Reklama

Geopolityka

Wrze w Dagestanie. Co najmniej 17 ofiar niedzielnych ataków terrorystycznych

Strzelanina między rosyjską policja i zamachowcami w Dagestanie
Strzelanina między rosyjską policja i zamachowcami w Dagestanie
Autor. screenshot z filmu zamieszczonego na profilu nexta.tv/ x

Co najmniej 17 osób, w tym 15 policjantów, zginęło w niedzielę w zamachach terrorystycznych na dwie prawosławne świątynie, dwie synagogi oraz posterunek policji w Derbencie i Machaczkale w Dagestanie na rosyjskim Kaukazie Północnym - informują rosyjskie media, powołując się na lokalne władze.

Reklama

Co najmniej 15 funkcjonariuszy policji zginęło z rąk terrorystów, którzy w niedzielę w Derbencie i Machaczkale w Dagestanie na południu Rosji zaatakowali dwie prawosławne świątynie, dwie synagogi oraz posterunek policji drogowej. Zginęło również kilku cywilów, w tym osoba duchowna. Poinformował o tym w nocy w nagraniu wideo na kanale Telegram szef autonomicznej Republiki Dagestanu Siergiej Mielikow. Do szpitali przewieziono 16 osób. Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Dagestanu poinformował, że zginęło pięciu napastników. Trwają działania operacyjne mające na celu zatrzymanie pozostałych terrorystów oraz ich pomocników.

Reklama
Reklama

Według dagestańskich władz niezidentyfikowani terroryści ostrzelali obiekty sakralne oraz posterunek policji z broni automatycznej. Cytowany przez dziennik „Kommiersant” rabin Boruch Gorin, szef rady publicznej Federacji Gmin Żydowskich Rosji, przekazał, że „w wyniku ataku nieznanych sprawców spłonęły synagoga i cerkiew w Derbencie oraz synagoga w Machaczkale”.

Walki Derbencie i Machaczkale trwały w niedzielę do późnego wieczora. W republice wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej. Siergiej Mielikow nazwał zamachy „próbą destabilizacji sytuacji społecznej” w regionie. Zdaniem polityka, obecnie władze w pełni kontrolują sytuację.

Czytaj też

W związku z zamachami w Derbencie i Machaczkale w Dagestanie ogłoszono 3-dniową żałobę.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. GB

  Ruscy piszą że zginęło 6 bojowników. Czyli dobry przelicznik 15-17 ruskich terrorystów zginęło i tylko 6 bojowników.

  1. młodygrzyb

   GB według ciebie muzułmańscy "bojownicy" walczący z żydowskim okupantami/złodziejami ziemi to terroryści a muzułmańscy "bojownicy" w rosji to już Bojownicy? Czyli zmordować żyda , ukraińca to zbrodnia a zamordować ruskiego to chwalebny czyn(zapewne nawet nie ruskich mordowali tylko swoich pobratymców i braci w wierze, pracujących w tamtejszej policji). Przynajmniej wiem jaką masz moralność, coś za stworzenie.. Miłego dnia ci nie życzę.

  2. Komandos PCK Shev Valdore

   @młodygrzyb 100/100.

 2. sprawiedliwy

  W odróznieniu od krajow Zachdu - Rosja - to kraj wielo NARODOWY. Nawet teraz. System podbny do ksiestw Lennych lub Aleksandra Wielkego - czyli Lokalni rzadza - w Dagestanie (Dagesanczycy) W Jakicji (JAkuci) W Czeczeni - Czeczncy. Dawniej tak samo bylo z Ukraina (np Chrzsczow byl Ukraincoe, Stalin - Gruzimem) PAnstwo WIELO NARODWE (Z przewdnicwem Rosjan) W odrozniniu od tego USa np wybijalo niemal do nogi i lekcewarzlo wsztskie umowy z lokalsami (Np rezerwaty itp "po wieczne czasy" a potem ich wysiedlano) Inna filozfia

  1. Rusmongol

   Ciekawe. Przecież w USA też każdy stan sobie rządzi. Każdy stan ma nawet odmienne prawa w całkiem ważnych kwestiach jak choćby kara śmierci czy aborcja. Czy w Rosji też tak jest? NO na pewno nie. Lokalna władza jest tylko fasadowa a tak na prawdę to cała władzę sprawuje Moskwa. Ba całą władzę sprawuje car KGB owicz pupin.. przestań mi więc tu zachwalać to guano bo w niczym lepsze nie jest od zachodu. W malutkiej Szwajcarii jest kilka języków urzędowych i poszanowanie dla różnych grup etnicznych. Żadne cuda...

 3. Ależ

  A na plażowiczów na Krymie co w końcu spadło ? Bo miał być niby amerykański ATACSM tyle że po paru godzinach w ruskim necie tisza o tym więc to chyba było S300/400

  1. GB

   ATACMS trafiły w co miały trafić, a na plażowiczów o czym obecnie piszą ruscy spadła rakieta od S-300/400.

  2. suawek

   Czyli radio Erewań jak z samochodami rozdawanymi na placu czerwonym: Do zestrzelenia ATCMS nie doszło, ale za to zestrzeliwujące rakiedy spadły na ludzi na plaży....

  3. młodygrzyb

   GB taaaaa jak zwykle masz rację , tylko nie do końca. Spadły na plaże resztki ATACMS oraz pocisku z TORA jaki trafił tego ATACMS . Są zdjęcia.

 4. Szabelkajakulani

  Chyba pisałem wiele miesięcy temu- putinisci robią pobór poza Muskowią. Czyli wśród mniejszości głownie muzułmańskiej. Ci ludzie trafiają na front, część wraca. Z doświadczeniem bojowym… zaktywizowani, rozczarowani systemem. Gotowy materiał . I to nie będzie pastuch trzęsący się i strzelający ciągłym z AK…. Finalny. Rozdział dekolonizacji Azji.

 5. suawek

  Zgadnijmy kto zostanie oskarżony o zorganizowanie tego zamachu.... hmmmmm.... :)

 6. OptySceptyk

  Wojujący islam zawsze będzie alternatywą dla rosji na Kaukazie. Pytanie tylko, czy przekształci się to w kolejny front wojny, czy pozostanie epizodem?

 7. DanielZakupowy

  Oj tam ofiar od razu. Ja twierdzę, że aż po Kuryle jest zapłacze frontu na Ukrainie i to nie są żadne ofiary tylko straty w wyniku działań zbrojnych FR :) Dopisać do statystyki, jak za Stalina, nic nie zmieniać - cała naprzód :) Góra lodowa czeka :)

  1. Ależ

   @Daniel może po prostu zdecydowali że zamiast zginąć z karabinem w ręku na Ukrainie to lepiej to zrobić u siebie na sąsiedniej ulicy

 8. franek

  W rosji mieszka 30% ludności pochodzenia muzułmańskiego. Myślę, że putin otworzył puszkę pandory i takie ataki będą się tylko nasilać

Reklama