Reklama

Geopolityka

Zamachy dżihadystów w Mali i Burkina Faso. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Fot: Magharebia/Wikimedia/CC BY 2.0
Fot: Magharebia/Wikimedia/CC BY 2.0

Ponad 40 cywilów na północy Mali i co najmniej 12 żołnierzy na północnym-zachodzie Burkina Faso zginęło w atakach przypisywanych dżihadystom - poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze.

Do ataków doszło w niedzielę. "Terroryści wkroczyli do wiosek i dokonali masakry cywilów" - przekazał przedstawiciel służb bezpieczeństwa Mali. Z relacji wynika, że atakujący zjawili się z zaskoczenia i przyjechali na motocyklach.

Tego samego dnia na północnym-zachodzie Burkina Faso przy granicy z Mali co najmniej 12 burkińskich wojskowych zostało zabitych w domniemanym ataku dżihadystów, a ośmiu innych zostało rannych - poinformował minister łączności i ds. kontaktów z parlamentem Ousseni Tamboura.

Według tamtejszych służb bezpieczeństwa, atak był odpowiedzą na eliminację dzień wcześniej, w sobotę, dwóch przywódców grup dżihadystycznych w regionie Boucle du Mouhoun, gdzie doszło do odwetu.

Burkina Faso, Mali i Niger od lat zmagają się z atakami grup terrorystycznych, mających związki z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Mimo międzynarodowych misji antyterrorystycznych z udziałem żołnierzy m.in. Francji i USA stan bezpieczeństwa w regionie nie uległ poprawie. Ocenia się, że od 2015 roku w tego rodzaju atakach życie straciło 1500 osób, a ponad milion zostało zmuszonych do opuszczenia swych domostw.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama