Reklama

Geopolityka

Turecki atak na kurdyjski obóz. Trzy osoby nie żyją

Zdj. ilustracyjne, bezzałogowiec ANKA. Fot. TAI
Zdj. ilustracyjne, bezzałogowiec ANKA. Fot. TAI

Turecka armia zbombardowała w sobotę przy użyciu dronów obóz kurdyjskich uchodźców w pobliżu miasta Mahmur w północnym Iraku. Bomby miały spaść w pobliżu przedszkola. „Zginęły trzy osoby, a dwie są ranne” - poinformował iracki parlamentarzysta.

Deputowany Rachad Galali, który reprezentuje w parlamencie Iraku zamieszkany głównie przez Kurdów Mahmur, ocenił, że była to celowa akcja. "Żadne dziecko jednak nie ucierpiało" - zaznaczył.

Do ataku doszło w kilka dni po zapowiedzi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że Ankara "oczyści" iracki region kontrolowany przez separatystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

Erdogan wymienił założony w 1998 roku obóz dla uchodźców w Mahmur jako miejsce, w którym PKK prowadzi stały werbunek oraz indoktrynację. Porównał go do baz PKK w górach Kandil, skąd podejmowane są zazwyczaj ataki przeciwko Turcji.

W ocenie prezydenta położony 250 km na południe od granicy tureckiej obóz w Mahmur jest "wylęgarnią przyszłych bojowników z gór Kandil" na pograniczu iracko-irańskim. Erdogan podkreślił, że "jeśli ONZ nie oczyści tego zakątka świata z terrorystów, to w imieniu Narodów Zjednoczonych Turcja jako członek ONZ podejmie się tego zadania".

Reklama
Reklama

Zbombardowanie obozu uchodźców w Mahmur wpisuje się w zainicjowaną 23 kwietnia nową turecką kampanię zbrojną mającą na celu osłabienie wpływów zdelegalizowanej i uważanej za ugrupowanie terrorystyczne PKK.

Prowadząca od 1984 roku nieprzejednaną walkę z władzami w Ankarze PKK odpowiada za śmierć ponad 40 tys. osób. Turcja przeprowadza regularne ataki na jej bazy w górach na północy Iraku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama