Reklama

Geopolityka

Premier Kanady: wyślemy na Łotwę 150 dodatkowych żołnierzy

Fot. Cpl Eric Girard/army-armee.forces.gc.ca

Podczas konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w bazie wojskowej Adazi pod Rygą premier Kanady Justin Trudeau obiecał wysłanie 150 dodatkowych żołnierzy na Łotwę.

Reklama

Trudeau argumentował, że rozszerzenie operacji wojskowej na wschodniej flance NATO jest odpowiedzią na rosyjską inwazję Ukrainy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Kanadyjskie oddziały zostały wysłane do Europy po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku.

"Dziś Kanada odnawia swoje operacje na wschodniej flance NATO; wyślemy na Łotwę 150 dodatkowych żołnierzy" - powiedział we wtorek premier Kanady Justin Trudeau.

W ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP), utworzonej w reakcji na zagrożenie wschodniej flanki Sojuszu, funkcjonują cztery wielonarodowe, liczące po ok. 1000 żołnierzy bojowe grupy batalionowe. Są rozlokowane na stałe w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Trzon kontyngentu w Polsce stanowią żołnierze amerykańscy, na Litwie - niemieccy, na Łotwie - kanadyjscy, a w Estonii - brytyjscy.

Czytaj też

Składający wizytę na Łotwie Trudeau wystąpił na konferencji prasowej w bazie Adazi wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Łotwy Kriszjanisem Karinszem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama