Reklama

Geopolityka

Grupy batalionowe NATO rozmieszczone w maju przyszłego roku

Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army
Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army

Rzecznik Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział po zakończeniu obrad natowskich wojskowych w Brukseli, iż nowe jednostki NATO przewidziane dla Polski i krajów bałtyckich będą stacjonować tam od maja 2017 roku.

Na szczycie w Warszawie w lipcu przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionowych grup bojowych liczących po ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich. Zostaną one rozmieszczone na zasadzie rotacji.

Rozmieszczenie tych sił jest elementem natowskiej strategii odstraszania Rosji. Stany Zjednoczone będą państwem ramowym batalionu w Polsce, Kanada - na Łotwie, Niemcy - na Litwie, a Wielka Brytania - w Estonii.

Czytaj także: Raport: Jak pokonać rosyjską blokadę NATO w rejonie Bałtyku? "Kluczowe OT, obrona powietrzna i zdolności ofensywne"

Grupy batalionowe NATO będą miały charakter ogólnowojskowy i działały w poszczególnych państwach jako samodzielne związki taktyczne. Zgodnie z zapowiedziami ministra Antoniego Macierewicza będą jednocześnie podlegać dowództwu dywizyjnemu, utworzonemu na podstawie dowództwa jednej z polskich dywizji.

Nie jest jeszcze dokładnie znana lokalizacja rozmieszczenia amerykańskiego batalionu w Polsce, jednakże w sierpniu pojawiła się informacja o rozważaniu okolic poligonu w Orzyszu, jako potencjalnej dyslokacji grupy batalionowej NATO. Podczas Święta Wojska Polskiego, dowódca US Army Europe generał Ben Hodges poinformował, że dowodzona przez Stany Zjednoczone grupa batalionowa NATO rozmieszczona w Polsce będzie uzbrojona w kołowe transportery Stryker.

Czytaj więcej: Amerykański batalion w Orzyszu?

(PAP/RS)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama