Reklama

Geopolityka

Kolejna transza pomocy wojskowej USA dla Ukrainy

Fot. Sgt. Liane Hatch/U.S. Army
Fot. Sgt. Liane Hatch/U.S. Army

Biuro współpracy obronnej ambasady USA w Kijowie odebrało sprzęt wojskowy o wartości ponad 60 mln dolarów, w tym pociski przeciwpancerne Javelin, który zostanie przekazany stronie ukraińskiej — poinformowała w środę na Facebooku ambasada USA w Kijowie.

"Pomoc USA w sferze bezpieczeństwa i współpraca z Ukrainą trwają podczas Covid-19" - napisano na Facebooku. Jak wyjaśniono, biuro współpracy obronnej odebrało sprzęt we wtorek. "USA nieustannie stoją u boku Ukrainy, jeśli chodzi o poparcie dla jej suwerenności i integralności terytorialnej w obliczu rosyjskiej agresji" - oświadczono.

Pociski Javelin o wartości ok. 47 mln dolarów dotarły z USA na Ukrainę po raz pierwszy w kwietniu 2018 roku. Z kolei w październiku ubiegłego roku Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Ukrainie 150 tych pocisków za ponad 39 mln USD. Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od 2014 roku konfliktem ze wspieranymi przez Rosję separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego w Donbasie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (16)

 1. R

  Ciekawe czy juz bylo jakies bojowe uzycie Javelin na Ukrainie?

  1. Kapustin

   Na Ukrainie nie ale na ruskim poligonie kapustin jar tak

  2. ubawiony

   Widocznie efekty tych testów były na tyle szokujące, że Rosjanie ograniczyli użycie broni pancernej na linii frontu w Donbasie...

  3. Davien

   A niby jakim cudem jak Rsja nei ma Javelinów:)

 2. Palmel

  widocznie potrzebują ich Rosjanie w Nad Dnieprzu , Syrii i Libii

  1. Taak ale znajdziecie ich resztki we wrakach swoich T-72B i T-90 na Ukrainie:)

 3. autobus

  Polskie zakupy broni w USA w jakimś sensie dotują wsparcie dla Ukrainy :)

  1. Autor widmo

   Autobus, nie ma to znaczenia. Ważne jest tylko to, że silna i wolna Ukraina to silna i wolna Polska. Z racji geopolitycznych Polska i Ukraina postrzegana jest przez USA jako region wpływów i w ich interesie jest wspieranie tych wpływów z zapewnieniem bezpieczeństwa w regionie. Dla Ukrainy i Polski wynikają z tego również korzyści, jedną z nich jest taka pomoc dla wojsk UA. Dla nas jest stacjonowanie jednostek US Army w Polsce i zakupy LNG w zamian za współpracę wojskową i zakupy jednolitego sprzętu w USA.

  2. Kot nr 398

   Silna Ukraina zabrałaby produkcję z całej centralno-wschodniej Europy. Byłaby zapewne proniemiecka, a dla nas taka opcja na wschodzie nic dobrego nigdy nie znaczyła. Ale realistycznie to nie ma widoków na to by Ukraina miała choćby wrócić do poziomu sprzed majdanu.

  3. asafdsfsdfd

   Możliwe, że Ukraina byłaby proniemiecka, ale z zabraniem całej produkcji z Europy entralno-wschodniej, to już całkowicie bajdurzysz.

 4. werte

  Co chwilę widzę na D24 kolejne rakiety ukraińskie jakich my nie produkujemy, modyfikacje czołgów znacząco lepsze od tego co robi się z naszymi czy wozów opancerzonych posiadajcych w standardzie PPK, których kolejne egzemplarze odebrały ich siły zbrojne. Czytam o sukcesach w eksporcie uzbrojenia i programach w każdej niemal dziedzinie napisanych tak że co mniej odporni czytelnicy od razu chcą kupować tysiące sztuk prototypów lub jeszcze nawet na etapie deski kreślarskiej. I nagle kubeł zimnej wody...USA wspiera Ukraińską armię swoją bronią? To Ukraińskie PPK tak zachwalane nagle zniknęły z magazynów czy przestały trafiać w ruskie czołgi? USA wspiera kraj którego zbrojeniówka nie tylko zaopatruje swoje siły zbrojne ale jeszcze eksportuje i ponoć z sukcesami. Do tego rozwija współpracę z Turkami, co historycznie jest uzasadnione ale na tle współczesnych tureckich wyborów dość niefortunne. Polska, której zbrojeniówka nie ma takich możliwości jakoś USA nie stara się wspierać. Za wszystko płacimy bez żadnych specjalnych upustów, mimo że nasza sytuacja strategiczna nie jest o wiele lepsza niż Ukrainy. Bo mimo wsparcia USA wynik konfliktu będzie raczej dla nas niekorzystny. I to wszystko w osłonie medialnej miłości USA i Polski i osobistych sympatii Trumpa i Dudy z których niewiele jak widać wynika.

  1. Dm

   USA na stacjonowanie i wsparcie Polski wydaje po kilka mld rocznie.

  2. Marek1

   Kolejny Dm nie potrafiący pojąć, ze to USA ma zdecydowanie większy interes w obecności i wspieraniu Polski niż odwrotnie. Bez przestrzeni operacyjnej Polski NIE istnieje wschodnia flanka NATO i jest całkowity BRAK możliwości oddziaływania USA na Europę Środk-Wsch. W Waszyngtonie doskonale o tym wiedzą i robią WSZYSTKO, by dyletanci rządzący Polską tego NIE widzieli/wiedzieli. Skutecznie jak widać, bo 6-ty już rok USA dostaje za darmo WSZYSTKO to, co zechce uzyskać, drenuje budżet MON, a dodatkowo wpływa na wszystkie ważniejsze decyzje W-wy dot. polit. zagranicznej. Całkowity brak jakiejkolwiek asertywności władz RP wobec USA powoduje, że Polska szybko staje się protektoratem i szybko traci kolejne atrybuty suwerenności na rzecz nowego hegemona.

  3. fgcvbcvcxvxc

   W stosunku do potrzeb obronnych Polski (zresztą także Ukraińskich), wsparcie USA dla Ukrainy to pieniądze na waciki. Tylko jeden zakup F-35, jest wiele, wiele razy droższy niż całe wsparcie USA dla Ukrainy przez wiele, wiele lat. Jeśli chodzi o rakiety Ukraińskie to armia potrzebuje najróżniejszych rakiet i Jawelin na pewno ma tam swoje miejsce.

 5. kac-perski

  Jak jak bracia Ukraińcy nauczą się rozkręcać Javeliny, to zaraz Rossjanie obwieszczą światu, że wdrożyli nową broń o nazwie "kop'yenosets".

  1. Adam S.

   Nie martw się, Kacpersky. Jakoś sobie bracia Ukraińcy nadspodziewanie dobrze radzą z "drugą armią świata", pomimo rosyjskiej infiltracji.

  2. Kot nr 398

   Przecież to nie jest klasyczna wojna. Rosja nie chce rozbicia sił ukraińskich, po co im to? Żeby utrzymywać zrujnowany kraj? Nawet Donbasu nie chcą. To taki show, choć ludzie giną na serio... Bez użycia lotnictwa i broni rakietowej...

  3. Adam S.

   Takie kocie zachowanie, kręcą się koło wiadra z mlekiem i podpijają, gdy nikt nie patrzy. Ale "nie chcą", wcale a wcale :) Nie, Kocie, jeśli Putin chce odbudować rosyjskie imperium ( a bardzo, bardzo chce), to nie ma innej drogi, niż przez Kijów. Bo Kijów to prawdziwa Ruś. Bez Kijowa Moskwa jest tylko przerośniętą Złotą Ordą, bez historii, wiary i kultury. Do dziś Rosjanie nazywają swoje najlepsze okręty imionami kijowskich książąt.

 6. red

  Dziwne , co Ukraina dostaje nową transzę pożyczki to natychmiast dostaje nową transzę ,,pomocy '' a myślałem ze USA dostarcza swojemu ,,strategicznemu sojusznikowi '' gratis i z poczucia wspólnoty w niedoli ....

 7. sża

  Chciałem jedynie zauważyć, pomijając zaszłości historyczne, że Ukraina ma do nas pretensje terytorialne o Zakierzonie, a do tego stanowi dla nas coraz większą konkurencję w eksporcie stali i płodów rolnych na rynek UE, do czego zresztą naszą polityką wspierania ukraińskiego rolnictwa, znacząco sami się przyczyniliśmy. Ale już tak z nami jest, że zamiast interesem, to w polityce kierujemy się mesjanizmem, a później mamy pretensje do całego świata.

  1. Kapustin

   Jak ruski odbierze im JESZCZE trochę to pójdą,na,Przemyśl

  2. Adam S.

   Chciałbyś zauważyć, żeby podsycać niechęć do Ukraińców - ale nie możesz, bo Ukraina nie ma pretensji terytorialnych do Polski. I nawet rosyjskim trolom nie udaje się na Ukrainie udawać, że takie pretensje istnieją. Odsetek idiotów głoszących "pretensje" wobec Polski jest na Ukrainie znacznie niższy, niż odsetek idiotów w Polsce, głoszących chęć "odebrania" Lwowa Ukrainie. Margines takich głosów zawsze będzie, ale nie są to ani oficjalne głosy ukraińskich władz, ani żadnej liczącej się opcji politycznej. Nawet nieliczni ukraińscy nacjonaliści głoszą potrzebę przyjaźni i współpracy z Polską.

  3. wert

   No właśnie. Przemyśl co piszesz choć wątpię w ten proces u Ciebie. Jest bardzo skomplikowany

 8. Kot nr 398

  To są grosiki. Ukraina potrzebuje kilku miliardów euro czy dolarów rocznie. Dostała pierwszą transzę od MFW, 2 mld. Ale nie można w nieskończoność się zadłużać. Gospodarka i przed wirusem leżała, teraz lepiej nie mówić tym bardziej że jest bardzo dużo zachorowań. Ukraińcy mogą jednak być dumni, bo oligarcha Achmetow niedawno kupił na Lazurowym Wybrzeżu "najdroższy dom na świecie", jak to opisywano w prasie. Czyli nie jest tak źle!

  1. robo

   od razu czuć fahofca co sie zna !! wirus Ukraina 785 zakażonych/mln mieszkańców ; Rosja 3847/mln ????

  2. Karkoszka

   Kocie, tam wsiąknie każda transza gotówki, a do ludzi na dole nie dotrze ani hrywna. Znane zjawisko?

  3. Davien

   To nie Rosja karkoszka gdzie korupcja szaleje jak dzika:)

 9. Davien

  Jak widac i was ruskie rolle boli jak ktos was udaje, to moze najpierw sami skończcie kraść nicki innym:)

 10. zanzibar

  To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rodzin które od wielu lat czekają w Polsce na ukraińskie zadośćuczynienie za krzywdy i mordy jakie zaznali Polacy.

  1. Krzyś

   Wolę Ukraińca od Arabów

  2. Wania

   Zapomniałeś o rodzinach, tych których Stalin zamordował w Katyniu. I o tych, którzy zostali zamęczeni w łagrach od czasu zaborów. O rodzinach zamordowanych na Kremlu przywódcach Państwa Podziemnego, którym sowieci obiecywali nietykalność. I o dziełach sztuki i naszych fabrykach zagrabionych przez Rosję, których pewnie nigdy nie odzyskamy.

 11. autor widmo

  Kolejny drobny zlodziej nicków. Jak sądzę ukraiński.

 12. darioG

  Ala kogo to idzie jak wszyscy z Ukrainy uciekli do Polski, kupa młodych miga się od wysłania ich na front i tez uciekła do Polski. A ty polski podatniku funduj socjalną pomoc dla Ukraińców którzy przybyli do Polski. tylko ja polak płacący podatki niczego nigdy się nie doczekałem w Polsce...

  1. robo

   Czyli Rosjanie ci płacą ale płacisz podatki w Polsce ?! To właściwie dobre rozwiązanie gdyż wspiera polski budżet. N.p. zawsze uważałem że należy przyjąć rozwiązanie stosowane w wielu krajach: prostytucję zalegalizować i opodatkować ! Na marginesie z tego co widzę wszyscy Ukraińcy przyjechali tu aby pracować a nie "na socjal".

  2. Tom

   Tak tak i ty byś zrobił tak że Polacy wzięli by ta pracę co robią Ukraińcy ,ten portal n8e jest chyba o tym .

  3. Ukraińcy pracują ,nie wiem czy wiesz... a jak nie to może porozglądaj się bardziej

 13. red

  Ale SKNERY !!!!!!!!! Wydają 700 mld na zbrojenia a do ,,souszników '' tylko 60 mln .......które i tak czy później znajdą się ........?

  1. rydwan

   lepsze takie sknery nus który przyjechał ciągnął z nas ile wlezie to jeszcze panoszył sie jak u siebie !!!

 14. rob ercik

  Gdyby nie sponsorowali przewrotu w 2014 to by nie musieli dzisiaj bronić ukrainy przed ... ukraincami

  1. Davien

   rob ercik bronia Ukrainy przed bandycka Rosja i jej terrorystami w Donbasie i na Krymie Aha nie było zadnego przewrotu, wasza marionetke legalnie pogonił parlament Ukrainy za mordowanie ukraińców

  2. Fanklub Daviena

   To Rosja już pierwszej pomajdanowej nocy wywiozła zapasy złota do USA? I co się z nimi stało? Jakie długi i jaki wzrost PKB miała Ukraina przed majdanem a jaki ma teraz? Czy Rosja czy USA zrabowała Ukraińcom gazociągi, przemysł, czarnoziemy? Jakie było PKB/osobę przed majdanem na Ukrainie a jakie jest teraz? Jaki był bilans handlowy Ukrainy z Zachodem przed majdanem a jaki jest teraz, gdy wprowadzono "pomoc" dla Ukrainy typu zniesienie ceł? Jak popatrzeć na Czeczenię i Gruzję czy Ukrainę, to już lepiej być napadniętym przez Rosję niż otrzymać "pomoc" od "przyjacielskiego" USA! :)

  3. lex

   Panie Davien, kiedy w takim razie będzie można liczyć na odszkodowania ze strony Ukrainy za zamordowanie mojego dziadka? Może Pan w ich imieniu zrobisz jakiś gest dla czekających polskich rodzin jak ich tak Pan kochasz ... No chyba wiesz Pan co to znaczy honor?

 15. Stk

  I bdb oby tak dalej

 16. Adam

  A kiedy USA wesprą biedne Wojsko Polskie??

  1. klawiatura

   Z Polski tylko drenują

  2. Ja

   Jaki kraj jest zainteresowany by takie stwierdzenia padały na forach?

  3. 12345

   Tacy sojusznicy. Nic nawet staroci nie dają za darmo, tylko płacz i płać polski sojuszniku. ja rozumiem , że jako Polska nie mamy alternatywy dla NATO, ale czy polskie władze nie mogą wynegocjować chociaż sprzętu z EDA ?

Reklama