Reklama

Geopolityka

Tatarzy aresztowani na Krymie

Zdjęcie ilustracyjne Fot. Crimean Solidarity
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Crimean Solidarity

21 osób zostało zatrzymanych w poniedziałek w Symferopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie - informuje portal Krym Realii. Zatrzymani to Tatarzy krymscy, którzy przed sądem manifetstowali poparcie dla osób z zakazanej w Rosji Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir).

poniedziałek rano przed budynkiem krymskiego wojskowego sądu garnizonowego w Symferopolu zebrali się krymscy Tatarzy, by okazać wsparcie dla osób figurujących w sprawie dotyczącej Partii Odrodzenia Islamskiego. Tego dnia adwokaci mieli wziąć udział w rozpatrzeniu apelacji do wyroku.

Krym Realii pisze, że rosyjscy policjanci kazali zebranym przed budynkiem rozejść się, po czym funkcjonariusze OMON-u zaczęli wsadzać do autobusu zgromadzonych, w tym również kobiety.

Reklama
Reklama

Według serwisu zatrzymano łącznie 21 osób. Organizacja Krymska Solidarność twierdzi, że przewieziono je na jeden z posterunków policyjnych. Podaje też, że wśród zatrzymanych był dziennikarz. Na razie nie ma więcej szczegółów, a strona rosyjska nie wydała w tej sprawie oficjalnych komentarzy.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został w 2014 roku zaanektowany przez Rosję w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Przed aneksją Tatarzy stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu. Bojkotując referendum, narazili się na represje ze strony Moskwy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. tacy terroryści jak Putin

  przecież ruskie wysiedlają starych mieszkańców z Krymu tylko o to w tym chodzi.

  1. ha

   Starych? 700 lat to co najwyżej "zasiedziałych"

  2. Valdore

   700 lat temu Rosja nie istniała.

  3. lol

   862 rok, Holmgard, późniejszy Nowogród Wielki, zostaje pierwszą stolicą Rusów. Liczenie latek pozostawiam tobie

 2. na pewno

  Zaraz w moskiewskiem metrze coś eksploduje...

  1. Hanys

   Albo w warszawskim, widać jak tam w stolicy kolorowo, jak w jakimś Malmoe...

  2. Davien

   Hanysku to u was jest ponad 20% muzułmanów a patrząc co wyprawia Rosja to dziwne ze jeszcze nie wylecieliscie na Księzyc( UPs sorry, dla was to temat tabu:)

  3. Davien

   Nie eksploduje bo to partoia działąjąca metodami pokojowymi. No chyba że znowu FSB cos wysadzi jak wtedy przed wojna z Czeczenami.

 3. Stefffan

  Hizb at-Tahrir – partia panislamistyczna i fundamentalistyczna o zasięgu międzynarodowym, głosząca w swoim programie odbudowę kalifatu, który by objął cały świat muzułmański. Zakazana m.in. w Niemczech.

  1. Davien

   I w przeciwieństwie do innych podobnych partii działajaca wyłacznie pokojowymi metodami.

 4. czarno to widzę

  Z pewną taką nieśmiałością chciałem przypomnieć, że ojczyzną Tatarów jest Mongolia, a nie Krym. No i jeszcze to, że przez kilka wieków wiele krwi Rzeczpospolitej upuścili, a obecnie szybko się radykalizują...

  1. BUBA

   Mongolia jest ojczyzna Dschingis Khana czyli Mongolow. Nie myl pojec ..

  2. na pochybel wtórnie niepiśmiennym

   Współczesna Mongolia jak najbardziej jest ojczyzną Tatarów, którzy u swego zarania byli plemieniem turko-mongolskim. Turkowie migrowali na zachód dopiero od inwazji Hunów. Przed nimi azję centralną zamieszkiwali indoeuropejscy scytowie i sarmaci, a step ukraiński wraz z Krymem Goci.

  3. hist

   Tatarzy Krymscy (nie mylić z Tatarami nadwołżańskimi, których jest w Rosji ok. 5 mln.) to potomkowie Hazarów, Bułgarów, Pieczyngów, Połowców i innych tureckich plemion, również tych które przyszły razem z najazdem mongolskim, oraz w mniejszym stopniu Gotów , Greków a nawet genueńskich Włochów. Nazwa Tatarzy to nazwa w carskiej Rosji nadawana wszystkim tureckojęzycznym ludom nie mająca nic, albo niewiele wspólnego z Tatarami z Mongolii. Po Wielkim Stepie (od Mongolii do Węgier) do czasów późnego średniowiecza przemieszczały się różne koczownicze ludy, głównie tureckie i niektóre z nich zaglądały również na Krym. Pozostała po nich mieszanka, której większość została wysiedlona nie przez Stalina, a przez cara Aleksandra II po wojnie krymskiej do Turcji. Oczywiście pozostałe 200 tys. w 1944 roku zostało wysiedlone do Azji Środkowej. I znaczna część z nich wróciła. Pod względem językowym nie stanowią jakiejś jednolitej masy. Ich dialekty znacznie się od siebie różnią, a nawet należą do różnych grup języków tureckich (oguzkich i kipczackich).

 5. Buczacza

  Terroryści? Z tego wynika, że każdy kto nie popiera kremla to terrorysta? Trzeba być wybitnym intelektualistą żeby napisać takie brednie. Istotą państwa cywilizowanego jest możliwość wyartykułowanie pokojowe swojego sprzeciwy. Państwa cywilizowanego i demokratycznego...

  1. przykro mi

   Demokracja to fałszywy bożek, a my żyjemy w anty-cywilizacji która wyświęca obrzydliwość i słabość.

 6. Masza

  Okupanci Rosyjscy wsadzili za kraty przedstawicieli rdzennej ludność Krymu. Pamiętajmy że to zbrodniarz Stalin wysiedlił z Krymu Tatarów, którzy byli tam dominującą nacją.

  1. amerykański stek bzdur

   "zbrodniarz" Stalin wysiedlił też Niemców ze Śląska, Warmii i Pomorza, którzy byli tam dominującą większością. Może Rosja powinna sobie o tym przypomnieć i jakoś ułożyć sie na nowo z Niemcami ?

  2. BUBA

   Rosjanie poraz ktorys pokazuja na co ich stac .... Wiec tych ktorzy chca rozbrajac WP wyslac na Ural ...

  3. Fanklub Daviena i GB

   Ojczyzną Tatarów jest Mongolia, komiku! Na Krymie zjawili się po wymordowaniu miejscowej ludności! :D

 7. gosc

  terrorystow nalezy wsadzac na dlugo.

  1. Nie inż.

   Mówisz o tych co zajęli Krym?

  2. Davien

   Terrorystami to akurat sa Rosjanie a nie ci Tatarzy.

  3. alab

   zgadzam się Putin do więzienia

 8. Monkey

  Partia Odrodzenia Islamskiego. Po raz pierwszy od dawna nie winię Rosjan. Chociaż świetni hipokryci i propagandziści, bo przez Białoruś nam takowych przesyłają.

 9. T-info

  Idzie wojna i nie jest ona winą Rosji.

  1. Nie inż.

   Zawsze jest wina Rosji

  2. Davien

   Rosja wywołała wszystkie większe konflikty od 1919r wiec to tez będzie wina Rosji jak zwykle.

  3. Chateaux

   Nigdy nie jest wina Rosji.

 10. i tyle w temacie ...

  A patrzący tam "z góry" płk. Wołodyjowski zaciera ręce :))

  1. JImbo

   Osiem tysięcy Turków zginęło podczas zdobywania Kamieńca Podolskiego w 1672 roku. Tatarzy tez tam byli

  2. Nie inż.

   I co w związku z tym?

  3. Takie fakty

   A ilu Rosjan zgineło w 1920 ? Nawet Imperium Onucowe nie jest w stanie się doliczyć .

 11. yg

  Turcja powinna powinna się upomnieć o tatarów ich ich prawa.

  1. Nie inż.

   Chyba bardziej Mongolia

  2. Jakub Olchowski

   Turcji zależy na Tatarach krymskich – etnicznych i religijnych pobratymcach. W Turcji żyje, według różnych szacunków, od kilkuset tysięcy do kilku milionów potomków krymskich Tatarów, którzy uciekli z Krymu przed caratem, a potem stalinowskimi represjami. W wymiarze strategicznym wspieranie społeczności tatarskiej jest elementem rozszerzania i umacniania tureckich wpływów, co wpisuje się w ogólną politykę Erdoğana.

  3. Hanys

   A co mało im zabitych żołnierzy w rosyjskich nalotach ?

 12. BG

  Sukcesy rosyjskiej policji na rosyjskim terytorium. I tyle, nic tu ciekawego. Nudne to jak np. sukcesy francuskiej policji w Alzacji.

  1. XYZ1

   To nie jest rosyjskie terytorium, tylko przez rosjan okupowane... Za chwile obudza sie separatyzmy na syberii zamieszkanej tylko przez 5 mln... Jaki projekt cywilizacyjny ma Rosja dla wlasnych obywateli? Oligarchia partyjna i sluzb silowych ? To najlepsza droga do oderwanie sie Syberii...

  2. montańska norka

   Nudni już jesteście z tą Syberią hihihihi.

  3. kto wie

   Na szczęście dali sobie spokój z granicą na Uralu.A moze to tylko przerwa techniczna?

Reklama