Reklama

Siły zbrojne

Hiszpański system łączności na niemieckie okręty podwodne

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Hiszpańska firma Indra zdobyła kontrakt na dostawę systemu łączności satelitarnej dla okrętów podwodnych budowanych przez niemiecki koncern stoczniowy TKMS (Thyssen Krupp Marine Systems).

Przyszły system łączności dla okrętów podwodnych będzie pracował w paśmie Ku i wykorzystywał system antenowy stabilizowany w 3 osiach. Przedstawiciel Indry wskazuje również na nowy układ wzmacniania sygnału, co zwiększa możliwości transmisyjne systemu łączności. Dostarczone urządzenie ma mieć możliwość pracy zarówno z wojskowymi, jak i z cywilnymi satelitami łączności.

Kontrakt to już kolejny dowód na dobrą współpracę Indry z TKMS. Hiszpańska firma bowiem już w 2010 r. wygrała kontrakt na dostawę terminali satelitarnych i systemów walki elektronicznej dla okrętów podwodnych typu 212.

Szczegóły obecnej umowy (liczba dostarczonych urządzeń, harmonogram dostaw i cena) nie zostały jak dotąd ujawnione. Jest jednak prawdopodobne, że tak wyposażone okręty podwodne będą również proponowane polskiej Marynarki Wojennej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tyberios

    IMS-GRIFFIN rozpoczął promocję 212A w Polsce, jest podmiotem za to odpowiedzialnym i co ciekawe w folderze ma informacje że okręt jest przystosowany do przenoszenia i używania pocisków rakietowych.

    1. pasha

      Typ 214 podobno a typ 800 na pewno mają możliwość wystrzeliwania pocisków Sub Harpoon więc może o to chodzi.

Reklama