Reklama

Geopolityka

Ukraina: rosyjska inwazja realnym zagrożeniem

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ukraina musi być mentalnie gotowa do tego, że Rosja użyje sił zbrojnych, by osiągnąć swoje cele polityczne i ekonomiczne - oświadczył w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina wiceszef ukraińskiego MSZ Wasyl Bodnar.

"Opinię w sprawie możliwości ofensywy zbrojnej podziela znaczna liczba wojskowych ekspertów i analityków" - oznajmił Bodnar.

Jak dodał, uaktywnienie wojskowego potencjału Rosji wobec Ukrainy "jest możliwe w najbliższej perspektywie". "Dlatego musimy być mentalnie przygotowani do tego, że Rosja nie powstrzyma się przed wykorzystaniem sił zbrojnych w celu osiągnięcia swoich politycznych i ekonomicznych celów" - powiedział wiceminister.

Bodnar dodał, że obserwowane jest wzmocnienie sił rosyjskich u wschodniej granicy Ukrainy i na zaanektowanym Krymie. Jak wskazał, często także rosyjskie siły na terytorium niekontrolowanym przez Kijów w Donbasie na wschodzie kraju są wprowadzane w stan podwyższonej gotowości bojowej.

"Wszelkie ćwiczenia mogą dosyć szybko przejść w aktywną fazę działań bojowych, dlatego ryzyko zdecydowanie rośnie i oczywiście wojskowi to widzą" - podkreślił.

Według wiceministra Bodnara może to być spowodowane np. wewnętrzną niestabilnością w Rosji w związku z głosowaniem dotyczącym zmian w konstytucji czy kwestią dostaw wody na Krym. Jak przypomniał, władze Ukrainy podjęły decyzję w sprawie tego, że woda nie będzie dostarczana na ten zaanektowany półwysep dopóki nie wróci on pod kontrolę Kijowa.

Kwestia dostaw wody na Krym jest obecna w ukraińskiej debacie publicznej od pewnego czasu. W marcu Ukraińska Prawda pisała, że mieszkańcy Krymu nie cierpią z powodu deficytu wody, natomiast nie wystarcza jej dla przemysłu i rolnictwa. Do 2014 roku - kiedy doszło do aneksji Krymu - znaczna część wody na półwysep była dostarczana z Dniepru przez nawadniający Kanał Północnokrymski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (13)

 1. Rhotax

  Wspaniała wiadomość ! To po to na ćwiczenia FR zabrała niedawno o wiele za dużo Szpitali Polowych niż zwykle do zabezpieczenia wypadków na ćwiczeniach - przygotowuje się do poważnej ilości ofiar . Czyli w czasie Sierpniowej suszy RT i Sputnik pokażą jak to biedni mieszkańcy Krymu cierpią z powodu braku wody i będzie pretekst medialny do ataku i zajęcia po za źródłami wody przy okazji Odessy i odsunięcia Ukrainy od Morza Czarnego .....a potem anschluz Mołdawii , Nadniestrza i przygotowania do ataku na deltę Dunaju ...ale to za kilka lat . Dla RP i NATO super -- wojna proxy nic tylko dosyłać broń Ukrainie z NATO i patrzeć jak wysoko latają wieże T72B3 oraz czy T90 Proryw ma lepiej dokręconą wieżę niż poprzednie konstrukcje .

  1. qwert

   Jasnowidz jakiś, czy co ?

  2. sża

   Wernyhora?

  3. andys

   A w rzeczywistosci troll jakiś albo chory ignorant

 2. RUDY

  Wszyscy uczestnicy przedstawienia dostali wszystko, czego chcieli. UE otrzymała rynek sprzedaży swoich produktów i taniej siły roboczej, Rosja odzyskała Krym, a także przyjmuje ukraińskich pracowników. Działania wojenne zakończyły się pięć lat temu. Rosja resztki tego kraju nie są potrzebne i daremne. Niech Ukraińcy żyją w pokoju i nadal pracować dla dobra Unii Europejskiej i Rosji.

  1. dropik

   Nic z tego co napisałes nie jest prawdą

  2. HeHe

   Doprawdy? 2 miliony ukraińskich imigrantów zarobkowych u nas i 3,5 miliona w Rosji nie jest prawdą?

  3. Davien

   Moze sie heheszku zdecyduj ilu jest w tej Rosji, 2 czy 3,5 mln tych imigrantów bo znowu sie motasz w zeznanaich:)

 3. Jan

  Rosyjskie wojska okupacyjne na Krymie i w Donbasie raczej się stamtąd nie wycofają dobrowolnie. Jeśli jest jakakolwiek sposobność na rzucenie kłody rosjanom to trzeba to robić . Rosja jest i zawsze była zagrożeniem dla pokoju u swoich sąsiadów i w całej Europie.

  1. assassin

   Dokładnie.

  2. sża

   To jest Wasz problem, nie nasz i nie próbujcie nas w to wciągać. Dogadajcie się z Ruskimi to Donbas odzyskacie na zasadzie jakiejś autonomii, a o Krymie możecie już zapomnieć bo i tak nigdy nie był ukraiński.

  3. Szeny

   Tak samo.europa zagraża rosji.

 4. Tedi

  Lepsza wolna Ukraina niż pod rządami Rosji.

  1. sża

   W tej wolnej Ukrainie obowiązuje państwowy kult Bandery i UPA, więc mam mieszane uczucia...

  2. Daruj sobie mrzonki

   A dziwnym trafem aż 70 % Ukraińców lubi Polaków i Polskę za, wsparcie, pomoc, przychylność itd. Czego nie można powiedzieć absolutnie o Rosjanach. Piszesz głupoty, i doskonale o tym wiesz. A mimo to piszesz?

  3. Palmel

   kasę też, ale my też nie żyjemy przeszłością to tylko 25 % Ukraińców Prawy Sektor reszta to normalni ludzie którzy nie chcą awantur Prawego Sektora ich to nic nie obchodzi, z Rosjanami z ulicy normalnie i szybko się dogadujemy coś kosztuje np 300 rubli polak to 250 rubli oni nas lubią nie wierzcie propagandzie mój wychowawca który trafił w wieku 14 lat w 1939roku na Syberii mówił gdyby nie oni to nie przeżyli by tam, później bombardował Drezno 300, zatopił też u-boota 304, np w grilu to nas wyprzedzili lata rok 81, 82 godz 16 oni wszyscy w dresach z rodzinami przy ognisku do 22 śpiewy ze wzmacniaczami i tak co dzień jak była ładna pogoda

 5. Plush79

  A ci znowu swoje. Cóż takiego tam się wydarzyło że stary kotlet odgrzewają

  1. vvv

   wojna od 2014?

  2. złośliwy

   A rezuny zamiast na froncie na saksach.To ci dopiero.

  3. Plush79

   Okey zgoda. Jednak Krym stracony na zawsze a Donbas chyba również. Dalszej agresji FR już nic nie usprawiedliwi więc to już koniec

 6. szpilman

  To juz chyba setny raz.Jak tylko dno w szkatułce widać. To ile na was czolgow trzeba rezuny?100 czołgów i 100 samolotów?Tam sie pewnie przy granicy cały czas tyle kręci.

  1. Dudley

   Wolisz ruskie czołgi u wschodnich granic Polski, przydługie wakacje na Syberii, kopanie własnego grobu w lasku, a może trochę mocniejszy masaż w jakiejś katowni? Ja tam wolę uczciwie harujących na budowie "rezunów", jak oszołomów.

  2. sża

   Ruskie czołgi mamy przy granicy z Kaliningradem i od czasu do czasu na Białorusi, no i co z tego wynikło? Ano nic, bo dziś nikomu nie opłaca się okupować jakiegoś kraju, no chyba że ropa jest, na której można zarobić. Bo do podporządkowania sobie innych krajów obecnie służy BŚ i MFW.

  3. :)

   Juz ja wiem co ja wolę.

 7. Leszek

  Czy to jest strona na której dzieci wypowiadają się na temat gry ? Bo dorosły takich bzdur nie powinien wypisywać !

 8. Obojętny

  jedni warci drugich --a jak tam KOSOWO ??!!

 9. Papa Pe

  Ręce opadają. Wystarczy artykuł o Ukrainie i od razu jad się wylewa na forum. Aneksja już nie jest aneksją, okupacja nie jest okupacją, bo paszporty rosyjskie rozdane. Chruszczow Ukrainie Krym podarował. Takie bzdety trolle ciągle powtarzają. Zrozumcie wszyscy, którzy dobrze życzą naszej Ojczyźnie, że bez wolnej, suwerennej Ukrainy, nie będzie wolnej i suwerennej Polski. Amen. ( znaczy Tak jest ).

  1. zwykły robol

   Najpierw wytłumacz dlaczego niby "tak jest". To po pierwsze a po drugie Polska nie jest suwerenna bo jesteśmy zależni od Niemiec gospodarczo a od Stanów militarnie.

  2. Grredo

   Dokładnie. Pamiętam historyczne zbrodnie ale wolę by armię Ukrainy trzymano na wschodzie a nie zachodzie. Patrzmy na siebie i uczmy się na cudzych błędach.

  3. sża

   "...bez wolnej, suwerennej Ukrainy, nie będzie wolnej i suwerennej Polski." To, kiedyś zresztą chwytliwe hasełko, tak naprawdę jest tylko sloganem oderwanym od rzeczywistości. Dla Polski nie ma większego znaczenia, którzy oligarchowie aktualnie rządzą w Kijowie. Jedynie co może być dla nas dość ważne, to to, aby ten kraj nie pogrążył się w całkowitym chaosie, bo graniczy z nami. A Chruszczow faktycznie podarował Wam w 1954 roku Krym i podobno zrobił to łamiąc konstytucję ówczesnego CCCP.

 10. Apek

  Możliwe że Rosja zajmie resztę Ukrainy bez wystrzału tak jak Krym, bo Ukrainy nie ma kto bronić - poborowi wyjechali za chlebem do różnych krajów, z czego większość do Rosji... która nie pozwoli na wejście Ukrainy do NATO, prędzej właśnie rosyjskie czołgi zaparkują w Terespolu.

  1. carl fath

   Do Rosji nie rozśmieszaj...

  2. Clan of Xymox

   @Apek...... z czego większość do Rosji....Dawno tak się nie uśmiałem.

  3. RUDY

   Obecnie około trzech milionów obywateli Ukrainy pracuje w Rosji.

 11. Wała Ukraini, hierojam sała

  A cóż to znowu się dzieje? Kroplówka z MFW, UE i USA już nie wystarcza na finansowanie "bankruta"? Trzeba druga butelkę i sąd odnowienie tej narracji o "gwałtownym rosyjskim zagrożeniu"?

  1. vvv

   nie no FR wcale nie okupuje militarnie krymu ani wschodniej ukrainy :)

  2. Wała Ukraini, hierojam sała

   Krym jest już częścią FR i zaklinanie rzeczywistości nic nie pomoże-pogódź się z tym w końcu. (Zrozumiały to już przecież i USA i UE) A Donbas to zupełnie inna historia.

  3. qwert

   Jankesów najbardziej boli utrata Krymu, miała być śliczna baza wojskowa ale cały misterny plan legł w gruzach. Natomiast Donbas i Ługańsk to raczej oddolna inicjatywa mieszkańców

 12. Antynazista

  putinowskie naziole od dawna przebierają nóżkami w celu zaboru terytoriów

  1. sża

   A niby po co im zbankrutowany kraj? Kłopot duży, wydatek jeszcze większy a zysk żaden.

  2. szpilman

   No wlasnie,po co?PAP nie zna odpowiedzi.Trwajacy od lat stan rozkładu tej bananowej jest dla Rosji najkorzystniejszy.

  3. Plush79

   Niech USA więcej broni tam pośle to na pewno będzie spokojniej.

 13. Kapustin

  To co oligarchów juz nie,stać na obronę Ukrainy?

  1. Ambreliser Szczur

   Priviet, Troll Trollovich

  2. Bolko z Gliwic

   Kolega bronią bankow w Luksemburgu

Reklama