Reklama

Geopolityka

Trudeau: irańska rakieta prawdopodobnie zestrzeliła ukraiński samolot

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że ukraiński samolot pasażerski został prawdopodobnie zestrzelony przez irańską rakietę przeciwlotniczą.

W telewizyjnym orędziu premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że posiadane dowody wskazują, iż ukraiński samolot pasażerski, na którego pokładzie było m.in. 63 obywateli Kanady, został zestrzelony przez irańską rakietę przeciwlotniczą. Stwierdził jednocześnie, że jest zbyt wcześnie na wyciąganie ostatecznych wniosków, i chce rozmawiać z każdą ze stron w celu przeprowadzenia szczegółowego śledztwa.

Wcześniej w mediach społecznościowych publikowano informacje wskazujące, że samolot mógł zostać zestrzelony za pomocą zestawu przeciwlotniczego Tor-M1. Iran ma na wyposażeniu prawdopodobnie 29 zestawów tego typu, kupionych od Rosji w pierwszej dekadzie obecnego wieku (dostawy zakończono w 2007 roku). Zestaw tego typu może zwalczać cele powietrzne na wysokości do 6 km, i na dystansie do 12 km. Charakteryzuje się krótkim czasem reakcji, systemy Tor są zwykle rozmieszczane m.in. w pobliżu ważnych obiektów.

Dzięki temu, że każda wyrzutnia jest wyposażona we własne radary wykrywania i śledzenia celów oraz kierowania ogniem, może działać zarówno autonomicznie, jak i w zintegrowanym systemie obrony powietrznej. W wypadku, gdyby system działał autonomicznie, ryzyko wypadku lub błędnej identyfikacji może być większe niż w sytuacji, gdy dane o celach przekazywane są ze stanowisk dowodzenia dywizjonu, a następnie baterii.

Jedna wyrzutnia Tor-M1 dysponuje ośmioma pociskami kierowanymi radiokomendowo. Rosyjski przemysł ma już w ofercie kilka nowszych wariantów systemów Tor.

Reklama

Komentarze (34)

 1. Kapustin

  Ruski nauczyl ich strzelać salwa 2 lub 4 pociski a poniewaz zestaw pisiada prymitywny radar to nie rozpoznaje kropki od kropki Wali w cywilny korytarz piwietrzny

  1. Patriot strzela punktowo i zawsze celnie 1 rakietą?

  2. Davien

   2003r. Irak. na 9 przechwyconych celów odpalono 9 rakiet. skureczność 100%.jak widac można, choć standardowa procedura to 2 pociski na jeden cel

 2. R

  Jezeli fatycznie Iranczycy zestrzelili Ukrainskiego 737, to czy byl to jedyny cywilny samolot statrujacy z dwoch Techeranskich lotnisk? Czy moze byly tez inne starty? jezeli tak to dlaczego strzelano tylko do niego?

  1. Davien

   Panie R, w tym momencie zdaje się jedyny i nikt jakos nie sugeruje że jeżeli został zestzrelony to celowo. Na razie do końca nie wiadomo co się stało ale zachowanie Iranu jest tu raczej dziwne.

  2. Davien

   Aha , taki dodatek: Iran oficjalnie sie przyznał do zestzrelenia Boeinga twierdząc że oficer dowodzacy baterią TOR wział go za pocisk manewrujacy. Co samo jest ciekawe bo nie wiem jaki kraj produkuje pociski manewrujące latające w odwrotny sposób niż powinny: boeing sie wzbijał w górę, był na wysokości 8 tys stóp i oddalał sie od broninego obiektu.

 3. Dudley

  Mamy tu pełno specjalistów od wypadków lotniczych, speców od uzbrojenia, itd. którzy już przesądzili co i jak się stało. Po co, w ogóle badać takie wypadki, zatrudniać specjalistów, wykładać kasę, wystarczy zadać pytanie na D24 lub innym forum. A jak to za mało,to zapytać się guru tego typu tragicznych zdarzeń p. Macierewicza. Nie przesądzam powodu tej tragedii, ale zestrzelania nie da się ukryć, więc dlaczego Irańczycy mieliby zaprzeczać? Jedyne logiczne wytłumaczenie, to panika decydentów. Ale minęło sporo czasu i mogli już przygotować opinię publiczna do informacji że samolot został strącony, a tego nie zrobili. Natomiast media zalewają bezkrytyczne informacje, w takiej ilości że wygląda to na zorganizowaną akcję.

  1. Davien

   Iran własnei sie przyznał, bo nie byli w stanie dłuzej ukrywac dowodów.

 4. lolek

  Zachodnje kraje zrobily blad oskarzajac Iran o zestrzelenie przed otrzymaniem czarnych skrzynek Iran teraz bedzie sie bronil majac czarne skrzynki ,,,,Zachodnie kraje popelnily ten same bledy co Polska oskarzajac Rosjan o zamach a ci teraz niechca oddac wraku samolotu

  1. Prawda boli

   Za to ty popełniłeś błąd zabierając głos! Prawda?

  2. Davien

   No własnei się bronia:)) Przyznając sie do zestrzelenia jak juz dłużej faktów ukrywac nie mogli.

 5. dywersant

  A ja podejrzewam zamach terrorystyczny z użyciem MANPADS, np. zemsta Daesz za Syrię, albo może popisy mudżahedinów ludowych... na razie tylko przepuszczenia. Irańczycy nie są głupi żeby strzelać do samolotów pasażerskich, ale dla USA ukazanie Iranu jako szaleńców strzelających do cywilów jest normalną narracją. Po zabiciu Solejmaniego mogli być przygotowani na odwet, który miało ośmieszyć zestrzelenie pasażerskiego samolotu... doktryna szoku, socjotechnika, manipulacja, propaganda.... gierki stosowane do sterowania opinią publiczną od wieków. Trzeba poczekać co wykaże śledztwo, ale w winę Iranu powątpiewam... są zbyt zrównoważeni i opanowan na taki numer.

  1. To pojechałeś rosji

   Iran nie jest taki głupi żeby strzelać do samolotu pasażerskiego? Ale Rosja już taka głupia mogła być strzelając do Kal007 i MH17? Pewnie z tej mądrości Iran doprowadził też do zadeptania 60 osób na pogrzebie Sulmaniego.

  2. Davien

   No popatrz, Iran własnei sie przyznał do zestrzelenia

 6. MAZU

  Ukraiński samolot został trafiony rosyjską "Igłą" (9K38) na wysokości ok. 2,5 km. Zakładam (na 90%) że był to sabotaż nie związany z irańską armią. Pytanie: kto w okolicy (popatrz na mapę) może mieć agentów/terrorystów na terenie Iranu?

  1. Mądry po szkodzie

   Dobrze, że zostawiłeś te 10% na wątpliwości...

  2. Olo Kwasek

   Jakim epitetem można cię na 90% określić, oceniając te twoje brednie, gdy Iran po prostu się przyznał? Pytanie : czyim agentem jesteś?

  3. Davien

   Olo, on po prostu nowego gotowca nie dostał a ze jedynie przepisuje treść...

 7. rok

  Ktoś siedział sobie w nocy ( nie miał co robić bo cierpiał na bezsenność) nagrywał sobie startujący samolot i moment trafienia samolotu przez rakietę. Wszystko to jeden wielki blef.

  1. Ciekawe

   Skomentujesz teraz ten blef? Czy brak honoru ci nie pozwoli?

  2. Litości

   Zobacz jak pięknie w ten "blef" wpisali się Iranczycy tak szybko oficjalnie przyznając się do zestrzelenia. Czy ktoś cię finansuje, byś takie "blefy" wymyślał?

 8. tak sobie myślę

  Irańskie rakiety w amerykańskie bazy nie są w stanie trafić w Iraku , więc jakim cudem trafiły w samolot?:P

  1. Myślisz?

   Raczej nie myślisz, irański rakiety trafiły idealnie w bazę, tak jak chcieli Iranczycy nie powodując strat mogących sprowokować do otwartej wojny USA. A jak wszyscy wiedzą, rosyjskie rakiety najlepiej trafiają właśnie w samoloty pasażerskie i ich własne rosyjskie. Od lat są w tym najskuteczniejsze. I to bez cudów. Bo takie rzeczy, to tylko w Rosji.

 9. dim

  @All (podusmowuję) . Jeśli faktycznie był to czyjś podstęp, to podstępy mają być właśnie tak projektowane, by niemal nikt nie przypszczał, że miały miejsce. Natomiast technicznie - a ja piszę tu o stronie czysto technicznej - taki podstęp w ogóle nie przedstawiałby trudności wykonania, dla kraju o wysokiej technologii.

 10. Miszczu

  Zestrzelili czy nie: co z tego? Przecież Iran i tak jest na cenzurowanym. Co, sankcje na nich nałożą? Ukraina wypowie im wojnę? Ajatollahom wisi, co świat o nich myśli, bo świat myśli o nich jak najgorzej. A na użytek wewnętrzny pójdzie jakaś oficjalna historia i po sprawie. Inaczej mówiąc: czy sie przyznają czy nie, kompletnie nic to nie zmieni w postrzeganiu Iranu przez innych, nie zmieni to sytuacji w regionie i nie zmieni w jakikolwiek sposób narracji zarówno "wschodu" jak i "zachodu". "Zachód" już swoje wie, a Ukraińcy zacierają łapki, bo wszędzie pisze się o "rosyjskich rakietach", a nie o "rakietach produkcji rosyjskiej" - różnica, którą rozumie średnio ogarnięty uczeń szkoły podstawowej.

  1. Raczej Leszczu

   Średnio rozgarnięty uczeń najpierw się zdziwił ,że na polskim portalu ktoś uczciwy moze przede wszystkim tak zaciekle bronić reżimu Rosji. Zdumiewajace, skąd się tacy biorą gdy cały świat pamięta otrucie Skripali, zabojstwo w Niemczech, bombardowania oznakowanych szpitali w Syrii, ataki na Gruzję, kradzież Krymu, i wojnę w Donbasie!

 11. yaro

  Wołodymyr Zełenski wezwał "wszystkich partnerów międzynarodowych - w szczególności rządy Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii - do przedstawienia danych i dowodów świadczących o przyczynach katastrofy". Zaznaczył również, że na razie nie potwierdzono, czy samolot został zestrzelony. ---- bardzo mądry ruch Prezydenta Ukrainy którym może zakończyć spekulacje czy został zestrzelony czy nie. Niech USA, Canada czy GB ujawnia skąd wiedza, że został zestrzelony.

  1. Davien

   Może z takiego filmu pokazujacego odpalenie pocisku rakietwego który trafia na jakies 90% w samolot, :)

  2. Wątpię

   Jak rozumiem będąc uczciwym teraz odszczekasz swoje brednie?

 12. Stirlitz

  Rosja zwykle dostarcza sprzęt terrorystom. Mają kolejnego pasażera na koncie.

  1. tylko jedno mgnienie

   Ale zapewne ich nie odznaczą jak Pentagon członków załogi USS Vincennes

  2. Mniej niż 10 sekund

   Za co ich odznaczyli?

 13. Marek1

  1. Są nagrania momentu trafienia Boeinga przez rakietę na obrzeżach Teheranu. Łatwo je znaleźć np. na Twitterze. 2. Nic dziwnego, że tej nocy Teheran NIE spał i wpatrywał się w niebo oczekując amerykańskiego odwetu na atak rakietowy Iranu na bazy USA w Iraku. A że teraz każdy Irańczyk poniżej 50-tki ma smartfon z kamerą, to i pechowo dla ajatollahów są nagrania jak rakieta trafia w samolot. Jeśli potwierdzą się tzw. metadane z telefonów nagrywających, to sprawa będzie już OCZYWISTA. 3. Znaleziony w okolicy szczątków samolotu fragment rakiety idealnie pasuje do przedniej(dziobowej) sekcji sterującej rakiet klasy 9M330/31/32 przenoszonych przez pojazdy syst. plot Tor-M1/M2. Iran zakupił w 2005-7r. 29 wyrzutni tej klasy od FR. 4. Po likwidacji gen. Solejmaniego przez USA w Bagdadzie nad Iran skierowano kilka dodatkowych satelitów na geostacjonarnych orbitach. MUSIAŁY one uchwycić ślad termiczny startu(lokalizacja), lotu rakiety/rakiet i eksplozji głowicy bojowej rakiety(15kg), o ile ich odpalenia miały miejsce. 5. W chwili obecnej WSZYSTKO wskazuje na omyłkowe działanie irańskiej OPLOT i ajatollahowie tylko pogarszają swą sytuację idąc "w zaparte" pomimo pojawiających się coraz to nowych dowodów. Jest to tzw. rosyjska szkoła reagowania na własne błędy.

 14. JA

  jEDNO JEST PEWNE usa DOSKONALE WIEDZA KTO TO ZROBIL GDYZ MONITORUJA CALY CZAS iRAN SKORO NIE PISZA KTO TO TYLKO ONI MOGLI TO ZROBIC GDYZ W INNYM PRZYPADKU POKAZALI BY FILM NA KTORYM BYLOBY WIDAC DOKLADNIE KTO WYSTRZELIL RAKIETE ,ALE TUTAJ EXPERT daVIEN WIE NA PEWNO .

 15. Sasha z Kurska

  Wygląda na to, że Iran będzie miał więcej honoru niż rosja. Iran zaczyna współpracować z ekspertami międzynarodowymi, rosja po zestrzeleniu MH-17 do dzisiaj wymyśla setki spiskowych teorii, by zaciemnić obraz i udawać, że to nie oni, chociaż zidentyfikowano nawet wyrzutnię z której zestrzelono MH-17, jednostkę spod Kurska z której pochodziła i załogę.

  1. Jack Spancer

   Bo to Ukraina zastrzeliła a nie Rosja ....

  2. Z Krakowa

   Na razie Irańczycy kategorycznie zaprzeczają, że samolot trafiła rakieta. W oficjalnych mediach są wiadomości, że to spisek USA i Trumpa był ratować reputację Boeinga, itp. Szczątki maszyny niszczą buldozerami, zaprzeczają też, że znaleziono seeker rakiety 9M331. Propaganda więc działa ale dowodów jest za dużo by ukryć to zestrselenie.

  3. dywersant

   Z tym MH 17 dziwna sprawa, to fakt. Pilot z Su-25 zresztą jak było naprawdę już nie powie. Rok temu podobno popełnił samobójstwo... wyrzuty sumienia, może kampania oszczerstw, a może interes narodowy.... któż to wie?

 16. Dick Steel

  Nie no, pewnie. Za kilka dni pewno znajdą u nich broń chemiczną a potem może w Iranie...

  1. bik

   obejrzyj filmy dostępne na youtube z momentu uderzenia rakiety, a potem komentuj...

  2. Prawdziwy fan Pana Davien'a(?)

   Przynajmniej nie pohanbia zwlok tak jak naszych Dowodcow.

  3. asd

   Podziwiam Was ludzie...na podstawie kilku filmików amatorskich, kręconych z ręki jakimś telefonikiem, z odległości wielu kilometrów, w nocy Wy wyciąganie daleko idące wnioski...już patrzeć na to nie mogę. Eksperci jak z koziej dupy trąba po filmiku już określili typ wyrzutni, i serię produkcyjną rakiety. Buahahahha

 17. KKK

  to jest proste pytanie do armii Iranu: czy tego dnia o tej godzinie i minucie z baterii w konkretnej okolicy wystrzelono jakąś rakietę? No chyba, że tam można sobie strzelać z TORów jak z kałacha i nie jest to w jakikolwiek sposób rejestrowane ...

 18. Dropik

  cóż nie pierwszy i nie ostatni pasażerski samolot zastrzelony przez obronę przeciwlotniczą. Przypomnijmy co ważniejsze: w latach 80 : Rosjanie nad Sachalinem b747 bodaj z Korei Amerykanie bodaj Airbusa z Iranu nad Zatoką Perską W latach dziewięćdziesiątych: zestrzelony poradziecki samolot trafiony ukraińską rakietą przeciwlotniczą nad Morzem Czarnym. W tym wieku B777 zastrzelony przez Rosjan nad Donbasem. oczywiście było tego więcej w Afryce itd.

  1. Davien

   Dropik, co do tego samolotu nad M. Czarnym to nie wiadomo czemu spadł, Nawet Rosja i Izrael nie wierzyły w to ze został zestrzelony. Co do katastrofy w Iranie, to jezeli było to zestrzelenie to pierwsze tego typu, zaraz po starcie z lotniska.

 19. Veritas

  Warto wspomnieć o mało znanym fakcie, który miał miejsce w rejonie Zatoki Perskiej... Brytyjski samolot myśliwsko-bombowy Tornado GR4 został w czasie inwazji na Irak w 2003 roku omyłkowo trafiony przez rakietę przeciwlotniczą wystrzeloną przez amerykański system Patriot. W wyniku tzw. bratobójczego ognia (friendly fire) zginęło wtedy 2 Brytyjczyków - pilot i nawigator

  1. ONW

   To są bardzo skomplikowane systemy przeciwlotnicze i one nie są nieomylne. Wina Iranu wiąże się z brakiem zakazu lotów w zasięgu tego typu zestawów rakietowych działających w automacie.

  2. informatyk

   chłopie to było 20 lat temu - czy sądzisz że sprzęt i oprogramowanie nie uległo zmianie?

  3. Wawiak

   Tzw. "friendly fire" zdarza się praktycznie w każdym konflikcie.

 20. Adam

  Ktoś sobie ukręcił bicz na własny zadek. Chociaż nie byłbym zdziwiony, gdyby strzelał ktoś z sowieckimi pagonami, jak na Ukrainie.

  1. Oman

   Też tak sadze

 21. Ajatollah

  Zasięg niewielki, co więcej chyba widać na radarze Tora takie elementarne dane jak prędkość, wysokość i kierunek lecącego "celu". Nie wiem czy widać kod identyfikacyjny z transpondera ale podejrzewam że tak. Co więcej, samolot startował więc leciał względnie wolno i wznosił się i oddalał od lotniska, więc wierzyć się nie chce aby został wzięty za wrogi. No chyba, że guzik nacisnął jakiś sprzedawczyk albo Eskimos. Tylko jak miałby się tam dostać...

  1. dim

   (Przykładowy) eskimos mógłby jednak podesłać drona, na przynętę. A potem nagle wyłączyć mu elektroniczny reflektor radarowy. Piszę o takiej opcji technicznej w innym poście.

  2. radzieckie

  3. Tomasz33

   Dlaczego Iran już na samym początku odrzucił możliwość zestrzelenia, i dlaczego zapowiedzieli że nie chcą oddać czarnych skrzynek?

 22. NOsens

  Czyli irański Tor zastrzelił samolot w Iranie NOSens

  1. tyle

   Jak najbardziej zestrzelił. Na zdjęciach, poszycie tego samolotu jest podziurawione jak rzeszoto. Pokrętne tłumaczenia Irańczyków wskazują , że to oni zestrzelili. Na jakiej podstawie irańska administracja już na samym początku odrzuciła możliwość zestrzelenia samolotu? Mają tam jasnowidzów?

  2. asdf

   pojawily sie juz na twiterze nagrania z momentu katastrofy jezeli sa one autentyczne to niestety ale wyglada to na zestrzelenie.

  3. mobilny

   Nie twierdzę że nie. Ale jest to tak idiotyczne delikatnie powiedziawszy że wierzyć się nie chce

 23. dim

  To będzie czysto hipotetyczne, ale czy nie realistyczne technicznie ? Oto startuje ukraiński duży samolot pasażerski. Wiadomo w której sekundzie startuje, którędy poleci za 20 sekund... W stronę lotniska kieruje się też dron stealth. Włącza reflektor radarowy, staje się widoczny dla obsługi OPL i symuluje podejście do ataku. OPL mają sekundy na decyzję - ich obowiązkiem jest strącić taki obiekt ! Odpalają rakietę, czy dwie. Dron wyłącza wtedy reflektor radarowy, ale nadlatuje właśnie wielka maszyna ukraińska... Zdumieni żołnierze dowiadują się, że właśnie strącili rejsowego pasażera. Pewnie właśnie gryzą ich teraz szczury w jakiejś celi... Nie wiem, czy może taką akcją sam sterować tylko mały dron ? Ale na pewno mógłby znaleźć się tam także załogowy obiekt V gneracji. Tak czy owak, to są już szczegóły, gdy mnie chodzi o zasadę. Przecież podobnie strącono niedawno rosyjski, duży samolot rozpoznania radioelektronicznego, w pobliżu Syrii. Gdy gdzieś tam w tle (twierdzili Rosjanie, że) pojawiły się myśliwce izraelskie i to przecież do nich Syryjczycy rutynowo odpalili rakiety.

  1. taaa

   da dima kanieszna i nie zapomnij dodać że sie tam teleportował

  2. R

   "reflektor radarowy" najpierw poczytaj ekspercie co to jest :)

  3. Jan

   Nie, nie jest możliwe przelecieć 1000km nad Iranem wielkim dronem do samego Teheranu niewykrytym, odpalić dwa pociski nad głowami miliona ludzi i odlecieć również niewykrytym. I to w czasie, gdzie cała obrona powietrzna Iranu jest w stanie gotowości bojowej. Takiej technologii nie mia nikt, gdyby istniała Kim Dzong Un już by nie żył. A gdyby nawet hipotetycznie istniała to Iran natychmiast po zestrzeleniu podniósłby wrzawę, czarne skrzynki przekazał międzynarodowej komisji i absolutnie w godzinę po zestrzeleniu nie podałby jako przyczynę usterki technicznej.

 24. Smuteczek

  Jest juz nawet w necie wrzucony film z momentu trafienia.

  1. dim

   "z momentu trafienia", ale nie wiadomo czego i w co. Gdyż jest to skrajnie mało prawdopodobne, by użytkownik telefonu komórkowego, przypadkowo, miał go wycelowany dokładnie w ten fragment nieba, na którym za sekundy spotkają się (nocą) rakieta i samolot pasażerski. A że rakieta leci z prędkością coś 800 m/s, przebyła swój dystans w ciągu może 2 sekund. - Kto zdąży ? Chyba, że był to ktoś z grona prowokatorów...

  2. asd

   Mało prawdopodobne by był to konkretny użytkownik telefonu. Bardzo prawdopodobne, gdy mówimy o jakimkolwiek z kilku milionów użytkowników telefonów. Ktoś spał na lekcjach z probabilistyki.

  3. GB

   W Iranie od zabicia tego generała cała OPL jest w gotowości bojowej, a i zwykli ludzie spodziewali się ataku amerykańskiego - czyli lotnictwa. Dla mnie nic dziwnego że nagrywają filmy z obiektami powietrznymi (zwłaszcza parę godzin po własnym ataku rakietami balistycznymi).

 25. Rzyt

  Wysłać krokiem defiladowym naszą armię na barkach holowanych przez Bolko do Iranu i zrobić porządek...uwaga na moją komendę załadować amunicję defiladowa,marynarze założyć mundury galowe,pancerniacy przygotować Leo 2 a 0 i t 72 m&m ...na moją kamandi wpieriot...agoń! Ha sowiety co 2 wydawali karabin pod Stalingradem my im pokażemy co 20 wydamy RPG ha!

Reklama