Reklama

Geopolityka

USA z dowodami na agresywne plany wobec Ukrainy

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Mamy dowody na to, że Rosja planuje znaczne agresywne działania militarne przeciwko Ukrainie, a także działania mające zdestabilizować ten kraj od wewnątrz - oświadczył w środę w Rydze sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jeżeli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, spotkają ją poważne konsekwencje ekonomiczne - dodał.

"W ostatnich tygodniach Rosja zintensyfikowała planowanie potencjalnych działań militarnych na Ukrainie, w tym rozmieściła wokół jej granic dziesiątki tysięcy dodatkowych żołnierzy" - powiedział Blinken na konferencji prasowej po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

Szef amerykańskiej dyplomacji uzupełnił, że plany Moskwy zakładają zarówno wysiłki mające zdestabilizować Ukrainę od wewnątrz, jak i zakrojoną na dużą skalę operację militarną.

Blinken przekazał, że w ostatnim czasie odnotowano m.in. ponad 10-krotny wzrost wymierzonych w Ukrainę materiałów propagandowych, pojawiających się w sieciach społecznościowych. Dodał, że taki poziom szerzenia tych treści ostatni raz był obserwowany w 2014 roku, przed zajęciem Krymu przez Rosję i wybuchem wojny z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

Musimy być przygotowani na wszystkie możliwości; nie wiemy, czy Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę, ale gromadzi siły, które mogą do tego posłużyć - dodał Blinken.

"Daliśmy Kremlowi jasno do zrozumienia, że zareagujemy zdecydowanie, w tym poprzez środki ekonomiczne o dużym wpływie, takie od których stosowania powstrzymywaliśmy się w przeszłości" - podkreślił sekretarz stanu USA. Dodał, że taka reakcja poważnie uderzy w rosyjską gospodarkę.

Blinken uzupełnił, że wewnątrz NATO panuje "ogromna solidarność", dotycząca gotowość podjęcia poważnych środków przeciwko Rosji, jeżeli ta ponownie zaatakuje Ukrainę. Przypomniał też, że USA niezmiennie wspierają integralność terytorialną Ukrainy. Twierdzenie, że Ukraina może stanowić zagrożenie dla Rosji jest głęboko niesłuszne i należy traktować je jak żart - ocenił szef amerykańskiej dyplomacji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (20)

 1. Palmel

  czy to są takiej samej jakości dowody jak na broń chemiczną Husajna, szkoda że Rosja była wtedy taka słaba

  1. Davien

   Ale wiesz ze dla Abramsów i F-15 to czy strzelaja w T-72M czy T-72Bnie byłoby zadnej róznicy, podobie jak dla F-15 czy spadałyby MiG-29 z rosyjskimi czy irackimi znakami. Masakra rosyjskiego sprzętu byłaby taka sama.

 2. muody buk

  Jest mowa o psycholu, który od 20 lat próbuje podpalić świat. Sądzę że w tym momencie tysiące myślą o tym co ja - o jedynym sensownym i optymalnym rozwiązaniu w celu ochrony ludzkości - crowfundingu na obezwładnienie tej Putchujmendy - raz na zawsze. Na razie Putfiut ma kilkadziesiąt tysięcy ofiar na sumieniu, ale jego idolem jest inny menel - stalin mający miliony. Czy świat ma czekać aż dogoni lub prześcignie swojego idola. Nas jest kilka miliardów on - 1 mała wsza ze świtą kilku podobnych mu dupowłazów.

 3. Autor

  Nie do końca jest prawdą, że Ukraina nie zagraża Rosji. Dla junty moskiewskiej, każdy demokratyczny rząd jest zagrożeniem, .

  1. GB

   Zgadzam się że Ukraina w obecnym kształcie jest zagrożeniem dla junty na Kremlu. Ale junta na Kremlu to nie Rosja choć jej się tak wydaje.

  2. Koralgol

   Teraz nie zagraża, ale jeśli Ukraińcy zechcieliby w przyszłości wejść do NATO i UE, to powstałoby realne zagrożenie militarnd dla Rosji, więc próbują temu zapobiec.

  3. Davien

   I jak to ujęło NATO: nic Rosji do tego więc niech siedzą cicho.

 4. Sailor

  Wiadomo, że wszelkie umowy z Rosja mniej warte niż papier na którym je spisano. Natomiast ciekawe jak się zachowa w tej sytuacji Wielka Brytania i USA. Oba te państwa są gwarantami integralności terytorialnej Ukrainy. Oczywiście nie popisały się przy pierwszym konflikcie ale trzeba też przyznać, że wówczas sytuacja nie była jednoznaczna. Nie było wiadomo jak się zachowa sama Ukraina i jaka opcja tam wygra. Natomiast teraz sytuacja jest już jednoznaczna, a mówienie o sankcjach, które mogą zostać wprowadzone w odpowiedzi na napaść na Ukrainę jest raczej nie poważne i już na początku podważa wiarygodność USA i WB. Oba te kraje mają wręcz obowiązek bronić Ukrainy. Jeżeli tego nie zrobią to ich wiarygodność będzie pod wielkim znakiem zapytania. Szczególnie w kontekście art. 5.

  1. Łukasz

   nic nie zrobią, za dużo do stracenia ...... to jest ekonomia

 5. The Newton's Apple

  Rosja nie zrobi nic. Rosja poczeka. Czy ktoś w ogóle robi sondaże na Ukrainie, bo Rosja tak, tak więc pan Blinken, nie jest miarodajny dla USA, bo dla USA są miarodajne informacje z samego Kremla. Daj Sobie spokój Agnieszka, nie mąć, Jarosław nie jest wieczny, a Mateusza bez Jarosława nie ma, widzisz, czy raczej słyszysz, w The Law and The Justice, kogoś kto oprócz niego posługuje się chociaż jednym językiem obcym, może być nawet rosyjski. Zbyszek? Zbyszek tak, Zbyszek jest mocny. I tak Cię kocham. Nikt nic nie kapuje, nie puścicie tego, ja wiem to trochę "specjalne".

 6. yaro

  Dowody USA od czasu operacji w Iraku są niewiarygodne.

  1. obserwator

   A jakie ty Ławrow masz dowody na swoją prawdę?

  2. GB

   Dowody USA nie są dla Rosji, dowody są dla Amerykanów i dla nich są wiarygodne.

  3. Sało i samogon

   Bo se pewnie wcześniej coś wypił,a jak wiadomo ruski tylko po samogonie prawdę powie,innych dowodów nie widzę.

 7. tut

  USA wraz z NATO i UE z całą surowością potępi takie Rosyjskie działania.

 8. luksus

  Czy USA już wyjaśniło jak to było z podsłuchiwaniem i szpiegowaniem wszystkich sojuszników? Czy USA już odnalazło w Iraku broń chemiczną którą posiadał Saddam Husajn?

  1. GB

   Co broni chemicznej w Iraku to pare miesiecy po obaleniu Saddama zostały przedstawione takie dowody, ale kompletnie nie miało to już znaczenia. Co do sojuszników to sojusze sojuszami ale w nich wszyscy się szpiegują, a co więcej przynajmniej niektóre państwa (jeśli nie wszystkie) mają plany wojny z sojusznikiem. Nic nowego. W polityce międzynarodowej liczy się skuteczność, a jeśli dyplomacja nie wystarcza to jest jej przedłużenie czyli wojna ( może być ekonomiczna, zimna i w końcu zbrojna), a w takiej wszystkie chwyty dozwolone.

  2. Kiks

   Straszne. Dawaj Stiopa!

  3. Koralgol

   Jakie dowody odnośnie obecności BMR w Iraku przedstawiono? Konkrety proszę, nie zaś ogólnikowe farmazony.

 9. Davien

  USA w każdej chwili może aktywować "kill switch" we wszystkich nowoczesnych procesorach Intela i AMD (mają wbudowany tzw. "menagement engine"). Danych nie uszkodzi ale jak w całej Rosji większość komputerów zamieni się w kosztowne dekoracje to albo zrewidują swoje plany albo zaczną używać procesorów Elbrus o wydajności porównywalnej z Pentium 4 (tzw. grzałką) z 2003 roku.

  1. mc.

   Wojna z Irakiem (1991). Okazało się że kserokopiarki potrafią wysyłać system wskazujący lokalizację. W dzisiejszym świecie wszystko zależy od "producenta" i zależności od USA.

  2. x95

   To porównanie z Pentium 4 po prostu kolegę dyskredytuje - kolega nie ma pojęcia o wydajności komputerów. Wystarczyłoby przytoczyć liczby ale liczb nie będzie bo by się wszystko wydało. Ja akurat tą dziedziną zajmuję się zawodowo i jestem w stanie analizować dane. Poza tym opowieści o aktywizacji "kill switch" to kolejna bajka - dla dyletantów.

  3. Rain Harper

   Siadaj funku, dwója.

 10. Extern

  Czyli generalnie już się określili że Ukraina na pomoc militarną ze strony NATO nie może liczyć, a tylko po jej zajęciu przez Rosjan zmuszą np. Polskie władze żebyśmy zamknęli granicę oraz zerwali z Rosją kontrakty na węglowodory i przesiedli się na rowery. Bo przecież na Niemców czy Turków nie mają takiego jak na nas wpływu i do aż takich poświęceń ich akurat raczej nie namówią.

 11. gosc

  ma te dowody w probowce,jak powell

 12. Jam

  Ciekawe... Parę dni temu poszło info o przygotowywanym przewrocie w Kijowie - ot nowa władza zapewne 5 min przed ogłoszeniem ze doszła do władzy poprosi o pomoc w walce z faszystami braci Rosjan, a Ci pomogą - oczywiście nie regularne wojsko ale wczasowicze + zapaleńcy bo jak wiemy w każdym sklepie można kupić mundur i czołg! Ps. Co do stanowiska USA - przypadkiem nie oni byli też gwaranetem nienaruszalności granic Ukrainy?

  1. Davien

   Co do stanowiska USA: gwarantowali że nie narusza granic Ukrainy i pomoga jej w trakcie wojny zmocarstwem atomowym. Jest tylko jeden problem: Ukraina nie ogłosiła stanu wojny z Rosją.

  2. Hanys

   Davienku, nawet twoje USA nie jest takie głupie żeby wyparować z powodu rosyjskiego Krymu. Jedyne co, to pociśnięcie Ukraińcom trochę złomu, ale skończy sie tak samo jak w Syrii - przyleciała Rosja i magazyny amerykańskiego szmelcu terrorystom po prostu zbombardowała :)

 13. Niuniu

  politycy zatrzmajcie to! - a zastanowił się Pan czym była Rosja przed 1917r? Przed Bolszewikami? Podpowiem - to było Imperium Rosyjskie. Znacznie większe niż ZSRR. można sobie mapy pooglądać. Chce Pan do tego wrócić? O tym dziś nawet Putin nie śni.

  1. są różne odcienie zła

   Rosja przed 1917 rokiem była monarchią podobną jak inne agresywne monarchie - Austria, Prusy/Niemcy z tą różnicą że mieli dostęp do SYBERII i zyskali przewagę nad innymi - jednak JAKIEŚ zasady moralne tam obowiązywały... dopiero pozbawienie ich monarchii przez internacjonalnych komunistów (obiecujących im raj na ziemi) rozpoczęło rzeź Rosjan i innych nacji na niewyobrażalną skalę... Co innego agresywny podbój (sprzed 1917) co innego fizyczna eliminacja całych mas ludzi w tym przede wszystkim prawosławnych robotników(85%) i chłopów(3%) i ich popów - chrześcijan (podobnie jak w Rzeszy Hitlera w stosunku do żydów)...łagry komunistyczne nie były jak zsyłka za carów...skrytobójstwo/trucie i brak wszelkich zasad po za uznawaniem jednej - siły grożącej im (komunistom) zagładą.

  2. BUBA

   @Niuniu - o czym ty gadasz ... przeczytales artykol

  3. GB

   Tak, to była Rosja. To czy byla Imperium zweryfikowały wojny, japońsko-rosyjska przegrana przez Rosję po której była rewolucja. A później Pierwsza Wojna Światowa, w czasie której Rosja upadla, podpisała upokarzający Pokój Brzeski, a później jako Rosja Radziecka przegrała wojnę 1919-1921 z Polską.

 14. ryko

  Prawdopodobnie mają jakieś materiały typu podsłuchane/odszyfrowane rozkazy itp. gdzie z oczywistych powodów nie mogą ujawnić detali. Czasy mamy coraz "ciekawsze"...

  1. złośliwy

   Ukraina ma pół miliona przeszkolonego wojska.Ogłosiła mobilizację?Nie?Dlaczego?

 15. olala

  Pewnie mają dekret podpisany przez Putina o planach ataku, zabrany z jego biurka ... :) A może przy okazji odnajdą się w CIA "prawdziwe" dowody na posiadanie swego czasu przez Saddama Husajna broni nuklearnej. Wypadałoby w końcu pokazać światu jakiś dowód uzasadniający atak na suwerenne państwo. Albo sfingowany

  1. mc.

   Ależ zabawny jesteś.... Po co dekrety - 100 tys żołnierzy w gotowości do przekroczenia granicy jest najlepszym dowodem.

  2. olala

   Bazy USA jak wianuszek na świecie porozrzucane poza terytorium USA to zatem co ???

  3. Davien

   A teraz Rosjaninie pomysl czemu każdy chce mieć u siebie wojska i bazy USA, a od was uciekaja jak od dzumy, kiły i trądu naraz:)

 16. Fanklub Daviena i GB

  Junta w Kijowie nie ma kasy, węgla, gazu, paliw, prądu a idzie mróz. Stan wojenny i związane z tym ograniczenie praw obywatelskich to jedyna szansa Żydów z Kijowa na zapobiegnięcie antymajdanowi i utrzymanie się przy władzy... :D

  1. lakon

   jak w Kijowie jest hunta to jak nazwać władze Rosji? Ukraińska demokracja może i kulawa, ale jak im się prezydent nie podoba to mogą go zmienić, a w Rosji jak z tym macie? Wybory są ale do wyboru Wolodia I Wowa

  2. J21

   Juz nikt nie ukrywa ze tzw majdan to byl zamach stanu z inspiracji U S A.

  3. Davien

   I znowu ci sie pomerdał Kijów z Rosja a demokracja na Ukrainie z faszyzmem w Rosji

 17. Serek

  A ja jestem ciekaw jaki jest powód zapędów Putina czy cel ekonomiczny staretegiczny czy widzimisię. Co zyska Rosja atakując Ukrainę a co może stracić. Może w defence24 zrobi jakąś analizę ?

  1. mc.

   Rosja zyskuje rozbijając solidarność UE i NATO.

  2. GB

   Jest na OSW.

  3. złośliwy

   Zablokuje NS2.O czym marzą w Kijowie.To ten strategiczny cel Putina.Taki z niego masochista :).

 18. No skąd

  No to gdzie są te dowody?

  1. GB

   Przedstawił je sekretarz stanu Blinken Ławrowowi, mówiąc że Rosja złamała porozumienia mińskie. I to już jest wystarczający dowód. USA po prostu śmieją się w twarz Rosji.

  2. GB

   Nie no... rozbawił mnie Blinken. A już żądanie Ławrowa żeby przedstawił dowody bezcenne....

  3. złośliwy

   Ta...za miesiąc, ogłoszą zwycięstwo, bo nie było inwazji i zamachu stanu.A czy miały być?To szczegół mało istotny :).

 19. Mlokos

  Jest tylko jedna opcja: w razie ataku odłączyć Rosję od systemu bankowego na 48h. Powinni zmięknąć.

  1. mc.

   Ja bym najpierw przeprowadził "test" - wyłączyć ich na 24 godziny, żeby zrozumieli co im grozi.

  2. Masz racje,

   tak jak oni testują Europe z gazem

 20. politycy zatrzmajcie to!

  Przerzućcie szanowi Panowie z NATO z każdego z krajów (NATO) po co najmniej JEDNEJ GRUPIE BATALIONOWEJ na UKRAINĘ - i to zakończy ERĘ PUTINA i (NKVD, GRU, KGB, FSB....) w biednej Rosji... Nasi bracia ZWYKLI ROSJANIE zostali w 1917 roku podstępem okupowani przez międzynarodówkę komunistyczną... MILIONY zapłaciły życiem za ten "eksperyment"... tam zaczął się komunizm...i ten w Chinach też... Do dziś mamy SKUTKI tego że TYLKO Niemcy HITLERA zostały pokonane... ZSRR Lenina nie... Na co wy czekacie?... będziemy udawać że Ukraina nie istnieje?... że dzieci i kobiety Ukraińskie można mordować(jak w Syrii) dla "politycznych celów" budowy RUSKIEGO MIRU?... CHCEMY POKOJU i ZAPŁAĆMY ZA TO mobilizując wszystkie ARMIE NATO i wysyłając pomoc dla UKRAINY!(Gruzji, Estonii, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Finladnii...ale też TAJWANU! Japonii Wietnamu Filipin... Zatrzymajmy w końcu to co zaczęło się w 1917 roku w Rosji!

Reklama