Reklama

Geopolityka

Szwecja chce zbudować bazę NATO na Gotlandii. MSZ Rosji: To prowokacja

Fot. Joakim Elovsson/siły zbrojne Szwecji.
Fot. Joakim Elovsson/siły zbrojne Szwecji.

Moskwa jednoznacznie wypowiada się na temat szwedzkich planów dot. zbudowania bazy wojskowej na należącej do Sztokholmu wyspy Gotland. Zdaniem rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest to „prowokacja NATO”.

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się informacje mówiące o planach dotyczących chęci budowy bazy wojskowej na szwedzkiej wyspie Gotland. Takie zamiary nie są w smak Rosji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej uznało wspomniane plany za prowokację.

Reklama

„Strona rosyjska wielokrotnie ostrzegała przed zagrożeniami wynikającymi z militarnego rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego na terytoriach nowych krajów członkowskich (…)” – podała prokremlowska RIA Novosti, cytująca komunikat rosyjskiego MSZ.

Czytaj też

Według strony rosyjskiej jest to kolejne działanie NATO, którego zadaniem jest zwiększenie potencjału militarnego sojuszu na Morzu Bałtyckim i stworzenie z niego swojego wewnętrznego akwenu. Jak wskazuje rosyjskie MSZ, działania Szwecji i NATO zmierzają do tego, że „Bałtyk ze spokojnych wód, stanie się areną konfrontacji geopolitycznej”, a to będzie stanowić zagrożenie m.in. dla bezpieczeństwa żeglugi.

Reklama

„Sztokholm zamierza umocnić »strategicznie istotną« wyspę Gotland, aby wzmocnić obronę przed wyimaginowanym rosyjskim zagrożeniem” – czytamy dalej. Na te komentarze zareagował litewski ambasador w Szwecji, Linas Linkevicius, który na portalu „X” skrytykował rosyjskie MSZ, informując, że skończyły się czasy, kiedy to „rzecznicy rosyjskiej propagandy mogli uważać Gotlandię za swoją bazę wypadową przeciwko NATO”.

Reklama

Komentarze (11)

 1. rosyjskaRuletkaTrwa

  Przecież wystarczy rozbroić bazę w Królewcu a baza na Gotlandii nie będzie potrzebna. Trudne do pojęcia dla rosji?

 2. Franek Dolas

  Konsekwancja w działaniu Szwecji jest budującą.

  1. de Paye

   Raczej tylko w zamiarach a nawet nie planach . Niech zgadnę szanowny pan ma złota kartę IKEA .

  2. Franek Dolas

   de Paye Nie mam żadnej karty a w idea byłem dwa razy w życiu i raz zrobiłem zakupy internetowe. Wydałem tam w sumie nie więcej niż 500 zł. A Szwedów zacząłem szanować dopiero od kilku lat m.in. z tego powodu że pomimo panującego tam socjalizmu potrafili stworzyć kilka przedsiębiorstw których marki liczą się w świecie w tym Saab volvo IKEA Bosfors, Beckers i kila innych. My mając czterokrotnie większą populację nie mamy nic no poza może Orlenem.

  3. rosyjskaRuletkaTrwa

   Franek Dolas zapominasz o tym że Szwecja ma rudę żelaza, które stanowi główne bogactwo mineralne kraju. Eksploatowane są ponadto rudy miedzi, ołowiu, cynku, srebro i złoto oraz piryty. Przemysł nie ucierpiał w II WŚ i nie była 50 lat okupowana przez rosję. Miała 3-krotny dłuższy czas rozwoju od Polski a biorąc pod uwagę że nasz rozwój gospodarczy to ostatnie 10-15 lat to nawet 6-krotny.

 3. Wania

  Ta baza zwiększy bezpiecz.enstwo żeglugi. Dzięki bazie nie wylądują tam zielone ludziki i nie będą ostrzeliwać statków pasażerskich. Rosja pisze o bezpieczeństwie na Bałtyku, a baza NATO to gwarantuje.

 4. Wania

  Skoro zdaniem Rosji nie ma "wyimaginowanego rosyjskiego zagrożenia” – to baza NATO nie będzie stanowić "zagrożenia m.in. dla bezpieczeństwa żeglugi." Bałtyk dzięki Rosji jest wewnętrznym morzem NATO. Nie ma co zaklinać rzeczywistości.

 5. MiP

  Szwedzi mogą budować bazy na swoim terenie gdzie chcą a ruscy mają guzik do gadania

  1. de Paye

   To my to tak , zresztą logicznie rozumiemy . Teraz się przekonamy czy Greta wraz z tęczową postępową szwedzką młodzieżą będą protestować. Przecież taka baza to olbrzymi ślad węglowy .

 6. Ma_XX

  ruskich zawsze niepokoi, że jakiś kraj się rozwija i robi cokolwiek dla swoich obywateli - niestety oni tego nie rozumieją to świat jedynie dla kilku bandziorów i całej reszty niewolników

 7. Dudley

  Może w imię deeskakacji, zaproponować FR demilitaryzację OK, w zamian za powstrzymaniem się od budowy bazy NATO na Gotlandii? 😁 Jak tak im zależy na pokoju w obrębie Morza Bałtyckiego, to chyba nie powinno mieć obiekcji? Zaoranie wszelkich instalacji militarnych na obu terenach podziałało by odprężająco

  1. Rusmongol

   @dudley. A Naddniestrze, a broń jądrowa w Białorusi i Białoruś w oubz. Może by tak malorusy wystąpili z oubz i ich zdemilitaryzowac. Bo UA nie może być w NATO ale Białoruś w oubz to nie zagrożenie i prowokacja.... Kacapski kabaret.

 8. Jarosaki

  Szwecja: No tak to jest jawna prowokacja, a o co chodzi :D?

 9. easyrider

  Rosyjskie bazy w Rosji to dopiero jest prowokacja :D

 10. Seb66

  Rosja ma czelność coś ogłaszać na Bałtyku? Serio? Zapomnieli o "wizytach" rosyjskich OP na wodach Szwecji? O tym jak jeden im nawet ugrzązł na szwedzkich szkierach? Zapomnieli o prowokacyjnych przelotach nad Gotlandią, wielokrotnych naruszeniach stref powietrznych Estonii czy Łotwy? O przelotach nad okrętami? Ha ha ha.

 11. pawelv

  Skończyły się czasy gdy ruscy rządziły zachodem strasząc zakręceniem kurka . Teraz chyba ruscy protestują dla poprawienia własnego samopoczucia bo wiedzą że i tak nie mają żadnego wpływu gdzie NATO wybudują swoje bazy

Reklama