Geopolityka

Tajwan przygotowuje się do przyjęcia Abramsów

Fot. staff sgt. Austin Berner (U.S. Army Reserve)
Fot. staff sgt. Austin Berner (U.S. Army Reserve)

Ministerstwo obrony narodowej Tajwanu poinformowało, że rozpoczyna proces przygotowań do przyjęcia zamówionych w USA czołgów M1A2T Abrams. W pierwszym etapie zostaną przeprowadzone szkolenia personelu technicznego oraz załóg. Ponadto rozpocznie się budowa odpowiedniej infrastruktury. 

Zgodnie z umową z lipca 2019 roku Tajwan pozyska na potrzeby własnych sił zbrojnych dwa bataliony czołgów Abrams. W ramach pakietu w latach 2023-2026 tajwańskie siły zbrojne otrzymają łącznie 108 czołgów podstawowych M1A2T Abrams, 14 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules oraz 16 transporterów ciężkiej techniki M1070A1 HET. Ponadto zamówiony pakiet zawiera pełne uzbrojenie (w tym uniwersalne karabiny maszynowe 7,62 mm czy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm), amunicję (różnego rodzaju) oraz części zamiennie i sprzęt pomocniczy. Umowa obejmuje także technologię pancerza w eksportowej wersji, silniki czołgowe AGT-1500, przekładnie czołgowe X-110, a także technologię systemu "Hunter-Killer", w tym zdalnie sterowane moduły uzbrojenia CROWS-LP i niezależny termowizor dowódcy (CITV) oraz inne części zamienne i sprzęt pomocniczy.

W ramach programu modernizacyjnego wartego ok. 1,3 mld dolarów Tajwan pozyskał również wsparcie logistyczne i szkoleniowe zapewnione przez USA. Właśnie w ramach tego pakietu rozpoczynają się przygotowania do pozyskania zamówionych czołgów, które mają przypłynąć w czterech partiach.

Tajwański resort obrony poinformował o rozpoczęciu na początku tego roku przygotowań do rozbudowy infrastruktury (garaży i poligonów) oraz przeszkolenia personelu, w tym instruktorów. Według podanych informacji do takich szkoleń wytypowano już ponad 250 oficerów, którzy mają zostać wysłani do USA na szkolenia specjalistyczne. Do USA ma również pojechać 84 żołnierzy – przyszłych kierowców pozyskiwanych M1A2T Abrams.  Ponadto armia Tajwanu kupi amerykańskie symulatory strzelania i jazdy, które zostaną dostarczone wraz z pojawieniem się pierwszych wozów.

Wprowadzenie na uzbrojenie nowych M1A2T Abrams skokowo podniesie potencjał Wojsk Lądowych Republiki Chińskiej i rozpocznie proces generacyjnej wymiany jej uzbrojenia. Pozwolą one wymienić rodzinę wyeksploatowanych i przestarzałych już czołgów M48 stanowiących ważny element systemu obrony Tajwanu. Zakup ten jest szczególnie ważny w kontekście ciągle trwającej "zimnej wojny" Tajwanu z sąsiednią Chińską Republiką Ludową, a także napiętych stosunków Chiny-USA w tym rejonie.

Komentarze (14)

 1. Chinol

  Tajwanski NSM namierza chiński ZŁOM Ile rakiet potrzebuje?

 2. Ech

  Ciekawe jak by wygladla ewetuana inwazja Chin na Tajwan?Dali by rade? Niby to tylko 200 km morza ale jednak latwiej sie bronic. Z drugeij strny ilosciwo Chinczykow wiecej. JAk sadzicie?

  1. fdgdfghfdgfhf

   Dużo, samolotów, rakiet i łodzi - szczególnie małych + działania osłonowe.

  2. Sowa bez przyjaciół

   Na początku walka elektroniczna, siły specjalne i precyzyjne ataki rakietowe w celu unieszkodliwienia systemu dowodzenia, obrony wybrzeża i OPL. Po tym dominacja w powietrzu, pełnoskalowy zrzut spadochronowy i zaraz potem desant. Tylko tyle i aż tyle. Pytanie tylko czy Chiny są teraz w stanie to zrobić. Amerykanów już tam nie ma więc problem polityczny znikomy.

 3. ja

  Co do modernizacji armii, nie ma jednej odpowiedzi - czasami trzeba wyremtnowac stary sptrzet, czasem nowy, czasem kupic licencje, czasem inwestwac w przemysl. Glowna rzecz to PLAN, WYWIAD, SAMODZILNE MYSLENIE. No i efekty widac po kilku latach. ALbo z importera sie staje exporterem jak Turcja albo cos jak My.

  1. dgfdgdfhfghf

   Nie po kilku, ale po kilkudziesięciu. Na tym polega problem, że na efekty czeka się dużo dłużej, niż trwa kadencja parlamentu i rządu.

 4. red

  Davien o ile się wzmocni ,,obrona '' Tajwanu jak kupi 10 000 Abramsów .....

 5. Polish blues

  Tymczasem w Polsce odbywa się strategiczne malowanie T-72 na kolor, od którego potencjalny przeciwnik umrze ze śmiechu

 6. BUBA

  A kiedy Abramsy trafia do WP ?

 7. Ukulele

  Abrams dla nas nie ma sensu. Gdyby jeszcze z silnikami modułowymi system Cummins Achatec to może. Tyle że mnogość typów może nam tylko zaszkodzić więc lepiej chyba nie iść tą drogą. Zresztą nikt jej chyba na poważnie nie traktuje.

 8. Davien

  Modernizacja T-72 ma większy sens niż pudrowanie trupów Leo2A4 o ile: - zostanie wzmocnione zawieszenie żeby mogło współpracować z silnikiem minimum 1000 KM. - zostanie wymieniona armata na 155 mm żeby ujednolicić kalibry amunicji z Krabem (ew 152mm, wtedy możemy używać zdobycznej amunicji przeciwnika). - zostaną wymienione hydrauliczne systemy obrotu wieżą i armatą na rozwiązania pneumatyczne (powietrze się nie pali w razie trafienia) - zostanie zainstalowany nowoczesny system stabilizacji armaty - zostanie zainstalowana termowizja dla kierowcy i działonowego - zostanie dołożony system samoobrony hard-kill. Przy słabym pancerzu naszej wersji T-72 (pancerz jest słabszy niż w rosyjskich T-72 bo zamiast wkładek ceramicznych mamy wypełnienie żwirem) bez samoobrony nie mają one szans w starciu z żadnym niemieckim czołgiem i nadają się tylko do użycia w warunkach walki partyzanckiej. - no i oczywiście APU, BMS i cyfrowa komunikacja. W innym przypadku lepiej będzie przerobić podwozie Kraba do współpracy z wieżą T-72. Przypominam, że ukraiński program Opłot (T-84U) kosztował ich ponad 4,9 mld USD. Jest opracowana wersja z armatą 140mm a bankrutująca Ukraina na pewno sprzeda licencję na jego produkcję, tak samo jak licencję na silniki 6TD albo АШ-62. Korzystne byłoby też dokupienie. Mając zmodernizowaną HSW i prawie bezrobotny Bumar jesteśmy w stanie w 2 lata uruchomić produkcję w Polsce. Pod warunkiem, że nie zajmą się tym stażyści po Politechnikach tylko zwykli żołnierze, którzy na tych maszynach służą i służyć będą.

  1. xyz

   Widać żeś Pan fachowiec. Na ministra obrony!

  2. Stary Grzyb

   Nie wstyd tak żałośnie podszywać się pod cudzy nick?

  3. Prawdziwy Davien

   Buhhaha, smiechlem, nieosmiwszaj się. . Silnik 1000 km jest slaby przestarzały tylko min 1500, kaliber 155 mm nie zapewnia już odp zasięgu tylko 203 mm ewentualnie okretowa 127 mm lub 100mm żeby móc wykorzystywać ammo ze zdobycznego baltijska. Termowizja także dla ladowniczego. Sammobrona na bazie RAM i zsmu dla dowoodcy. Konieczny radar i hydropneumatyka.. Dla kierowcy kamera cofania, start stop i skórzana kierownica.

 9. Leopardzik

  1.3 mld usd za 108 czołgów plus extra BŁASZCZAK JUŻ WYDAŁ 3.5-mld pln na BUMAR Hahahaha

 10. Janek

  Koszt 2 bcz Abrams wraz z wzt i ckwrt wyniósł tyle co nasza modernizacja Leo

 11. Bolko z Gliwic

  Czy hangary o Leopardy w zielonce już gotowe?

 12. Rs6

  Panie Rafale co to znaczy Rapublika Chińska, mówimy tutaj Tajwanie. Czy Pan również trzepie spodenkami przed Chińczykami. Tajwan to niezależny i suwerenny kraj.

  1. alan

   Tak mówiąc dokładnie Tajwan to nazwa wyspy na której znajduje się państwo Republika Chińska - pomyliła ci się z Chińską Republiką Ludową

 13. Chinek Malinek

  Topografia Tajwanu nie za bardzo kocha czołgi, no bo desantu tym nie odeprzesz Rozumiem że jest jada na modernizację

  1. Gromik

   Jak postawia HIMARS na wschodnim stoki gór to pokrywają 200km do Chin

 14. Marek

  Ciekawe czy zmodernizują także swoje M60A3 TTS? Chcieli modernizować całkiem sporo i dać im 120mm jak pamiętam.