USA: nie ma decyzji o wyjściu z Iraku

7 stycznia 2020, 09:19
oz54lo_WtrakciewojnyzIrakiemC5rozpoczydostarczazaopatrzenienalotniskairackiejuwkwietniu2003rokufot.USAF
Fot. USAF
Reklama

Nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku - zapewniają w poniedziałek władze USA po opublikowaniu w mediach listu amerykańskiego dowództwa, sugerującego, że zdecydowano się na taki krok. Pismo to szkic; nie powinno zostać upublicznione i wysłane - stwierdził generał Mark Milley.

Informacje, że wojskowa koalicja pod wodzą USA planuje wyjście z Iraku, podały wcześniej Reuters i AFP, powołując się na list amerykańskiego dowództwa do wojskowych w irackim ministerstwie obrony.

Ten list to szkic, to był błąd, był niepodpisany, nie powinien zostać upubliczniony

Mark Milley, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA.

Dodał, że dokument jest "źle sformułowany" i "sugeruje wycofanie, co nie jest tym, co się dzieje". Stwierdził, że pismo "nie powinno zostać wysłane". Tak jak szef Pentagonu Mark Esper stwierdził, że USA nie mają w planach wyjścia z Iraku.

Nie wiem co to za list... Próbujemy dowiedzieć się skąd to pochodzi, co to jest

Mark Esper, sekretarz obrony USA

W liście do irackich władz napisano: "Z szacunku do suwerenności Iraku i tak, jak zażądał iracki parlament oraz premier, koalicja CJTF-OIR (Combined Joint Task Force - Operation Inherent Resolve) rozpocznie rozmieszczanie swoich oddziałów w ciągu najbliższych dni i tygodni, by przygotować się do dalszych działań". "W celu wykonania tego zadania siły koalicji potrzebują podjąć pewne środki, by wyjście z Iraku było przeprowadzone sprawnie oraz w racjonalny sposób" - dodano w dokumencie, pod krótym widnieje, jak podały Reuters i AFP, nazwisko generała Williama H. Seely'ego - dowodzącego grupą operacyjną wojsk USA w Iraku.W piśmie nie określono daty wyjścia wojsk koalicji z Iraku. 

Parlament Iraku na sesji uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań, zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym amerykańskich. Nadzwyczajną sesję irackiego parlamentu zwołano po ataku przeprowadzonym w Bagdadzie przez amerykańskie siły w nocy z czwartku na piątek, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani i iracki dowódca Abu Mahdi al-Muhandis.

Teheran zapowiedział odwet za zabójstwo Sulejmaniego, wpływowego na Bliskim Wschodzie wojskowego.

W niedzielę prezydent Donald Trump groził Irakowi sankcjami i deklarował, że Stany Zjednoczone nie wyjdą z Iraku, chyba że Bagdad zapłaci Amerykanom za wybudowaną w tym bliskowschodnim kraju amerykańską bazę sił powietrznych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
mobilny
środa, 8 stycznia 2020, 11:30

A tym samym OKUPACJA Iraku przez wojska USA staje się FAKTEM i tym samym dochodzimy do sytuacji przed którą stawia nas rząd RP. Wojska USA w Polsce. TO JUŻ 3 raz jak zapraszamy OBCE wojska do kraju a przypominam że 2 poprzednie nie zakończyły się dla POLSKI dobrze. Zastanówcie się a sprawa Kurdów i Iraku niech wam da do myślenia

Davien
sobota, 11 stycznia 2020, 18:27

Niby jaka okupacja? Ciagle obowiazuje ummowa na mocy której USa sa w Iraku a wycofac ja może jedynie premier Iraku. Tyle ze pechowo dla ciebie nie moze tego zrobic bo podał się do dymisji 1 grudnia:) A c do wojsk w Polsce to nie zapraszalismy twoejej Rosji sami wlezli i przez 50 lat się ich pozbyc nie moglismy. Ale jak widać dalej z teg powodu mobilny w desperacji.

Adam
środa, 8 stycznia 2020, 00:15

No to tak. Skoro parlament jest za tym żeby wyjechali a oni i my zostajemy to poprostu jest to okupacja a my jesteśmy OKUPANTAMI INNEGO KRAJU!!!

Davien
sobota, 11 stycznia 2020, 18:28

Adaś, parlament w Iraku nie ma mocy decyzyjnej decyduje premier ale ten podał się miesiąc temu do dymisji.

michalspajder
wtorek, 7 stycznia 2020, 22:01

"Nie wiem co to za list... Próbujemy dowiedzieć się skąd to pochodzi, co to jest":-)))) Jak to kiedys powiedzial byly selekcjoner polskiej kadry pilki noznej przed Euro 2012 o powolywaniu pilkarzy zagranicznych z polskimi korzeniami (zwanych tez farbowanymi lisami), szlo mniej wiecej tak: Skad mam wziac dobrych pilkarzy? Z kibla ich przeciez nie wyciagne. Czyzby pan Esper myslal, ze ten list o wycofaniu zostal z tego szanownego miejsca wyciagniety???

Julian Tuwim (jakze aktualne)
wtorek, 7 stycznia 2020, 21:42

Do prostego człowieka Gdy znów do mu­rów klaj­strem świe­żym Przy­le­piać za­czną ob­wiesz­cze­nia, Gdy "do lud­no­ści", "do żoł­nie­rzy" Na alarm czar­ny druk ude­rzy I byle drab, i byle szcze­niak W od­wiecz­ne kłam­stwo ich uwie­rzy, Że trze­ba iść i z ar­mat wa­lić, Mor­do­wać, gra­bić, truć i pa­lić; Gdy za­czną na ty­sięcz­ną mo­dłę Oj­czy­znę szar­pać de­kli­na­cją I łu­dzić ko­lo­ro­wym go­dłem, I ju­dzić "hi­sto­rycz­ną ra­cją", O pię­dzi, chwa­le i ru­bie­ży, O oj­cach, dzia­dach i sztan­da­rach, O bo­ha­te­rach i ofia­rach; Gdy wyj­dzie bi­skup, pa­stor, ra­bin Po­bło­go­sła­wić twój ka­ra­bin, Bo mu sam Pan Bóg szep­nął z nie­ba, Że za oj­czy­znę - bić się trze­ba; Kie­dy roz­ścier­wi się, roz­cha­mi Wrzask li­ter pierw­szych stron dzien­ni­ków, A sta­do dzi­kich bab - kwia­ta­mi Ob­rzu­cać za­cznie "żoł­nie­rzy­ków". - - O, przy­ja­cie­lu nie­uczo­ny, Mój bliź­ni z tej czy in­nej zie­mi! Wiedz, że na trwo­gę biją w dzwo­ny Kró­le z pa­na­mi brzu­cha­te­mi; Wiedz, że to buj­da, gran­da zwy­kła, Gdy ci wo­ła­ją: "Broń na ra­mię!", Że im gdzieś naf­ta z zie­mi si­kła I ob­ro­dzi­ła do­la­ra­mi; Że coś im w ban­kach nie szty­mu­je, Że gdzieś zwę­szy­li kasy peł­ne Lub upa­trzy­ły tłu­ste szu­je Cło ja­kieś grub­sze na ba­weł­nę. Rżnij ka­ra­bi­nem w bruk uli­cy! Two­ja jest krew, a ich jest naf­ta! I od sto­li­cy do sto­li­cy Za­wo­łaj bro­niąc swej krwa­wi­cy: "Bu­jać - to my, pa­no­wie szlach­ta!"

Fan klub davidka.
wtorek, 7 stycznia 2020, 21:01

Ale przecież davienek pisał, że wojska USA opuszczą Irak jeżeli zostaną o to poproszone. A tu okazuje się, że nie. Po raz kolejny "fachowe" analizy davienka nie miały nic wspólnego z rzeczywistością.

Davien
czwartek, 9 stycznia 2020, 15:48

A zostały?? Bo jak na razie umowa ciągle obowiązuje:)

Pentagram
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:55

Zapasy ropy w yusa rosną To teraz czas na konflikt W sam raz na wybory

demokracja
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:30

czyli demokrscje maja gdzies

mobilny
środa, 8 stycznia 2020, 11:31

jaka demokracja? Czym jest demokracja? Obecna demokracja na swiecie nie ma nic współnego z DEMOKRACJĄ

dV
wtorek, 7 stycznia 2020, 14:38

No to mnie akurat nie dziwi. natomaist jestem przekonany, że pan Seely kolejnych gwiazdek raczej już nie dostanie :D

...
wtorek, 7 stycznia 2020, 19:09

prawdopodobnie on na miejscu siedzac mial inna wizje dzialania niz zaa biorka daleko. no i pewnie tez oszczedzic swych zolnierzy od bycia okupantami

woko
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:26

No to teraz USA są tam nielegalnie i pełnią funkcje okupantów (nie pierwszy i nie ostatni raz). Przypomnę wszystkim pod hasłami posiadania broni chemicznej przez Husajna(której nigdy nie znaleziono) napadli na Irak, zniszczyli to państwo, wypompowali ropę naftową, a teraz Tramp chce aby Irak zapłacił im za to odszkodowanie. Dziwię się ,że Putin nie kazał do tej pory zapłacić Polakom odszkodowań za to ,że armia radziecka opuściła Polskę w 1993 roku. Mógłby dodać jeszcze ile to ZSRR dostarczało ropy i gazu ile wybudowało baz, lotnisk, domów dla rodzin armii radzieckiej, ile żołnierzy radzieckich zginęło podczas "wyzwalania Polski".

Stirlitz
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:59

Mają umowę z rządem Iraku na pobyt wojsk na ich terenie i nic się w tej sprawie do tej pory nie zmieniło. Parlament powziął rezolucję, ale umowa nadal obowiązuje. Lepiej nie kopiować "newsów" ze sputnika. Poza tym sowiecka rosja zostawiła w Polsce ruiny a za ropę i gaz kazała sobie słono płacić, więc może bez bredni kolego z rosji.

Dawidek
wtorek, 7 stycznia 2020, 20:59

A co ma "sowiecka rosja" do opuszczenia Iraku przez wojska amerykańskie to nawet twój prowadzący pewnie nie wie.

AgJ
wtorek, 7 stycznia 2020, 20:15

Jakie ruiny zostawiła Armia Radziecka w Polsce?Może zechciałbyś wskazać. A za ropę Polska płaciła wedle tzw. cen kroczących czyli wyciągano średnią z ostatnich pięciu lat.Zabierasz głos zupełnie niepotrzebnie- byle tylko coś napisać.

edek
wtorek, 7 stycznia 2020, 22:09

A takie że najpierw nas Armia Radziecka 17 września 1939 zakatowała a potem niby "wyzwoliła" ale tak nas wyzwoliła że do tej pory nie osiągnęliśmy PKB na osobę zbliżonego do Hiszpańskiego a przed 2 wojna światową mieliśmy wyższe od hiszpańskiego...

Dudley
wtorek, 7 stycznia 2020, 14:53

Jak pokazał całemu światu "prezydent" Trump każdą umowę można zerwać lub wypowiedzieć, a w najgorszym razie nie respektować. I sputnik nie ma tu nic do tego, sama obecna administracja USA robi lepszą robotę jak dziesięć sputników. Jeśli rząd USA nie wycofa swoich żołnierzy, to da argument każdej frakcji na świecie, by nie lokować amerykańskich baz na swoim terytorium. Ponieważ amerykanie powiedzą, nie wyjdziemy i co nam zrobicie? A czym to się różni od np. "goszczenia" armii ZSRR na naszym terytorium?

michalspajder
wtorek, 7 stycznia 2020, 16:46

Niestety, to nie jest argument dla Polski, zeby nie lokowac amerykanskich baz na jej terytorium.

michalspajder
wtorek, 7 stycznia 2020, 23:18

Mialo byc: to jest argument dla Polski...

...
wtorek, 7 stycznia 2020, 13:46

Nawet Rosjanie wyszli z Polski jak zostali poproszni. Moze czas by amerykanie nauczyli sie opuszczac okupowane kraje tez?

Davien
wtorek, 7 stycznia 2020, 21:23

Wyszli bo im sie Sojuz własnie zawalił z hukiem a nie dlatego ze ich poproszono. Jakos Węgrzy i czesi mieli trochę inne doswiadczenia z Sowietami.

Mikroszkop
wtorek, 7 stycznia 2020, 19:57

Jak Rosjan prosili Węgrzy i Czesi to nie wyszli ale jak poprosili Polacy to wyszli. No popatrz jaki mamy dar przekonywania.

Kol
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:15

Czyli kolejna misja POKOJOWA w Iraku już stała się faktem. Trump nie wycofał żołnierzy z Bliskiego Wschodu, a na dodatek tworzy kolejny front, który będzie zmierzał po prostu do wojny domowej i tyle..

yaro
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:06

Mike Pompeo dzwonił do 60 krajów i rozmawiał z MSZ oraz odpowiednikami naszego MON, tłumacząc dlaczego USA zabiły Sulejmaniego. Dzwonił nawet na Białoruś. Do nas nie zadzwonił nasz największy sojusznik, podało radio TOK FM. Fantastyczna ta przyjaźń PiS z USA.

Skisły
wtorek, 7 stycznia 2020, 20:38

Bo nam nie trzeba było tłumaczyć ;)

wtorek, 7 stycznia 2020, 14:05

Gratuluję żródła informacji

abc
wtorek, 7 stycznia 2020, 11:33

a po co miał dzwonić do klakierów i tracić czas?

Fgu
wtorek, 7 stycznia 2020, 20:13

My wiedzieliśmy przed atakiem

4e45
wtorek, 7 stycznia 2020, 21:44

jaklieś źródło? bo wypowiedzi Dudy świadcza o czyms odwrotnym

Tweets Defence24