Reklama

Geopolityka

Szef polskiego MSZ z "nadzwyczają i pilną" wizytą na Ukrainie

Fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau złoży w czwartek „nadzwyczajną, pilną” wizytę w Kijowie - poinformowało polskie MSZ. Jak podkreślono, jest ona związana z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy.

"Dzisiaj, 8 kwietnia, odbędzie się nadzwyczajna, pilna wizyta ministra Zbigniewa Raua w Kijowie. Wizyta związana jest z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy" - podało MSZ na Twitterze.

Program wizyty przewiduje m.in. spotkanie ministra Raua z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą oraz ukraińską delegacją do trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Na stronie MSZ Ukrainy czytamy z kolei, że podczas roboczej wizyty, którą, jak podkreślono, Rau składa na zaproszenie Kułeby, ministrowie będą rozmawiać na tematy związane ze strategicznym partnerstwem Ukrainy i Polski oraz omówią wzajemną dalszą współpracę w różnych sektorach.

Reklama
Reklama

Rau i Kułeba "poświęcą szczególną uwagę ostatnim destabilizującym działaniom Rosji, w tym zaostrzeniu sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy i tymczasowo okupowanym Krymie, ściąganiu rosyjskich wojsk do granic Ukrainy, wzrostowi intensywności rosyjskiej propagandy" - dodano. Omówiona ma być też współpraca w ramach międzynarodowych organizacji i regionalnych formatów, takich jak trójkąt lubelski - zaznaczono.

W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak powiedział w minionym tygodniu, że Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama