Reklama

Geopolityka

Uzbekistan: zestrzelono afgański samolot

Fot. Staff Sgt. Larry Reid Jr
Fot. Staff Sgt. Larry Reid Jr

Obrona przeciwlotnicza Uzbekistanu zestrzeliła afgański samolot wojskowy podczas próby naruszenia uzbeckiej granicy powietrznej - oświadczył resort obrony w Taszkencie, cytowany w poniedziałek przez rosyjską agencję RIA Nowosti.

Przedstawiciel ministerstwa powiedział rosyjskiej agencji, że uzbecka obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wojskowy samolot podczas próby nielegalnego naruszenia przez niego granicy powietrznej Uzbekistanu. Do zdarzenia doszło w niedzielę w wilajecie surchondaryjskim na południu kraju, przy granicy z Afganistanem.

Nie poinformowano o liczbie osób na pokładzie ani o tym, czy przeżyły.

Wcześniej uzbeckie ministerstwo obrony przekazało rosyjskiej agencji TASS, że na południu kraju rozbił się w niedzielę samolot afgańskich sił powietrznych.

Według Reutersa ministerstwo podało, że pilot samolotu katapultował się i ocalał.

Uzbecki portal Gazeta.uz pisał, że do katastrofy doszło w niedzielę wieczorem. Opublikował zdjęcia pracowników medycznych udzielających pomocy umundurowanemu mężczyźnie. Serwis również podał, że według źródła dwóch afgańskich wojskowych, którzy też byli na pokładzie maszyny, zostało hospitalizowanych w stolicy prowincji, mieście Termez.

W niedzielę Uzbekistan poinformował o zatrzymaniu 84 afgańskich żołnierzy, którzy przekroczyli granicę uzbecką i zwrócili się o pomoc medyczną.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama