Reklama

Geopolityka

Włoskie Eurofightery z rakietami manewrującymi. Zasięg 250 km

 • Fot.: kremlin.ru
  Fot.: kremlin.ru
 • Wyrzutnia Tor-M2 - fot. Almaz-Antey
  Wyrzutnia Tor-M2 - fot. Almaz-Antey

Po raz pierwszy włoskie samoloty Eurofighter Typhoon rozpoczęły loty z rakietami manewrującymi Storm Shadow.

27 listopada br. Eurofighter Typhoon z bazy lotniczej Decimomannu na Sardynii wykonały lot próbny z dwoma ważącymi po ok. 1,3 tony rakietami podwieszonymi do podskrzydłowych pylonów, standardowo wykorzystywanych do podczepiania zewnętrznych zbiorników paliwowych.

Przystosowanie do nowego uzbrojenia samolotu wyprodukowanego przez zakłady Alenia Aermacchi jest następnym krokiem na drodze do zwiększenie zasięgu rażenia tych statków powietrznych. Rakiety Storm Shadow mogą bowiem razić cele naziemne w odległości 250 km.

Jak na razie użytkownikami zestawu Eurofighter - rakieta manewrująca Storm Shadow są Włochy i Wielka Brytania. Ale wszystko wskazuje na możliwą sprzedaż tego uzbrojenia do Abii Saudyjskie i może do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (które mają już rakiety Strom Shadow pod nazwą Black Shaheen), o ile one zdecydują się na kupno tych statków powietrznych.

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Ja

  Ameryke odkryli a tytul tak jak by mial sugerowac ze rakiety manewrujace maja dysponowac takim zasiegiem. Odpalane z samolotow owszem, z OP sytuacja wyglada inaczej. Poza tym storm shadow sa dobra bronia ale JASSM maja zasieg 370km a Taurus 350. Przypuszczam zreszta ze i Storm Shadow ma wiekszy zasieg, zwazywszy na to ze zasieg jego francuskiego kuzyna SCALP dochodzi do 400 km. Te oficjalne zasiegi zreszta prawdopodobnie nie sa prawdziwe.

 2. alibaba

  Tak patrzę i czekam,czekam a tu żadnego komentarza tych "mądrych" co to zawsze piszą że Typhoon nie jest tzw.wielozadaniowy i do pięt nie dorasta tzw.naszym Jaszczombiom....)

  1. takjestem

   Oczywiśce bo EF ma dostac rakiety, ktore to F-16 już ma (na F-16 zintegrowano min. JASSM,) KEPD bedzie lada moment (KOREA), a Storm Shadow też - jeśli ZEA się zdecyduje EF nie jest WSB - on będzie a pare lat - gdy wreszczie dokoncża procesy integracyjne - wywalą przestarzaly rada i wsadzą AESA czy min PESE, dadzą zbiorniki konforemne itd. No ale to wszystko nie dziś a raczej po 2020.

  2. Scooby

   no.. ..

Reklama