Reklama

Geopolityka

Trump w rozmowie z Macronem: wycofanie z Syrii "w odpowiednim tempie"

Prezydenci Trump i Macron podczas spotkania w Białym Domu w kwietniu 2018 r./ Fot. whitehouse.gov
Prezydenci Trump i Macron podczas spotkania w Białym Domu w kwietniu 2018 r./ Fot. whitehouse.gov

Podczas przeprowadzonej w poniedziałek rozmowy telefonicznej prezydenci USA i Francji rozmawiali o planach wycofania żołnierzy amerykańskich z Syrii - poinformował Biały Dom.

Prezydent Trump oświadczył w trakcie rozmowy, że wycofywanie wojsk USA z Syrii będzie odbywać się "w odpowiednim tempie" dostosowanym do sytuacji a walka z Państwem Islamskim (IS) będzie kontynuowana. 

Według opublikowanego komunikatu obaj prezydencji przedyskutowali sytuację w Syrii potwierdzając zaangażowanie ich krajów na rzecz zniszczenia tzw. Państwa Islamskiego (IS) a także "plany zdecydowanego, konsekwentnego i skoordynowanego wycofania wojsk USA" z tego kraju. Trump i Macron zgodzili się też, że "jakiekolwiek dalsze stosowanie broni chemicznej w Syrii nie może być tolerowane".

Opuścimy (Syrię) w odpowiednim tempie kontynuując walkę z IS i zapewniając, że będzie to konieczne i rozsądne dla wszystkich

Twitt Donalda Trumpa po rozmowie z E. Macronem

Nagłe oświadczenie Trumpa z 19 grudnia, że zamierza wycofać z Syrii ok. 2 tys. znajdujących się tam żołnierzy USA walczących z IS ponieważ "IS zostało już pokonane", wywołało duże zaniepokojenie nie tylko sojuszników, ale także w Waszyngtonie i stało się jedną z przyczyn rezygnacji sekretarza obrony Jima Mattisa.

Jak zauważa Reuter w ostatnich dniach członkowie administracji USA zaczęli "naciskać na hamulce" dając jasno do zrozumienia, że wycofanie nie nastąpi szybko. Sam Trump powiedział w ub. tygodniu, że proces wycofywania wojsk będzie przebiegał powoli "przez pewien czas".

"Prezydent nie zmienił swojego stanowiska bowiem jego pierwszoplanowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych żołnierzy a także sojuszników(...) Proces wycofywania wojsk wymaga czasu ponieważ chcemy zapewnić aby ta operacja była bezpieczna"

Rzeczniczka Białego Domu Mercedes Schlapp w wywiadzie dla Fox News

W ub. niedzielę doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton dodał nowy warunek oświadczając, że najpierw Turcja musi wyrazić zgodę na ochronę kurdyjskich sojuszników USA, którzy walnie przyczynili się do zadania IS dotkliwych porażek.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. CdM

    " John Bolton dodał nowy warunek oświadczając, że najpierw Turcja musi wyrazić zgodę na ochronę kurdyjskich sojuszników USA" - a Erdogan już zdążył wyśmiać pomysł jakichkolwiek gwarancji dla Kurdów

Reklama