Reklama

Geopolityka

Szef MON o przyszłości Fortu Trump w kontekście wyborów prezydenckich w USA

Fot. Spc. Justin Stafford/U.S. Army
Fot. Spc. Justin Stafford/U.S. Army

To nieprawda, że jeśli wybory w USA wygra Joe Biden, wszystkie te umowy mogą zostać podważone – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak, komentując wypowiedź szefa Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska, który zastanawiał się, jak nazywać się będzie Fort Trump, jeśli wybory wygra Biden.

W jesiennych wyborach w Stanach Zjednoczonych z obecnym prezydentem Donaldem Trumpem zmierzy się demokrata Joe Biden, były wiceprezydent z czasów urzędowania w Białym Domu Baracka Obamy. We wpisie opublikowanym w ubiegły czwartek na Twitterze b. premier zastanawiał się, jak będzie się nazywać Fort Trump, "jeśli – co bardzo prawdopodobne – wybory wygra Joe Biden?". "To pytanie nie jest żartem. Za kilka miesięcy Polsce grozi międzynarodowa izolacja – nie tylko w Europie. To jest prawdziwa stawka tych wyborów" – ocenił Tusk.

Wypowiedź tę skomentował w Programie I Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. "To jest faktem, że liczebniejsza jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce niż była za czasów Donalda Tuska. Za czasów Donalda Tuska było 200-300 żołnierzy, dziś jest 5 tys. żołnierzy, a będzie jeszcze więcej" – powiedział.

Dodał, że "Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa w sojuszu północnoatlantyckim, a wojsko polskie rozwija się". "Liczebnie jest coraz większe, modernizujemy wyposażenie Wojska Polskiego. Podkreślam: 65 proc. zleceń odnośnie kupienia broni było kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego w 2019 r." – przypomniał Błaszczak.

Na uwagę prowadzącego, że w pytaniu Tuska pobrzmiewa obawa, że jeśli wybory wygra Joe Biden, to wszystkie te umowy mogą zostać podważone, szef MON podkreślił, że "to jest nieprawda". "Podczas licznych wizyt w Kongresie Stanów Zjednoczonych rozmawiałem z politykami Partii Republikańskiej, ale także z politykami Partii Demokratycznej i nie ma takiego zagrożenia. To, co jest podejmowane przez polityków PO, to są strachy na Lachy" – stwierdził.

Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w ramach odstraszania potencjalnego agresora było wielokrotnie tematem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami administracji USA. W ubiegłym roku Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę Fort Trump, i zadeklarował gotowość przeznaczenia 2 mld dol. na dostosowanie infrastruktury do potrzeb przybywających Amerykanów.

15 czerwca br. prezydent Trump potwierdził zapowiedź redukcji amerykańskich wojskowych stacjonujących w Niemczech z 34,5 tys. do 25 tysięcy. Według mediów część z nich mogłaby zostać przesunięta do Polski. Podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie Duda podpisał z Trumpem deklarację przewidującą m.in. pogłębianie współpracy obronnej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (12)

 1. Pentagram

  Wyjazd do Waszyngtonu nic go nie nauczył Demokraci nie beda nic budować w polsce bo Rosja sie nie zgadza

 2. BUBA

  Ten Tusk dziala na szkode Polski. Kim on jest naprawde, bo nie Polakiem ...

  1. Fiacik

   KOLEGO jest FINEM To jasne

 3. Franz

  To nie tyle sa "strachy na lachy" ile pobozne zyczenie. Ztrzymanie procesu uniezalezniania Polski od Niemiec i Rosji poprzez zdecydowana wspolprace z USA nie tylko na polu obronnosci ale i rozwoju gospodarki jako calosci czyli od energetyki a konczac na inwestycjach bezposredenich i niezaleznych od niemiecko rosyjskiego kaganca. To wlasnie jest glownym motywem obaw i strachu tuskopodobnych agentow antypolskich.

  1. Kot nr 398

   Czy można by wtedy mówić o amerykańskim kagańcu? Oj, jakoś nie brzmi to najlepiej. USA to Demokracja! Wzorcowa! Nasz region ogólnie stawia na energetykę jądrową z Rosji, jest to obecnie jedyny dostawca budujący terminowo i w budżecie, a i łatwo z transportem paliwa i odpadów. Węgry, Finlandia, Turcja, o Białorusi nawet nie mówię a przecież uruchomienie wkrótce.

  2. Wachmistrz Soroka

   Jaśniej już się nie da. Podpisuję się pod tym bo to jest jak mawia Bartosiak obiektywna rzeczywistość, a nie głupoty polityków takich jak herr Tusk. Niech się pochwali jaki był deal z Putinem na molo w Sopocie i czemu tak skulił ogon po katastrofie smoleńskiej i poszedł pod skrzydła pani Anieli, która wprost wyszła z komunistycznej młodzieżówki NRD. Czyim człowiekiem jest Tusk? Ile to można tłumaczyć. Trzaskowski jest z tej samej zgrai. Duda ideałem nie jest, ale polska racja stanu jest w tym wypadku prosta, choć dla wielu trudna. Jak ktoś nie jest zdecydowany to niech sprawdzi co wyprawia Trzaskowski wspólnie ze swoim kolegą homoseksualistą Rabiejem w Warszawie, odsyłam do Raportów Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej. Pozdrawiam

 4. Kot nr 398

  Można by zrobić Fort Trump w rzeczywistości wirtualnej. Kilka mld dla Facebooka, Google i Microsoftu, i będziemy się dumnie przechadzać po potężnej twierdzy. W USA wkrótce kilka kolejnych milionów na bezrobociu, bez prawa do opieki zdrowotnej, ale mądrzy napiszą że PKB rośnie bo Bill Gates się wzbogacił a Jeff Bezos został pierwszym dolarowym tryliarderem.

 5. Polish blues

  Szkoda słów...Propaganda przedwyborcza warta tyle ile obietnice sprzed pięciu lat...

 6. Cezar

  Ale o czym my w ogóle rozmawiamy. Temat tzw. Fortu Trump wymyślił Duda i jego środowisko polityczne grzeje to hasło zaklinając rzeczywistość. W świecie realnym temat nie istnieje. Podczas ostatniej wizyty Dudy w Białym Domu okazało się, że to w ogóle jest ,"idea" a nie stała baza. Ze strony amerykańskiej żadnego ciśnienia w tym temacie nie widać. Można odnieść wrażenie że tzw. Fort Trump istnieje tylko w sferze propagandy TVP Info.

 7. Królewiec

  Myślenie życzeniowe i bezgraniczna wiara w opiekę wielkiego brata w połączeniu z kompletnym brakiem asertywności we wzajemnych relacjach skończy się powtórką klęski wrześniowej 1939 roku. Nikt nie neguje wartości zobowiązań sojuszniczych i potrzeby posiadania parasola atomowego USA ale - czy prezydent Duda zapytał prezydenta Trumpa czy RP jest realnie pod takim parasolem ? - co w sytuacji gdy Amerykanie zaangażowani w inny konflikt nie będą w stanie przyjść Nam z pomocą ? - skąd ta wiara że jesteśmy i będziemy najważniejszym sojusznikiem USA , skoro nie jesteśmy, bo wynika to z geografii i interesów geopolitycznych USA - dlaczego w imię lokalnej wojny plemienno -wyborczej bezustannie psute są relacje atlantyckie i europejskie vide publiczne ataki na kapitał amerykański i niemiecki w polskich mediach. Przypominam ,że czołgi US Army muszą wyładować się w Hamburgu i przejechać przez Niemcy. Na Okęciu nie wylądują a desantowce na Bałtyk nie wpłyną.

 8. Fanklub Daviena

  Może szef MON powie, czy Żorżeta pozwoliła już napisać Defence24 o kolejnym wypadku spowodowanym przez amerykańskich żołnierzy? :)

 9. Marek

  Skoro przy okazji wizyty Dudy w Białym Domu okazało się, że "Fort Trump" to nie stała baza wojsk USA w Polsce tylko "idea" to mam pytanie, w których miejscach w Polsce stacjonuje te 5 tys amerykańskich żołnierzy? Mam nadzieję, że Pan Minister ON nie wlicza do tych 5 tys tych, którzy w danym momencie przebywają w Polsce na ćwiczeniach.

  1. Kot nr 398

   W dzisiejszych czasach tłit z Ambasady ma taką moc jak w czasach PRL artykuł w "Prawdzie". Wkrótce nam napiszą co mamy myśleć.

  2. XYZ

   W Polsce niema 5 tysięcy żołnierzy USA,te 5 tysięcy to ogólna liczba wojsk które przebywają w Polsce i krajach Bałtyckich i nie wiem czy i Rumunia też się do tego zalicza.Te 5 tysięcy tylko w Polsce to kłamstwa Blaszaka i rządowej tvpis

 10. XYZ

  Nawet pani ambasador USA powiedziała że Fort Trump nigdy nie był brany pod uwagę a Duda i MON zapowiadali że powstanie amerykańska baza w Polsce o takiej nazwie.Żołnierzy USA będzie więcej ale zostaną oni rozlokowani w Polskich jednostkach już istniejących a nie będzie żadnego Fortu Trump.Więc po co pisowcy okłamujecie ludzi...

 11. american dream

  Gwałtownie przybywa bezrobotnych w USA. Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA w pierwszym tygodniu lipca wyniosła ponad 1,31 mln - podał Departament Pracy.

 12. Kazik :)

  2 mld USD na infrastrukturę??? A co roku to ile wydamy na utrzymanie tego komponentu??? Przypominam, że zamówionych w HSW 5 modułów haubic Krab (96 szt) kosztowało ok. 4,8 mld PLN, modyfikacja 230 szt T-72M1 kosztowało 1,75 mld PLN, a zestawów opl Pilica zamówiliśmy tylko 6 szt. (36 armat) a niezmodernizowanych armat ZU-23-2 mamy ponad 200 szt. (do remontu i przezbrojenia do standardu ZUR-23-2KG-Jodeg-G wytypowano 10 szt!!!!). O co caman z tymi janki-US Army?

Reklama