzyjnej czyli Fateh-313 wiec jak widac zecydowanie nie chcieli w nic trafic.

sdf
czwartek, 9 stycznia 2020, 04:23

Al-Jazeera czy Pentagon? No, przyznaj się.?

środa, 8 stycznia 2020, 09:08

Baza lotnicza to przede wszystkim dużo pustego miejsca i trudny obiekt to poważniejszego uszkodzenia.

I dobrze
środa, 8 stycznia 2020, 11:50

Logika jest prosta, więc 5-o ma rakietami zniszczyć się go nie da! Ustawka!!

CdM
środa, 8 stycznia 2020, 10:34

I w dodatku zaatakowana w nocy, gdy mało co się dzieje, a żołnierze śpią. Pasuje do tezy o celowym unikaniu ofiar.

Sarmata
środa, 8 stycznia 2020, 12:05

Jesli spią to są łatwym celem.Własnie powinny być ofiary. Ale to za trudne do zrozumienia?

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 17:59

Sarmata stzrelali pociskami o CEP-3m do bazy pozbawionej OPRAK. Jak sadzisz elowali w koszary czy w pustynie:)

Fanklub Daviena
środa, 8 stycznia 2020, 10:32

Ale teraz Trampek powinien obniżyć cenę Irakijczykom za wycofanie, bo baza znacznie straciła na wartości... :-D

ech...
środa, 8 stycznia 2020, 09:04

Za chwilę będzie informacje że "była" "zadziałała" i "zestrzeliła" "większość" a nasz kolega na forum potwierdzi bo przecież dla "atlantyckiego" sprzętu Inżynieria działa inaczej niż dla reszty świata. A całkiem poważnie to na razie mamy medialny festiwal propagandowy z rosnącą liczbą sukcesów, rakiet i ofiar zależnie od strony a gawiedź ma powód do ekscytacji i wierzy w ten czy inny przekaz nie zdając sobie sprawy z błędu afirmacji jaki popełnia i ignorując fakt że informacje są zawsze niejawne a dla gawiedzi jest tylko zgrabna historyjka.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:27

Jak na razie biedaku to mamy celowe stzrelanie w pustynie pociskami klasy ATACMS ze strony Iranu i propagandowa zagrywke z dziesiatkami ofiach w irańskie propagandzie:) a z drugiej strony baze niebroniona poza systemami C-RAM do której dolatuje 10 z wstzrelonych ok 30 rakiet.

zbibi
środa, 8 stycznia 2020, 09:02

W części pierwszej sam sobie odpowiedziałeś. W części drugiej może byłoby im na rękę gdyby ktoś zginął....

bob
środa, 8 stycznia 2020, 08:56

Myślę, że to wszystko było precyzyjne i celowe. Iran musiał, dla własnych obywateli, zareagować na zabicie generała. Najlepiej w sposób, który pozwoliłby wewnętrznej propagandzie przedstawić gawiedzi atak jako sukces. Jednocześnie nie chcą bardziej drażnić niedźwiedzia zabijając Amerykanów. Amerykanie doskonale widzieli, ze rakiety lecą obok więc nie odpalali systemów. Teraz powinna zaistnieć faza pomrukiwania na siebie nawzajem i powolne uspokojenie sytuacji. i obym się nie mylił.

środa, 8 stycznia 2020, 08:56

Może USA był potrzebny jakiś nowy Pearl Harbor aby mieć pretekst do wojny z Iranem?

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 18:00

Atak na tankowce, zestzrelenie drona w przestzreni miedzynarodowej, atak irańskeij bojówki na baze USa. To chyba by wystarczyło jakby szukali pretekstu.

Oczko
środa, 8 stycznia 2020, 11:52

Może pomyśl ? Zaprosili Sulejmaniego do Iraku ,żeby go potem zabić? I tym samym sprowokować Iran? Myślisz coś?? Chyba nie bardzo...

dx
środa, 8 stycznia 2020, 08:42

zabitych 80 osób

Lord Godar
środa, 8 stycznia 2020, 18:39

Może i nawet 178 jesli okaże prawdą , że to oni zestrzelili tego Boeinga na zasadzie : śmierć Ameryce i wszystkiemu co amerykańskie . Dziwna zbieżność , szkoda tych ludzi ...

asad
środa, 8 stycznia 2020, 09:57

W tym 80-ciu Irańczyków.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 09:24

Wyłacznie w propagandzie irańskiej wiec się nei osmieszaj:)

prawieanonim
środa, 8 stycznia 2020, 09:23

Ciekawe jak Irańczycy policzyli tych "zabitych". Widzę że kreml-boty już zaczęły ofensywę.

BUBA
środa, 8 stycznia 2020, 09:29

Technicznie jest to możliwe, np z drona koordynującego ostrzał. Ale sam nie bardzo wierzę Irańczykom.

Davien
środa, 8 stycznia 2020, 12:29

BUBA jak na razie to wszystie strony poza Iranem podaja liczbe strat zero i minimalne szkody w bazie

scrambler
środa, 8 stycznia 2020, 12:27

z drona? Czyjego niby? Może amerykańskiego? A... to możliwe.

BUBA
środa, 8 stycznia 2020, 22:37

Nawet takiego z supermarketu za 100 euro.

scrambler
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:32

Aha! A z napędem jonowym, antygrawitacyjnym czy na baterie? Bo wiesz, przyjacielu, to jest parę ładnych kilometrów. Z Iranu. Jaki to model irańskiego drona?

Tweets Defence24