Reklama

Geopolityka

Zbliża się polska prezydencja w OBWE

Fot. Tymon Markowski / MSZ
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde przekazała w piątek przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2022 roku polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi. Formalnie prezydencja Polski rozpocznie się 1 stycznia.

W świątecznej atmosferze zakończyła się w piątek w Sztokholmie dwudniowa sesja Rady Ministerialnej OBWE. Wystrój centrum kongresowego, gdzie odbywało się spotkanie, z choinkami i świeczkami, przypominał o zbliżającym się końcu roku. "Nawet zimowa aura nam dopisała" - żartowała Linde, odnosząc się do opadów śniegu.

Polska delegacja nieformalnie przejęła przewodnictwo w OBWE pracowicie, kończąc przygotowania do rozpoczęcia prezydencji Polski w tej organizacji w styczniu 2022 roku. W Sztokholmie minister Rau spotkał się z sekretarz generalną OBWE, prezydent Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, a także przeprowadził dwustronne rozmowy z politykami z krajów, których konflikty dotyczą.

Jak poinformowało polskie MSZ, Rau spotkał się w stolicy Szwecji ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Uzbekistanu, a także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Ponadto uczestniczył w konsultacjach z wiceprzewodniczącymi Grupy Mińskiej.

Minister Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu, gdzie organizacja ma siedzibę. Polska w ramach prezydencji będzie współpracować ze Szwecją (kraj oddający kierownictwo), a także z Macedonią Północną (będzie przewodniczyć OBWE w 2023 roku).

Reklama
Reklama

Kolejna Rada Ministerialna OBWE ma mieć miejsce w grudniu 2022 roku w Łodzi.

Minister Linde, uznała forum OBWE, "za wyjątkowe, gdyż mimo wielu napięć, w jednym miejscu rozmawiają przedstawiciele 57 państw". W Sztokholmie obecni byli sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. Obaj politycy, choć różnili się w ocenie sytuacji na Ukrainie, to rozmawiali w cztery oczy w kuluarach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Mirek

  Oby dokumenty nie zostały przetłumaczalne na rosyjski

 2. wert

  mam nadzieję że Rau w końcu wyczyści do dna złogi MIGMO z MSZ. Przechowalnie Targowicy czas zlikwidować

  1. Olo

   Liczysz na najbardziej nieudanego ministra spraw zagranicznych, z którym nikt nie chce już nawet rozmawiać?

 3. Obserwator

  Najpierw w MSZ zrobiono czystkę, a teraz pilnie potrzeba specjalistów od OBWE... Jednego już cofnięto z archiwum, zobaczymy, czy będzie chętny do pracy po takim podejściu "pseudo matołków"...

  1. Kto zrobił czystkę ?

  2. Breżniew Watykanu

   Jan Putin Długi.

 4. Ech

  Myslem ze USa przejmie przewdnictwo w OBWE:) skoro juz wszedzie sei wtracaja.- a potem pzrewdnictwo w "Stwrzysznie krajow Azji Poludniwej" no i na koniec "Liga Afrykanska" ' Usa powinno przejac paleczke..Ech

Reklama