Gwardia Narodowa zostanie w Waszyngtonie na dłużej

11 marca 2021, 14:43
us army guard capitol
Fot. Capt. Bryant Wine/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Ministerstwo obrony USA zgodziło się na przedłużenie stacjonowania Gwardii Narodowej na waszyngtońskim Kapitolu do 23 maja. W okolicach amerykańskiego Kongresu pozostanie około 2,3 tys. żołnierzy, o około połowę mniej niż obecnie.

Żołnierze Gwardii Narodowej, strzegący parlamentu po szturmie z 6 stycznia na jego gmach zwolenników ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa, mieli planowo opuścić okolice Kongresu w piątek.

W ubiegłym tygodniu kapitolińska straż zawnioskowała jednak o 60-dniowe przedłużenie tej misji. Argumentowano to informacjami, które wykazały potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Obawy spowodowały, że 4 marca na jeden dzień wstrzymano nawet pracę Izby Reprezentantów.

W trakcie przedłużonej służby Gwardii Narodowej Pentagon "będzie współpracować ze strażą Kapitolu Stanów Zjednoczonych, aby stopniowo zmniejszać obowiązki Gwardii Narodowej, jeśli pozwolą na to warunki" - przekazał rzecznik ministerstwa obrony USA John Kirby.

Gwardia Narodowa spotkała się z ostrą krytyką za odpowiedź na zamieszki z 6 stycznia, a w szczególności za opóźnioną reakcję. Wielu żołnierzy pozostawało przez kilka godzin w gotowości zanim otrzymało zezwolenie na interwencję. Dowódca Gwardii Narodowej z Waszyngtonu William Walker twierdzi, że Pentagonowi zajęło ich wydanie trzy godziny w przypadku podlegających mu oddziałów.

Reklama
Reklama

Raport generała Russela Honore rekomenduje Kongresowi reformę systemu bezpieczeństwa. Wojskowy sugeruje powiększenie straży Kapitolu oraz utworzenie sił szybkiego reagowania, które można by szybko zmobilizować w sytuacjach kryzysowych.

13-stronicowy raport zaleca również instalację nowego systemu ogrodzeń na Kapitolu. Obecnie kongresowe budynki otoczone są prowizorycznymi płotami. To frustruje mieszkańców Waszyngtonu, którzy przez te nadzwyczajne środki bezpieczeństwa często muszą nadkładać drogi.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
trzcinq
czwartek, 1 kwietnia 2021, 15:55

Gwardia Narodowa na ulicach Waszyngtonu :D Tego nawet w Rosji i Chinach nie grali

Murf fanem Polski
wtorek, 20 kwietnia 2021, 00:33

Plac Tiananmen. To tyle, jeśli chodzi o tę teorię.

Autor
czwartek, 11 marca 2021, 23:05

Czyli trump na spokojnie przyjeżdża do Korei Północnej a Biden potrzebuje kilku tysięcy żołnierzy aby być w swojej stolicy? W sumie to nie na znaczenia ale dość śmieszne porównanie

Niuniu
czwartek, 11 marca 2021, 17:15

Czego oni tam bronią, człowiek Bizon już tam nie przyjdzie drugi raz.

piątek, 12 marca 2021, 09:31

Oni tam niczego nie bronią. Oni tam tworzą i podtrzymują atmosferę zagrożenia i zastraszania.

Jabadabadu
piątek, 12 marca 2021, 11:43

Mnie to jakoś przypomina Skota przed kinem Moskwa, a na frontonie kina wielki plakat z napisem "Czas apokalipsy". Taki film wówczas grali, niektórzy pamiętają.

Tweets Defence24