Reklama

Geopolityka

Straż Ochrony Kolei z uprawnieniami policji?

Fot. włodi/Wikimedia, CC BY 2.0
Fot. włodi/Wikimedia, CC BY 2.0

Straż Ochrony Kolei (SOK) stanie się zmilitaryzowaną formacją o uprawnieniach ściśle policyjnych? Planom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprzeciwia się CBA - informuje „Puls Biznesu”. 

Zakres działań SOK może się diametralnie rozszerzyć. Ma zostać przekształcona w dobrze uzbrojoną formację o uprawnieniach policji. Dowództwo nad SOK przejmie od zarządców infrastruktury kolejowej minister spraw wewnętrznych, a jej liczebność wzrośnie z 3 do 4 tys. funkcjonariuszy.

MSWiA tłumaczy, że znaczne zwiększenie uprawnień SOK ma służyć przede wszystkim zapobieganiu i zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych na dworcach kolejowych i w pociągach. Projekt jest na etapie uzgodnień i konsultacji.

Szef CBA Ernest Bejda jest przeciwny proponowanym regulacjom. "Tworzenie formacji o bliżej nieokreślonych kompetencjach, które dublują się z uprawnieniami innych służb, jest nieuzasadnione" - czytamy w jego stanowisku. 

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

 1. say69mat

  def24.pl: Straż Ochrony Kolei (SOK) stanie się zmilitaryzowaną formacją o uprawnieniach ściśle policyjnych? Planom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sprzeciwia się CBA - informuje "Puls Biznesu". say69mat: 'Pragnienie władzy jest rzeczą tragicznie ... ludzką'. Z kolei nadmiar władzy kierowany do formacji, która nie ma tradycji kultury egzekucji władzy, jest inicjatywą cokolwiek ryzykowną.

  1. blabla

   say69mat: 'Pragnienie władzy jest rzeczą tragicznie ... ludzką'. Z kolei nadmiar władzy kierowany do formacji, która nie ma tradycji kultury egzekucji władzy, jest inicjatywą cokolwiek ryzykowną. Tylko Say69mat mógł coś takiego napisać - widać że nigdy pałką teleskopową od SOKistów nie dostał.

 2. Afgan

  Zgodzę się z tym że formacja taka jak SOK powinna uzyskać większe uprawnienia i zostać zwiększona liczebnie bo infrastruktura kolejowa jest nieodpowiednio zabezpieczona. Jednak proszę mnie źle nie zrozumieć bo nikogo nie chcę urazić ale tylko stwierdzam fakty, że co najmniej 3/4 funkcjonariuszy SOK to ludzie bez żadnego wyszkolenia, z minimalnymi umiejętnościami i bez wiedzy, którzy powinni być na emeryturze lub na rencie. Niestety za każdym razem kiedy podróżuje pociągiem i widzę patrol SOK to odnoszę wrażenie że ci ludzie są zmęczeni samym chodzeniem po peronie czy pociągu i niezdolni do wykonania jakiejś poważniejszej interwencji w przypadku zagrożenia. SOK wymaga reformy i "odświeżenia" kadr. Jest też inne rozwiązanie, i na przykład obowiązki tej formacji mogła by przejąć Obrona Terytorialna, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniążków.

 3. kołtun

  "Tworzenie formacji o bliżej nieokreślonych kompetencjach, które dublują się z uprawnieniami innych służb, jest nieuzasadnione" . To samo można powiedzieć o CBA. Przyganiał kocioł garnkowi...

 4. gosc

  A co w tym dziwnego. Przeciez zmierzamy do panstwa policyjnego. Juz mamy inwigilacje pod pozorem walii z terrorystami. Mamy kontrole i zamykanie stron internetowych pod pozorem walki z hazardem. To teraz bedziemy miec wiecej sluzb nacisku i kontroli policyjnej. Wzorce z rosji. Zobaczymy w jakim kierunku pojdzie nasza Obrona Terytorialna. Czy to nie bedzie to samo co w rosji Gwardia Narodow przyboczna putina.

Reklama