Reklama

Geopolityka

USA wyślą dwie baterie rakiet Patriot do Polski

Fot. USMC

USA wyślą dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot do Polski - poinformował we wtorek rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli, cytowany przez Fox News.

Reklama

Na rozkaz ministra obrony i na zaproszenie naszych polskich sojuszników, generał (Tod) Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA polecił (...) przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski" - powiedział Ghiringhelli, zaznaczając, że ich rozmieszczenie ma „przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO".

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Wcześniej o możliwym rozmieszczeniu systemów w Polsce mówiła podsekretarz stanu USA Victoria Nuland.

Reklama

Czytaj też

W 2018 roku Polska podpisała kontrakt na zakup dwóch baterii Patriot w ramach pierwszego etapu programu obrony powietrznej Wisła. Według zapowiedzi MON mają one trafić do Polski na przełomie 2022 i 2023 roku. (PAP)

Źródło:PAP

Komentarze (9)

 1. Xzibit

  Polska kupiła raptem 2 baterie to i amerykanie dla jaj wysłali 2 baterie hahaha TARCZA POLSKI hahaha

  1. Chyżwar

   A posłał nam coś ktoś inny?

  2. CIA forever

   lepsza taka tarcza niż wasi saldaty o inteligencji warchoła... pociągi pancerne budujcie to jest błahahaha! wot technika... konwoje z ziłami...tragedia armia!

 2. Paweł P.

  Jak kto ktoś napisał, na jednym z serwisów społecznościowych. Wysyłają na zgodę, za cyrk z MIG'ami. A tak naprawdę, to na Ukrainie giną cywile, nikt i nic nie chce z tym zrobić. Polska próbuję, ale jak widać – nie narażając się – niewiele możemy zrobić.

  1. marwozny

   Dobrze wiesz, że wysłanie broni ofensywnej a taka są Mig-29 w znacznym procencie może spowodować wybuch III-wojny światowej ! Nie jestem przekonany, że polskie społeczeństwo by tego chciało !

  2. Paweł P.

   Czym różni się MIG od PPK? Skoro działa na swoim, a nie na terytorium agresora?!!!

  3. Fencer

   Nasze MiGi-29A (izdielije 9-12 i 9-51), to broń typowo defensywna, nie posiadająca możliwości atakowania celów naziemnych! a jedynie uzbrojona w pociski p-p typu R-27, R-73 i R-60.....

 3. podajnik

  Jedna bateria to 96 pocisków czyli sporo.

  1. Fencer

   Istotniejsza jest liczba wyrzutni!...Po zniszczeniu wyrzutni pozostanie ci kilkanaście pocisków....będziesz je z procy strzelał?!

 4. Weneda 1977

  Myśmy zamówili baterie z systemem IBCS to system dowodzenia i kierowania walką który w momencie zamówienia tych dwóch baterii w etapie opracowywania podobnie jak i nowe radary do ogólne.Dlstego to tyle trwa.Szwedzi i Romuni zamówili później i już mają swoje baterie ale bez systemu IBCS.

 5. Sniper

  Wyraźnie jest napisane, ze do obrony przed "jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA " Tyle realnie mogą zrobić dwie baterie. To tak dla kontrastu z naszymi dwoma zamówionymi bateriami

 6. zumba

  Skoro nasza OPLotka nie istnieje dobre i to.

 7. Ryszard53

  Lepiej wcześniej niż później, szkoda że tylko 2 baterie trochę mało

 8. kasztan

  Kontrakt podpisany w 2018 roku,dostawa na przełomie 2022/23 roku ? W takim tempie dostawy to tego kontraktu nie powinno się absolutnie podpisywać Podstawą powinien być jak najkrótszy czas dostarczenia zamówionego sprzętu,maksymalnie 2 lata od momentu podpisania umowy

 9. Xzibit

  Wyślą całe 2 baterie to tyle ile "polski" rząd kupił do osłony całej Polski hahahaha zakup dobry w sam raz na defiladę :)