Geopolityka

Szef MSZ dla "Do Rzeczy": Rosja postrzega Polskę jako państwo silne, które szkodzi jej interesom

Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Atakuje się tych, którzy przeszkadzają w realizacji własnej polityki; Rosja postrzega Polskę jako państwo silne, które skutecznie szkodzi jej interesom - mówi w poniedziałkowym wywiadzie dla "Do Rzeczy" szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz przyznał, że ataki prezydenta Rosji Władimira Putina na Polskę były dla niego zaskoczeniem. "Nie spodziewałem się tak agresywnych, nieprawdziwych wypowiedzi na temat Polski i Polaków. Zaskoczyła mnie tak ostentacyjna próba reinterpretacji przyczyn wybuchu II wojny światowej. Wydawałoby się, że przywódcy tak dużego państwa jak Rosja nie przystoi mijać się z prawdą, jeśli chodzi o fakty historyczne..." - dodał.

Zaznaczył, że Rosja wymaga "hołubienia Armii Czerwonej za to, że wyzwoliła Polskę i Europę od faszyzmu", "nie chce przyjąć do wiadomości, że dla nas +wyzwolenie+ oznaczało zastąpienie jednej okupacji drugą".

W interesie Rosji leży rozbijanie jedności Zachodu i skłócanie Polski z sojusznikami

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych

Na uwagę, że może należałoby więc jakoś uprzedzić atak rosyjskiej propagandy, albo przynajmniej lepiej się przygotować, szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że "próby ataków na Polskę są cały czas podejmowane, dlatego byliśmy przygotowani". 

Oświadczenie MSZ, wezwanie ambasadora Rosji, wreszcie oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego były skuteczną odpowiedzią. Światowa opinia publiczna jest dziś po naszej stronie

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych

Na pytanie, czym była podyktowana seria propagandowych ataków na Polskę, szef MSZ wskazał, że "atakuje się tych, którzy przeszkadzają w realizacji własnej polityki". 

Wiele państw jest słabszych od Polski, jednak Rosja ich nie atakuje. Rosja postrzega Polskę jako państwo silne, które skutecznie szkodzi jej interesom, przeciwstawia się Nord Stream, dąży do umocnienia NATO, sprowadza wojska amerykańskie do granic Rosji, inspiruje rezolucje Parlamentu Europejskiego, przeciwstawia się zniesieniu sankcji i działaniom Rosji wobec Ukrainy...

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych

Minister spraw zagranicznych stwierdził też, że rezygnacja z udziału w Światowym Forum Holokaustu przez prezydenta Andrzeja Dudę spotkała się z powszechnym zrozumieniem, także środowisk żydowskich.

Na pytanie, czy sam fakt, że to właśnie Putin będzie głównym gościem izraelskich uroczystości nie będzie wielkim sukcesem prezydenta Rosji, Czaputowicz odpowiedział: "Być może, podobnie jak wizyta na zaproszenie prezydenta Macrona we Francji przed szczytem G7 była wizerunkowym sukcesem". "Państwa mają swoje kalkulacje, zapraszając Putina..." - dodał.

Źródło:
PAP

Komentarze (22)

 1. konkretny

  Przed II-gą Wojną Światową pewien zagraniczny pisarz popełnił książkę pt. "Polska jest mocarstwem". Ta "mocarstwowość" odbija się nam czkawką do dziś ...

  1. slow-o

   A słabość odbijała nam się najpierw przez 123 lata, następnie przez 50 i dalej przez 26 (1795-1918, 1939-1989, 1989-2015) czyli razem 199 lat...

 2. ert

  Silne państwo trochę to nieprawdziwe w 1939 byliśmy silniejsi niż teraz na tamte czasy a jak się to dla nas skończyło. Jesteśmy podzieleni część polityków kolaboruje z Niemcami którzy kontrolują Unię Europejską. Kiedyś produkowaliśmy samoloty i czołgi niektóre z nich nawet udane. Bez głowic atomowych nawet nie mam co myśleć o skutecznej ochronie przed Rosją .Amerykanie zamierzali atakami jądrowymi zatrzymać Armię Czerwoną na terenie Polski. Teraz też są takie plany, jeżeli Putin uderzy. Mało tego, w sensie wojskowym jest to jak najbardziej uzasadnione. Dla nas, Polaków, taki scenariusz jest oczywiście nie do zaakceptowania. Ale jeśli wybuchnie wojna, nikt nas o zdanie nie będzie pytał. Swojego położenia geograficznego nie zmienimy. Jeżeli Polska będzie posiadała atomówki nikt nie zaryzykuje naszego odwetu i tylko to zagwarantuje nam pokój i przyszłość naszego narodu

  1. ll

   A co ci da posiadanie atomówki liczy się kto pierwszy uderzy .Jak rosja pierwsza uderzy to juz jej nie oddasz bo cie nie bedzie na tym świecie .A po zatym Rosja nie zatakuje kraju atomowko polski bo po co jaj polska nieposiada takiej broni.Amerykanie maja bazy w europie z bron nuklearno rakiet mogolatac 2000 tys km

 3. bobb

  No tośmy się pośmiali Panie Ministrze a teraz poważnie. Rosja jest jak podwórkowy zbój. Zaczepia wszystkich słabeuszy w sąsiedztwie. Silnych szanuje i sie ich boi zaczepiać. Byliśmy słabym ale w miarę poważnym państwem. Obecnie jesteśmy słabym i kuriozalnie niepoważnym krajem. Taki zakompleksiony ratlerek ujadający na wszystkich i potem dziwiący się że się wszyscy od niego oganiają. I to Pan Minister et consortes uczyniliście.

  1. AB

   Proszę nie przenosić swoich kompleksów na Polskę. Dziękuje.

  2. Tomasz33

   Polska to 22 gospodarka świata oficjalnie wpisana do krajów rozwiniętych. Polska sama już jest krajem imigrantów ekonomicznych z Ukrainy, Białorusi, Bangladeszu, Indii, Wietnamu, Filipin, Nepalu i nawet samej Rosji. Bezrobocie to około 5%. Bez znaczących złóż ropy i gazu polskie pkb to +- 35% rosyjskiego. Ponieważ pkb rośnie to wydatki na armię również. W tym roku to ponad 13 mld dolarów. Polska nie jest mała, i właśnie z m.in. tym Rosja ma problem. Przyczyn jest oczywiście więcej, nasze położenie na nizinie środkowo europejskiej też ma niebagatelne znaczenie. A tu już wchodzi geopolityka i tych powodów zainteresowania Rosji Polska jest znacznie więcej. Nieudolne rządy Putina, porażka i opóźnienie Nord Stream 2, seria wypadków lotniczych i wybuchy na poligonie czy okręcie podwodnym, pożar Kucniecowa zawieszenie Rosji za systemowy doping w sporcie, rosjanie żyjący( w liczbie ponad 20 mln) poniżej granicy progu ubóstwa. Naród nie ma chleba, ale może mieć igrzyska. I Putin jako były agent KGB innej polityki nie potrafi prowadzić.

  3. rob ercik

   Z tego dobrobytu wyjechało ponad 5 milionów Polaków

 4. Nick

  Panie Ministrze 1 kwietnia to nie dzisiaj, proszę spojrzeć w kalendarz. "Rosja postrzega Polskę jako silną" , no nie, raczej Rosja postrzega Polskę jako wasala USA, a cały ten cyrk z sądami nie zdziwiłbym się że Rosja nakręca aby osłabić nas wewnętrznie. Dla laika oczywiste, tylko jak widać dla tzw. elit nie za bardzo.

  1. lol

   Wiesz ale gdybyśmy byli byle-pieskiem USA itp, to Rosja by nas po prostu ignorowała. Atakowanie Polski ma jakiś cel, a poziom nienawiści sugeruje, że neo-komuniści z Kremla są po prostu wściekli, bo coś im przez nas nie wyszło.

  2. Obrigado

   Zawsze tak postrzegała od upadku ZSRS, dla każdego nie rossijskiego trolla oczywiste. Polska nie jest wasalem lecz sama wybiera sobie sojuszników drodzy POlacy na tym forum!

  3. rob ercik

   Tak na pewno, dlatego o ustawie IPN, o konferencji Irańskiej itp dowiadujemy się z tworów pani ambasador , pomysl zanim coś napiszesz

 5. Koala

  Putin jest wielkim PolonoFobem a to jest z koleji spuścizna po Stalinie , który w 1920 został pokonany przez Piłsudskiego i musiał ze swoją czerwoną armią/zarazą spierniczać z naszego kraju aż się kurzyło. Ta porażka Wielkiej-Małej Rosji jest m.in praprzyczyną obecnych działań Putina wobec Polski. I jakieś apogeum chyba nastąpiło skoro Putin osobiście angażuje się w szkalowanie Polski, ale to w/g mnie umniejsza jego "dostojność" i wiarygodność skoro zniża się do tak prymitywnych zagrań jak fałszowanie historii.

 6. Grzela

  To Turcja, Izrael i cały świat arabski tak postrzega Rosję. Dlatego Putin może przemawiać. O nas to mówią, malutki kraj w Europie z podłymi ludźmi.

 7. xxx

  Wystarczy że na D24 pojawi się jakikolwiek artykuł w którym poruszany jest temat ROSJA, okropnie dużo pojawia się komentarzy krytycznych Polsce. Trole grasuję coraz prężniej na D24, że tak powiem.

  1. Xd

   Ponoć to w poprzednim ustroju nie można było mieć innego zdania niż linia jedynie słusznej partii ale widać czasy inne a jakby takie same Ps. Mam wrażenie że gdyby mogła obecnie jedynie słuszna partia to jej działania przyćmiły by działania organizcji dzierżyńskiego

 8. michalspajder

  Pan minister Czaputowicz nauczyl sie od Rosjan i robi propagande. A wystarczy powiedziec uczciwie: ze sie nie jest zaskoczonym dzialaniami Rosji, bo to od dawna nasi wrogowie, i ze siwatowa opinia publiczna nie jest po naszej stronie, bo o tej czesci swiata po prostu wiedza malo i malo sie nia interesuja. Rownie dobrze moglby prosic swojego poprzednika, Waszczykowskiego o porade, jak pozyskac pomoc z San Escobar. Jestesmy sami i lepiej sie do tego przyzwyczaic.

 9. fess

  To źle świadczy o Panu ministrze, jeśli nie spodziewał się retorsji w zamian za udaną akcję dyplomatyczną ws. Nord Stream 2. Pan Premier powinien wezwać Ministra przynajmniej na dodatkowe konsultacje...

 10. Yugol

  Wystarczyło prowadzić dobrosąsiedzką politykę u nie wpier.... się do ich spraw a tak straciliśmy ogromny rynek zbytu. Na nasze miejsce wskoczyli mądrzejszy!

  1. BUBA

   Wlasnie zaraz sankcje a Niemcy i Francja handluja w najlepsze.....

 11. Szept

  Lol Czeputowicz w jednym zdaniu mowi ze szkodzimy interesom Rosji by w drugim stwierdzic jak to byl zaskoczony atakuem na nasz kraj. Naiwnosc czy glupota mozna by zapytac. Skoro szkodzisz sasiadowi to chyba mozna sie spodziewac ze nawet najcierpliwszy sasiad sie kiedys zdenerwuje.

 12. Lord Godar

  To stwierdzenie : "Rosja postrzega Polskę jako państwo silne, które skutecznie szkodzi jej interesom " tak naprawdę , aby bardziej oddawało stan faktyczny powinno brzmieć : Rosja postrzega Polskę jako państwo , które usilnie i skutecznie szkodzi jej interesom. Bo w czym tkwi ta nasza siła ?

  1. Pim

   Drżą przed WOT-em, F-16, Kłami Tuska i Leopardami w Wesołej....

 13. Marek1

  "Rosja postrzega Polskę jako państwo silne" - ciekawe, czy on sam wierzy w te pierdolety jakimi karmi media. Polska NIE MA obecnie żadnej własnej polityki zagranicznej, nie generuje wydarzeń, a tylko na nie reaguje, a i to dopiero, gdy zasięgnie opinii ambasady USA CO i JAK ma zrobić. Trudno o bardziej żenujący obraz utraty suwerenności decyzyjnej w polit. zagranicznej i bycie jedynie jednym z wektorów polityki zagranicznej Waszyngtonu.

  1. Zbig gniew

   z ust mi to wyjąłeś... niestety taka jest rzeczywistość

 14. Niuniu

  Jak Rosja postrzega Polskę należało by pytać przedstawicieli władz i elit Rosji a nie Polskiego Ministra. Pan Minister maże co najwyżej domniemywać jak Nas widzą w Moskwie. Wiarygodnie Pan Minister może się wypowiadać jedynie o tym jak Nasz Rząd obecnie postrzega Rosję. Choć niewątpliwie ciężko i z uporem pracujemy na negatywną opinie o Polsce nie tylko w Rosji.

 15. booloo

  szanowny panie ministrze dawno sie tak nie ubawiłem jak czytajac ten wywiad szkoda tylko ze to nie klasyczna komedia tylko raczej tragikomedia

  1. Tomasz33

   Jakieś konkrety? Bo to że Rosja nie atakuje krajów słabych to prawda. Dlatego interesuje się Polską. Przyczyn jest wiele, a tu już wchodzi geopolityka, w tym położenie Polski na pomoście Bałtycko-Czarnomorskim, kwestia nowego jedwagnego szlaku itp. Poziom życia rosjan spada, ponad 20 mln żyje poniżej granicy progu ubóstwa, nie ma na 1 parę butów. Był raport w samej Rosji na ten temat. Do tego trzeba przykryć serię wypadków lotniczych i morskich jak pożar Kuzniecowa, katastrofę Su- 57, katastrofy dwóch MI-8, wybuch na okręcie podwodnym i niedawno na poligonie podczas jakiś testów broni gdzie nastąpił wzrost promieniowania. Dochodzi jeszcze kara dla Rosji za stosowanie systemowego dopingu. Inne kraje jakoś mogą przestrzegać przepisów w tej kwestii. A przez działania Rosji np. Anita Włodarczyk w rzucie młotem odebrała medal po iluś latach. To że Putin jako były agent KGB prowadzi taką politykę nie ma się co dziwić. Ciekawe kiedy rosjanie zorientują się że okrada ich kraj poprzez różnych wspólników czyli tzw. słupy, nie przez przypadek mówi się o nim że jest najbogatszy na świecie, był widziany w zegarkach których ceny przekraczają znacząco jego dochody. Wielu sąsiadów Rosji jak Gruzja, Ukraina, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania czy Wlk. Brytania ma z nią same problemy. A i Białoruś niespecjalnie pcha się w jej ramiona.

  2. pl

   Niby dlaczego kolego. To są fakty, ale nie te podane w Tvn. Ka ązde zagranie, które umacnia Europę śwodkową jednocześnie osłąbia Rosję. Myślisz że takie rzeczy jak sankcje na Nord - Stream 2 to jest przypadek ? Takich działąń widać że jest więcej i dobrze że Polska zaczyna w końcu rozgrywać swoje.

  3. bobb

   Napisał Kolega " Bo to że Rosja nie atakuje krajów słabych to prawda" . Gruzja, Ukraina, Afganistan, Finlandia, rozbita przez Hitlera Polska to przykład mocarstw? Rosja atakuje wyłącznie kraje słabe. W ten sposób podbiła swoje terytoria zagarniając ziemie koczowników lub skłóconych plemionek.

 16. As

  Pomijając fakt, że Rosja nie takich siłaczy jak Polska potrafi do narożnika zapędzić to przez szacunek dla takiego przeciwnika i ogładę polityczną lepiej by było żeby Minister nie używał słowa skutecznie szkodzi Rosji, a raczej użył słów konsekwentnie realizuje swoje cele niekoniecznie zbieżne z interesami Rosji. Szczególnie teraz kiedy Izrael na nas się oficjalnie wypiął i Rosja górą.

  1. bobb

   Dokładnie tak. Minister Spraw Zagranicznych średniego kraju otwartym tekstem głosi o szkodzeniu interesom sąsiedniego mocarstwa atomowego? Od roku 1990 mieliśmy różne rządy, raz lepsze raz gorsze ale szefowie MSZ nigdy nie schodzili poniżej pewnego poziomu. Teraz przyglądam sie temu z bezradnością i rosnącym przerażeniem.

 17. Trzaskowianka

  Haha zartownis. Po ostatnich wydarzeniach w Iranie powiedział, że poczeka na oswiadczenie usraela i wtedy sie wypowie:D.

 18. Miszczu

  Jestem pewien ze sukcesy naszej dyplomacji będą doskonale widoczne w trakcie obchodów rocznicowych w Izraelu. Niestety dla nas, nasz "Wielki Brat" jest dużo bardziej zainteresowany interesami pewnej grupy religijno/kulturowej niż naszymi, wiec nasza dyplomacja czuje sie nieco zagubiona i z jednej strony śle wyrazy oburzenia a z drugiej stara się nie robić tego za głośno, bo "nie wypada". A Rosjanie jak to Rosjanie, wykorzystują każdą nadarzającą się sposobność, żeby nam zaszkodzić. Teraz widać, że udawanie przez lata że "tematu nie ma", nie było najlepszym pomysłem.

 19. xx

  usypianie czujnosci to jeden z elementow rosyjskiej dezinformacji

 20. Rtyu

  Aj da aj. Ostrzał artyleryjski z haubic do wróbli nie jest przypadkowy. Kremlinsowi chodzi o to, żeby wolska, nawet nie pomyslala wejsc do Lvova, kiedy tankisci beda dopiero dojeżdżać do Zytomierza. Wszystko wyjasni sie latem 2020.

 21. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  ... czasami potrzebujemy fikcji aby przetrwać rzeczywistość nic nie jest prawdziwe wszystko jest dozwolone szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja jaka jest różnica między prawdą a fikcją fikcja ma sens a prawda boli ...a może już dosyć tych politycznych gier rządzić siłą przeszłości to droga iluzja ale usunąć iluzje to zepsuć teatr..... nasza historia to \"gloria victis\" może czas ją zmienić bo celem wiedzy z przeszłości nie jest otwieranie drzwi nieskończonej mądrości przeszłości , lecz położenie kresu nieskończonym błędom przeszłości......nigdy nie patrz w przeszłość bo możesz potknąć się o teraźniejszość i zniszczyć przyszłość...i tylko czas jest stałą niezmienną.....czy czas da szansę... bo miarkę jaką odmierza się dla wojska on nie leczy ran on przyzwyczaja do bólu....czy gloria victis musi być w naszym narodzie pewną stałą w święta narodowe..

 22. say69mat

  ??? Silne Państwo??? Od kiedy rzeczone silne państwo można atakować odwołując się do oczywistej nieprawdy??? Co też widzą wiedzą i rozumieją Rosjanie, że stać ich na publiczne - w domenie rodziny narodów - nastygmatyzowanie naszego kraju - w wymiarze politycznym - historiozoficznymi odchodami???