Reklama

Geopolityka

WB Electronics pomoże w budowie ukraińskich bezzałogowców taktycznych

Fot. Antonow
Fot. Antonow

Firma WB Electronics podpisała z ukraińskimi zakładami Antonowa porozumienie dotyczące współpracy przy rozwoju taktycznych bezzałogowców na potrzeby sił zbrojnych Ukrainy. Zdaniem prezesa Antonowa Michajło Gwozdowa - „Podpisanie tego dokumetu jest początkiem nowego międzynarodowego programu, który nie tylko wzmocni obronność Ukrainy, ale też zapewni firmie Antonow miejsce na nowych rynkach.”

Do podpisania dokumentu doszło w Kijowie, podczas międzynarodowego szczytu obronno-przemysłowego. Firmy należące do państwowego koncernu Ukroboronprom podpisały podczas tej imprezy kilka dokumentów, zawarto także porozumienia z firmami takimi jak FLIR Systems czy Aselsan. Jedna z zawartych umów, z koncernem Trextron, dotyczy głębokiej modernizacji posiadanych przez siły zbrojne Ukrainy pojazdów terenowych Humvee.

Szczególnie interesujące jest jednak porozumienie zawarte pomiędzy mieszczącymi się w Kijowie zakładami Antonow i polską firmą WB Electronics. Wynika z niego, iż w ukraińskiej firmie, znanej dotąd z produkcji samolotów transportowych i pasażerskich różnego typu, trwają od pewnego czasu prace nad stworzeniem taktycznego bezzałogowego systemu latającego przeznaczonego do użycia w pierwszej kolejności przez siły zbrojne Ukrainy.

WB Electronics będzie w tym programie odpowiedzialne za implementację na ukraińskiej platformie swoich rozwiązań, takich systemy kierowania, łącza radiowe i zabezpieczenie transmisji oraz inne kluczowe systemy.

Podpisane porozumienie wyraźnie wskazuje, że Ukraina jest zainteresowanie współpracą z polskimi firmami - nie tylko w zakresie zastąpienia produktów i technologii pozyskiwanych dotąd z Rosji, ale dotyczy ono także nowych programów. Widać też wyraźnie, że firmy szukają nie tylko nowych rynków zbytu, ale też całkiem nowych produktów. Firma Antonow jest znana jest przede wszystkim z samolotów takich jak An-124 czy An-70, natomiast obecnie poszukuje nowych kierunków rozwoju. Rynek bezzałogowców jest obecnie najprężniej rozwijającym się w branży lotniczej i - o ile oferta okaże się cenowo i technologicznie interesująca - ukraińska firma może osiągnąć na tym polu pewne sukcesy, zwłaszcza w kooperacji z marką już rozpoznawalną na rynku bezzałogowców, jaką z całą pewnością jest WB Electronics. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. Mg

  Lepiej by zamontowali laserowy wskaźnik celów na FlyEye.

  1. dropik

   na razie nie ma po co.

 2. M.M

  Fajnie. W końcu to my stajemy się eksporterem technologii. Skala może nie powala, ale kierunek świetny.

  1. Sieciech

   Zeby jeszcze ten kierunek mial kase na to co zamawia.

  2. v

   Żeby przypadkiem przy okazji nie wyeksportowali tej technologi trochę bardziej na wschód.

Reklama