Reklama

Geopolityka

Ukraina: Rosjanie prowokują nad Morzem Czarnym

Fot. defense.gov
Fot. defense.gov

Ukraińska armia postawiła w stan gotowości swoje wojska obrony powietrznej. Powodem alarmu była nadzwyczajna aktywność rosyjskiego lotnictwa na terenach przygranicznych. Prowokacyjne działania Rosjan miały miejsce głównie w rejonie Krymu i na wybrzeżu Morza Czarnego.

Sztab sił lotniczych w Kijowie poinformował, że samoloty Rosjan dolatywały do granic Ukrainy na „maksymalnie bliską odległość”. Startowały one z lotnisk Krymsk i Szajkowka na terytorium Rosji oraz z Belbeku na zaanektowanym przez nią Krymie.

Według Ukraińców Rosjanie dokonali przelotów nad granicą administracyjną między Krymem a Ukrainą kontynentalną, zbliżyli się na odległość 40 km do linii brzegowej Ukrainy na Morzu Czarnym i poruszali się wzdłuż wybrzeży granicznych Rumunii, Bułgarii i Turcji.

Grupa bombowców strategicznych Tu-22 w asyście myśliwców Su-22 przeleciała także nad Krymem, Morzem Azowskim i Czarnym, ćwicząc ataki na umowne cele przeciwnika - przekazał sztab na Facebooku.

Zdaniem Kijowa działania rosyjskiego lotnictwa były odpowiedzią na prowadzone przez armię Ukrainy manewry sztabowe „w celu opracowania umownej blokady cieśniny Bosfor”. Sztab ukraińskiego lotnictwa poinformował, że do prowokacyjnych działań Rosjan doszło po raz drugi w ciągu miesiąca.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. DAC

  Su-22? Chyba Su-27. Rosja nigdy nie używała Su-22 po pierwsze, po drugie ten samolot to nie myśliwiec.

  1. el ninio

   To był samolot myśliwsko-szturmowy ale w innych czasach

  2. Davien

   Rosja akurat uzywała Su-22 choc pod inna nazwa bo Su-22 to nazwa eksportowa Su-17

  3. DAC

   Ani Rosja ani Związek Radziecki NIE miały na stanie Su-22. Żebyś nie wiem jak zaklinał rzeczywistość to nie znajdziesz w rosyjskich dokumentach i wykazach żadnego Su-22 w ich lotnictwie. Ja rozumiem, że dyletanctwo jest teraz w modzie, ale skoro jesteśmy na poważnym portalu to postarajmy trzymać się faktów.

 2. bajbel

  Zgodnie ze starym zwyczajem i tradycją , Putin nie długo coś zmajstruje-nowa kadencja,MŚ

  1. rob ercik

   A może Vietnam, Nikaragua, Panama, Afganistan, Irak, ,Gruzja, Syria, Libia , ukraina?

  2. Kaszlak

   Tak by właśnie wypadało na te wakacje...

  3. Davien

   No , wietnam to robota Rosjan wspierających Wietkong, Ukraina to państwo na które Rosja napadła, Gruzja tak samo. Afganistan też Rosjanie najechali i zapoczatkowali islamski terroryzm, niezłe osiagnięcie. W Syrii USA walczy z ISIS ale jak tłuka waszych najemników to boli...

 3. Kos

  Bałkany to jest to na czym najbardziej zależy Putinowi. Polskę Putin traktuje jako nienaruszalne lenno Cesarstwa Unijno-Germańskiego, które należy jedynie szachować, a Bałkany to wyjście na ciepłe południe, kraje i narody tradycyjnie w większości przyjazne Rosji: Bułgarzy, Serbowie, Grecy, Czarnogórcy, Gagauzi, MoŁdawianie. Bałkany to Bosfor, Suez, wyjście na kraje Lewantu, Bliski Wschód, Indie i Afrykę. Po drodze tylko Odessa, Naddniestrze i delta Dunaju. Ale o tym też wiedzą Amerykanie, Rumunii i dr Bartosiak.

 4. Marek1

  Podwójna korzyść - ćwiczą rosyjscy piloci i operatorzy uzbrojenia, a nasłuch elektroniczny skrzętnie rejestruje aktywność systemów radiolokacji potencjalnych przeciwników.

 5. Davien-bis

  Ukraińcy prowadzą ćwiczenia w \"kierunku\" opracowania \"umownej\" blokady cieśniny Bosfor. Ciekawe, czy to nie wyczerpuje art. 5 traktatu o NATO czyli przygotowywanie ataku Ukrainy na kraj NATO czyli Turcję :)

  1. xawer

   Gdzie jest cokolwiek o ataku na Turcję? Bosfor można zblokować np okrętami podwodnymi, silną grupą bojową lub zaminowaniem podejścia do cieśniny na wodach międzynarodowych. Nie oceniam możliwości militarnych Ukrainy.

  2. Jimbo

   My powinniśmy zrobić ćwiczenia sztabowe\"blokada Kattegatu\".

  3. Klient

   Blokada zalewu Szczecińskiego będzie wypowiedzeniem wojny Polsce?

 6. beck

  Na Su-22 to oni już nie latają ...

 7. Marek

  \"Grupa bombowców strategicznych Tu-22 w asyście myśliwców Su-22...\" (nie wiedziałem, że pracując 19 lat na Su-22 obsługiwałem myśliwce - ciekawe) chyba się ktoś delikatnie pomylił.

 8. Zet

  Su-22?

 9. marian64

  chyba nie te mysliwce?

 10. LLL

  Ukraina chce blokować cieśninę Bosfor??? Oni to mają dobre samopoczucie.

Reklama