Reklama

Geopolityka

Turecki parlament ratyfikował członkostwo Finlandii w NATO

Autor. Vestman/ wikipedia.com./CC BY 2.0

Parlament Turcji ratyfikował w czwartek wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO, usuwając ostatnią przeszkodę w długo opóźnianym przystąpieniu tego kraju do zachodniego sojuszu wojskowego.

Reklama

Za ratyfikacją głosowało 276 obecnych posłów, kilka dni po tym jak ratyfikację poparł parlament Węgier.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zdaniem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, w przeciwieństwie do Szwecji, Finlandia wypełniła swoje zobowiązania wynikające z memorandum podpisanego w zeszłym roku, na mocy którego oba kraje aplikujące do NATO zobowiązały się do zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa Turcji.

Zapytany w tym tygodniu o członkostwo Szwecji w NATO, Erdogan powiedział dziennikarzom: „Są pewne rzeczy, których od nich oczekujemy. Muszą się one najpierw spełnić".

Czytaj też

Rząd turecki oskarża Szwecję o zbytnią wyrozumiałość wobec grup, które uważa za organizacje terrorystyczne i zagrażające bezpieczeństwu, w tym bojowych grup kurdyjskich i osób związanych z próbą zamachu stanu w Turcji w 2016 roku.

Rząd Węgier twierdzi, że niektórzy szwedzcy politycy wygłaszali krzywdzące wypowiedzi na temat stanu węgierskiej demokracji i odgrywali aktywną rolę w zamrożeniu miliardów funduszy Unii Europejskiej z powodu rzekomych naruszeń praworządności i demokracji.

Szwecja, która dokonała zmian w konstytucji w celu uchwalenia surowszych przepisów antyterrorystycznych, wyraziła nadzieję, że będzie mogła przystąpić do NATO przed lipcowym szczytem Paktu w Wilnie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Chinol

  Uwazam ze to blad. Bycie krajem NEUTRALNYM ma olbrzmie plusy (czego przklad Szfajcarii) Rezgnacja z tego to gwaratowane zobawiazanie do uczestncznia w przszych wojnach. Tak jwk nie bylo w intersie Polski okupwac 20 lat Afganistan czy Irak (choc mielsmy swoja strefe okupacjna nawet) - i bysmy tego nie robili gdyby nie NATO i USa podobnie Szfecja i Finandia teraz beda musialy na takie akcje sie godzic. Roznica jest taka ze Polska jest po srodku Eurpy i nie ma Wyjscia. A Oni - mogli swobodnie byc NEUTRALI i zyc szczesiwie. Dla nich zla zmiana.

  1. Otas

   Zerknij na mapę... Finlandia ma kilkukrotnie dłuższą granicę z ZSRR niż wszystkie kraje NATO razem wzięte. Szwajcaria może sobie być neutralna skoro jest otoczona przez kraje jednego sojuszu. Finlandia jest w znacznie gorszej sytuacji niż Polska.

 2. QVX

  Erdogan zgodnie z Bliskowschodnią tradycją się targuje, a Orban dla swojej roli Ceausescu szuka nowego Breżniewa (przez lata C. przedstawiał się Zachodowi jako miły i światowy komunista w przeciwieństwie do "złego" Breżniewa; Orban robił to samo w kontraście do Kaczyńskiego; a teraz, gdy Kaczor i PiS z przyczyn geopolitycznych są potrzebni, to Orban chce się podczepić pod Erdogana).

  1. Chinol

   Zobacz jako to jest - W Szfecji przyjmuje sie uchhoccow z Turcji jako tych ktrzy sa przesladowani (Kurdow) a Ci sami ludzie tam na miejscu przez jednych beda okreslanie terrorystami a przez innych partzantami walczycmi o wolnosc. Jak to wsztysko zalezy od puntu widznia. I tak od tysiecy lat.

 3. CzarnyRycerz

  Szwecja też spokojnie wejdzie do NATO. Pieski z Węgier i Turcji muszą poszczekać, żeby pokazać jacy oni są ważni.

Reklama