Reklama

Geopolityka

Ukraińskie samoloty transportowe ewakuowane do Polski

Ukraiński An-26
Ukraiński An-26
Autor. Alec Wilson (CC BY-SA 2.0)

W ciągu ostatnich 48 godzin Ukraińcy ewakuowali część swojego lotnictwa wojskowego niebojowego i cywilnego, tak aby nie zostało ono zniszczone. Część z nich trafiło do Polski.

Reklama

Zgodnie ze wskazaniami powszechnie dostępnych stron monitorujących ruch lotniczy do Polski przeleciały cztery samoloty typu An-26 i An-32. Są to maszyny ratownicze. Przed wojną ukraińskie wojskowe lotnictwo transportowe dysponowało 22 An-24 lub An-26, jednym An-72, trzeba An-178b i siedmioma ciężkimi Iłami-76.

Reklama

Do chwili obecnej szacuje się, że Ukraina straciła w trwającym konflikcie dwa myśliwce Su-27, transportowego (rozpoznawczego?) An-26 i dwa inne niezidentyfikowane odrzutowce bojowe.

Reklama
Reklama

Komentarze (10)

 1. Chyżwar

  Dobrze robią. Ewakuowali sprzęt, który w chwili obecnej jest nieprzydatny. Szkoda, że swego czasu nie przenieśli swoich myśliwców stacjonujących na Krymie. Tam nie były do niczego potrzebne. A przydałyby się im dziś.

  1. db+

   Sądząc po liczbach podanych w artykule ewakuowana została tylko niewielka cześć sprzętu, Pytanie co stało się z resztą. . Zwłaszcza, że stany przytoczone w artykule są zdecydowanie zaniżone (autor podaje 7 szt Ił-76 a było ich bodajże 19).

 2. zonzoginzi

  dlaczego wystawiamy się na potencjalny atak przyjmując ten złom? Czemu nie polecieli z tym do Niemiec albo Francji, gdzie byliby taki atak byłby atakiem na jądro NATO? jesteśmy wystawiani jako zderzak do zgniecenia w tym konflikcie?

  1. Perun Shogun

   zonzogini. Francuzi, nie chcieli umierac za Gdansk - wiec umierali za Francje. Atak na Polske, to III wojna swiatowa nastepnego dnia. Ale wygrana Rosji bez pomocy zachodu dla Ukrainy oznacza, ze przygotuja nastepne scenariusze np. zmiana rzadow w republikach baltyckich na pro-rosyjskie i odrzucenie NATO, W nastepnej kolejnosci wszyscy ci Szwejkowie, sternicy podlodowi FIFI ppp itp w swoje milosci do Rosji i nienawisci do demokracji i zachodu zrobia wszystko, zeby Rosja rowniez ''pomogla'' i ''wyzwolila'' Polske. na razie kosztuje to zachod troche sprzetu i amunicji - i dosc cynicznie ukrainska krew. jezeli Putin na zaatakuje tzn ze i tak by zaatakowa i tak - masz wybor poddac sie albo - nie walczyc - tylko pomoc tym co walcza o nasza sprawe ich rekami? Co wybierasz?

 3. Jan24

  Popieranie Rosji to zdrada Polski. Proste i jasne. Ci co dywagują inaczej nie byli w wojsku. To teoretycy. Sprzęt jest Ukrainie potrzebny natychmiast.

 4. Monkey

  Rozsądna decyzja. Rosjanie mają totalna przewagę w powietrzu, co zresztą juz pokazali zestrzeliwując dwa ukraińskie transportowce. Przynajmniej Ukraińcy uratują samoloty pomocnicze (transportowe, może szkolne).

 5. Emeryt

  Ale się tu namnożyło ruskich troli, onuce spływać do Putlerka i ni śmiecić na portalu!

  1. T72b3

   To ty może spływaj do swoich kamratow bronić banderyzmu i nie zaśmiecaj swoim banderowskim brudem tego portalu

  2. Ivan nie pisz bzdur

   już ruska unuca zaczyna szczekać

  3. Chyżwar

   @T72b3 O tobie zaś nie można powiedzieć inaczej niż idiota.

 6. Darek S.

  Ukraińcy tymi samolotami pewnie przerzucają w pobliże Petersburga gromy i dywersantów. Oj niedługo i Ruscy będą musieli ewakuować swoje lotnictwo w głąb Rosji, jak będą chciały z tego sprzętu korzystać. Inaczej zwyczajnie nie wystartują. Ruscy musieli by w Moskwie wyrzucić z domów wszystkich mieszkańców dzielnicy Mitiszczy. Cała ta dzielnica to około milion osób. A tylko wtedy mogą umożliwić bezpieczne starty i lądowania na ich głównym lotnisku międzynarodowym, na Szeremietiewie. Sami zobaczcie na mapie google.

  1. Švejk

   Aleś się nawciągał proszku ...

  2. Rus (dałn)ol

   Niemożliwe jest żeby ktoś i IQ powyżej szympansa popierał dziś Rosję. Rosja okazała się zwykłym faszystowskim krajem co zresztą pisze od dawna. Atakują n9by nacjonalistów a sami jednoznacznie odmawiają Ukrainie i Ukraińcom prawa do istnienia . Przecież to faszyzm w czystej formie. Czy Żeleński wygląda na jakiegoś nacjonalistę czy bsnderowca? To odważny gość który broni swego kraju jak i Ukraińcy. Dodam że wyszło po słowach Pieskowa jaka wolnośćajs Rosjanie. Strajki i demonstracje to w Rosji przestępstwo. To 9btaz reżimu faszystowskiegi Putina. Tam człowiek to tylko mięso armatnie. Nawet okłamano żołnierzy że Ukraina zaatakowała Rosję żeby posłać żołnierzy do wałki. Żenada.

  3. Valdore

   @Rus (dałn)ol Niestyey jak widać rustrolli jak yaro, Svejk, Hehe ppp i cała reszta pełno.

 7. Tomek72

  Szanowni Państwo WIELOKROTNIE pisałem, że polskie wojsko MUSI MIEĆ PEŁNE WSPARCIE SPOŁECZEŃSTWA - i że powinniśmy zadbać o BEZPIECZEŃSTWO ich rodzin, tak aby żołnierze mogli MOŻLIWIE MAKSYMALNIE SKUPIĆ na celach wojskowych ... Polska powinna SZYBKO przyjąć do Polski uchodźców cywilnych, zapewnić im SCHRONIENIE, ale też WERYFIKOWAĆ ich tożsamość i "monitorować ich pobyt:" - zaangażować w to SAMYCH UKRAIŃCÓW - wśród PRAWDZIWYCH UCHODŹCÓW = będzie też do Polski przenikała ROSYJSKA DYWERSJA

 8. Maverick 1982

  Mam nadzieje że polskie służby specjalne razem z ukraińskimi, zadbały o ewakuację personelu zakładów zbrojeniowych, naukowców razem z kompletem danych i planów, a prototypy zostały zabrane albo zniszczone. Żeby nic wartościowego nie wpadło w ręce agresora, a prace można kontynuować w Polsce.

 9. Gimnazjum01@

  załadować je pomocą i wysłać z powrotem ! Niech się przydają !

 10. Perun Shogun

  Polska powinna im przekazac nasze migi i suki - niech wykorzystaja je do niszczenia faszystowskiej Rosji - dla nas sa bez znaczenia - dla nich to byc albo nie byc!

  1. fifi

   Dla nas?Jakiś ty nasz?Dobe sobie.

  2. sTERNIK PODLODOWY

   Szkoda Perun że za grosz nie ogarniasz o co w tej wojnie w rzeczywistości chodzi. Nie robiłbyś z siebie pośmiewiska.

  3. sTERNIK PODLODOWY

   Szkoda Perun że za grosz nie ogarniasz o co w tej wojnie w rzeczywistości chodzi. Nie robiłbyś z siebie pośmiewiska.

Reklama