Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDET 2017: Lekki pojazd z Emiratów. Produkcja w Czechach?

Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Prezentowany podczas IDET 2017 NIMR RIV (Rapid Intervention Vehicle) to lekki pojazd interwencyjny 4x4, przeznaczony między innymi dla sił specjalnych. Jest on dostosowany do transportu w ładowni śmigłowca CH-47 Chinook.

Celem budowy NIMR RIV, jak podkreślają przedstawiciele producenta, czyli firmy NIMR (pol. tygrys) ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, było skonstruowanie pojazdu, który będzie w stanie - dzięki dużej mobilności i prędkości - szybko dostarczyć do 4 żołnierzy na wybrany teren. Może on poruszać się po zróżnicowanej nawierzchni. Wyposażony jest w 12,7 mm karabin maszynowy.  

Pojazd został skonstruowany z myślą o zapewnieniu ochrony przeciwminowej, możliwa jest również instalacja dodatkowych modułów opancerzenia przeciwbalistycznego. NIMR RIV może poruszać się z maksymalną prędkością 160 km/h, z przyśpieszeniem poniżej 11 s do 100 km/h. Dysponuje systemem centralnego pompowania opon, jak i wkładkami run-flat.

Jak podaje producent, długość pojazdu to ponad 5 m, szerokość 2 m, wysokość ponad 1,8 m, natomiast rozstaw osi - ponad 3,2 m. Ładowność NIMR RIV to 1,5 tys. kg, a waga z wyposażeniem - 4 tys. kg. Pojazd może zabrać maksymalnie 4 żołnierzy (istnieje jednak opcja zamontowania dwóch dodatkowych miejsc). 

Pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich firma NIMR to działający od 2001 roku producent lekkich i średnich pojazdów wojskowych na rynek Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki. Planuje ona jednak ekspansję na rynek europejski, dzięki współpracy z czeską firmą VOP CZ. NIMR liczy, że oferowane pojazdy będą produkowane w Czechach.

Czytaj też: IDET 2017: Czeska modernizacja wyrzutni Grad 

Reklama

Komentarze (3)

 1. wynh

  Powinni zaoferować go w programie MUSTANG zamiast Honkera.

 2. rozczochrany

  Taki pojazd jest dobry jak mobilny nosnik zestawu przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE, przeciwlotniczych np. "kusza" z pociskami Grom/Piorun lub granatnika automatycznego. Są filmiki z Syrii z użycia podobnych zestawów z PPK przeciw czołgom. Przydało by sie dla WOT.

  1. Azza

   Zdecydowanie za duży i za drogi. Dla WOT to powinni zakupić dużą liczbę quadów, małe, szybkie i zwinne.

  2. rozczochrany

   W syrii to były wyżutnie pocisków TOW montowane na pakach pickupów Toyoty. Generalnie dobry sprzęt dla lekkiej piechoty do walki manewrem. Do tego by nie dać sie wymanewrować jednostkom wroga na danym terenie i użyć pocisków przeciwpancernych z zasadzki. A po zamontowaniu granatnika automatycznego czy karabinu gatlinga na obrotnicy można dokonac czyms takim szybkich rajdów.

 3. dk.

  Bardzo dziwne. Czyli istnieją jeszcze jakieś marki samochodów wojskowych, poza Fordem ???

  1. Tadek

   Dobre :)

Reklama