Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IMDS 2017: Nowy rosyjski poduszkowiec poszukiwawczo-ratowniczy

  • <p><span>Fot. Bumar Łabędy</span></p>
    <p><span>Fot. Bumar Łabędy</span></p>

W czasie targów IMDS 2017 w Sankt Petersburgu rosyjska firma Aerochod z miasta Niżny Nowogród nad Wołgą zaprezentowała swój nowy poduszkowiec poszukiwawczo-ratowniczy typu A20PS. Zaprojektowano go z myślą o potrzebach rosyjskich resortów związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym, jednak producent liczy również na zamówienia ze strony rosyjskiej armii.

Nowy sprzęt to zmodyfikowana wersja cywilnego poduszkowca typu A20, przeznaczony jest do prowadzenia całorocznych akcji poszukiwawczo-ratowniczych oraz transportu ładunków i pasażerów na jeziorach, rzekach i wodach przybrzeżnych. Podstawową zaletą tego typu jednostek pływających jest ich uniwersalność, tzn. możliwość poruszania się po bardzo płytkiej wodzie, lądzie, bagnach, połamanym lodzie, czy głębokim śniegu.

Poduszkowce z rodziny A20 mają wymiary 12,9x4,4x4,45 m, napędzane są przy pomocy silnika wysokoprężnego typu JaMZ-536 o mocy 370 KM oraz sześcioskrzydłowego otunelowanego śmigła. Na wodzie osiągają one prędkość 50 km/h, na śniegu 60 km/h, zaś zasięg wynosi 400 km. Zdolne są do przewożenia ładunków o masie do 3,5 t lub maksymalnie 26 pasażerów. Załoga jednostki to tylko jeden człowiek, zaś jej cena w wersji cywilnej wynosi 16 mln rubli.

(AN)  

 

Reklama

Komentarze

    Reklama