Reklama

Geopolityka

Użycie broni jądrowej będzie końcem reżimu Kimów

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Fot. Ron Przysucha/US Department of State (flickr) - zdjęcie ilustracyjne.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un. Fot. Ron Przysucha/US Department of State (flickr) - zdjęcie ilustracyjne.

USA i Korea Południowa wspólnie ostrzegły w czwartek Koreę Północną, że użycie jakiejkolwiek broni nuklearnej przeciwko Seulowi lub innym sojusznikom regionalnym spowoduje koniec reżimu Kim Dzong Una - poinformowała agencja AP.

Reklama

Korea Północna w ostatnich dwóch dniach wystrzeliła ponad 20 pocisków różnego rodzaju, w tym balistyczną rakietę międzykontynentalną, w odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojskowe sił powietrznych USA i Korei Płd., które rozpoczęły się w poniedziałek. Minister obrony USA Lloyd Austin i jego południowokoreański odpowiednik Lee Jong-sup, po spotkaniu w Pentagonie, wydali wspólne oświadczenie, w którym "zdecydowanie potępili" eskalacyjną postawę Korei Północnej, w tym wystrzeliwanie rakiet balistycznych.

Reklama

"Każde użycie broni nuklearnej, w tym taktycznych urządzeń nuklearnych o niższej wydajności, przeciwko Seulowi lub innym sojusznikom regionalnym, takim jak Japonia, spowodowałoby koniec reżimu Kim Dzong Una przez przytłaczającą i zdecydowaną reakcję sojuszu" – powiedział Lee na wspólnej konferencji prasowej z Austinem.

Czytaj też

We wtorek agencja AP pisała, że Korea Północna wydała zawoalowaną groźbę użycia broni jądrowej i zapowiedziała, że Stany Zjednoczone i Korea Południowa "zapłacą najstraszliwszą cenę w historii".

Reklama

"Jeśli Stany Zjednoczone i Korea Południowa bez obaw spróbują użyć swoich sił przeciwko Korei Północnej, specjalne jednostki północnokoreańskich sił zbrojnych bezzwłocznie wykonają swoją strategiczną misję" – powiedział Park, wyraźnie odnosząc się do możliwości użycia broni jądrowej przez władze swojego kraju. "Stany Zjednoczone i Korea Południowa będą musiały stawić czoła straszliwej sprawie i zapłacić najstraszliwszą cenę w historii" – dodał.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Valdi9

  Jeżeli 2400 sztuk drona szachid kupuje su35 to ile dadzą za chwasong17???

 2. easyrider

  Użycie przez Północ broni nuklearnej przeciwko Korei Południowej, byłoby najbardziej na rękę Japonii. Im większe straty poniosłoby Południe tym dla Japonii lepiej. To ich strategiczny konkurent gospodarczy. W dłuższej perspektywie efekt by minął, bo dwie Koree, po uprzednim spacyfikowaniu Północy zjednoczyłyby się.

 3. Valdi9

  Przypomnijmy Korea Południowa to nie Ukraina ale zmilitaryzowane państwo. Nowoczesne uzbrojenie i to w dużej ilości Przypomnijmy własne łodzie podwodne z tomahawkiem. Własne samoloty, Własne ciężkie dywizje zmechanizowane. Własna brygady artylerii rakietowej Wszystko rodzimej produkcji I jeszcze nam z półki sprzedadzą

 4. Jaszczur

  Koncentracja północy z południem nie wydaje mi się by była taka lekka dla południa bez wsparcia USA i Japonii nie do obrony . Masa ich zaleją , technika jest dobra jak jest jej dużo jak jest jej mało to zaraz się kończy i realia się mniej więcej wyrównują

 5. PatriotW

  Szkoda, że jankesi nie mogą zakończyć reżimu Putina i byłych agentów KGB na Kremlu

 6. Jaszczur

  Kim nie jest głupi przepraszam Xi Jiping .... Bo to on co powie to kim robi ... Jak będzie chciał wojować to pójdą konwencjonalnie bo wiedzą że atomowo to samobójstwo Korei. Konwencjonalnie Korea z północy nie jesteś wcale na przegranej pozycji bo mają sporo mięsa armatniego a Korea Południowa co prawda ma nowoczesne uzbrojenie ale naród zmiękczony świadomościa że wojny już nie będzie . Podejrzewam że Korei południowej szybciej zabraknie nowoczesnego uzbrojenia amunicji itp niż kimowi ludzi . I jeszcze jedno najważniejsze jak kim chińskimi rakietami zadowalająco będzie gnębił floty sojuszu to wkroczą Chiny i rozniosą wszystko no i ruscy o nich też trzeba pamiętać

 7. Valdi7

  Rozumiem że jest zielone światło 🔋🔋🔋na kopa

Reklama