Reklama

Geopolityka

Ukraina chce usunięcia Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ

Autor. United Nations

Ukraina złoży w poniedziałek wniosek o wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas wystąpienia w telewizji w niedzielę wieczorem. Wskazał, że zdaniem władze w Kijowie Rosja nie ma prawa do zasiadania w ONZ.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Jutro (w poniedziałek) wystąpimy oficjalnie z takim stanowiskiem. Nasze pytanie jest proste: czy Rosja ma prawo pozostawania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i czy ma w ogóle prawo do zasiadania w ONZ? Mamy przekonywującą i uargumentowaną odpowiedź: nie, nie ma" – oświadczył minister.

Czytaj też

Kułeba ocenił także, że światowa dyplomacja przestaje traktować w kategoriach tabu kwestię przyszłości Rosji po jej porażce w wojnie z Ukrainą.

Reklama

„Te sprawy nie są jeszcze omawiane na konferencjach prasowych i w publicznych oświadczeniach przywódców państw i rządów, ale na niższym szczeblu ludzie zadają już pytanie, jaka ma być Rosja, by nie zagrażała więcej pokojowi i bezpieczeństwu" – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Czytaj też

W połowie grudnia amerykański kongresmen z Partii Demokratycznej Steve Cohen i jego kolega z Partii Republikańskiej Joe Wilson przedstawili rezolucję, która wzywa prezydenta USA Joe Bidena do "ograniczenia przywilejów Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ", włącznie z dążeniem do wykluczenia tego państwa z tego gremium.

Eksperci w zakresie prawa międzynarodowego wskazywali, że przedsięwzięcie Cohena i Wilsona ma charakter wyłącznie polityczny, ponieważ obecnie nie da się wdrożyć procedur, które mogłyby skutkować wykluczeniem Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ. Aby tak się stało, musiałaby się na to zgodzić sama Rosja - jeden z pięciu stałych członków Rady, obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Phenom

  To jest skandal że ci bandyci dalej są w strukturach.

 2. rwd

  Nareszcie pozytywna inicjatywa Ukrainy na polu politycznym. Ta sprawa będzie bardzo trudna do przeprowadzenia nie znaczy to jednak, że jest niemożliwa. Byłby to prawdziwy gwóźdź do trumny Rosji i symbol jej beznadziejnego upadku. USA powinny namówić Indie do zajęcia miejsca po Rosji w RB i przeprowadzić głosowanie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nad usunięciem Rosji z RB. Dla kacapów byłby to większy wstrząs niż Czarnobyl.

 3. szczebelek

  FR zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ tylko dlatego, że kilku ludzi zgodzilo się ich uznać za spadkobiercę ZSRR, ale do dzisiaj sami zainteresowani nie zrobili nic by przeprowadzić zmianę w Karcie ONZ wpisując tam FR. Z punktu widzenia prawnego to nie jest dyrdymał, bo FR nie jest ZSRR, ale to kolejna polityczna decyzja.

 4. Kalrin

  ONZ samo w sobie można by rozwiązać ta organizacja nie ma żadnych osiągnięć które przyczyniają się do światowego pokoju czy rozwiązywania problemu skażenia środowiska. Misje pokojowe? Miała zapobiegać wojnie a nie wojny wygaszać i to tylko w krajach 3 świata które nie wzbudzają zainteresowania wielkich potęg.

 5. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Miejsce ONZ w tym kształcie jest na śmietniku historii.

Reklama