Reklama

Geopolityka

Sudan przekaże MTK obalonego prezydenta Omara al-Baszira

prorządowa milicja w Darfurze. Fot. Henry Ridgwell (VOA)/Wikimedia Commons/domena publiczna
prorządowa milicja w Darfurze. Fot. Henry Ridgwell (VOA)/Wikimedia Commons/domena publiczna

Sudan przekaże Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu (MTK) obalonego w 2019 roku autokratę Omara al-Baszira, oskarżanego o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne podczas konfliktu w Darfurze - poinformowała w środę sudańska minister spraw zagranicznych Mariam al-Mahdi.

Rada ministrów podjęła decyzję o przekazaniu osób poszukiwanych Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu" – powiedziała szefowa sudańskiej dyplomacji.

Sudańska minister podkreśliła także "znaczenie" współpracy jej kraju z MTK "w celu uzyskania sprawiedliwości dla ofiar wojny w Darfurze".

Omar al-Baszir został w kwietniu 2019 roku obalony w wyniku masowych protestów. W maju 2020 roku stanął przed sądem, oskarżony o zaplanowanie popieranego przez islamistów wojskowego zamachu stanu w 1989 roku, w wyniku którego przejął władzę. Jego proces był jednak wielokrotnie odraczany, ponieważ jego prawnicy wysuwają argumenty proceduralne.

Były przywódca Sudanu w grudniu 2019 roku został skazany za pranie pieniędzy i korupcję na dwa lata więzienia. Czeka go jeszcze kilka innych procesów, związanych z nadużyciami podczas jego rządów i rozlewem krwi w czasie powstania, które doprowadziło do jego obalenia.

Podczas 30-letnich rządów były dyktator utrzymywał władzę żelazną rękę i brutalnie tłumił wszelką opozycję, jednocześnie monopolizując gospodarkę poprzez sprzymierzonych biznesmenów. Po latach wojny był zmuszony dopuścić do secesji Sudanu Południowego, co było wielkim ciosem dla gospodarki Północy.

Trwający od 2003 roku konflikt w Darfurze toczył się między sudańskimi wojskami rządowymi i muzułmańskimi milicjami a miejscową, niemuzułmańską ludnością. Według szacunków ONZ mogło w nim zginąć nawet 300 tys. ludzi, a 2,5 mln zostało uchodźcami. Od 2010 roku w regionie panuje względny spokój, choć w ostatnich trzech latach dochodziło do sporadycznych starć.

Al-Baszir obecnie jest przetrzymywany w więzieniu Kober w Chartumie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama