Reklama

Geopolityka

Syryjska rakieta rozbiła się na Cyprze

Wyrzutnie i pociski jednej z wersji systemu S-200. Fot. Cooper6/Wikimedia Commons/CC BY SA 4.0.
Wyrzutnie i pociski jednej z wersji systemu S-200. Fot. Cooper6/Wikimedia Commons/CC BY SA 4.0.

W nocy z niedzieli na poniedziałek około 20 km na północny-wschód od stolicy Cypru, Nikozji, doszło do eksplozji nieznanego obiektu, który władze Republiki Tureckiej Cypru Północnego określiły początkowo jako pocisk rakietowy, bądź statek powietrzny przenoszący uzbrojenie. Po kilku godzina ustaleń okazało się, że w wyspę uderzyła rakieta przeciwlotnicza S-200 Wega.

Pocisk został wystrzelony najprawdopodobniej jako jeden z wielu przeciwko izraelskim samolotomz, które dokonywały tej nocy ataku na cele w Syrii znad terytorium Libanu. Nad Cypr dotarł po przebyciu około 200 kilometrów i spadł rozbijając się o zbocze góry, nieopodal wsi Tashkent, 20 km na wschód od Nikozji, po wyczerpaniu się zapasu paliwa.

W normalnych warunkach po nietrafieniu w cel rakieta ulega po jakimś czasie samozniszczeniu, najwyraźniej jednak w tym przypadku zabezpieczenie to nie zadziałało. Naoczni świadkowie mówili, iż słyszeli „trzy głośne eksplozje”. Jak podały władze tureckiej części Cypru nikt nie ucierpiał, wybuch jednak spowodował pożar roślinności, który już został opanowany. Teren zabezpieczyłu wojsko i policja. W sprawie jest prowadzone śledztwo.

S-200 Wega to system obrony powietrznej średniego zasięgu, wprowadzany do służby w ZSRR i krajach Układu Warszawskiego od lat 70. XX wieku. Jego zasięg, w zależności od wersji szacowany jest na maksymalnie 255 km. Szacuje się, że Syria dysponuje około 50 zmodernizowanymi wyrzutniami S-200 wchodzącymi w skład dwóch pułków. Ich łupem w ostatnich latach padł przynajmniej jeden izraelski F-16I Sufa i omyłkowo zestrzelony rosyjski samolot rozpoznawczy Ił-20.

W Polsce w S-200 uzbrojono w 1986 jeden pułk (78 Pułk Rakietowy Obrony Powietrznej), a obecnie jeden zestaw w zmodernizowanej wersji S-200C eksploatuje Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Mrzeżyna. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. vic

  Kupa ludzi lata teraz na wczasy do Egiptu czy do Turcji a ci walą złomem nad którym nie mają kontroli.

  1. GB

   W runecie podają że nad Cyprem wtedy leciał rosyjski pasażerski samolot Lot Aeroflot SU 0505.

  2. BUBA

   Majstrują przy zabezpieczeniu by po minięciu jednego celu móc skierować pocisk na kolejny cel rezerwowy. Efekt jest taki że samolikwidator nie niszczy pocisku. No cóż jest ryzyko są wczasy last minute :)

  3. Stirlitz

   czyli co? sowieci znów próbowali pasażera strącić i zwalić winę na innych?

 2. Asad

  Celowali w samolot, trafili w Cypr. Można ogłosić że odparł atak.

 3. Fire & ,Forget

  Po syryjsku to strzelanie na ślepo ale w kierunku Cypru

Reklama