Reklama

Geopolityka

USA przygotowują przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu

Wizja artystyczna odpalenia pocisku GLSDB
Wizja artystyczna odpalenia pocisku GLSDB
Autor. Boeing

Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu, poinformował we wtorek Reuters opierając się na źródłach rządowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu, poinformowali Reutera urzędnicy. Oczekuje się również, że obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin, dodali.

Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu, 1,725 miliarda dolarów, będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), który umożliwia administracji prezydenta Joe Bidena pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z istniejących amerykańskich zapasów broni.

Reklama

Fundusze USAI zostałyby, zdaniem informatorów Reutera, przeznaczone na zakup nowej broni, wystrzeliwanej z ziemi rakiety o małej średnicy (GLSDB), która ma zasięg 94 mil (150 km). Stany Zjednoczone odrzuciły prośby Ukrainy o pociski ATACMS o zasięgu 185 mil (297 km). Większy zasięg rakiety GLSDB może pozwolić Ukrainie na trafienie w wartościowe cele wojskowe, które były dotychczas poza jej zasięgiem, i pomóc jej w kontynuowaniu kontrataków na zapleczu Rosji.

Czytaj też

Amunicja GLSDB powstała w ramach współpracy koncernu Saab z amerykańską firmą Boeing. System wyróżnia się wysoką precyzją na dużych odległościach. GLSDB ma zdolność poruszania się po skomplikowanych trajektoriach i wykonywania złożonych manewrów. Umożliwia to eliminację celów, do których nie można dotrzeć za pomocą konwencjonalnych środków ognia bezpośredniego i pośredniego. GLSDB jest systemem, który nie wymaga dedykowanej wyrzutni, co oznacza, że można go wystrzelić z zasobnika kontenerowego, a także z dowolnej wyrzutni kompatybilnej z rakietami M26, np. HIMARS, M270 i ChunMoo. Zasobniki można również stosować na jednostkach pływających, zapewniając GLSDB możliwość rażenia zarówno z lądu, jak i z morza.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (10)

 1. Wuc Naczelny

  Jest tylko jedna opcja żeby UKR nie przegrała: jankesi będą się bać że zbyt dużo ich bron w stanie nienaruszonym nie wpadło w ręce Rosjan, bo sobie potestują.

 2. Czytelnik

  Idzie z tego ustrzelić pociągi?

  1. GB

   Tak, na stacji kolejowej. Ale wersja GBU-39 SDB2 ma mieć możliwość zwalczania celów w ruchu choć nie wiadomo do jakiej prędkości może poruszać się cel aby zostal celnie trafiony. Niemniej pociągi gdzieś się muszą zatrzymać, a wtedy....

  2. Czytelnik D24

   @GB GLSDB może nisczyć ruchome cele tylko trzeba je podświetlić laserem no ale od czego są drony.

 3. Kleofas03

  THE Washington Post donosi że gmlrs ER nie będzie Natomiast 150km wersja za 120$ tys gotowa od boening Himarsy i m270 mogą nią strzelać Także marzec wydaje się realnym

 4. Avengers

  Czyli jest duza szansa ze Rosja przegra to wojne ( od Roku Zachod dostarcza bron i jest jej coraz wiecej) lub inna opcja ze wojna sie przeksztaci cos co mamy w Libii - czyli 10 lat wojny totalnej gdzie obie strony sa kapletnie wycienczone. Kto wie czy ta druga opcja nie jest poporostu celem Zachodu. Oczywisie jest to tragedia dla danego kraju - ale cel osiagniety.

 5. Zbyszek

  Pytanie kiedy one mogą się pojawić. Wg https://defence24.pl/geopolityka/ukraina-dostanie-rakiety-dalekiego-zasiegu-ale-czy-nie-za-pozno-komentarz zajmie to aż 9 miesięcy!

  1. Czytelnik

   Jak jest w pakiecie to pewnie będą od razu. Są potrzebne na teraz. Chyba nie wyglupialiby się z pakietem za 8-9 miesięcy. Jakby nie mieli to by dali może ATACAMSy. Przecież to podstawa, żeby odeprzeć kacapska ofensywę.

 6. Golf

  "USA przygotowują przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu" . Każdy normalny człowiek po przeczytaniu pomyśli...ATACMS ?? A tu...nie ! Tylko GLSDB. Fajnie, ale to jednak nie to samo !!

  1. Czytelnik D24

   Nie takie "tylko". Przy użyciu tych rakiet Ukraińcy zyskają możliwość niszczenia całych konwojów będących w ruchu i to na dystansie aż 150 km. Nie będa musieli podchodzić z NLAWami i innymi Javelinami.

  2. Golf

   Oczywiście ! Mam nadzieję. Chodzło mi tylko o to, że pociski o zasięgu 100 mil (150 km) to średni a nie daleki zasięg !!

  3. szczebelek

   Niemcy dają lepsze na 200 km? Zapomniałem oni muszą kupować u USA licencję na HIMARS i pociski 🤣🤣🤣 teraz Biden powie, że przekaże ATACMS jak niemieccy sojusznicy przekażą jego odpowiednik. Zatopiony xd

 7. tomcio55

  A to już gotowe jest czy w stanie projektu jak Switchblade 600?

 8. Pitter

  Moja babcia mawiała że "jak się nie najadł to i nie naliże" czemu to takie cykanie po kawałeczku po troszeczku. Gdyby od razu ludzi przeszkolili, dali sprzęt nie zginęło by tyle osób. Tak cykają po trochę, udawanie że się boją Rosji i Chin Mam wrażenie, że nie potrafią się zdecydować czy wola Rosję rozdrapana czy słaba gnijąca. Europa, rozumiem punkt widzenia, najważniejsza własna dupa i tani gaz ropa.. Szkoda że UE nie chce z Rosji zrobić wasala.

 9. Olo75

  Fajna broń. Oj zapłaczą ruscy.

 10. b-ban

  Takie pytanie laika, czy 150km to już "daleki zasięg" ?

  1. GB

   Dalekiego zasięgu w stosunku do tego czym dysponuje dziś Ukraina. Ukraina ma obecnie jeszcze nieliczne rakiety systemu Toczka-U (120 km) i rakiety systemów HIMARS i M270 (M30 i M31 - około 90 km). Ale generalnie 150 km to krótki zasięg.

  2. Roobin

   Nie, to nie jest daleki zasięg. Ale na bezrybiu i rak ryba.

Reklama