Reklama

Geopolityka

USA: nie ma decyzji o wyjściu z Iraku

Fot. USAF
Fot. USAF

Nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku - zapewniają w poniedziałek władze USA po opublikowaniu w mediach listu amerykańskiego dowództwa, sugerującego, że zdecydowano się na taki krok. Pismo to szkic; nie powinno zostać upublicznione i wysłane - stwierdził generał Mark Milley.

Informacje, że wojskowa koalicja pod wodzą USA planuje wyjście z Iraku, podały wcześniej Reuters i AFP, powołując się na list amerykańskiego dowództwa do wojskowych w irackim ministerstwie obrony.

Ten list to szkic, to był błąd, był niepodpisany, nie powinien zostać upubliczniony

Mark Milley, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA.

Dodał, że dokument jest "źle sformułowany" i "sugeruje wycofanie, co nie jest tym, co się dzieje". Stwierdził, że pismo "nie powinno zostać wysłane". Tak jak szef Pentagonu Mark Esper stwierdził, że USA nie mają w planach wyjścia z Iraku.

Nie wiem co to za list... Próbujemy dowiedzieć się skąd to pochodzi, co to jest

Mark Esper, sekretarz obrony USA

W liście do irackich władz napisano: "Z szacunku do suwerenności Iraku i tak, jak zażądał iracki parlament oraz premier, koalicja CJTF-OIR (Combined Joint Task Force - Operation Inherent Resolve) rozpocznie rozmieszczanie swoich oddziałów w ciągu najbliższych dni i tygodni, by przygotować się do dalszych działań". "W celu wykonania tego zadania siły koalicji potrzebują podjąć pewne środki, by wyjście z Iraku było przeprowadzone sprawnie oraz w racjonalny sposób" - dodano w dokumencie, pod krótym widnieje, jak podały Reuters i AFP, nazwisko generała Williama H. Seely'ego - dowodzącego grupą operacyjną wojsk USA w Iraku.W piśmie nie określono daty wyjścia wojsk koalicji z Iraku. 

Parlament Iraku na sesji uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań, zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym amerykańskich. Nadzwyczajną sesję irackiego parlamentu zwołano po ataku przeprowadzonym w Bagdadzie przez amerykańskie siły w nocy z czwartku na piątek, w którym zginął irański generał Kasem Sulejmani i iracki dowódca Abu Mahdi al-Muhandis.

Teheran zapowiedział odwet za zabójstwo Sulejmaniego, wpływowego na Bliskim Wschodzie wojskowego.

W niedzielę prezydent Donald Trump groził Irakowi sankcjami i deklarował, że Stany Zjednoczone nie wyjdą z Iraku, chyba że Bagdad zapłaci Amerykanom za wybudowaną w tym bliskowschodnim kraju amerykańską bazę sił powietrznych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Adam

  No to tak. Skoro parlament jest za tym żeby wyjechali a oni i my zostajemy to poprostu jest to okupacja a my jesteśmy OKUPANTAMI INNEGO KRAJU!!!

  1. Davien

   Adaś, parlament w Iraku nie ma mocy decyzyjnej decyduje premier ale ten podał się miesiąc temu do dymisji.

 2. mobilny

  A tym samym OKUPACJA Iraku przez wojska USA staje się FAKTEM i tym samym dochodzimy do sytuacji przed którą stawia nas rząd RP. Wojska USA w Polsce. TO JUŻ 3 raz jak zapraszamy OBCE wojska do kraju a przypominam że 2 poprzednie nie zakończyły się dla POLSKI dobrze. Zastanówcie się a sprawa Kurdów i Iraku niech wam da do myślenia

  1. Davien

   Niby jaka okupacja? Ciagle obowiazuje ummowa na mocy której USa sa w Iraku a wycofac ja może jedynie premier Iraku. Tyle ze pechowo dla ciebie nie moze tego zrobic bo podał się do dymisji 1 grudnia:) A c do wojsk w Polsce to nie zapraszalismy twoejej Rosji sami wlezli i przez 50 lat się ich pozbyc nie moglismy. Ale jak widać dalej z teg powodu mobilny w desperacji.

 3. Fan klub davidka.

  Ale przecież davienek pisał, że wojska USA opuszczą Irak jeżeli zostaną o to poproszone. A tu okazuje się, że nie. Po raz kolejny "fachowe" analizy davienka nie miały nic wspólnego z rzeczywistością.

  1. Davien

   A zostały?? Bo jak na razie umowa ciągle obowiązuje:)

 4. demokracja

  czyli demokrscje maja gdzies

  1. dV

   No to mnie akurat nie dziwi. natomaist jestem przekonany, że pan Seely kolejnych gwiazdek raczej już nie dostanie :D

  2. ...

   prawdopodobnie on na miejscu siedzac mial inna wizje dzialania niz zaa biorka daleko. no i pewnie tez oszczedzic swych zolnierzy od bycia okupantami

  3. mobilny

   jaka demokracja? Czym jest demokracja? Obecna demokracja na swiecie nie ma nic współnego z DEMOKRACJĄ

 5. michalspajder

  "Nie wiem co to za list... Próbujemy dowiedzieć się skąd to pochodzi, co to jest":-)))) Jak to kiedys powiedzial byly selekcjoner polskiej kadry pilki noznej przed Euro 2012 o powolywaniu pilkarzy zagranicznych z polskimi korzeniami (zwanych tez farbowanymi lisami), szlo mniej wiecej tak: Skad mam wziac dobrych pilkarzy? Z kibla ich przeciez nie wyciagne. Czyzby pan Esper myslal, ze ten list o wycofaniu zostal z tego szanownego miejsca wyciagniety???

 6. Julian Tuwim (jakze aktualne)

  Do prostego człowieka Gdy znów do mu­rów klaj­strem świe­żym Przy­le­piać za­czną ob­wiesz­cze­nia, Gdy "do lud­no­ści", "do żoł­nie­rzy" Na alarm czar­ny druk ude­rzy I byle drab, i byle szcze­niak W od­wiecz­ne kłam­stwo ich uwie­rzy, Że trze­ba iść i z ar­mat wa­lić, Mor­do­wać, gra­bić, truć i pa­lić; Gdy za­czną na ty­sięcz­ną mo­dłę Oj­czy­znę szar­pać de­kli­na­cją I łu­dzić ko­lo­ro­wym go­dłem, I ju­dzić "hi­sto­rycz­ną ra­cją", O pię­dzi, chwa­le i ru­bie­ży, O oj­cach, dzia­dach i sztan­da­rach, O bo­ha­te­rach i ofia­rach; Gdy wyj­dzie bi­skup, pa­stor, ra­bin Po­bło­go­sła­wić twój ka­ra­bin, Bo mu sam Pan Bóg szep­nął z nie­ba, Że za oj­czy­znę - bić się trze­ba; Kie­dy roz­ścier­wi się, roz­cha­mi Wrzask li­ter pierw­szych stron dzien­ni­ków, A sta­do dzi­kich bab - kwia­ta­mi Ob­rzu­cać za­cznie "żoł­nie­rzy­ków". - - O, przy­ja­cie­lu nie­uczo­ny, Mój bliź­ni z tej czy in­nej zie­mi! Wiedz, że na trwo­gę biją w dzwo­ny Kró­le z pa­na­mi brzu­cha­te­mi; Wiedz, że to buj­da, gran­da zwy­kła, Gdy ci wo­ła­ją: "Broń na ra­mię!", Że im gdzieś naf­ta z zie­mi si­kła I ob­ro­dzi­ła do­la­ra­mi; Że coś im w ban­kach nie szty­mu­je, Że gdzieś zwę­szy­li kasy peł­ne Lub upa­trzy­ły tłu­ste szu­je Cło ja­kieś grub­sze na ba­weł­nę. Rżnij ka­ra­bi­nem w bruk uli­cy! Two­ja jest krew, a ich jest naf­ta! I od sto­li­cy do sto­li­cy Za­wo­łaj bro­niąc swej krwa­wi­cy: "Bu­jać - to my, pa­no­wie szlach­ta!"

 7. yaro

  Mike Pompeo dzwonił do 60 krajów i rozmawiał z MSZ oraz odpowiednikami naszego MON, tłumacząc dlaczego USA zabiły Sulejmaniego. Dzwonił nawet na Białoruś. Do nas nie zadzwonił nasz największy sojusznik, podało radio TOK FM. Fantastyczna ta przyjaźń PiS z USA.

  1. abc

   a po co miał dzwonić do klakierów i tracić czas?

  2. Gratuluję żródła informacji

  3. Fgu

   My wiedzieliśmy przed atakiem

 8. woko

  No to teraz USA są tam nielegalnie i pełnią funkcje okupantów (nie pierwszy i nie ostatni raz). Przypomnę wszystkim pod hasłami posiadania broni chemicznej przez Husajna(której nigdy nie znaleziono) napadli na Irak, zniszczyli to państwo, wypompowali ropę naftową, a teraz Tramp chce aby Irak zapłacił im za to odszkodowanie. Dziwię się ,że Putin nie kazał do tej pory zapłacić Polakom odszkodowań za to ,że armia radziecka opuściła Polskę w 1993 roku. Mógłby dodać jeszcze ile to ZSRR dostarczało ropy i gazu ile wybudowało baz, lotnisk, domów dla rodzin armii radzieckiej, ile żołnierzy radzieckich zginęło podczas "wyzwalania Polski".

  1. Stirlitz

   Mają umowę z rządem Iraku na pobyt wojsk na ich terenie i nic się w tej sprawie do tej pory nie zmieniło. Parlament powziął rezolucję, ale umowa nadal obowiązuje. Lepiej nie kopiować "newsów" ze sputnika. Poza tym sowiecka rosja zostawiła w Polsce ruiny a za ropę i gaz kazała sobie słono płacić, więc może bez bredni kolego z rosji.

  2. ...

   Nawet Rosjanie wyszli z Polski jak zostali poproszni. Moze czas by amerykanie nauczyli sie opuszczac okupowane kraje tez?

  3. Dudley

   Jak pokazał całemu światu "prezydent" Trump każdą umowę można zerwać lub wypowiedzieć, a w najgorszym razie nie respektować. I sputnik nie ma tu nic do tego, sama obecna administracja USA robi lepszą robotę jak dziesięć sputników. Jeśli rząd USA nie wycofa swoich żołnierzy, to da argument każdej frakcji na świecie, by nie lokować amerykańskich baz na swoim terytorium. Ponieważ amerykanie powiedzą, nie wyjdziemy i co nam zrobicie? A czym to się różni od np. "goszczenia" armii ZSRR na naszym terytorium?

 9. Pentagram

  Zapasy ropy w yusa rosną To teraz czas na konflikt W sam raz na wybory

 10. Kol

  Czyli kolejna misja POKOJOWA w Iraku już stała się faktem. Trump nie wycofał żołnierzy z Bliskiego Wschodu, a na dodatek tworzy kolejny front, który będzie zmierzał po prostu do wojny domowej i tyle..

Reklama