Reklama

Geopolityka

Ukraina walczy z rosyjskim lotnictwem. Pierwsze zestrzelenia [AKTUALIZACJA]

Zdjęcie poglądowe, Su-34
Zdjęcie poglądowe, Su-34
Autor. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii / OGL v1.0

Do tej pory zostało zestrzelonych już siedem rosyjskich samolotów i śmigłowiec w rejonie Ługańska – twierdzi ukraiński sztab generalny. Oprócz tego kilka rosyjskich maszyn zostało zestrzelonych w rejonie lotniska Hostomel pod Kijowem

Reklama

Informację na ten temat podano po kolejnym zestrzeleniu odnotowanym na wschodniej Ukrainie. Początkowo Rosja odrzucała tą informację i twierdzi, że ukraińska obrona powietrzna została „zredukowana" poprzez precyzyjne uderzenia w pierwszej fazie agresji. Obecnie Rosjanie przyznają się już do utraty samolotu pola walki Su-25 i bombowca frontowego Su-24 koło Kramatorska w Donbasie.

Reklama

Rosjanie twierdzą, że użyli do tej pory 75 samolotów bojowych i wystrzelili 150 pocisków, głównie balistycznych. Jeżeli informacja ta jest prawdziwa a straty wyniosły rzeczywiście 7 samolotów oznacza to wysokie bezpowrotne straty.

Zestrzelenie Su-25:

Reklama

Rosja rozpoczęła operację wojskową przeciwko Ukrainie w czwartek wczesnym rankiem. Deklarowanym celem jest ochrona Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej przed „agresją ukraińskich sił zbrojnych" oraz demilitaryzacja Ukrainy.

W obiegu pojawiło się m.in.  zdjęcie z Kijowa ze zniszczonym rosyjskim pociskiem radiolokacyjnym.

Z kolei jeśli chodzi o ukraińskie straty w powietrzu to pojawia się informacja o ukraińskim samolocie bojowym zestrzelonym przy okazji rosyjskiego nalotu na Odessę.

Ukraiński Su-25 nad Dnipro:

Autor. Artur Rosiński/NewsMap.pl, Defence24.pl
Reklama

Komentarze (29)

 1. MI6

  Przewaga lotnictwa i ataki rakietowe-tak wygląda początek wojny. U nas brak Narwi brak Wisły. Wieloletnie analizy i przetargi. Modernizacja polskiej armii zaplanowana do 2035 roku. Większość z nas pisze tu od lat że modernizacja idzie za wolno że zagrożenie może przyjść szybciej… i przyszło. Putin nie chciał czekać do 2035 roku. Modernizacja to nie sztuka dla sztuki- to trzeba robić szybciej!

  1. Starry

   W II RP wszystko szło sprawniej mimo ,że kraj odzyskał niepodległość tylko parę lat wcześniej

 2. Ogrodnik

  Mam prośbę do ogarnaiajcych temat. Tak sobie myślę, że w dzisiejszych czasach przewaga w powietrzu zapewnia praktycznie zwycięstwo w konflikcie zbrojnym. Pytanie brzmi, dlaczego w takim razie w każdym polskim mieście o ludności np pow. 100 tys nie umieścić 50-100 zestawów przeciw lotniczych krótkiego zasięgu 4-10 km i dodatkowo tyle samo pocisków p. panc. Przecież taki myśliwiec wylatując z jednej strefy wpada praktycznie od razu w następną. Takie systemy krótkiego zasięgu potrzebują dodatkowych stacji radiolokacyjnych ? Takie zestawy można przenosić w zasadzie na plecach i w przypadku konfliktu można taki sprzęt rozproszyc. Niech nawet 30% odpalonych rakiet trafi w cel to mamy setki straconych samolotów, śmigłowców przeciwnika. Ile kosztuje sztuka takiego np. pioruna ? 1 mln zł? W produkcji masowej można przecież obniżyć koszty. Pełno nagrań z Ukrainy gdzie śmigłowce dosłownie lecą sobie torem defiladowym nisko nad ziemią.

  1. Valdore

   Ogrodnik, to taka prosta odpowiedź: Albo te miasta zasypia bmbami spoza pułapu tych pana rakiet, albo ostzrelają z rakiety o większym zasiegu od tych 10km.. W kazdym przypadku ma pan zero zestrzelonych smolotów i potworną masakrę cywilów

 3. Rus (dałn)ol

  Cytat bezprawnik.pl Putin zatrudnił ludzi. Nie potrafię teraz powiedzieć czy wszyscy nadają z piwnicy pod Sankt Petersburgiem, czy też są to jakieś wyjątkowe mendy bez kręgosłupa na co dzień mieszkające w Polsce. Ale zostali zatrudnieni, by siać zamęt i chaos w polskim społeczeństwie. By nas wzajemnie ze sobą skłócić. Choćby z tego powodu tak ważne jest, byśmy teraz przymykali oko na swoje wady, preferencje i błędy, a pozostawali zjednoczeni. W konsekwencji tysiące fałszywych kont w polskim internecie przez ostatni rok, każdego dnia, produkowało setki wysrywów z paranaukową wiedzą, które były obliczone na skonfliktowanie Polaków nawet w tak podstawowych obszarach jak powszechnie znana od lat wiedza medyczna. A skłócone narody łatwiej manipulować. I łatwiej napadać." Cały artykuł do przeczytania w necie . Gość pisze prawde do bólu.

 4. Švejk

  W dzisiejszych czasach fotoaparatów w komórkach, twita i fejsa każdy zestrzelony samolot jest obfocony przez spotterów w minutę po upadku. Gdzie można znaleźć fotki tych kilkunastu zestrzelonych ruskich aeroplanów ?

  1. Rus (dałn)ol

   Yhy. I jak komuś bomby lecą na głowę to on wyciąga komórkę i filmuje czy robi zdjęcia żeby jakiś pro NKWD ski gimbus w Polsce mógł się na tym pobrwdzlowac.

 5. Prezes Polski

  7 szt. na 75 lotów to masakrycznie wysokie straty. Swoją drogą ruskie lotnictwo poczyna sobie wyjątkowo niemrawie.

  1. Bulderwal

   Bo nie rzucili wszystkiego. Aczkolwiek spadające Ka-52 dziwią. Pytanie otwarte w jakim stanie ostała się ukraińska OPL i czy poradzi sobie z głównym rzutem po opanowaniu przez ruskich lotnisk.

  2. acolite

   Dziwią w czym? Bo wcześniej syryjscy wiesniacy mieli jest zestrzeliwać lukami? to trochę różnica jednak Ukraina ma Armie...i ma sporo środków obrony plot.

 6. Box123

  [3/3] te nie są same w stanie tego zrobić powinny zostać do tego odpowiednio zmotywowane przez rządy krajów zachodu. I to musi być zrobione jak najszybciej. I oczywiście Ukraina musi zostać zalana sprzętem z zachodu w tym przede wszystkim przeciw lotniczym, bo jakoś nie słychać nic o tym, a ostatnie wystąpienie prezydenta zelenskiego sugeruje, że nie dzieje się tu zbyt wiele. Natomiast jako dalsze sankcje można trzymać w obwodzie całkowity zakaz eksportu i importu do Rosji albo całkowitą blokadę tego kraju więc nadal będą istniały dalsze formy nacisku na Rosję

 7. Box123

  [2/3] , a wbrew temu co mówią przedstawiciele usa, sankcje muszą właśnie uderzyć przedewszystkim w rosyjskie społeczeństwo i to bardzo dotkliwie i szybko - TYLKO MOCNY WSTRZĄS CAŁYM ROSYJSKIM SPOŁECZEŃSTWEM może jeszcze zmienić sytuację, bo nic innego w tym momencie nie jest w stanie wystraszyć Putina. Tylko jeśli nagle ludzie w Rosji zobaczą, że wszystko tracą w czasie rzeczywistym jest szansa na zatrzymanie rosyjskiej ofensywy. I tutaj są dwie rzeczy: pierwsza - bezwzględne wykluczenie z systemu Swift (i to jest absolutna podstawa - bez tego mówienie o salncjach jest żartem) oraz dwa - nałożenie sankcji na wszystkie osoby należące do administracji oraz służb i ich rodzin (od najniższego szczebla urzędników czy policjantów drogówki), bo nakładanie sankcji tylko na najważniejsze osoby jest bez żadnego znaczenia. Już teraz Rosja powinna też być wykluczania ze wszystkich organizacji sportowych w tym w szczególności Fify, UEFA i komitetów olimpijskich, siatkówki, hokeja itd, a jeśli

 8. Box123

  [1/3] Obawiam się, że jeśli NATO nie udzieli Ukrainie natychmiast wsparcia lotniczego to za kilka dni będzie po wszystkim i cofamy się do lat 30 stych XX wieku. Obecne sankcje, które są dodatkowo blokowane przez konia trojanskiego Rosji - Niemcy są niewystarczające i nic nie dadzą, bo Putin dawno wkalkulował je w koszty, a ich skutek nastąpi dopiero za parę lat. Do tego czasu Rosja będzie mogła zaplanować kolejne działania i przygotować za kilka lat dalsze prowokacje np wobec krajów bałtyckich. Dlatego jeśli sojusz nie jest w stanie wesprzeć zbrojnie ukrainy to po za bezwzględnym i ostatecznym zamknięciem ns2 na Rosję muszą zostać natychmiast nałożone jak najszybciej maksymalnie duże sankcje, które uderzą i tu uwaga: W ROSYJSKIE SPOŁECZEŃSTWO. Argumenty, że nie można tego zrobić bo to za duży koszt albo że nie będzie nic na później są błędne, bo zajęcie Ukrainy będzie zmieniało sytuację w całej Europie i nie da się tego już później naprawić, a wbrew temu co mówią przedstawiciele usa,

 9. prawda

  Conajmniej strącono 2 śmigłowce przy desancie pod Kijowskim lotniskiem + mapka nieaktualna. Rosjanie są pod Cherson, i Kachowka

  1. były porucznik zmechu

   Czyli osiągnęli południowe cele, które zakładałem. Ciekaw jestem, czy tam staną, czy pójdą dalej. Myślę, że atak na Kijów jest tylko pozorowany, a rozwinięcie ataku północnego ma im umożliwić pociągnięcie linii, w okolice Połtawy. To byłby plan minimalnego szaleństwa. Nawiasem pisząc: jak trzeba oszaleć, aby wyciągać broń na swoich ? No, prawie swoich !

  2. Ech

   Poprstu nie docenia Soft Power. Ze lepiej pzrekonwac lub prpoganada. Tak jak USa - nawet Talibowie ogdaja amerykanskei filmy. Tu terazgo zabraklo

 10. Amator

  Muszę przyznać, że autor nagrania ma niesamowitą wiedzę. Ja bym w tych płonących szczątka nie tylko nie rozpoznał czy i jaki to samolot, ale nawet czy to samolot!

  1. 3rzędowiec

   Internet, aplikacje itd. wrzucasz foto rozdeptanego chrząszcza i zaraz wiesz co za jeden.

 11. 3rzędowiec

  Czy ktoś wie - pioruny zostały dostarczone?

 12. Ech

  Ukrainie pewnie pomaga baza wywiadowcza usa. To dużo znaczy wiedzieć wszytko w przod

 13. Tani35

  BBC ostrzega że na mediach społecznościowych pojawiło się bardzo dużo podrobionych fotek i filmików.

 14. Greedo

  Ciekawe czy Ukraina zdążyła wyłączyć radary w chwili ataku i zmienić ich pozycje. Ten zagubiony pocisk na ulicach Kijowa może na to wskazywać. Ukraina jest w stanie rakietami BM-21 urządzić krwawą łaźnię na tych trzech drogach z Białorusi do Kijowa oraz na mostach pontonowych na Prypeci . Pytanie, czy się na to zdecydują. To co jest obecnie największym zagrożeniem, to prawdopodobny desant pod Odessą.

  1. Amator

   Ten pocisk wskazuje, że jak każdy poważny napastnik na każdy radar wystrzelili co najmniej dwie rakiety, Tylko biedne armie które mają mało (lub wcale) takich rakiet robią inaczej. Tak wiec nie wyciągajmy pochopnych wniosków.

  2. Valdore

   Greedo, nei zdążyli raczej wyłaczyc wszystkich, pod Mariupolem radar oberwał

 15. Mireq

  Rosja nie zapłaciła jeszcze na zbrodnie z czasów II wojny światowej a już zaczyna III. Przyjdzie czas że zapłaci za wszystko ...

 16. sTERNIK PODLODOWY

  10% straty dzienne w lotnictwie to klęska.

  1. Amator

   Nie dziennie tylko pierwszego dnia gdy nieprzyjaciel ma w pełni sprawną OPL. No ale straty faktycznie duże.

 17. MaciejM

  Z tego, co widziałem w tv niedawno, pokazywali rozwalonego przez Ukraińców rosyjskiego KA-50.

 18. Gnom

  Poczekajmy na pierwsze zdjęcia ruskiego sprzętu przerobionego na złom. Na razie to tylko opowieści, choć mam nadzieję że w pełni prawdziwe i niedoszacowane .Im więcej ruskich w piachu tym mniej na nas, ale mimo wszystko ludzi szkoda, większość idzie bo musi.

  1. Adam S.

   No na pewno nie piloci moskiewskich myśliwców. To nie są biedne dzieciaki z poboru tylko zabójcy z wyboru.

  2. Greedo

   Już są na you tube profil Jay Jay. Nawet TV z tych wstawek korzysta. Rozwalony Kamow, masa rozwalonych BWP, MTLB , t-80 BW IT

  3. SAS

   Na pewno w każdych krzakach siedzi fotograf i wysyła zdjęcia na twittera., Trochę rozwagi,.

 19. Perun Shogun

  Polska powinna przekazac Ukrainie swoje migi i suki Pozytku z nich nie ma a dla nich to zycie lub smierc. Oczywiscie sprzedajemy za pozyczke - nie dajemy. Taki zaklad, ze wierzymy, ze Ukraincom sie uda.

 20. Chrisde

  Ruscy sie zlomu pozbywaja.... maja go dosc pytanie czym zestrzeliwuja ukraincy te damoloty?

 21. Tomek72

  piszę bez "kpiarstwa" jakie to samoloty zestrzelono?

  1. Bryxx

   Jakieś pewnie zestrzelono, pod Ługańskiem raczej "ostrzelane"wojsko stało i stoi jak podają. a przy takim nasyceniu środkami OPL nawet lekkimi jakie ostatnio nastąpiło po stronie Ukraińskiej to o zestrzelenia chyba nietrudno. Jak widać to jest wojna nie gierka komputerowa czyli giną żywi ludzie i spadają prawdziwe samoloty. Ta wojna to miara sukcesu polityki zwycięskiego USA i krajów "zachodu po 1989 roku.(zwycięskiego w zimnej wojnie)

  2. Valdore

   Ta wojna Bryxx to efekt zaborczej polityki waszego faszystowskiego wodza Putina i jego rządzy krwi wiec daruj sobie urojenia.

  3. Bryxx

   Kolejny ulubiony post mojego przedstawiciela prawnego właśnie opublikowałeś. Dziwie się tylko co ty tutaj robisz?

 22. Laky

  Panie Prezydencie ,Panie Błaszczak więcej naszych Piorunów i Gromów na Ukrainę 😉💪💪💪👏👏👏👏

  1. Extern.

   Ja bym dodał, więcej czegokolwiek dla Polskiej armii. A i jeszcze od razu, zmieńcie obowiązującą u nas ustawę o broni i amunicji, aby Polacy mogli się indywidualnie uzbroić.. Ukraińcy obecnie rozdają swoim obywatelom mnóstwo ręcznej broni. Sytuacja może tam niedługo być bardzo przypadkowa, Przy nich, zaczynamy wyglądać jak buszmeni z pałkami przy kolonistach z muszkietami.

  2. Bryxx

   Sytuacja zaczyna przypominać ta z przed i czasu II wojny światowej. Wszyscy praktycznie Ukraińcy byli uzbrojeni a Polacy bezbronni.

  3. pomz

   Nie rozdaja jej przypadkowm obywatelom! Bron jest dla bylych funkcjonariuszy resortow silowych! Nie siej dezinformacji!

 23. DA(łn)VIEN

  Zestrzeleli...może...a na lotnisku pod Kijowem już wylądowali Rosjanie... poślą drugą trzecią salwę rakiet i Ukraina straci orientację w sytuacji. Co to jest 5 samolotów i kilka helikopterów przy stratach jakie zadali Rosjanie ukraińskiej gospodarce. Zbombardowali bazy wojskowe i materiałowe a następne pójdą zwykle elektrownie ,obiekty kolejowe itp itd. ruscy pokazują kunszt wojenny.

  1. Laky

   Ty jednak jesteś downem😂😂😂😂😂i to ruskim😂😂😂😂

  2. Adam S.

   Rosjanie póki co pokazują agresję i propagandę w stylu III Rzeszy. A swoją drogą wojna informacyjna tez jest wojną i wymaga działań obronnych. Może ktoś z polskich służb zdjąłby już tego dałna po adresie IP i zrobił mu wjazd na chatę?

  3. Chyżwar

   Pożyjemy, zobaczymy. Obstawiam, jednak, że małżonki i mamusie twoich rusków będą miały powody do płaczu.

 24. ito

  Po wojnie w Gruzji z licznych gruzińskich zestrzeleń ostało się jedno. Póki co obie strony odnoszą same sukcesy, a przeciwnicy przewracają się jak kręgle. A w plecy są, jak zwykle, cywile.

  1. Paweł69

   Wania to ze wam tak powiedzieli nie znaczy że tak było.

  2. Rain Harper

   Bo w Gruzji kacapy sami strącili sześć swoich maszyn.

  3. Laky

   Słuchaj rusek, wasze ruskie samoloty i śmigłowce będą spadały po kilkanaście dziennie ,jak tak dalej pójdzie ,i zaraz się okaże rosja ma o 1/5 mniej samolotów i śmigłowców na stanie😂😂😂😂👏👏👏👏💪💪💪

 25. Billabongpl

  I bardzo dobrze nim wiecej gruzu500 wruci to matuszki tym lepiej dla każdego Polaka, Słowaka,Czecha

  1. JAGODA

   Zasadniczo zgadzam się z tobą ale popracuj nad polską ortografią bo prawidłowo pisze się WRÓCI i nie gruz500, a gruz200.

  2. fifi

   Jakiś nietutejszy troll,

  3. Laky

   Pewnie że dobrze👏👏👏💪 więcej prosimy, więcej 😉👏👏👏

Reklama