Reklama

Geopolityka

Wzmocnienie strategicznej współpracy Pekin-Moskwa?

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem miał stwierdzić, że „kryzys i zmiany sytuacji na świecie nie zaszkodziły relacjom chińsko-rosyjskim, które przetrwają wszelkie zewnętrzne próby tłamszenia i podziału”.

Xi zaznaczył, że pandemia koronawirusa jest bezprecedensowym wyzwaniem i poważnie wpłynęła na globalną gospodarkę, a świat „wkroczył w okres burzliwych zmian” – podano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej chińskiego MSZ.

„Zmiany w sytuacji międzynarodowej ani ingerencje żadnego innego czynnika nie wpłynęły na relacje chińsko-rosyjskie. Wzmocnienie strategicznej współpracy pomiędzy Chinami a Rosją może skutecznie oprzeć się wszelkim próbom tłamszenia lub podziału tych dwu krajów” – ocenił Xi według komunikatu.

Przywódca ChRL oświadczył również, że Chiny i Rosja pomagały sobie wzajemnie w sprawach dotyczących ich kluczowych interesów i „aktywnie przewodziły międzynarodowej współpracy na rzecz opanowania epidemii” – napisano.

Reklama
Reklama

Putin podkreślił, że mimo pandemii koronawirusa relacje rosyjsko-chińskie rozwijały się stabilnie. Wyraził wolę dalszego współdziałania w kwestiach kluczowych interesów obu państw oraz zacieśniania „strategicznej koordynacji i współpracy w sprawach międzynarodowych” – napisano na stronie chińskiego MSZ.

Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” władze Chin zabiegają o wzmocnienie relacji z innymi krajami przed inauguracją nowego prezydenta USA Joe Bidena, zaplanowaną na 20 stycznia. Wysokiej rangi chińscy urzędnicy odwiedzali w ostatnich tygodniach kraje Azji Południowo-Wschodniej i Europy, podczas gdy USA nakładały na Chiny sankcje i zapowiadały twarde stanowisko zarówno wobec Pekinu, jak i Moskwy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama