Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Hybryda Humvee i BMP-1

Wieża BMP-1 Fot. Public Domain via Wikipedia
Wieża BMP-1 Fot. Public Domain via Wikipedia

Improwizowane pojazdy opancerzone tworzone ad hoc stale zapisały się w historii konfliktów zbrojnych, w szczególności tych gdzie jedna ze stron jest wyraźnie słabsza. W dobie obecnych asymetrycznych konfliktów na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce możemy spotkać wiele zdjęć samochodowych przeróbek.

Dysproporcja sił, zmuszająca do tworzenia improwizowanych pojazdów wojskowych, występuje m.in. w pogrążonym w wojnie domowej Jemenie. Szyicka milicja Huti walcząca z siłami rządowymi oraz międzynarodową koalicją pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej masowo przerabia zdobyczne samochody terenowe HMMWV. Jak wynika ze zdjęć opublikowanych w internecie jeden z Humvee doczekał się osadzenia na nim wieży od BMP-1.

Osadzona na dachu samochodu wieża jest w pełni funkcjonalna i obsługiwana ręcznie przez jednego strzelca. Wieża wyposażona jest w armatę 2A28 73 mm zasilaną z 40-nabojowego magazynka umieszczonego z prawej strony strzelca. 

Zintegrowane wieży z pojazdem kołowym możliwe jest dzięki jej właściwościom montażowym. Stare wieże od gąsienicowych BMP-1 wykorzystały już seryjnie Iran w 2017 roku modernizując radzieckie kołowe transportery opancerzone BTR-60FB oraz Kuba, która również tworzy BTR-60 wyposażone w taką wieżę. Ponadto w czasie wojny w Libii jedna ze stron zamontowała wieżę BMP-1 na tyle pickupa Toyoty. 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska. Jemeński konflikt zbrojny jest przez wielu postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską w rywalizacji o dominującą pozycję w regionie. Huti są szyitami i cieszą się stałym poparciem Teheranu. Według różnych organizacji humanitarnych od 2015 roku w konflikcie na południu Półwyspu Arabskiego zginęły dziesiątki tysięcy ludzi, głównie cywile. Według ONZ ok. 3,3 mln osób zostało zmuszonych do ucieczki i opuszczenia swoich domów, a 24,1 mln, czyli ponad dwie trzecie populacji Jemenu, potrzebuje pomocy. 

Komentarze (5)

 1. JASIO

  sorki .. a co z programem scalania wież BWP-1 z BRDM-2 ...wykonano 6 sztuk jako BRDM-3W ( te W określa wsparcie) wóz był uzbrojony w 73 mm armatę oraz 7,62 km...podobno każde wojewódzkie struktury OT miały ich dostać po 12- sztuk..

 2. lk5

  Jak coś jest głupie i działa, to nie jest głupie.

 3. werte

  Tak bez lat analiz, dialogów i kilku przetargów? I to działa? No, dziki kraj...

 4. Grzyb

  Śmichy-chichy ale my też jak się w końcu doczekamy samochodu w programie Pegaz, to powinniśmy na nim osadzić WLKM12,7 zespolony z granatnikiem automatycznym 40mm. Ewentualnemu przeciwnikowi na pewno nie byłoby do śmiechu.

  1. pomz

   Jak przeciwnik bedzie mial Korneta, Metysa czy Konkursa? Nie wiem komu bedzie do smiechu...

  2. Wawiak

   Jakby wojna sprowadzała się do arytmetyki, to wystarczyło by policzyć i ogłosić wynik. Zycie jest jednak bardziej skomplikowane. ZSRS przekonało się o tym dobitnie w Finlandii.

  3. Keeper

   Yyyyy? Jakikolwiek ppk jest w stanie zzniszczyć jakikolwiek lekki pojazd wysokiej mobilności, także Twoj komentarz jest z tyłka Panie pomz.

 5. Afganczyk

  Nie trzeba daleko szukać To który z kolegów spawal honkery? w Iraku bo dowództwo balo sie jeździć Ktora to byla zmiana?

  1. Camp Charlie

   1,2 :)