Reklama

Geopolityka

USA: Republika Południowej Afryki dostarcza broń Rosji

Rosyjski statek ro-ro "Lady R" na pokładzie którego miano transportować broń z RPA do Rosji
Rosyjski statek ro-ro "Lady R" na pokładzie którego miano transportować broń z RPA do Rosji
Autor. Cengiz Tokgöz/ Vessel Finder

Ambasador USA w RPA Reuben Brigety oskarżył RPA o dostarczanie broni Rosji - poinformowała w czwartek agencja AP, powołując się na lokalne media.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Podczas spotkania z dziennikarzami w Pretorii ambasador powiedział, że jeden z transportów broni został zrealizowany w grudniu, kiedy statek "Lady R" zawinął do bazy marynarki wojennej leżącej na południowym wybrzeżu w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni. USA są pewne - powiedział ambasador - że po załadunku broni i amunicji statek ruszył w powrotny rejs do Rosji. W owym czasie do ministra obrony RPA zostało skierowane w tej sprawie pismo, jednak odpowiedzią - stwierdził ambasador - była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z Afryką.

Czytaj też

Bridgety podkreślił, że jego rząd traktuje sprawę skrajnie poważnie i liczy, że Afryka Południowa "zacznie realizować politykę neutralności, którą głosi".

Reklama

Czytaj też

Na pytanie o pewność co do danych wywiadowczych Brigety stwierdził, że "dałby sobie za nie głowę uciąć".

Ambasador przypomniał również, że USA rozmawiały z przedstawicielami RPA o wspólnych, chińsko-rosyjsko-południowoafrykańskich ćwiczeniach marynarki wojennej. "Wyraziliśmy poważne obawy dotyczące terminu wspólnych ćwiczeń morskich, które zbiegły się z rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - powiedział.

Po opublikowaniu tych informacji opozycja zażądała od prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy wyjaśnień w sprawie broni dla Rosji. Rampahosa oświadczył, że jego rząd "bada sprawę" i we właściwym czasie "będzie się mógł na jej temat wypowiedzieć" - podała agencja Reutera.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    RPA= "USa dostracza bron Ukranie

Reklama