Reklama

Geopolityka

Iracki supersnajper. Ponad 300 zabitych bojowników Państwa Islamskiego

Fot. Iraq Popular Mobilization Units Media/YouTube
Fot. Iraq Popular Mobilization Units Media/YouTube

Abu Tahseen to najskuteczniejszy snajper działający w jednostkach szyickich milicji al-Hashd al-Shabi (PMF). Według jego towarzyszy broni zabił dotychczas 321 bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Abu Tahseen to 63-letni weteran pięciu wojen - wojny Jom Kippur, iracko-irańskiej, inwazji na Kuwejt i wojny w Zatoce oraz obecnych starć na terenie Iraku. Tahseen służy w składających się w większości z szyitów oddziałach al-Hash al-Shabi, milicji wspieranej przez rząd Iraku. Od kilkunastu miesięcy walczy z tzw. Państwem Islamskim, działając na terenie północno-zachodniego Iraku.

Dowództwo al-Hash al-Shabi wykorzystuje popularność snajpera do celów propagandowych, publikując krótkie nagrania wideo, na których żołnierz opisuje swoje działania. Według jego towarzyszy broni Abu Tahseen zabił dotychczas 321 bojowników islamistycznych z tzw. Państwa Islamskiego.

Warto zwrócić uwagę, że na nagraniach i fotografiach dostępnych w Sieci Abu Tahseen pokazywany jest z wielkokalibrowym karabinem wyborowym, przeznaczonym głównie do zwalczania sprzętu, używanym jednak często także do zwalczania siły żywej przeciwnika na znacznych odległościach.

Czytaj też: Karabiny przeciwsprzętowe na wojnie w Syrii.

Trzeba też pamiętać o tym, że znane są historyczne postacie snajperów o potwierdzonych kilkuset skutecznych strzałach, niemniej jednak przypadki takie jak opisywany są bardzo trudne do zweryfikowania - zwłaszcza w trakcie trwania konfliktu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    Mało prawdopodobne, by jakikolwiek snajper arabski ujawniał swoje nazwisko wiedząc, ze daesh często zabija rodziny wyróżniających się w walce z nimi żołnierzy. Dlatego 90% żołnierzy irackiej dywizji specjalsów szturmujących obecnie Mosul nosi kominiarki i nie ujawnia tożsamości.

    1. Kosmit

      Mało prawdopodobne, że to jego prawdziwe imię. "Abu cośtam" to powszechnie stosowany pseudonim po wszystkich stronach frontu na tej wojnie.

Reklama