Reklama

Geopolityka

Ukraiński dron naruszył przestrzeń Białorusi? Ukraina zaprzecza

Spectator
Spectator
Autor. VoidWanderer (CC BY-SA 4.0)

Białoruskie MSZ wezwało w czwartek ukraińskiego ambasadora, zarzucając Ukrainie wysłanie drona do szpiegowania poligonu pod Brześciem. MSZ w Kijowie zaprzecza i wzywa Mińsk, by „nie przygrywało destabilizacyjnym działaniom Rosji”.

Reklama

Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Reklama

MSZ Białorusi poinformowało o wezwaniu ukraińskiego ambasadora i wystosowaniu kategorycznego protestu wobec Kijowa „w związku z celowym wysłaniem drona na terytorium Białorusi".

Resort dyplomacji twierdzi, że 24 stycznia aparat przekroczył nielegalnie granicę i został przechwycony. Strona białoruska uważa, że „celem było przeprowadzenie nielegalnego zwiadu nad poligonem wojskowym Brzeski". MSZ zarzucił Ukrainie „celowe prowokowanie eskalacji sytuacji w regionie".

Reklama

Czytaj też

Rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko napisał na Twitterze, że to „kolejna prowokacja władz na Białorusi" i zaprzeczył doniesieniom Mińska w sprawie wykorzystania drona. Wezwał stronę białoruską, by nie „przygrywała destabilizacyjnym działaniom Rosji" i podkreślił, że pokój na granicy Białorusi i Ukrainy jest w interesie całego regionu.

Na Białoruś, w tym na tereny w pobliżu granicy z Ukrainą, przerzucane są rosyjskie wojska i sprzęt w ramach niezapowiedzianego „sprawdzianu sił reagowania" Państwa Związkowego. Od 10 do 20 lutego mają się tu odbyć manewry wojskowe „Związkowa Stanowczość-2022".

Czytaj też

Eksperci łączą niezapowiedzianą „inspekcję" sił Państwa Związkowego oraz manewry z działaniami Rosji wobec Ukrainy w celu wywarcia jeszcze większej presji na tamtejsze władze, a w najgorszym scenariuszu, nawet możliwego ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Adam S.

  Bialorusini pokazali zdjęcia tego "Spectatora". To rosyjski Orłan :). Oj naczalnik Łukaszenka musi jeszcze trochę popracować nad swoją "wojną hybrydową". Bo na razie knuje intrygi na poziomie średnio rozwiniętego kołchozu.

  1. fifi

   Ta ...

 2. AdSumus

  Ciekawe jaki dron i co znaczy przechwycenie? Mają to niech pokarzą.

  1. fifi

   Pokaż kotku co masz w środku. Z naciskiem na pokaż .

  2. ito

   Pokazali na twitterze. Wrak. Znalazłem w mniej niż minutę wpisując "ukraiński dron nad Białorusią"

 3. Monkey

  Jeżeli Białorusini przechwycili tego drona, to dlaczego w artykule nie ma na to dowodów?

 4. x95

  Pokazali już - konkretne foto. Spadł po prostu.

  1. Bryxx

   Sam nie spadł, akurat Białorusini maja czym taki dron przechwycić. O czym własnie ktoś się przekonał.

Reklama