Reklama

Geopolityka

USA zredukują na początku przyszłego roku liczbę żołnierzy w Afganistanie do 2500

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Na początku przyszłego roku USA zredukują liczbę żołnierzy w Afganistanie do 2500 - poinformował doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien.

"Kiedy prezydent Trump objął urząd, w Afganistanie było ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Dzisiaj jest ich mniej niż 5 tys. a na początku przyszłego roku liczba ta zmniejszy się do 2500" - powiedział O'Brien na uniwersytecie stanu Newada w Las Vegas.

Wcześniej Trump i inni przedstawiciele jego administracji mówili, że liczba żołnierzy USA w Afganistanie zmniejszy do listopada do 4-5 tys. Podkreślali jednak, że dalsza redukcja będzie zależała od sytuacji w tym kraju.

Zgodnie z przełomowym porozumieniem z talibami z lutego br. obce wojska mają całkowicie opuścić Afganistan do maja 2021 r. Talibowie zobowiązali się w zamian do negocjacji na temat trwałego wstrzymania ognia i porozumienia o podziale władzy z rządem afgańskim.

Reuter zauważa, że obecny plan Białego Domu wycofywania wojsk będzie prawie na pewno zrewidowany jeśli Trump przegra listopadowe wybory.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama