Reklama

Geopolityka

Zielone światło dla misji szkoleniowej NATO w Iraku

fot. www.defense.gov
fot. www.defense.gov

NATO oficjalnie rozpoczyna planowanie nowej misji szkoleniowej w Iraku. Decyzja o jej rozpoczęciu ma zapaść w lipcu na szczycie Sojuszu w Brukseli. NATO już teraz szkoli irackich żołnierzy, ale obecność instruktorów jest na razie głównie okresowa. Teraz mają tam być na stałe.

Jak tłumaczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, globalna koalicja, która walczy z tzw. Państwem Islamskim, osiągnęła już znaczne postępy, więc teraz trzeba się upewnić, że te zdobycze zostaną utrzymane.

Zdecydowaliśmy rozpocząć planowanie misji szkoleniowej NATO w Iraku. Zwracał się o to zarówno rząd Iraku, jak i globalna koalicja. NATO już szkoli irackich żołnierzy, ale ustanowienie misji, uczyni te wysiłki bardziej trwałymi. Przyniosłoby to także lepsze wykorzystanie zasobów oraz dobrze ugruntowany proces generacji sił. Zamierzamy pomóc irackim siłom stać się bardziej profesjonalnymi przez ustanowienie wyspecjalizowanych szkół i akademii wojskowych. Planujemy zwiększyć obecność NATO w Iraku, ale nie planujemy misji bojowych.

sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

NATO jako organizacja wsparło globalną koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, wysyłając samolot lotniczego systemu ostrzegania i kontroli (AWACS) E-3 Sentry. Sojusz szkolił już irackich żołnierzy, najpierw w Iraku, teraz już w samym Iraku, głównie w zakresie wykrywania i zwalczania improwizowanych ładunków wybuchowych, medycyny wojskowej, logistyki. Odbywa się to przy pomocy mobilnych zespołów szkoleniowych, które przebywają na miejscu przez krótki okres (z wyjątkiem niedużego zespołu, który zajmuje się organizacją szkoleń). Czasem iraccy oficerowi są także szkoleni w państwach NATO lub partnerskich dla Sojuszu (np. w Serbii swoje kwalifikacje podnoszą iraccy lekarze).

Plan jest taki, by misja była bardziej stała oraz sprowadzała się do szkolenia w Iraku przyszłych instruktorów i pomocy w tworzeniu szkół i akademii wojskowych.

Według sekretarza generalnego NATO za wcześnie, by mówić o zakresie szkolenia, wielkości misji oraz ewentualnym limicie czasu, w którym miałaby się zmieścić nowa misja NATO.

We wtorek Stoltenberg zapowiedział, że decyzja o uruchomieniu misji szkoleniowej w Iraku zapadnie na szczycie NATO, który w lipcu odbędzie się w Brukseli.

Z kwatery głównej NATO w Brukseli Rafał Lesiecki, Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama